هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی ظرفیت درک و مدیریت احساسات شماست.

مهارت های درگیر در هوش هیجانی، عبارتند از: خودآگاهی ، خودتنظیمی ، انگیزش ، همدلی و مهارت های اجتماعی.

اخیراً ، این کلمه در گروه های منابع انسانی در سرتاسر جهان به یک واژه مهم تبدیل شده است اما محققان می گویند وقت آن است که هوش هیجانی جدی گرفته شود.

به گفته رکس هاپکه ، پذیرش تفاوت های ظریف احساسات انسانی در محل کار می تواند فواید عملی داشته باشد ، از جمله همکاری بهتر بین کارمندان و یک محل کار شادتر.

 

هوش هیجانی چه کمکی به ما می کند؟

در بسیاری از زمینه های روانشناسی ، بحث و جدال در مورد نحوه کار مغز وجود دارد اما دانیل گلمن، یک دانشمند مشهور در زمینه رفتارشناسی ،نظر جالبی ارائه می دهد:”بخشی از مغز که از هوش هیجانی و اجتماعی پشتیبانی می کند، آخرین مدار مغزاست که ازلحاظ آناتومی بالغ می شود و به دلیل سیستم عصبی، مغز با توجه به تجربه های مکرر خود را شکل می دهد.

” دانیل گولمن ادامه می دهد: “ما باید به کودکانمان به صورت سیستماتیک آموزش دهیم.این در بیش از 100 مدرسه به صورت آزمایشی انجام شده و رفتارهای ضد اجتماعی کاهش یافته، و نمرات علمی افزایش یافته است.”طبق این تحقیق،مشخص است که هوش هیجانی در همه جنبه های زندگی، بسیار مفید می‌باشد.

چرا هوش هیجانی در محل کار اهمیت دارد؟

ما بیشتر از همه در کجا به هوش هیجانی نیاز داریم؟جواب اینجاست:محل کار. در محل کار ، شما روابط عاطفی ندارید تا به شما انگیزه دهد تا مانند خانه، با دیگران کنار بیایید. شما از مزیت یک سابقه مشترک برخوردار نیستید تا به شما، کمک کند درک کنید چه چیزی اطرافیان، شما را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر می توانید احساسات مردم را بخوانید و به آنها پاسخ دهید ، سیاست دفتر ، مشکلات روحی و عدم همکاری، لازم نیست زندگی کاری شما را خراب کند.

آیا هوش هیجانی تغییری در محل کار ایجاد کرده است؟

هر روز با احساساتی تصمیم می گیریم.حس می‌کنیم که مثلا، برنامه آ از برنامه بی بهتر است و گاهی اوقات براساس احساسات آنی و زودگذرخود، انتخاب می کنیم. وقتی منشا و منبع این احساسات را بفهمیم، به خصوص هنگام کار در یک تیم ، بیشتر با یکدیگر هماهنگ می شویم.بیشتر همدیگر را می شناسیم و آشنا می شویم.همچنین می‌تواند بر روند کار ها و ایجاد محیطی شاد تر و با خستگی کمتر،کاملا تاثیر بگذارد.

مزایای هوش هیجانی در کار

گری یوكل ، یك محقق برجسته در زمینه رهبری، نظری مشابه دارد و ادامه می دهد: “خودآگاهی در صورت وقوع برخی از وقایع خاص ، درک نیازها،عکس العمل های احتمالی شخص را قابل پیش بینی تر می كند، بنابراین ارزیابی راه حل های جایگزین را آسان می كند.”

برای اینکه هوش هیجانی موثر باشد ، باید از خودتان شروع کنید. شما نمی توانید رفاه ، بهبود و احساس خود با دیگران را، تقسیم یا تقویت کنید بدون اینکه ابتدا در روی خودتان کار کنید. آنچه رهبران را متمایز می کند، معمولاً سطح هوش هیجانی آنها است و این مهارت ها هستند که به توسعه یک محل کار موثرتر کمک می کنند.