همان طور که می دانیم انسان اکثر مفاهیم مورد نظر خود را از طریق زبان گفتار بیان می کند و از این طریق به برقراری ارتباط با دیگران می پردازد. از طرف دیگر باید در نظر داشت که تقریبا همه انسان ها برخی از مفاهیم را در مراودات خود با سایرین از طریق زبان بدن و حالات چهره منتقل می کنند. زبان بدن یکی از مهم ترین ابزار ارتباطی انسان ها می باشد، که همه انسان ها از بدو تولد خود از آن به عنوان اولین راه ارتباطی بهره می برند. یک نوزاد در بدو تولد خود هیچ راه دیگری جز زبان بدن برای رساندن مفاهیم به دیگران و رفع نیازهای خود ندارد. اما در بزرگسالی زبان بدن می تواند مکمل زبان گفتار برای موفقیت انسان در مراودات خود باشد. زبان بدن می تواند در کلیه روابط انسان در زمینه های مختلف از جمله کاری، خانوادگی و … تاثیر بسزایی دارند. یکی از مهم ترین کاربردهای زبان بدن در مصاحبه کاری می باشد. در این مطلب قصد داریم به مقوله کاربرد زبان بدن در مصاحبه کاری بپردازیم.

زبان بدن ما در ایجاد تصویر در ذهن طرف مقابل تاثیر بسزایی دارد. در حقیقت بسیار لازم است که بدانیم چقدر حرکات بدن ما و حالات چهره ما می تواند در طرف مقابل ذهنیت در مورد ما ایجاد کند. مدیران شرکت ها وقتی که قصد استخدام از میان کارجویان را دارند، علاوه بر مهارت ها به رفتارهای کارجویان هم نظر می اندازند. به غیر از تعریفات کلامی، مواردی دیگر به ویژه در حالات چهره افراد وجود دارد که باعث ایجاد اعتماد در طرف مقابل می شود. باید در نظر داشت وقتی فردی قصد استخدام یک نفر را دارد باید به وی اعتماد کند تا وی را به استخدام خود در آورد.  پس باید اهمیت و تاثیر زبان بدن در مصاحبه کاری را بسیار جدی گرفت. (زبان بدن در مصاحبه کاری)

تکنیک های زبان بدن برای مصاحبه کاری

برای داشتن یک مصاحبه خوب اول از همه باید به فنون کاری که برای آن تقاضا داده اید، مسلط باشید. اما قطعا شما رقبایی هم برای نشستن بر صندلی آن شغل خواهید داشت و برای پیشی گرفتن از آن ها بهتر است از تکنیک های زبان بدن برای مصاحبه کاری استفاده کنید که به برخی از آن ها اشاره می نماییم:

  • محکم و ثابت نشستن رو صندلی و تکیه دادن: این نوع نشستن به فرد مصاحبه کننده سیگنال هایی ارسال می کند که شما اعتماد به نفس و عزت نفس یالایی دارید. پس حتما محکم و ثابت روی صندلی نشسته و پشت خود را صاف نگه دارید و تکیه بدهید. قوز کردن در یکی از روش های غلط نشستن است که اکیدا توصیه می شود از آن پرهیز شود.
  • ژست های دست در هنگام صحبت کردن: یکی از مهم ترین و جذاب ترین تکنیک های زبان بدن در هنگام مصاحبه کاری و به طور کلی حرف زدن، استفاده از حرکات دست است که نشان دهنده تسلط و اعتماد به نفس شخص است. پنهان کردن دست ها اعتماد طرف مقابل را از بین می برد. حتما به شکل متعادل و زیبا از حرکات دست برای بیان بهتر منظور کلام خود بهره ببرید.
  • قراردادن پاها به صورت ثابت و محکم روی زمین: در حین مصاحبه شغلی لازم است که پاها به صورت مستقیم و محکم روی زمین فیکس باشند. انداختن پاها روی هم در قسمت مچ اشکالی ندارد، اما بیشتر کار مناسبی نیست.
  • سر تکان دادن در هنگام گوش دادن به صحبت های مصاحبه کننده: بسیار مهم است که در کنار برقراری تماس چشمی درست، به طرف مقابل خود نشان دهید به چه حد زیادی به صحبت های وی توجه دارید. تکان دادن سر یکی از علائم نشان دادن توجه بسیار زیاد به حرف های طرف مقابل است. وقتی طرف حس کند شما شنونده بسیار خوبی هستید می تواند به شما اعتماد کند که در آینده نیز تک روی برای شما اهمیت ندارد و به درستی از فرامین مافوق حرف شنوی خواهید داشت. سر تکان دادن به معنای فهمیدن و بهره بردن از کلام سخن گو نیز می باشد. یعنی شما با سر تکان دادن به وی نشان می دهید در هر زمانی قابلیت یادگیری و بهره بردن از طرف مقابل را نیز دارا هستید. (زبان بدن در مصاحبه کاری)

اشتباهات رایج زبان بدن افراد در مصاحبه شغلی

در مصاحبه شغلی یک صحبت یا رفتار اشتباه می تواند به عدم انتخاب فرد بیانجامد. باید دقت شود که مصاحبه شغلی باید با بیان درست توانایی های فرد و پاسخ به سوالات کارفرما همراه با اثبات اعتماد به نفس و تسلط شغلی فرد همراه باشد. برای اثبات اعتماد به نفس و تسلط شغلی بسیار لازم است که فرد از زبان بدن استفاده کند.

  • پرهیز از لبخند زدن: لبخند در حد معقول و به جا نشان دهنده اعتماد به نفس، گشاده رویی، روحیه همکاری و پر انرژی بودن است که تک تک این موارد برای فرد کارفرما می تواند جذاب باشد. اگر لبخند از زبان بدن فرد متقاضی کار حذف شود، خیلی سخت خواهد توانست کارفرما را جذب نماید. فرد گوشه گیر و عبوس معمولا برای همکاری مناسب نیست. زیرا هیچ کارفرمایی دوست ندارد با فردی در شرکتش همراه شود که روابط اجتماعی خوبی ندارد و انرژی مثبتی از خود در محیط کار پخش نمی کند. باید در نظر داشت که لبخند زدن نورون های بازتابی را به شنونده منتقل می کند و به همین جهت کارفرما نیز در برابر لبخند فرد کارجو به لبخند زدن خواهد پرداخت.
  • عدم برقراری ارتباط چشمی: ارتباط چشمی یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین و همچنین قدرتمندترین ابزارهای زبان بدن به شمار می رود و کارجو باید بتواند میزان مناسبی از ارتباط چشمی را با کارفرما در حین مصاحبه شغلی برقرار کند. نگاه مناسب به فرد مقابل این حس را منتقل می کند که شما بر مباحثی که وی مطرح می کند کاملا مسلط هستید و آگاهانه به سوالات وی پاسخ صادقانه می دهید. اما باید در نظر داشت که نگاه خیره به کارفرما نیز مفهوم مناسبی ندارد و می تواند معنای گستاخی را داشته باشد و طبیعی است که هیچ کارفرمایی کارمند گستاخ نمی خواهد. بهترین حالت این است که هر دو ثانیه یک بار به قسمت های مختلف صورت طرف مقابل نگاه کنید و مستقیم به چشمان وی به صورت ممتد زل نزنید.
  • حالت قرار گیری دست به سینه: یکی از بدترین انواع نشستن یا قرار گرفتن در برابر فرد مصاحبه کننده، حالت دست به سینه است. وقتی در برابر فرد مصاحبه کننده در حالت دست به سینه می نشینید، به او حس عدم راحت بودن را منتقل می کنید، که وی در نهایت حس عدم خودمانی بودن با شما را پیدا می کند. شما دستان خود را وقتی که دست به سینه می نشینید، جمع می کنید. در واقع این کار باعث می شود که طرف مقابل دستان شما را نبیند. ناخودآگاه انسان وقتی دستان طرف مقابلش را نمی بیند، حس می کند طرف چیزی را از وی پنهان می کند. پس سعی کنید خود را صادق و معتبر نشان دهید و بدین منظور بازوهای خود را از هم باز کرده و دستان خود را به فرد مصاحبه کننده نشان بدهید.
  • بی تاب و نا آرام نشستن: در حقیقت اگر فرد متقاضی شغل مرتب با موهای خود بازی کند، یا صورت خود را مرتب لمس کند یا هر کار دیگری که نشان دهنده بی تابی و نا آرامی است را انجام دهد این حس را به طرف مقابل منتقل می کند که وی دارای استرس زیادی است و به توانایی های خود ایمان ندارد و خودش هم خود را باور ندارد. در حقیقت وقتی فردی خودش به خود باور و اطمینان ندارد، نمی توان توقع داشت که دیگران به وی اعتماد و باور زیادی داشته باشند.
  • بازی کردن با خودکار یا وسایل روی میز: اگر با موبایل، خودکار یا هر وسیله ای روی میز بازی کنید به فرد مصاحبه کننده این حس را منتقل می کنید که به مباحث مورد بحث بی علاقه هستید و یا حوصله شما سر رفته است و مباحث برای شما کسالت آور است. از این رو بهتر است این مورد که از اصلی ترین اشتباهات رایج زبان بدن افراد در مصاحبه شغلی است را هرگز انجام ندهید و به جای آن دستان خود را روی میز قرار دهید و طوری با آرامش عمل کنید که حس آرامش را به فرد مصاحبه کننده هم منتقل کنید. برخی توصیه می کنند دستها را طوری در برابر طرف قرار دهید که کف دست شما در طول مصاحبه به وی نشان داده شود و سر انگشتان خود را به هم قفل کنید. این ژست صداقت شما را به فرد مقابل نشان می دهد و القاء صداقت یکی از راه های خوب جذب فرد مصاحبه کننده یا کارفرماست. (زبان بدن در مصاحبه کاری)

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

دیگر مقالات زبان بدن به شرح زیر است: