تفکر مثبت چیست؟

کمتر کسی را می توان یافت که در طول عمر خود در مورد تفکر مثبت، چیزی نشنیده باشد. همه به نوعی می دانند که تفکر مثبت برای سلامت جسم و روح و روان و زندگی با کیفیت تر، بسیار لازم است. اما اگر تعریف دقیق تفکر مثبت را از عده ای بخواهیم، متوجه می شویم که اکثر افراد به طور صحیح نمی توانند توضیح دهند که تفکر مثبت چیست؟ از آنجا که داشتن تفکر مثبت می تواند مانند شالوده ای برای فعالیت های انسان در مسیر نیل به موفقیت قلمداد شود، لازم دیدیم در این مطلب به تعریف دقیق تفکر مثبت در زندگی اشاره کنیم.

تعریف تفکر مثبت

در واقع داشتن تفکر مثبت یعنی چشم پوشیدن از جنبه های منفی که در زندگی وجود دارد و افرادی که مثبت می اندیشند، نگاه خود به زندگی را طوری تنظیم کرده اند که شاد تر باشند. افرادی که مثبت می اندیشند از چالش های زندگی فرار نمی کنند. بلکه با دید و نگاه مثبت به سمت آن ها حرکت می کنند. چشم پوشیدن از جنبه های منفی به این معنا نیست که از واقعیت های موجود باید چشم پوشی شود، بلکه باید با دید مثبت به سمت آن ها حرکت کرد.

تعریف دیگر ارائه شده برای تفکر مثبت این است که افراد دارای این نوع تفکر در هنگام برخودر با شرایط نامطلوب و ناخوشایند، به شکلی خوش بینانه و مثبت به آن واکنش نشان دهند و با درک بهتر و راحت تر از موضوع، فرصت یابند که درک بهتری از شرایط پیدا کرده و استرس را هم از خود دور نمایند.

جریان های فکری در ذهن انسان ها هم می تواند به ابزار پیشرفت آنان تبدیل شود و هم مانعی در زندگی آن ها باشد. از این رو باید در نظر داشت که افکار مثبت می تواند فرد را به سوی موفقیت حرکت داده و افکار منفی و بدبینانه تری در برابر انسان در مسیر دستیابی به موفقیت شود.

از نظر روان شناسان افرادی که مثبت اندیش هستند و تفکر مثبت را در زندگی خود ساری و جاری می کنند، مدیریت بهتری روی استرس های خود می توانند داشته باشند و در نهایت با سلامت روانی بیشتر بتوانند رو به موفقیت بیشتر حرکت کنند. به عبارت دیگر روان شناسان معتقدند که افرادی که تفکر مثبت دارند پتانسیل بالقوه موفقیت در زندگی را در درون خود دارا هستند. همچنین سلامت روانی بیشتر انسان که در اثر تفکر مثبت پدید می آید می تواند منتج به سلامت جسمی و فیزیکی بیشتر انسان نیز بشود. زیرا انسان موجودی پیچیده و چند بعدی است که همه ابعاد وجودی وی به هم مرتبط هستند. (تفکر مثبت چیست؟)

تاثیر تفکر مثبت در داشتن زندگی سالم تر

طبق تحقیقات انجام شده توسط روان شناسان و محققان علوم پزشکی نتایج خیره کننده ای در مورد تاثیر تفکر مثبت در داشتن زندگی سالم تر حاصل شد که محققان را بیشتر به فکر ترویج این موضوع در میان مردم انداخت. مهم ترین تاثیرات تفکر مثبت در زندگی بر سلامت انسان عبارتند از:

– کاهش استرس و مدیریت آن: افراد مثبت اندیش کمتر در معرض استرس قرار می گیرند و اگر هم در مواقعی خاص در برابر محرک هایی قرار بگیرند به خوبی آن را مدیریت می کنند.

– کاهش افسردگی: همین مدیریت استرس ها موجب داشتن روابط قوی تر با سایر انسان ها شده و همین موضوع کاهش افسردگی را برای این افراد به دنبال دارد. طبق تحقیقات به عمل آمده به ندرت افرادی که تفکر مثبت دارند دچار افسردگی می شوند.

– بهبود سلامت روانی: این افراد با داشتن روحیه ای بهتر زندگی شادتر و سر زنده تری را تجربه می کنند. به همین علت با روحیه خوب به فعالیت های بدنی مانند ورزش و گشت و گذار در  طبیعت نیز می پردازند و سلامت جسمی خود را نیز بهبود می بخشند. (تفکر مثبت چیست؟)

– افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری هایی چون سرما خوردگی: بر اساس تحقیقات میان رشته ای انجام شده، افراد مثبت اندیش به علت استرس کمتر، مقاومت بدنی بالاتری هم دارند.

– کاهش خطر وقوع مشکلات قلبی عروقی: خیلی طبیعی است که افرادی که کمتر در معرض استرس قرار بگیرند، قلب سالم تری داشته و از بیماری های قلبی و عروقی بیشتر در امان باشند.

– افزایش طول عمر: محققان دریافته اند به علت سلامت روانی و جسمی ایجاد شده در اثر مثبت اندیشی، طول عمر انسان نیز بالا می رود. (تفکر مثبت چیست؟)

چگونه تفکر مثبت داشته باشیم؟

برای اینکه انسان دارای تفکر مثبت شود راه ها و تمرینات زیادی وجود دارد. اما ابتدا انسان چند مفهوم اساسی را باید به خود تفهیم کند و بقبولاند تا بر اساس آن ها بتواند تفکر مثبت را در درون خود شکل دهد. در اینجا به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

– داشتن آرامش: برای داشتن تفکر مثبت در زندگی ابتدا فرد باید در باور خود حک کند که در جهانی امن و با آرامش زندگی می کند. از این رو شاد و آرام بودن را نباید به زمان و مکانی خاص محدود کند. بلکه باید به نوبه خود با پخش کردن انرژی مثبت و شادی در محیط به پراکنده کردن این حس در میان انسان ها نیز کمک کند.

– باور اینکه انسان هر روز زندگی خود را می سازد: شاید شعاری به نظر برسد. ولی برای داشتن مثبت اندیشی باید باور کرد که زندگی هر روز از نو شروع می شود و انسان، مختار آفریده شده و هر روزی که هر فردی بخواهد می تواند سرنوشت خود را دچار تغییر کند. (تفکر مثبت چیست؟)

– اعتقاد به اینکه احساسات انسان در نتیجه افکار وی شکل می گیرند: هر وقت یک احساس منفی در زندگی فردی پدید بیاید بدین معناست که پشت آن یک تفکر منفی در ذهن وی شکل گرفته است. بر این اساس باید انسان سعی کند تفکرات منفی را با تفکرات مثبت جایگزین کند تا احساسات خود را بهبود دهد.

– باور مناسب در مورد سن فعلی خود: هر انسانی باید در نظر داشته باشد که در هر سنی که قرار دارد خصوصیات و ارزش های خاصی را داراست و باید از همان سن و سال لذت ببرد. هرگز انسان نباید بگوید که موی سپید موجب از دست رفتن عمر شده و بر این اساس نا امید شود. از یاد نباید برد که صاحبان بسیاری از استارتاپ های بزرگ دنیا تازه بعد از 40 سالگی اولین موفقیت های خود را کسب نموده اند.

– معاشرت با افراد دارای تفکر مثبت: افرادی که مثبت اندیش هستند این حس و روحیه را در فضای اطراف خود پراکنده می کنند و روی دیگران هم تاثیر می گذارند. فردی که قصد دارد تفکر مثبت را در خود رشد دهد می بایست تلاش کند که بیشتر با افرادی که دارای تفکر مثبت هستند معاشرت کند و بتواند روابط قوی تری با آنان بر قرار کند تا تاثیر بیشتری از این گونه افراد بگیرد.

– تمرکز روی موارد خوب و مثبت: تقریبا هر انسانی همه روزه در زندگی با موانع بسیاری مواجه می شود. بهترین کار این است که  وقتی با چالش مواجه می شوید روی بخش مثبت آن تمرکز کنید، هرچند بخش مثبت قضیه کوچک و بی اهمیت باشند. به عنوان مثال اگر در ترافیک سنگین شهری گیر کردید، می توانید به جای عصبانی شدن و درگیر استرس و ناراحتی شدن به این موضوع فکر کنید که حالا فرصت خوبی است تا موسیقی مورد علاقه خود را گوش کرده یا فایل صوتی آموزش زبان که در خودروی خود دارید را گوش داده و بالاخره از وقت خود بهترین بهره را ببرید. مثال دیگر این است که اگر به فروشگاهی رفتید و ماده غذایی مورد علاقه شما تمام شده بود، می توانید فرصت را مغتنم شمرده و تنوع غذایی ایجاد کرده و چیز دیگری را جای آن مورد همیشگی خریداری نمایید. یک ذهن منفی باف در چنین حالتی دچار استرس و ناراحتی می شود. اما یک فرد با تفکر مثبت این موارد را نیز به فال نیک می گیرد و به خود استرس و ناراحتی وارد نمی نماید و آرامش را از خود نمی گیرد.

– درس گرفتن از شکست های زندگی: باید در نظر داشت که زندگی پستی و بلندی های فراوانی دارد و همواره به کام انسان نمی باشد. گاهی برای هر انسانی شکست هایی نیز رخ می دهد. یک ذهن با تفکر مثبت، به جای تمرکز بر روی شکست، روی این تمرکز می کند که دفعه بعد چه کاری باید انجام دهد تا دیگر چنین اشتباهی نکند و احتمال شکست های بعدی را بشدت پایین بیاورد. برای رسیدن به موفقیت باید از شکست های خود هر بار درس بگیرید. یک ذهن منفی می تواند در چنین شرایطی بسیار نا امید شده و از مسیر موفقیت بسیار دور شود. (تفکر مثبت چیست؟)

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

دیگر مقالات هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا:

 1. تیپ شخصیتی ENTJ
 2. تیپ شخصیتی INTP
 3. تله رها شدگی در زندگی چیست؟
 4. تیپ شخصیتی ISTJ
 5. با کارفرما مخالفت کن و استخدام شو
 6. تیپ شخصیتی ENTP
 7. تئوری تله های زندگی جفری یانگ
 8. آزمون شخصیت شناسی MBTI
 9. تحلیل رفتار متقابل چیست؟
 10. تیپ شخصیتی ESTJ
 11. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 12. مفهوم نظم شخصی چیست؟
 13. تیپ شخصیتی ISFJ
 14. تفکر مثبت چیست؟

 15. عوامل موثر در روابط عاطفی
 16. مسئولیت پذیری چیست؟
 17. خود ابرازی چیست؟
 18. هوش هیجانی در محیط کار
 19. بلوغ عاطفی چیست؟
 20. تفاوت EQ با IQ
 21. برنامه ریزی عصبی کلامی NLP
 22. روش های تغییر نگرش
 23. هوش مالی چیست؟
 24. خودشکوفایی چیست؟
 25. راه های رسیدن به آرامش درون
 26. بهبود هوش هیجانی
 27. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 28. عزت نفس چیست؟
 29. روش های تقویت عزت نفس
 30. خودآگاهی چیست؟
 31. هوش عاطفی چیست
 32. نشانه های هوش هیجانی بالا
 33. کنترل استرس در فروش
 34. تعریف هوش هیجانی
 35. هوش هیجانی
 36. مهارت مدیریت احساسات
 37. هوش هیجانی و چهارشنبه سوری
 38. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 39. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 40. هوش هیجانی چیست ؟
 41. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 42. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 43. هوش هیجانی به چه معنایی است؟
 44. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از برترین تست های شخصیت شناسی است که کاربرد های فراوانی دارد. به طور مثال می توان از این تست برای شناخت شخصیت افراد استفاده نمود تا بتوان با دانستن خصوصیات تیپ شخصیتی این اشخاص پس از استخدام، آن ها را در بهترین موقعیت شغلی که با خصوصیاتشان همخوانی دارد، قرار داد. اگر شما در جایگاه کارفرما قرار دارید، با استفاده از تست MBTI می توانید کارمندان را بهتر شناخته و از آن ها کارهایی را بخواهید که بتوانند بهترین عملکرد را در انجام آن داشته باشند. بدین وسیله شما می توانید بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن بگیرید و سریع تر به سمت موفقیت حرکت کنید.

به طور مثال زمانی که قصد دارید شخصی را در سازمان خود استخدام کنید، یه زبان بدن وی دقت می کنید. نگاه می کنید که او چطور نشسته، طرز نگاه کردن او چگونه است، دست هایش به چه حالتی قرار دارند و به صورت کلی دقت ویژه ای به حرکات و اشارات بدن وی می کنید. شما این کار را انجام می دهید تا بتوانید شخصیت او را بشناسید و یا استفاده از این شناخت برای او تصمیم گیری کنید.

مثال دیگر از مورد فوق، این موضوع است که زمانی که قصد دارید تا شخصی را برای مجموعه خود به کار گیرید، هوش هیجانی او را با استفاده از تست هوش هیجانی بار ان (تست هوش هیجانی baron) می سنجید تا متوجه شوید که او چه شخصیتی دارد و در زمان بحران و فشار های عصبی، عکس العمل وی چگونه خواهد بود. این موضوع یکی از مهم ترین موضوعات در استخدام کارمندان است زیرا برخورداری از هوش هیجانی بالا در رشد و ارتقا سازمان ها تاثیر مستقیم دارد و می بایست حتما مورد توجه قرار گیرد.

ما در مدرسه کسب و کار آیا که یکی از برترین موسسات آموزشی کشور است، به این موارد اهمیت ویژه ای داده و بدین منظور کارگاه های آموزشی و دوره های متعددی برای ارتقای مهارت های فردی مانند دوره زبان بدن، دوره هوش هیجانی، دوره مهارت فردی1، دوره مهارت فردی2، دوره مذاکره، دوره فروش حرفه ای، دوره سخنوری، دوره تصمیم گیری و انواع دوره های مدیریت برگزار می نمائیم. همچنین موسسه آیا یکی از برترین برگزار کنندگان دوره های جامع مدیریت راهبردی کسب و کار MBA و دکترای راهبردی کسب و کار DBA در سطح کشور می باشد.

هدف ما در موسسه کسب و کار آیا بالا بردن توانایی های افراد در زندگی شخصی و حرفه ای است.

دکتر یحیی علوی یکی از برترین اساتید حوزه مدیریت و فروش است که همواره بر جذب نیروهای متخصص و کارآمد تاکید دارند. یکی از ویژگی های مهم سازمان ها انتخاب افراد شایسته در موقعیت های شغلی مناسب است. دکتر علوی همچنین یکی از برترین سخنرانان حال حاضر کشور است که در زمینه مشاوره کسب و کار ها نیز فعالیت دارد. در واقع او یکی از برترین مشاوران بین المللی کسب و کار در کشور عزیزمان ایران است. او بیش از 500 کارگاه آموزشی فروش، بازاریابی و کسب و کار، با بیش از ۵۰،۰۰۰ دانش آموز برگزار نموده و به شرکت های بزرگ و نامی بسیاری، مشاوره کسب و کار ارائه داده است. تفاوت دکتر علوی در انجام دادن امور و رسیدن به همه چیز است. یکی از عبارات برجسته او think outside the box می باشد.