زبان بدن حیوانات وجود دارد ؟؟؟

شاید گاهی اوقات به این فکر کرده باشید که حرکت های حیوان خانگی تان چه معنی میتواند داشته باشد.

مثلا وقتی دمشان را تکان میدهند یا چشم هایشان را جمع می‌کنند.

در اصل هر حرکت انها پیغام مخصوصی دارد زیرا حیوانات مثل ما انسان ها، هرچند نمیتوانند حرف بزنند ولی با حرکات بدنشان به نوعی با دیگران ارتباط برقرار میکنند و احساساتشان را به ما نشان میدهند.

ساختار این حرکات و شناختن آنها خالی از لطف نیست و به اصطلاح “به زبان بدن حیوانات”معروف است.

زبان بدن حیوانات ، علمی‌ست بسیار پیچیده که سال هاست نظریه‌ها و افراد را درگیر خودش کرده است.

به نظر میاید که انسان های اولیه،به خوبی با این زبان بدنی حیوانات های متفاوت اشنا بودند و با انها ارتباط برقرار میکردند ولی بشر امروزی قادر به کشف ان نیست و دستاوردی هم از اجدادمان به ارث نرسیده تا لااقل کمکی به ما کرده باشد.هرچند میتوانیم درباره حیوانات خانگی حدس هایی بزنیم.

رفتار یا واکنش میتواند در هر حیوانی متفاوت باشد.

آنها میتوانند در مقابل هر نوع احساسی که با ما یا همنوعشان تجربه میکنند،واکنش جالبی داشته باشند.این احساس میتواند خشم،اضطراب،ترس یا شادی و همکاری باشد.مثلا شما میتواند یک غذای خوشمزه در مقابل سگتان قرار بدهید و ببینید که چگونه دمش را برایتان تکان میدهد و قدر دانی میکند یا میتواند او را عصبانی کنید و ببیند چگونه دمش را برایتان تیز و صاف کرده و به طرفتان براق میشود!

ولی متاسفانه با وجود پیشرفت تکنولوژی، بشر نمی تواند زبان بدن تک تک حیوانات را متوجه بشود و با انها ارتباط برقرار کند.هرچند هنوز در تلاش زیادی هستیم تا این علم ناشناخته را کشف کنیم.علاوه بر این،بیشتر حیوانات مارا به عنوان موجوداتی پر خطر شناسایی میکنند و تمایلی به برقراری ارتباط با ما ندارند.این موضوع فقط در مورد یک سری از حیوانات خانگی و اهلی مانند گربه،سگ،همستر،اسب و… صدق میکند.

برای مثال،انها از یک سری حالت های اسب ها،سعی کردند زمان وقوع زلزله را متوجه بشوند.برای دهه ها این تلاش و تحقیق ادامه داشت اما متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد.تلاش دیگری که هنوز نیز ادامه دارد،ارتباط برقرار کردن با دلفین هاست.دانشمندان معتقد هستند که دلفین ها با اصواتی که ایجاد میکنند و حرکت های خاصی که در اب انجام میدهند، میخواهند با ما انسان ها ارتباط برقرار کنند.

همچنین انها عقیده دارند که دلفین ها به شدت باهوش تر از بشر هستند.در رابطه با دلفین ها،تحقیق و بررسی همچنان ادامه دارد ولی در حال حاضر نتیجه ای نیست.

خوشبختانه ما توانستیم در رابطه با حیوانات خانگی،کشفیات جالبی بدست بیاوریم و این به لطف قرن ها پژوهش و تحقیق بوده است.

زبان بدن حیوانات چه میگوید؟

معمولا حیوانات خانگی،از شما انرژی مثبت دریافت میکنند و دوست دارند با شما بازی کنند.شناخت حالات بدنی این حیوانات،به درک رفتاری و برخورد بهتر ما با انها کمک شایانی میکنند.شاید بد نباشد چند تایی از انها را مورد بررسی قرار دهیم.نمونه ای ازمهم ترین حیواناتی که رفتارشان زبانزد همه است:

گربه: یک گربه در زمانی که خوشحال است چشمانش را نیمه بسته نگه میدارد یا از سرخوشی زیاد به شما چپ چپ نگاه میکند!شل میشوند و به شما میچسبند.همچنین گوش گربه ها در مقابل عصبانیت تیز میشود.به شما خیره نگاه میکنند و دمشان را تند تند تکان میدهند.در اصل حریف مقابلشان را به جنگ دعوت میکنند.صد البته با چنگال های تیز شده!

سگ:مطمئنا پرطرفدارترین حیوان خانگی میباشد.سگ ها در مواقع رضایت لبخند میزنند و دمشان را بشدت تکان میدهند و گاهی اوقات دلشان میخواهد لیستان بزند.این حیوان باهوش در مواقع خطر دمشان را تیز و صاف میکنند.حس خطر و اضطراب انها بسیار جالب است.بسیاری از انسان ها با کمک این حس توانستند خودشان را از خطر نجات بدهند.

همستر:این حیوان معمولا بشدت میترسد و اغلب از ترس در جایی پناه گرفته!اما در مواقعی که خوشحال است به کنار شما می اید و با حرکات بامزه ای بدن خود را کش میدهد.

رفتار های این حیوانات منحصر به این اشارات نیست،بلکه بسیار گسترده تر و پیچیده تر میباشد.اما همانطور که پیش تر گفته شد،توانایی بشر در کشف این اشارات و حرکات بدنی این حیوانات که فقط خانگی نیز هستند،به اینجا محدود میشد.هرچند دنیای حیوانات و زبان انها به قدری جالب و شیرین است،که به نظر میرسد بشر هیچوقت از تلاش و کوشش دست بر نمیدارد و روزی تمامی این زبان ها کشف خواهد کرد.