کنترل استرس در فروش

امروزه فرآیند فروش از مهم ترین بخش ها برای پایداری کسب و کار هاست. در حقیقت کسب و کار ها اگر بهترین کالاها و خدمات را ارائه دهند، اما نتوانند آن را بفروشند نمی توانند پایدار باقی بمانند. از این رو معمولا یک تیم تخصصی فروش انتخاب کرده و یک مدیر فروش را نیز برای مدیریت این تیم و به نتیجه رساندن فرآیند فروش انتخاب می کنند. اکثر کسب و کارهای موفق در انتخاب تیم فروش و مدیر فروش خود دقت و وسواس فراوانی دارند و سعی می کنند لایق ترین افراد را در این پست ها قرار دهند. دادن دستمزد بالا به اعضای تیم و مدیر فروش در حقیقت یک سرمایه گذاری برای کسب و کار است. یکی از موارد مهمی که اعضای تیم فروش در مذاکرات فروش باید رعایت کنند، کنترل استرس در فروش است. در این مطلب قصد داریم بیشتر به روش های کنترل استرس بپردازیم که می تواند به کار فروشندگان محترم بیاید.

تعریف استرس (کنترل استرس در فروش)

استرس هم از مواردی است که برای آن تعاریف بسیار متعددی ارائه شده است. اولین تعریف استرس که خدمتتان ارائه می کنیم بدین صورت است که استرس شرایط یا احساسی است که در آن، فرد از لحاظ ادراکی بر این باور است که مجموع خواسته ‌ها و انتظاراتی  که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندی ‌های در اختیار اوست.

همچنین هانس سایلی دانشمند کانادایی بود که پدر پایه ‌گذاری تحقیقات در مورد استرس به شمار می ‌رود، نظرش در سال ۱۹۵۶ این بود که استرس الزاما بد نیست و بیشتر به این بستگی دارد که شما چطور در برابر آن واکنش نشان دهید. استرسِ مثبت یک کار خلاقانه و نشاط برانگیز، مفید است. این در حالی است که همین استرس در کارهایی که منجر به شکست، خرابکاری یا تحقیر می ‌شوند، زیان بخش است.

گاهی استرس یک عامل بیرونی است و برای همه ما پیش آمده که بگوییم به ما استرس وارد شده است. وقتی می ‌گویید به من استرس وارد شده ممکن است منظورتان این باشد که یک عامل بیرونی وجود دارد که برای شما، تنش ایجاد کرده است.

اما گاهی شرایط بالعکس است و استرس عکس العمل افراد به شرایط بیرونی وارده است. حتما برای شما پیش آمده بگویید الان نمی توانم روی کاری تمرکز کنم زیرا استرس دارم.

اثر استرس بر کار و زندگی 

طبیعتا اثر استرس در کار و زندگی ما می تواند بسیار بسیار جدی باشد و بعضا ما را از رسیدن به اهدافمان دور کند. به ویژه در فرآیند مذاکرات کاری و به ویژه مذاکرات فروش، استرس هم می تواند تمرکز ما را در ارائه درست مطالب به طرف مقابل به هم بزند و هم می تواند طرف مقابل را از عدم اطمینان ما آگاه ساخته و از خرید منصرف نماید.

کنترل استرس در مذاکره و فروش (کنترل استرس در فروش)

در این بخش قصد داریم به راهکارهایی برای کنترل استرس که می تواند در مذاکرات کاری و به ویژه مذاکرات فروش هم کاربرد فراوانی داشته باشد اشاره می نماییم.

شناخت عوامل استرس (کنترل استرس در فروش)

ابتدا برای کنترل استرس خود باید عوامل استرس را بشناسیم. راه حل مناسب برای کاهش استرس، منوط به شناسایی عوامل تنش زا در محیط کاری است. حتی اگر برخی از عوامل قابل حذف نباشند ولی شناخت این عوامل در کنترل و مدیریت استرس در محل کار یک قدم بزرگ است. این دقیقا مانند موردی است که فردی بیماری خاصی داشته باشد و برای درمان ابتدا نیاز است که عامل بیماری زا به درستی شناحته شود.

مدیریت زمان در کنترل استرس (کنترل استرس در فروش)

یکی از دلایل وجود استرس به ویژه استرس کاری، این است که وظایف به خوبی تقسیم نشده باشند و فشار کاری زیادی روی برخی پرسنل بیفتد. حجم زیاد کاری در پروژه موقعیت را تنش زا و پر از استرس می کند. برای کنترل استرس بهتر است اهداف بزرگ تر را به مراحل کوچکتر تقسیم کرده و تمرکز خود را روی وظیفه فعلی قرار دهید. برای هر بخش از کار زمان مشخصی را در نظر بگیرید و اجازه ندهید هیچ چیز این زمانبندی را بر هم بزند. هر مرحله از کار را که انجام می دهید یک گام به انجام کل پروژه نزدیک خواهید شد. احساس پیروزی از انجام هر مرحله به لحاظ روانی، انگیزه ادامه کار را بیشتر می کند.

مثبت اندیشی در کنترل استرس (کنترل استرس در فروش)

مثبت اندیشی انرژی مثبتی به شما به ویژه در زمان استرس وارد می کند. وقتی برای انجام کاری به ویژه ارائه مطلب یا ملاقات برای فروش به خود اطمینان کافی را ندارید بهترین کار این است که به یک کار موفق یا یکی از موفقیت‌ های گذشته خود فکر کنید و در این حال، دائما موفقیت قبلی خود را در پس ذهن داشته باشید و به خود تلقین نمایید که دلیلی وجود ندارد که موفق نشوید. این موضوع به طور چشمگیری می تواند روحیه خواست دستیابی به موفقیت را در شما تقویت نماید.

آرام کردن ذهن با تکرار جملات آرام بخش برای کنترل استرس (کنترل استرس در فروش)

تاثیر تکرار جملات آرام بخش روی ذهن افراد برای آرام شدن غیر قابل انکار است. جملاتی مانند “در این لحظه مشکلی نیست که مجبور باشم برای حل آن تلاش کنم”، می تواند روی آرامش ذهن ما بسیار تاثیر گذار باشد.

مکث کردن و تنفس عمیق در کنترل استرس (کنترل استرس در فروش)

پس از وارد شدن استرس یکی از کارهای بسیار مفید جهت کنترل آن مکث کردن است. در حقیقت اگر بر رفتار خود مسلط باشید، کمتر دچار استرس می ‌شوید. به عنوان مثال به خود عادت بدهید که قبل از پاسخگویی به تلفن، چند لحظه صبر کنید و سریعا آرامش پیدا کنید. تامل آگاهانه در این مواقع، می‌ تواند همیشه آرامش بخش باشد. در حقیقت همین چند لحظه مکث موجب آرامش شده و در صورت همراهی با نفس عمیق تاثیرگذار تر هم خواهد بود.

بسیاری از روانشناسان باور دارند تنفس از شکم برای مقابله با اضطراب خیلی مفید است. جالب است بدانید که وقتی دچار استرس می ‌شوید ضربان نبض شما به سرعت بالا می ‌رود و به همین دلیل است نفس نفس زدن در این حالت برای شما اتفاق می افتد. اگر خود را مجبور کنید که به آرامی نفس بکشید، هر چند استرس هم داشته باشید، آرامش پیدا می ‌کنید. در حقیقت این مورد از نظر فرآیند فیزیکی بدن را به آرامش می رساند. روش صحیح نفس کشیدن از راه شکم است بدین ترتیب که با فرو بردن دم، احساس کنید شکم شما بزرگ می‌ شود و با بیرون دادن نفس، جمع می ‌گردد. همین توضیه های ساده تاثیر فوق العاده زیادی در زمینه مهار و کنترل استرس برای شما خواهد داشت. از یاد نبرید که موفقیت در مذاکرات کاری به کنترل استرس وابسته است. حتی بالاتر از این مورد، استرس می تواند به خودی خود عاملی برای کلیه بیماری ها در بدن انسان به شمار رود.

برای تنفس بهتر می توان شانه ها را به سمت عقب و بالا کشیده و با آرامش بیشتری نفس بکشید. بدین ترتیب که بار اول که شانه‌ های خود را عقب می ‌برید نفس خود را فرو برید و وقتی آرامش پیدا می ‌کنید نفس خود را بیرون بدهید و چهار یا پنج بار این عمل را تکرار کنید و سپس بار دیگر نفس خود را به طور عمیق فرو ببرید. این گونه دم و بازدم شما تاثیر بیشتری در کنترل استرس شما خواهد داشت.

کشش و ماساژ عضلات در کنترل استرس (کنترل استرس در فروش)

در هنگام استرس به صورت طبیعی عضلات بدن ما با انقباض مواجه می شوند. اگر عضلات خود را کشش بدهیم، لااقل احساس استرس را کاهش می ‌دهیم. در حقیقت وقتی عضلات آرامش پیدا می‌ کنند، هیجان ما کمتر می‌ شود. همچنین استرس موجب می شود آدرنالین بیشتری در بدن تولید شود. از راه‌ های موثر جلوگیری از این مورد، یافتن عضلات تحت استرس و ماساژ دادن آن‌ ها به مدت دو دقیقه، در صورت احساس گرفتگی در آن ‌ها، می‌ باشد. معمولا عضلاتی که در پشت و گردن انسان قرار دارند در این مواقع بیشتر دچار گرفتگی می شوند.

تاثیر آب بر آرامش برای کنترل استرس (کنترل استرس در فروش)

از خواص آب، دادن آرامش به انسان است. هم نوشیدن آن در وقت استرس می تواند به کنترل استرس کمک کند و هم شنا یا حمام در کنترل استرس یاریگر انسان است. دوش آب گرم یکی از بهترین راه های کنترل استرس می باشد. مکانیزم کار بدین ترتیب است که هر گاه مضطرب و عصبی می ‌شویم، جریان خون در دست ‌ها و پاهای ما کم می‌ شود. در هنگام دوش آب گرم، جریان خون به حالت اول برگردانده شده و بدن را متقاعد می ‌کند که در وضع خوبی به سر بده و آمادگی استراحت داشته باشد. اما بالعکس آب سرد در چنین شرایطی نمی تواند مفید واقع شود. در حقیقت آب سرد جریان خون را کم کرده و خون کمتری به دست و پاها می رسد و دقیقا در بالا بردن استرس موثر است.

فروش حرفه ای و مذاکره همیشه با هم پیوند خورده اند، زیرا اگر مذاکره ای خوب انجام نشود منجر به فروش و نتیجه نخواهد شد.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

ترتیبی که مدرسه کسب و کار آیا برای خواندن مطالب  هوش هیجانی به شما پیشنهاد می‌کند:

 1. تعریف هوش هیجانی
 2. هوش هیجانی چیست ؟
 3. تفاوت EQ با IQ
 4. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟
 5. تست هوش هیجانی
 6. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 7. نشانه های هوش هیجانی بالا
 8. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 9. هوش هیجانی در محیط کار
 10. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 11. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 12. راه های رسیدن به آرامش درون
 13. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 14. عزت نفس چیست؟
 15. روش های تقویت عزت نفس
 16. خودآگاهی چیست؟
 17. خود ابرازی چیست؟
 18. بلوغ عاطفی چیست؟
 19. خودشکوفایی چیست؟
 20. کنترل استرس در فروش
 21. مهارت مدیریت احساسات
 22. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 23. بهبود هوش هیجانی