NLP چیست ؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که NLP چیست ؟ NLP مخفف واژه‌ی Neuro-Linguistic programming و از سه کلمه برنامه ریزی عصبی زبانی گرفته شده است. این بدین معناست که هر شخصی می‌تواند از طریق قدرت کلام، بر سیستم عصبی شما تأثیرگذار باشد و همچنین این قدرت را دارد که ذهن خود یا دیگران را برنامه‌ریزی کند. ضمیر ناخودآگاه حداقل ۸۰٪ شخصیت و سرنوشت ما را می‌سازد. محرک ابتدایی ذهن، کلام است! که در ادامه، منجر به شکل‌گیری و ساخته‌شدن تصویر و وضعیت احساسی می‌شود.  Nlp به شما کمک می کند، خودتان و ذهنتان را بهتر بشناسید. NLP به شما می‌گوید که ذهن انسان قابل برنامه‌ریزی است. ذهن انسان مانند یک کامپیوتر قدرتمندی است، که از ۴ ماهگی دوران جنینی شروع به برنامه‌ریزی می‌شود.  این برنامه‌ریزی از طرف پدر و مادر انجام می شود و بعدها بستگان و جامعه هم به خانواده اضافه می‌شوند و ذهن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اگر شما باورهای مخربی دارید، اگر عادت هایی دارید که شما را آزار می دهند، اگر عصبانی می شوید، اگر خاطرات تلخ شما را ناراحت می کند و همه آنچه که الآن هستید به دلیل برنامه‌هایی است که از قبل در ذهنتان نصب شده اند.  Nlp با تکنیک‌هایی که دارد به شما کمک می‌کند تا زندگی‌تان را آنطور که دوست دارید، بسازید. با یادگیری دانش NLP از قدرتی که در اختیار دارید آگاه می‌شوید و از این قدرت در ایجاد تغییرات مفید در زندگی خود استفاده می‌کنید. با یادگیری دانش NLP دیدگاهتان نسبت به خود و دنیایی که در آن زندگی می‌کنید تغییر خواهد کرد. در اصل می‌توان گفت NLP علم موفقیت و تغییرات سریع فردی می‌باشد. کلام بر ضمیر ناخودآگاه ذهن تأثیر مستقیم دارد به همین علت تمام تلاش ما در NLP، شناخت مکانیسم پیچیده ی ضمیر ناخودآگاه است. ضمیر ناخودآگاه در بخشی از نیمکره سمت راست مغز قرارگرفته است که می‌توان آن را به عنوان قدرتمندترین نرم افزار مدیریت اطلاعاتی که تا این لحظه ساخته‌شده است، موردبررسی قرارداد. در اصل می‌توان ضمیر ناخودآگاه را قوی‌ترین نرم‌افزار مدیریت و پردازش اطلاعات نامید. او حجم زیادی از اطلاعات را فیلتر می‌کند و بر روی مابقی آن‌ها پردازش انجام می‌دهد. حاصل پردازش ضمیر ناخودآگاه بر روی آن اطلاعات برای ما دو دستاورد حیاتی و سرنوشت‌ساز در پی دارد. محصولاتِ ارزشمند و سرنوشت‌ساز این پردازش عبارتند از:

1) تولید رفتار

2) تولید باور

NLP چیست ؟ NLP به معنای برنامه‌ریزی عصبی کلامی است. هر شخصی می‌تواند از طریق قدرت کلام، بر سیستم عصبی شما تأثیرگذار باشد.

تاریخچه‌ NLP

در اوایل دهه‌ی هفتاد میلادی دو نفر از اساتید دانشگاه کالیفرنیا، Santa Cruz به نام‌های Richard Bandler و John Grinder درباره‌ی افرادی مطالعه می‌کردند که آنها توانایی عجیبی در برقراری ارتباط مؤثر با دیگر افراد داشتند و می توانستند روی آنها تأثیر بگذارند. این افراد می‌توانستند با تأثیری که روی دیگران می‌گذاشتند به اهدافی که داشتند برسند. از جمله‌ی این افراد می‌توان به Milton Erickson، Virginia Satir، Fritz Perls، Gregory Bateson و روان‌درمانگری به نام Paul Watzlawick اشاره کرد. Richard Bandler و John Grinder با مطالعه رفتارها و حالات این افراد و الگوبرداری از این افراد موفق توانستند به دلیل توانایی این افراد برای برقراری ارتباط با دیگران پی ببرند. بندلر و گریندر این الگوها را روی افراد عادی پیاده‌سازی کردند و با تعجب دیدند که اگر افراد عادی هم از این الگوها استفاده کنند می‌توانند مانند آن افراد موفق، در برقراری ارتباط با دیگران به خوبی عمل کنند. به همین علت لیست طولانی از اسامی چهره‌های موفق تهیه‌کرده و به مصاحبه و گفتگوهای طولانی با آن‌ها پرداختند که توانستند حجم زیادی از اطلاعات را به‌صورت پراکنده به دست بیاورند. این دو با تلاش‌های خستگی‌ناپذیر در حال انجام ادامه کار بودند که زحماتشان منجر به آشنا شدن آن‌ها با سه فرد نابغه شد.

۱- Virginia Satir

۲- Fritz Perls

۳- Milton Erickson

NLP از روی تحقیقاتشان بر روی این سه نابغه به وجود آمد.

۱- Virginia Satir : متخصص خانواده درمانی بود. زوج‌هایی که در آستانه جدایی بودند پس از مشاوره با ایشان، به زندگی مشترکشان برگشته وزندگی عاشقانه‌ای را از نو آغاز می‌کردند.

۲- Fritz Perls : انسان‌شناس و متخصص طب کل‌نگر یا گشتانت درمانی. او برای مشاوره و درمان یک سوژه،از همه ی زوایا به موضوع نزدیک می‌شد و با درکِ بهتر، نتیجه ی خوبی بدست می‌آورد.

۳- مهم‌تر از همه، Milton Erickson، متخصص و نابغه بزرگ رفتاردرمانی است. دکتر Milton Erickson باهوش و خلاق، تأثیرگذار بود و همچنین رفتار، شخصیت، سبک زندگی و از همه مهمتر، روش‌های درمانی ایشان آن قدر برجسته بود Richard Bandler و John Grinder از او خواستند که به مدت سه ماه با او زندگی کرده تا بتوانند از تمام لحظات زندگی او ویدئو تهیه کنند. پس از تحقیقات و بررسی های فراوان جان و ریچارد به این نتیجه رسیدند که:

موفقیت یک علم است! قاعده و فرمول دارد. برای همه در دسترس، قابل آموزش و یادگیری است. (NLP چیست ؟)

در واقع، NLP از الگوی رفتاری انسان‌های فوق‌العاده موفق به وجود آمد.

اهداف NLP چیست ؟

NLP به ما این اطمینان را میدهد که تمام ابزارها و توانمندی ها درون خود ما وجود دارد، کافی است ما آنها را کشف کنیم و برای رسیدن به خواست ها و اهدافمان به کار بگیریم. در NLP نتیجه کاری که ما انجام میدهیم بسیار مهم است. این که با شناختی که از خود و دیگران پیدا میکنیم در مورد دیگران قضاوت ننماییم.

فواید NLP چیست ؟

– برقراری ارتباط موثر با دیگران.

– افزایش مهارت اشخاص در متقاعد کردن دیگران.

– بالا بردن اعتماد به نفس و عزت نفس.

– استفاده از اصل تمرکز با توجه به توانمندی ها در رسیدن به اهداف.

– داشتن کنترل در زمان بروز احساسات و هیجانات درونی.

– هم سویی ارزش ها با باورها تا به آنچه میخواهیم بدون مقاومت های درونی دست پیدا کنیم.

– ایجاد عادت های مثبت و مفید و ترک عادت های غلط.

– دست یافتن به اهدافی که زمانی دستیابی به آنها را غیر ممکن میدانستیم.

– استفاده از ذهن خلاق جهت دستیابی به راه حل های و ایده های جدید.

– دست یافتن به مهارت ها و تکنیک هایی که همیشه داشتن آن ها را محال میدانستیم.

– لذت بردن از کلیه نعمت های زندگی و قدر دانستن آنها.

– داشتن و رفتن به سوی زندگی هدفمند.

– بالا بردن سطح بهره وری و کارایی.

NLP چیست ؟ NLP به معنای برنامه‌ریزی عصبی کلامی است. هر شخصی می‌تواند از طریق قدرت کلام، بر سیستم عصبی شما تأثیرگذار باشد.

اصول NLP چیست ؟

افراد بر اساس نقشه های ذهنی خود واکنش نشان میدهند. در پس هر رفتار، یک نیت مثبتی نهفته است. شکست وجود ندارد، بلکه این بازخوردهاست که متفاوت است. معنای یک ارتباط در واکنشی نهفته است، که از طرف مقابل دریافت میکنید. شما نمیتوانید که ارتباط برقرار نکنید، به این دلیل که انسان موجودی اجتماعی است. انسانها همه منابع و ابزارهای مورد نیاز را برای رسیدن به خواسته های خود دارند. اگر کاری که انجام میدهید بی نتیجه بود، کار دیگری را انجام دهید. (NLP چیست ؟)

ارتباط مؤثر و NLP

بیشتر انسانها نمی‌توانند به راحتی درخواست کنند و یا اگر از افراد دیگر درخواستی هم بکنند آنها به درخواست‌شان پاسخ مثبت نمی‌دهند. گاهی اوقات ترس از شنیدن پاسخ مثبت به تنهایی باعث می‌شود که افراد درخواست نکنند. اگر بتوانید با افراد ارتباط مؤثر برقرار بکنید می‌توانید به راحتی از آنها درخواست کنید. آنها نیز با توجه به ارتباط مؤثری که برقرار کرده‌اید به درخواست‌های شما پاسخ مثبت خواهند داد. NLP می‌گوید برای رسیدن به یک رابطه سازنده، در هر شرایطی، چه مساعد چه نامساعد، باید حرکات بدن‌تان را با حرکات بدن طرف مقابل تطبیق دهید. این تطبیق حرکات می‌تواند به صورت آیینه وار صورت گیرد یا اینکه عینا مانند او رفتار کنید. (NLP چیست ؟)

NLP هنر ارتباطات دلپذیر، لذت بخش و بسیار تاثیرگذار است

کالیبراسیون در NLP

مهارت تشخیص حالات و احساسات از روی خطوط چهره در NLP را کالیبراسیون می گویند. شما بلافاصله با نگاه کردن به چهره و حرکت چشمهای دوستان‌تان متوجه خواهید شد که کدام رفتار و صحبت‌های شما، آنها را خوشحال و یا ناراحت می‌کند. در این صورت می‌توانید در رفتار‌ها و صحبت‌های خود تجدید نظر کرده و حرف‌ها و رفتارهایی داشته باشید که مخاطب خود را ناراحت و آزرده نکنید.

شاید شما هم جزء افرادی هستید که حرف‌هایی می‌زنید یا رفتارهایی دارید که ناخواسته باعث رنجش دوستان و عزیزانتان می‌شوید. با داشتن این مهارت، خواهید دانست که چه موقع و با چه رفتارهای دوستان شما از شما رنجیده می‌شوند و با انعطاف‌پذیری رفتارهای خود را اصلاح می‌کنید.

بیشتر افراد نمی‌دانند که در پس این ذهن خودآگاهی که با حسگرهای پنجگانه، ارتباطشان را با دنیای اطراف حفظ می‌کند، بخش دیگری از ذهن وجود دارد که بسیار قدرتمند تر از ذهن خودآگاه است. این بخش از ذهن، ذهن ناخودآگاه نام دارد. (NLP چیست ؟)

NLP و قدرت تلقین

دکتر Emile Coue نخستین پزشک فرانسوی بود. او نخستین کسی بود که به قدرت تلقین پی‌برد. آشنایی با قوانین تلقین باعث می‌شود که شما به قدرت تلقین پی برده و زندگی خود را با تلقین‌ها و جملات تأکیدی مثبت غنی‌تر کنید. تلقین‌ها هم توسط ذهن ناخودآگاه انسان قدرت می‌گیرند و باعث نیرومند شدن انسان می‌گردند. (NLP چیست ؟)

ارتباط NLP و تصاویر ذهنی

هر تصویری که در ذهنتان می‌سازید، ذهن شما را برنامه‌ریزی می‌کنند. دانش NLP الگوها و تکنیک‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از آنها ذهنتان را برای رسیدن به موفقیت و آنچه می‌خواهید برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی مجدد کنید. تصاویر ذهنی افراد به شکل‌گیری افکار و احساسات آنها می‌انجامد. (NLP چیست ؟)

تکنیک های NLP

اگر ذهنتان را بشناسید ولی تکنیک‌های مدیریت آن را ندانید کار چندان مفیدی نمی‌توانید انجام دهید. NLP تکنیک‌های زیادی دارد. بیشتر این تکنیک‌ها از انسان‌های موفق و مهم الگوبرداری شده‌اند. شما هم می‌توانید از این الگوها و تکنیک‌ها استفاده کنید و زندگی خود را آن‌طور که دوست دارید بسازید. اختیار زندگی‌تان در دستان شماست. اگر کسی توانسته باشد ذهن خود را طوری مدیریت کند که به اهداف بزرگ خود برسد، با توجه به شباهت سیستم عصبی و ذهن همه‌ی انسان‌ها، شما هم می‌توانید در آن شرایط همان کار را انجام بدهید و زندگی‌تان را به دلخواه خود  کنید. شما هم می‌توانید هرکار و یا رفتاری را  انجام دهید کافی است که نحوه انجام دادن آن کار  و یا رفتار را بیاموزید. (NLP چیست ؟)