فروش حرفه ای چیست؟

در شرایط امروز بازار، برای فروش هر گونه کالا یا خدماتی گزینه های زیادی در پیش روی خریدار یا مشتری قرار دارد و از این رو دیگر به هیچ وجه دست وی برای انتخاب بسته نیست. این موضوع کار را برای ارائه دهندگان کالا یا خدمات بسیار سخت می کند. زیرا باید با ایجاد مزیت های نسبی، مشتری را به سمت کالا یا خدمات خود بکشانند. اما چگونه مشتری را می توان از مزیت های نسبی کالا یا خدمات ارائه شده توسط یک کسب و کار در مقایسه با کسب و کارهای رقیب آگاه کرد؟ اینجاست که مفاهیمی مانند تکنیک های فروش حرفه ای اهمیت بالای خود را نشان می دهند. در این مطلب قصد داریم به طور کامل تبیین نماییم که فروش حرفه ای چیست؟

به طور کلی برخی افراد توانایی خاصی در مجاب کردن مشتری و گرفتن بله از وی در هنگام فروش یک کالا یا خدمات دارند. این افراد شاید ذاتا فروشندگان قدرتمندی به حساب بیایند. اما این افراد هم حتی می توانند با استفاده از تکنیک های فروش حرفه ای راندمان کار خود را بالاتر ببرند. پژوهش های علمی مشان داده برخی تکنیک ها در فرآیند فروش، تاثیر زیادی روی رفتار مشتریان داشته است.

فروش حرفه ای چیست؟ فروشنده حرفه ای چگونه فعالیت می کند؟ یک فروشنده حرفه ای از تکنیک های فروش حرفه ای بهره می برد و به تکنیک های روان شناسی آشنایی کامل دارد.

تکنیک های فروش حرفه ای (فروش حرفه ای چیست؟)

در حقیقت یک فروشنده حرفه ای که از تکنیک های فروش حرفه ای در کار خود بهره می برد، به فنون و تکنیک های روان شناسی اجتماعی، تاثیرگذاری بر اعصاب و واکنشهای افراد، علم اقتصاد و رفتار شناسی مشتریان تسلط کافی دارد. در حقیقت در تکنیک های فروش حرفه ای بیشتر تمرکز روی خریدار است تا مسائل دیگر. در حقیقت در این روش فروش تمرکز روی عوامل تاثیر گذار روی احساس و مغز خریدار است و سعی می شود مواردی که در هنگام خرید در مغز وی لیست می شود به درستی شناسایی گردند و بر اساس آن ها رفتار فروشنده تنظیم گردد. در ادامه به برخی از تکنیک های فروش حرفه ای اشاره می نماییم:

عدم تسلیم در صورت یک بار شکست در راضی کردن مشتری (فروش حرفه ای چیست؟)

یکی از مهم ترین موارد در فروش، عدم تسلیم در صورت یک بار شکست در راضی کردن مشتری است. برخی فروشنده ها بعد از یک بار یا نهایتا دو بار تلاش، و عدم نتیجه گیری تسلیم می شوند. این افراد فروشنده حرفه ای نیستند. آخرین پژوهش ‌ها نشان می ‌دهد برای برقراری ارتباط با مشتری، جا دارد که تا ۶ بار تلاش صورت گیرد. با این کار نرخ ارتباط به ‌شکلی چشمگیر بهبود می ‌یابد و در نهایت نرخ فروش نیز به شکل قابل لمسی بالا می رود.

انتخاب روز و ساعت مناسب برای تماس با مشتریان (فروش حرفه ای چیست؟)

احتمال نتیجه بخش بودن تماس با مشتری در صورت تماس در ساعت و روز مناسبی از هفته می تواند بیشتر باشد. ساعت تماس با مشتری اولین مورد است و طبق تجربه، صبح اول وقت یا عصرها پس از پایان روز کاری، زمان خوبی برای تماس با مشتری است. بنابر پژوهش‌ ها، ۸ تا ۹ صبح و ۴ تا ۵ بعد از ظهر زمان ‌‌های مناسبی برای برقراری تماس با مشتری هستند. همچنین تماس در کلیه روزهای هفته نتیجه ای برابر ندارد. شنبه و یکشنبه در ابتدای هفته، نتیجه تماس با مشتری ها چندان مناسب نیست. در مورد اینکه کدام روز هفته برای تماس با مشتریان مناسب است، نمی توان با قاطعیت نظر داد و کاملا به زمینه کاری کسب و کار مورد نظر و جامعه هدف خریداران کالا یا خدمات آن ها بستگی دارد. اما بر اساس نتایج تحقیقات میدانی و پژوهش های علمی از اواسط هفته تا پیش از شروع آخر هفته بهترین زمان برای تماس با مشتری ها به حساب می آید.

عدم بدگویی و تخریب رقبا در فروش (فروش حرفه ای چیست؟)

موردی که در رویارویی فروشنده حرفه ای با خریدار حتما رعایت می شود، عدم بدگویی و تخریب رقبا است. زیرا به طور ناخودآگاه مغز مشتری کلبه صفات منفی ذکر شده را به خود گوینده نسبت می دهد. از این رو اگر در مقابل یک خریدار از رقبای خود بد بگویید به طور طبیعی، دید خریدار را ابتدا نسبت به خود منفی خواهید نمود.

استفاده از شبکه های اجتماعی در فروش (فروش حرفه ای چیست؟)

دیگر مانند گذشته ها فروش و بازاریابی به صورت سنتی به تنهایی جواب نمی دهد و نمی توان فضای مجازی را کنار گذاشت. بسیار مهم است که فروشندگان برای نیل به موفقیت از تکنیک های بازاریابی در شبکه های اجتماعی استفاده نمایند. پژوهشها نشان می دهد که حدود 78 درصد فروشندگانی که از رسانه ‌های اجتماعی استفاده می ‌کنند عملکرد بهتری از فروشندگانی داشته‌ اند که رسانه‌ های اجتماعی را به‌ کار نمی ‌گیرند و همچنان فقط به فروش از روش های سنتی اکتفا می کنند.

دوره فروش حرفه ای و مذاکره، یک دوره مهم برای کسانی است که می خواهند در بخش فروش فعالیت کنند.

برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[Total: 0 Average: 0]