فروش یکی از اصلی ترین کانال های ارتباطی با بازارو مشتریان هستند. اگر شغل شما مهندسی فروش باشد قطعاً الزاماتی که یک مهندس فروش به آن نیاز دارد تا حرفه ای شود برای شما نیز حائز اهمیت است. ما در این مقاله چند راهکار برای حرفه ای شدن یک مهندس فروش را مرور می کنیم:

1- باید در مسائل فنی خبره باشید.

اولین اصل برای حرفه ای شدن یک مهندس فروش این است که در زمینه فعالیتش یک کارشناس فنی خبره باشد؛ ولی چرا؟ زیرا زمانیکه یک مشتری می خواهد یک محصول جدید را انتخاب کند، هزاران سوال فنی و غیرفنی دیگر هم برایش پیش می آید و اگر برای هر یک از این مسائل جوابی نگیرد، مأیوس می شود.

وقتی جلسه فروشی برگزار می شود و در آن سوالی پرسیده می شود که مهندس فروش جواب آن را نداند جای تعجب و خطر نیست ولی این پاسخ ندادن زمانی مخاطره آمیز می شود که چندین بار تکرار شود؛ عدم پاسخگویی مهندس فروش کافی است تا اعتماد مشتری از محصول شما سلب شود!

مقایسه ای که می توان اینجا انجام داد این است: فرآیند خرید مشتری، مانند عبور کردن او از یک پل بلند و کم عرض می باشد که در واقع نقش مهندس فروش این است که او را در گذراز این پل همراهی کند. حال اگر به اندازه کافی چم و خم این پل را بداند و بتواند در ذهن مشتری جا بیاندازد موفق خواهد شد مشتری را تا آخر مسیر همراهی کند. اما اگرخلاف این باشد هرلحظه ممکن است مشتری با او خداحافظی کند.

2- اعتمادسازی کلید موفقیت است!

مشتری باید باور کند شما‌ (مهندس فروش) بازار را می شناسید، از دغدغه روزمره آنها باخبرید و قطعاً تکنولوژی مدنظر راهم کاملاً درک می کنید. فقط در این صورت است که با شما همراه خواهد شد.

یک مهندس فروش فقط وقتی که بتواند به سوالات زیر پاسخ دهد یعنی به اندازه کافی زبردست و کارآزموده است:

-آیا می تواند در زمان پرزنت کردن محصولات به اسلاید ها وابسته نباشد؟

-آیا می تواند منافعی را که محصولات آنها برای هر مشتری در پی خواهند داشت لیست کند؟

-آیا پنج رقیب اصلی شرکتشان را می شناسد و از تفاوت های محصولات خود با آنها خبر دارد؟

3- مانند یک آتش نشان آماده باشید!

پاسخ دادن به سوالات مشتریان به اندازه ای مهم است که گفته می شود او نیز باید مانند یک آتش نشان آماده باشد تا به یاری مشتری برای دست یافتن به پاسخ سوالاتی که در ذهن او هست بشتابد. برای مهیا شدن لازم است سه راهکاری را که در این جا آورده ایم بدانید:

1) به دنبال سوال هایی باشید که تا به حال آنها را از شما نپرسیده باشند و برای هریک از این سوال ها جوابی معقولانه و خردورزانه پیدا کنید.

2) همیشه در دوره های آموزشی شرکت کنید.

3) تیم خود را در شرکت داشته باشید و آن را روز به روز نیرومندتر کنید.

البته فرآیند آماده شدن هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است. پس بهتر است بگوییم که هر آنچه که فکر می کنید شما را آماده ترخواهد کرد انجام دهید .

اصل داستان : در کل مهندس فروش باید ذهن خلاق و مدرن داشته باشد!!!

شما اگر می خواهید یک مهندس فروش حرفه ای شوید و شرکتتان را به راحتی به سطح بالایی از فروش برسانید، می توانید با وارد شدن به این لینک در کلاس های مدیریت و مهندسی فروش مدرسه کسب و کار آیا ثبت نام کرده و به این مهم دست پیدا کنید.