رشته مدیریت کسب و کار یا MBA 

رشته مدیریت کسب و کار یا MBA یکی از برترین رشته های مدیریتی است که طی چند سال گذشته نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا با اقبال عمومی مواجه شده است. MBA یکی از رشته های مدیریتی است که به دلیل ارائه راهکارهای عملی و آموزش های قابل بهره برداری، مورد توجه بسیاری از صاحبین کسب و کارها قرار گرفته است. هدف دوره مدیریت کسب و کار MBA در واقع تبدیل دانش تئوریک مدیریتی به مهارت اجرایی و کاربردی است. در واقع دوره مدیریت کسب و کار MBA یک گنجینه ی طلایی حاوی دانش کاربردی برای حل مسائل و چالش های مدیریتی است.

مدیریت کسب و کار پیشرفته چیست؟ (رشته مدیریت کسب و کار یا MBA)

Master of business administration به معنی مدیریت کسب و کار پیشرفته است که با برداشتن حروف اول نام انگلیسی آن، MBA شکل گرفته است. رشته مدیریتی MBA در  قرن 19 میلادی بوجود آمد. در آن سال ها کارخانجات و شرکت ها در ایالات متحده آمریکا به دنبال جذب نیروهای متخصصی بودند که دانش مدیریت داشته باشند و صرفا تجربه مدیریتی نداشته باشند. اولین دوره مرتبط با دانش مدیریت در دانشگاه هاروارد و در سال 1908 برگذار گردید. 20 سال بعد، برگذاری دوره های MBA به شکل کنونی در سراسر آمریکا رونق پیدا کرد و تبدیل به یک رشته مهم مدیریتی گردید.

30 سال بعد از پیدایش ام بی ای در آمریکا، اروپا هم به فکر برگذاری دوره هایی برای افزایش دانش مدیریتی نمود و بدین طریق MBA به اروپا هم راه یافت. قبل از انقلاب اسلامی در ایران، دوره های MBA تحت نظارت دانشگاه هاروارد، در مرکز مطالعات مدیریتی دانشگاه هاروارد ایران برگذار می گردید که دانش آموختگان این دوره ها در دهه های پس از انقلاب از برترین مدیران کسب و کارها بوده اند. چند دهه از برگذاری دوره های مدیریتی و علی الخصوص MBA خبری نبود تا در اواخر دهه 70 شمسی به همت تنی چند از بزرگان مدیریت از جمله دکتر مشایخی، دوره های مدیریت MBA در دانشگاه صنعتی شریف کلید خورد و پای این مباحث مفید و کاربردی به محافل علمی و مدیریتی کشور باز گردید.

امروزه تبلیغات متعددی در مورد دوره های MBA می شنویم که اولین سوالی که برای همه پیش می آید این است که در این دوره ها چه مطالبی تدریس می شود و بر آینده شغلی ما چه تاثیراتی خواهد گذاشت؟

دوره مدیریت کسب و کار MBA (رشته مدیریت کسب و کار یا MBA)

دوره مدیریت کسب و کار در واقع یک دوره مدیریتی است که برای کسانی مناسب است که خصوصیات زیر را دارند:

  • افرادی که در رشته های دیگر تحصیل کرده اند اما نیازمند دانش مدیریتی هستند.
  • افرادی که در گذشته یا کنون، کسب و کاری داشته و از کیفیت ارتباط خود با همکاران راضی نیستند و می خواهند آن را بهبود ببخشند.
  • کسانی که می خواهند در آینده به دیگر کسب و کارها مشاوره مدیریتی بدهند.
  • مدیرانی که قصد دارند تا اطلاعات و متدهای مدیریتی خود را به روز رسانی کنند.
  • افرادی که می خواهند یک کسب و کار جدید راه اندازی کنند و تبدیل به یک مدیر با خصوصیات مدیران برتر دنیا شوند.

دوره های مرتبط با مدیریت از جمله دوره های MBA و DBA علاوه بر دانشگاه های معتبر در سر تا سر دنیا، در مدارس کسب و کار که به نام “businesss school” شناخته می شوند نیز برگذار می گردد. مدارس کسب و کار قوانین مخصوص به خود را دارند که از دانشگاه ها آزادی عمل بیشتری داشته و مطالب بسیار کاربردی تر و اجرایی تری طی دوره های آن ها ارائه می گردد. پکیج های مختلفی برای دوره های MBA بسته می شود که سر فصل ها و تعداد ساعات برگذاری کلاس ها در موسسات مختلف متفاوت است. پس از اتمام این دوره ها معمولا مدرکی از وزارت علوم نیز به دانشجویان ارائه می گردد.

اگر سری به شبکه های اجتماعی و یا بستر اینترنت بزنید قطعا در خواهید یافت که مدرسه های فراوانی این دوره ها را در سراسر کشور برگذار می کنند که گاها فقط نام MBA بر روی این دوره ها گذاشته شده و تعداد کثیری از آن ها کیفیت لازم را در قبال هزینه ای که دریافت می کنند ندارند. اولین و تنها دوره ی جامع مدیریت کسب و کار پیشرفته یا به اختصار دوره MBA، در مدرسه کسب و کار بین المللی آیا طی 288 ساعت آموزش مستمر برگذار می گردد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره MBA لطفا کلیک فرمائید