5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن

با یک مقاله دیگر از سری مقالات زبان بدن موسسه آیا در خدمت شما هستیم. برای آنکه دیگران دریابند شما چه حسی دارید، لزومی ندارد حتما چیزی به آنها بگویید. تا به حال مجسمه ی متفکر رادین را دیده اید؟ همان مجسمه معروف که دستش را زیر چانه اش قرار داده و نگاهش به سمت زمین است. اگر این مجسمه را فردی واقعی تصور نمایید و بخواهید حدس بزنید او چه وضع روحی دارد، نمی توان هیچ شکی داشت که او انسانی جدی است که در اندیشه و افکار خود فرور فته و بسیار هم اهل تعمق است. به همین آسانی با استفاده از حالات بدن وی ما متوجه شدیم او چه احساسی دارد. حال کودکی را در نظر بگیرید که پاهایش را به زمین می کوبد، چشمانش پر از اشک شده، مشت هایش را گره کرده و بد خلقی می کند. این کودک با استفاده از این حالات بدنش قصد دارد بد خلقی خود را به شما نشان دهد. اگر بخوایم عامیانه صحبت کنیم باید بگیم، همیشه بدنت نشون میده چه حسی داری، حتی اگه بخوای پنهونش کنی. در ادامه مطلب ” 5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن ” با ما همراه باشید.

“بدن شما مثل یه فیلم نشون میده که چی درون شما میگذره”

حال برای درک بیشتر موضوع، بدن خود را مانند یک پرده فیلم مجسم کنید. یک فیلم اطلاعات مختلفی را به بیننده منتقل می کند یا قصد دارد پیامی را به مخاطب منتقل کند. تصور کنید اطلاعاتی که باید منتقل شوند در درون شما قرار دارند و بدن شما وسیله ای است که مانند فیلم این اطلاعات را به بیننده منتقل می کند. اگر نگران باشید، هیجان زده باشید، خوشحال، مضطرب و یا ناراحت باشید، بدن شما مثل یک فیلم نشان می دهد که درون شما چه می گذرد. (5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن)

حتی اگر شما نخواهید احساست خود را بروز دهید، بدن شما احساسات شما را نشان خواهد داد. 5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن در این مقاله بیان می شود.

برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید، لطفا به مثال های زیر توجه کنید:

  • افرادی که در خود احساس نا امنی دارند یا به اندازه کافی از خود اطمینان ندارند، برای کنترل احساساتشان و آرامش دادن به خود، خودشان را لمس می کنند. آنها حرکاتی مانند مالیدن پیشانی، دست به سینه شدن، قرار دادن انگشتان مقابل لب ها یا مالیدن آن ها را انجام می دهند. آن ها این کارها را برای آرامش دادن به خودشان انجام می دهند. این افراد سعی دارند با این کارها آرامش و امنیتی را که ندارند، برای خود ایجاد کنند، غافل از اینکه این حرکات بدتر آن ها را لو می دهد و مخاطبی که دانش زبان بدن داشته باشد که این روزها کم هم نیستند، به راحتی می فهمد که این شخص حس نا امنی دارد.
  • به غیر از روابط اجتماعی، افرادی که متدین و معتقد هستند، حرکاتی مخصوص و مشخص را برای مراسم های مذهبی خود اجرا می کنند. مومنان مسیحی هنگامی که می خواهند وارد کلیسا شوند، انگشت های خود را وارد آب مقدس می کنند و به حالت صلیب روی بدنشان حرکت می دهند. یهودیان نیز مانند بسیاری از پیروان ادیان دیگر، قبل از ورود به منزل، مزوزا (آیه هایی از تورات) را لمس می کنند. ما مسلمانان در هنگام نماز خواندن به سمت قبله رکوع و سجود می رویم. افراد با ادیان و باورهای مختلف، حرکات این چنینی را برای ادای احترام به فرهنگ، ارزش ها و سنت های خود، انجام می دهند. (5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن)
  • افراد در حالت شادی و وجد معمولا نفس عمیق می کشند و در حالتی که دستان خود را از دو طرف باز کرده اند، حرکات مختلفی را انجام می دهند. فوتبالیستی که گلی را به ثمر رسانده، مدالی گرفته، قهرمان شده و یا موفقیتی را بدست آورده است را تصور کنید. ما اغلب این ورزشکاران را در موقعیتی با بازوهایی از هم گشوده، سرهایی به عقب افکنده و دهان و چشمانی باز از خوشحالی و شادمانی می بینیم.
  • حال فوتبالیستی که ضربه پنالتی را از دست داده تصور کنید، یا مغازه داری که حساب و کتابش اشتباه از آب درآمده. این افراد اغلب سرشان را پایین انداخته یا دستشان را پشت گردنشان حلقه کرده اند. پایین انداختن سر نشان دهنده این موضوع است که فرد ناراحت و غمگین است و با حلقه کردن دست پشت گردن، سعی دارد خود را آرام کند.
  • قطعا افرادی را دیده اید که با خمودگی راه می روند، سرشان را به سمت پایین انداخته و نگاهشان رو به پایین است. این حالات نشان دهنده این موضوع است که این افراد نا امید و افسرده هستند و دیدگاه منفی دارند. از سوی دیگر، افرادی که تفکری مثبت دارند با راه رفتن پر نشاط، چشمانی پر شور، راست ایستادن، افکار و دیدگاه هایشان را نشان می دهند که همین موضوع باعث می شود این افراد بسیار جذاب نیز به نظر برسند. البته هر سر خم شده ای به معنی افسرده بودن آن شخص نیست. این حالت گاهی می تواند به معنای فکر کردن جهت به یادآوردن موضوعی یا جذب اطلاعات نیز باشد. معمولا افرادی که سخت در حال فکر کردن هستند، درست مانند مجسمه رادین، سرشان را روی دست ها یا انگشتانشان تکیه داده و سزشان رو به پایین است. (5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن)

” اگر کسی در جنگل نباشد تا صدای درختان در حال سقوط را بشنود، آن ها فریاد می کشند. ”

حتی اگر شما نخواهید احساست خود را بروز دهید، بدن شما احساسات شما را نشان خواهد داد. 5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن در این مقاله بیان می شود.

توجه به زبان بدن خود

یکی از بانوان موفق در حوزه مدیریت در سان فرانسیسکو در کنفرانسی درباره زبان بدن داستانی را تعریف کرد که قصد داریم آن را با شما مطرح کنیم:

او در کنفرانسی شناخته شده درباره زبان بدن گفت: همسرم همیشه به من می گفت مردم معمولا زمانی از زبان بدنشان استفاده می کنند که فرد دیگری موجود باشد تا آن را ببیند و واکنشی نسبت به آن نشان دهد اما من با این موضوع مخالف بودم. تنها به دفترم رفتم، داخل دفترم شدم و درب دفتر را بستم. پشت میز خودم نشستم و به حرف هایی که همسرم زده بود فکر می کردم. حدود یک ربعی در اندیشه های خود فرو رفته بودم که به خودم آمدم. در این یک ربع به صندلی ام تکیه داده بودم، پشت صندلی ام به سمت عقب بود، سرم به سمت بالا متمایل گردیده بود و یک دستم هم دور بدنم پیچیده شده بود تا تکیه گاهی برای آرنج دشت دیگرم باشد. چانه ام را به انگشت شستم تکیه داده بودم و با انگشت اشاره ام گونه ام را نوازش می کردم. در آن لحظه بود که دیدم زبان بدنم در تنهایی هم حالات درونی من را منعکس نموده و به همین آسانی حرف های همسرم نقض گردید. در آن لحظه یاد این جمله ی معروف افتادم: اگر کسی در جنگل نباشد تا صدای درختان در حال سقوط را بشنود، آن ها فریاد می کشند. (5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن)

در ادامه به داستانی دیگر درباره زبان بدن اشاره می نمائیم:

آرمان و سمیه 10 سال است که به هم ازدواج کرده اند و دختری 6 ساله به نام سارا دارند. هر بار که جشن سالگرد ازدواج این دو فرا می رسد، آرمان در میان مهمانی و رو به جمعیت آرزویی می کند و از این که با سمیه آشنا شده است، ابراز خشنودی و خرسندی می کند و برای همه عشقی این چنینی را آرزو می کند. او در حین مهمانی حرکات دیگری را نیز انجام می دهد. به طور مثال زمانی که او به سمت دخترش خم می شود تا به صحبت های او توجه کند، عطوفت و صمیمیت فوق العاده اش را نسبت به او نشان می دهد، یا زمانی که با دخترش بازی می کرد، دست او را می گرفت و می چرخید تا روحیه پر نشاط خود را به همگان نشان دهد. او در همین حین سرش را اندکی به سمت بالا می گرفت و یه سمت عقب می افکند. او زمانی که رو به همسرش سمیه می کرد تا به او خیره شود، نگاهش آرام می شد و لبخندی ملایم بر روی لبانش نقش می بست.

این داستان به خوبی به همگان نشان می دهد که حرکات یک پدر و همسر که بسیار خوشحال و خوشبخت است چگونه است و او چگونه به صورت ناخود آگاه این احساسات را با زبان بدنش بروز می دهد. با مطالعه این مطلب از سری مقالات زبان بدن مدرسه کسب و کار آیا در می یابید که اگر شخصی این حرکات را انجام داد، چه احساسی دارد. با ما در ادامه سری مقالات زبان بدن همراه باشید. (5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن)

زبان بدن

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

دیگر مقالات زبان بدن به شرح زیر است: