یکی از رایج ترین مسائل مدیریت در سال های اخیر، هوش هیجانی یا EQ است. هوش هیجانی از یک سو مفاهیم ارزشمند و مهمی را در خود جای داده و از سوی دیگر به صورت حرف ها، ادعاها و توصیه های غیر علمی منتشر گردیده است. برای آشنایی بیشتر با هوش هیجانی و کاربرد آن در مدیریت با مدرسه کسب و کار آیا همراه باشید.

هوش هیجانی به زبان ساده

اگر به هوش هیجانی با معنی نقش احساسات و هیجانات در تصمیم گیری و رفتار در کنار اهمیت آن بنگریم، باید خدمت شما عرض کنیم که این تعریف از هوش هیجانی سال ها قدمت دارد. به طور مثال تعریفی که برای طبع چهار گانه انسان ارائه گردیده و استفاده از مفاهیمی مانند خلق و خو، نمونه هایی از توجه به نقش و اهمیت هیجانات و احساسات در گذشته های دور هستند.

در طی سالهای گذشته پژوهش های متعددی در زمینه احساسات و هیجانات و ظاهر شدن آن در قالب زبان بدن و رفتار، حالات مختلف چهره، پاسخ های هیجانی بدن و موارد دیگر انجام گردیده که از مهم ترین آن ها می توان به پژوهش های چارلز داروین اشاره نمود. بنابراین هوش هیجانی در واقع تلاش برای ایجاد یک چهارچوب صحیح برای تعاریف پراکنده قبلی است و یک علم جدید نیست.

اگر بخواهیم بزرگانی را که بر روی هوش هیجانی کار نموده و آن را گسترش داده اند نام ببریم، می توانیم به افرادی مانند جان مایر و پیتر سالووی اشاره کنیم که راهشان توسط دانیل گولمن و روون بارون (بار-ان) ادامه داده شد. امروز پس از گذشت سال ها از این موضوع، هوش هیجانی به یکی از مهم ترین و اثر بخش ترین موارد در مدیریت کسب و کار ها و همین طور در زندگی شخصی محسوب می گردد.

تعریفی که جان مایر درباره هوش هیجانی ارائه می نماید به شرح زیر است:

هوش هیجانی به معنی دریافت هیجانات و احساسات خود و دیگران است. به این معنی که هیجانات و عواطف ما چه پیام هایی درباره رابطه با دیگران به ما می دهد و اینکه چگونه می توانیم هیجانات و احساسات خود و دیگران را کنترل کنیم. این تعریف شامل اعتماد به نفس، شروع کننده بودن و خوش بینی که امروزه در تعریف هوش هیجانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، نمی گردد.

EQ یا IQ؟ کدام به معنی هوش هیجانی است؟

در سخنرانی ها، مقالات هوش هیجانی، سمینار ها، کارگاه های هوش هیجانی، متون و دوره هایی که درباره هوش هیجانی وجود دارد، از دو کلمه EQ و  IQ بسیار استفاده می شود. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بپرسید چه فرقی بین این دو وجود دارد؟

اصطلاح EI که بسیاری از آن برای اشاره به هوش هیجانی استفاده می کنند، کوتاه شده Emotional Intelligence است، از روزهای اولیه ای که درباره هوش هیجانی صحبت هایی به میان آمد مطرح شد و در بسیاری از مقالات و متون رسمی هوش هیجانی از آن استفاده می گردد. اصطلاح EQ هم اصطلاحی است که به پیروی از اصطلاح IQ ساخته شده و توسط بسیاری از بزرگان مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای هوش هیجانی

هوش هیجانی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که انسان باید در طول زندگی خود فرا بگیرد، زیرا این مهارت بر تمام جنبه های زندگی افراد تاثیر گذار است. هوش هیجانی مهارتی است که باعث ایجاد ارتباطات قوی تر بین انسان ها گردیده، موفقیت در همه حوزه ها از جمله تحصیلات را تضمین نموده و در رسیدن به همه اهداف در زندگی نقش مهمی را بازی می کند. اهمیت هوش هیجانی در زندگی به این دلیل است که احساسات و عواطف در زندگی افراد از جایگاه مهمی برخوردارند. کنترل احساسات و عواطف بخصوص در زمان عصبانیت و فشار و اتخاذ تصمیم های صحیح تر در چنین شرایطی، مصداق بارز هوش هیجانی بالاست. هوش هیجانی علاوه بر اینکه در زندگی شخصی ما تاثیر بسزایی دارد، در زندگی حرفه ای ما نیز نقش مهمی بازی می کند. هوش هیجانی به مدیریت رفتار ما کمک بسزایی نموده و این موضوع به صورت مستقیم بر روابط ما تاثیرگذار است.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند در موارد زیر نسبت به دیگران بهتر عمل می کنند:

  • کنترل بالا در مدیریت رفتارهای تکانشی
  • کنترل و مدیریت هیجانات و ایجاد تاخیر در آنها
  • ایجاد انگیزه و بالا بردن پشتکار در افراد در موقعیت های بحرانی
  • جلوگیری از غلبه کردن هیجان و استرس بر قوای تفکر
  • تشخیص و درک احساسات دیگران و در نهایت تاثیرگذاری بر آنها
  • توانایی همدلی کردن با دیگران
  • شناخت و درک احساسات خود

تاثیر هوش هیجانی بر مدیریت

هوش هیجانی که به هوش احساسی و هوش عاطفی و EQ نیز معروف است، در واقع مهارت شناخت و کنترل احساسات و هیجانات در خود و در دیگر افراد است. این مهارت در بسیاری به صورت ذاتی وجود دارد اما اکثریت مردم برای برخورداری از این مهارت باید با آموزش و تمرین در کنار گذشت زمان، هوش هیجانی را در خود پرورش دهند.

بسیاری از بزرگان معتقدند EQ یا هوش هیجانی مهارت های متعددی را شامل می شود که می تواند ضامن موفقیت انسان در عرصه های مختلف زندگی شود. افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند، توانایی بالایی در کنترل احساسات و هیجانات خود دارند. این افراد علاوه بر آنچه ذکر شد، توانایی درک عواطف و احساسات دیگران را نیز دارند و به همین علت می توانند در موقعیت های هیجانی طوری رفتار کنند که در آن لحظه خاص متناسب و صحیح بوده و بتواند بهترین تاثیر را روی دیگران بگذارد.

آنچه در پاراگراف بالا ذکر گردید، دقیقا خصوصیت یک مدیر با هوش هیجانی بالا است و اهمیت هوش هیجانی در مدیریت را به وضوح نشان می دهد. این گونه افراد بهترین گزینه برای مدیریت یک سازمان و کسب و کار می باشند، زیرا ابتدا شناخت کاملی از احساسات و عواطف خود کسب نموده اند و به این درک رسیده اند که هر یک از رفتار های آنها چه تاثیری می تواند بر روی دیگران بگذارد. این دسته از افراد معمولا به دلیل اینکه کنترل بالایی بر اعمال و رفتار خود دارند، کمتر پیش می آید که دیگران را برنجانند و یا کاری بکنند که باعث دلخوری بقیه شود بلکه معمولا کارهایی می کنند تا به دیگران انگیزه داده، آنها را سر ذوق آورده و به سوی موفقیت رهنمون سازد.

با توجه به مواردی که ذکر شد، هوش هیجانی می تواند یکی از مهم ترین المان ها در مدیریت کسب و کارها باشد زیرا مدیرانی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار باشند، درک صحیحی از احساسات و هیجانات کارکنان خود دارند و به راحتی می توانند این احساسات را کنترل و به سمت و سویی صحیح هدایت کنند.

بسیاری همچنین معتقدند اگر هوش هیجانی به عنوان یک مهارت مهم به اعضای سازمان آموزش داده شود باعث می شود اعضای سازمان بتوانند در بزنگاه های مهم بر احساسات خود کنترل بیشتری داشته و روحیه انتقاد پذیری را نیز در خود پرورش دهند. بدین معنی که زمانی که با انتقادی واقعی و به دور از غرض ورزی مواجه شوند، آن را با آغوش باز می پذیرند و در سدد رفع آن و بهبود خود بر می آیند. دقیقا به جای اینکه عصبانی شده و از کوره در رفته و بخواهند با طرف مقابل به بحث و جدل بپردازند.

خودآگاهی یکی از مباحث بسیار مهم در هوش هیجانی است که بیانگر میزان شناخت فرد نسبت به عواطف و احساسات خود می باشد. چگونه آگاهی بهتری نسبت به خود داشته باشیم؟

مزایای هوش هیجانی بالا

افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند، زمانی که به یک جمع جدید وارد شوند به راحتی می توانند با دیگران رابطه ای قوی و بر اساس اعتماد متقابل برقرار کنند. این گونه افراد قابلیت کار تیمی بالایی دارند که این موضوع دقیق همان چیزی است که هر کارفرما و یا مدیر کسب و کاری به دنبال آن است. ضمنا برخورداری از eq بالا می تواند در جلسات مذاکره و فروش و همین طور در مقابل مشتریان بسیار موثر بوده و حس حرفه ای بودن شما را به آن ها منتقل کند.

خودآگاهی بالا نیز همچنین یکی از موهبات برخورداری از eq قوی است که شامل قدرت درک احساسات و تحلیل عواطف، محرک های درونی و حالات های روحی می باشد که توانایی های یاد شده موجب می گردد رفتارهایی که انسان با دیگران انجام می دهد، تاثیر مستقیم روی روابطش با آنها بگذارد. افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند معمولا انسان هایی به شدت با انگیزه هستند و در هر سازمان، شرکت و یا کسب و کاری که مشغول شوند، برای آن سازمان یک مزیت بزرگ محسوب می گردند. این افراد به دلیل انگیزه بالایی که دارند، اشتیاق انجام هر کاری را دارند و با انرژی بالا در مسیر نیل به اهداف سازمان حرکت می کنند. (هوش هیجانی و کاربرد آن در مدیریت)

دوره هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا

همان طور که طی این مقاله عنوان شد، هوش هیجانی یکی از مهم ترین مهارت ها در زندگی شخصی و حرفه ای افراد است. در دوره هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا به تمام المان هایی که هوش هیجانی افراد را ارتقا می دهد به صورت جداگانه پرداخته می شود. مواردی مانند همدلی، خودآگاهی، خود تنظیمی، تصمیم گیری، شناخت نقاط قوت و ضعف، خود ابرازی، روش های مدیریت استرس و غلبه بر هیجانات و بسیاری موارد دیگر که در کنار یکدیگر می تواند از شما یک شخص با مهارت eq بالا بسازد.

این دوره، پر فروش ترین دوره هوش هیجانی کشور است و دلیل آن هم این موضوع است که هر دانش پذیر برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این دوره کاملا به صورت کارگاهی برگزار می گردد و این مهارت ها به صورت فردی به افراد آموزش داده می شود. همه شرکت کنندگان فرصت صحبت کردن دارند و مسائل و مشکلات خود را مطرح می کنند تا بتوانند سریع تر و آسان تر به آنچه می خواهند برسند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره هوش هیجانی لطفا کلیک نمائید:

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

مدرسه کسب و کار آیا
درصورتیکه در دوره مورد نظر خود نیاز به مشاوره یا اطلاعات بیشتر دارید و یا در دوره ای مایل به شرکت هستید که قبلا برگزار شده و تمایل به دانستن زمان برگزاری بعدی آن دارید این فرم را پر کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.