هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار

می دانیم که مباحث روان شناختی در مدیریت امروزه کاربرد غیر قابل انکاری یافته اند و برای داشتن کسب و کار موفق به ویژه در وادی فروش و بازاریابی باید حتما با کاربردهای روان شناسی در مدیریت و کسب و کار آشنایی کافی بدست آورد. یکی از مباحث مهم روان شناسی که در مدیریت و کسب و کار بشدت به کار می آید، مبحث هوش هیجانی است که از مهم ترین مقوله ها در زمینه موفقیت در کسب و کار به شمار می رود. متاسفانه بسیاری حتی نام آن را هم نشنیده اند و طبیعتا با آن و با کاربرد آن در مدیریت و کسب و کار نیز آشنایی ندارند. به همین جهت بر آن شدیم در این مطلب به هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار بپردازیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آشنایی با هوش هیجانی

در تعریف هوش هیجانی می توان گفت که این عبارت در حقیقت به معنای توانایی افراد در تشخیص، ادراک و مدیریت احساسات خود و حتی احساسات دیگران می باشد. به طور کاربردی می توان گفت افرادی با هوش هیجانی بالا، روی احساسات خود تسلط کافی دارند و در عین حال به خوبی می توانند احساسات طرف مقابل را هم درک کرده و بر اساس احساسات طرف مقابل، واکنش و رفتار متناسب را تدبیر نمایند. (هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار)

نقش هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار بر کسی پوشیده نیست. افراد با هوش هیجانی بالا توانایی مدیریت احساسات خود را دارند و تصمیمات صحیح تری می گیرند.

تاثیر هوش هیجانی بر موفقیت

طبق تحقیقات میدانی دانشمندان علم مدیریت، این موضوع اثبات شده که هوش هیجانی از اکثر مهارت های لازم در محل کار بسیار کاربردی تر و موثر تر است و می تواند موجب موفقیت در مراودات کاری افراد شود. برای شناخت دقیق هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار، لازم است به ویژگی های اصلی هوش هیجانی اشاره کنیم تا با در نظر گرفتن آن ها بیشتر برای شما عزیزان جا بیفتد که هوش هیجانی تا چه حد در ارتباطات روزمره به ویژه مراودات کاری، می تواند موثر باشد.

– ویژگی خود آگاهی:

در حقیقت بر اساس این ویژگی هوش هیجانی، افرادی که دارای هوش هیجانی بالا هستند، درک درستی از نقاط ضعف و قوت و ویژگی های شخصیتی خود دارند و به راحتی می توانند در سدد بهبود ویژگی های خود بر بیایند. در حقیقت هیچ عمل یا تصمیمی بدون شناخت و آگاهی نمی تواند نتیجه بخش باشد. پس گام اول در داشتن هوش هیجانی بالا داشتن ویژگی خودآگاهی است.

– ویژگی خود تنظیمی:

ویژگی خود تنظیمی یا خود مدیریتی نیز از دیگر مولفه های هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار به شمار می رود. در حقیقت افراد با هوش هیجانی بالا احساسات خود را به خوبی درک می کنند و می توانند به درستی به مدیریت احساسات خود بپردازند. در حقیقت چنین افرادی معمولا واکنش های احساسی ندارند و می توانند در برابر شرایط ناهنجار، عکس العمل های هیجانی نداشته باشند و عملکرد خود را کنترل نمایند.

– ویژگی همدلی:

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند به راحتی احساسات دیگران را درک کرده و آن را تحلیل می کنند و می دانند در برابر احساسات هر فردی چگونه باید رفتار کنند. این موضوع به این افراد کمک می کند که با سعه صدر بتوانند صبر پیشه کرده و عکس العمل های فوری و احساسی نداشته باشند و شرایط طرف مقابل را به درستی درک کنند. این موضوع موجب می شود تعامل این افراد با دیگران بسیار خوب باشد و سود را فقط برای خود نخواهند و این حس را هم به درستی به پرسنل و مشتریان خود منتقل کنند که به سود خود فقط فکر نمی کنند و سود را برای آن ها نیز می خواهند. این افراد در حقیقت به درستی می دانند که هر فردی ممکن است گاهی در شرایط دشوار باشد و باید در چنین شرایطی وی را به خوبی درک کرد و رفتاری متناسب با شرایط وی با او انجام داد. در حقیقت ویژگی همدلی این افراد را به طور عام می توان مردم داری نیز نامید.

– ویژگی داشتن مهارت های اجتماعی:

بسیاری از مهارت های فردی در زمینه روابط اجتماعی هستند که می توانند کلید موفقیت افراد در مراودات کاری باشند. به عنوان مثال افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند رفتار دوستانه دارند و در چشم دیگران هم دوست داشتنی به نظر می رسند. از این رو به سرعت می توانند در جمع وارد شده و خود را در ارتباط خوب با دیگران قرار دهند. از ویژگی های این افراد این است که فورا می توانند بین خود و دیگران نقاط مشترکی پیدا کنند، که موجب رسیدن آن ها به تفاهم شود.

در جایگاه کسب و کار، افراد با هوش هیجانی بالا می توانند به جای تمرکز روی محصول، روی جنبه های اجتماعی کسب و کار خود تمرکز کرده و راه حل هایی برای رفع نیازهای مشتریان بالقوه و جامعه هدف خود ارائه دهند. این موضوع، خود اصلی ترین تاثیر هوش هیجانی بر موفقیت می تواند محسوب گردد. (هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار)

نقش هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار بر کسی پوشیده نیست. افراد با هوش هیجانی بالا توانایی مدیریت احساسات خود را دارند و تصمیمات صحیح تری می گیرند.

چگونه برای موفقیت در کسب و کار هوش هیجانی خود را بالا ببریم؟

همان طور که در بخش های قبلی ذکر کردیم هوش هیجانی شاید در برخی افراد به صورت ذاتی و خدادادی بالا باشد، اما نمی توان آن را یک ویژگی غیر اکتسابی دانست. بلکه قطعا می توان آن را با آموزش و تمرین و ممارست در خود تقویت نمود. اولین مورد برای بهبود هوش هیجانی این است که همواره سعی کنید احساسات دیگران را درک کنید و خود را جای طرف مقابل بگذارید و ببینید وی چه حالی دارد. در چنین حالتی قطعا عکس العمل شما بر اساس درک حالت وی تنظیم خواهد شد. دومین تمرین مناسبی که برای بالا بردن هوش هیجانی می توان استفاده کرد، تمرین صبر کردن و عدم انجام واکنش های احساسی سریع است. در واقع اگر فردی با تمرین فراوان بتواند واکنش های هیجانی و لحظه ای در برابر شرایط سخت و فشارهای وارده را در خود کنترل کند، می توان گفت که وی هوش هیجانی را در خود تقویت نموده است. برای این کار می توان در برابر فشارهای وارده به جای پاسخ هیجانی کمی قدم زده و نفس عمیق کشید یا اینکه به خداوند متعال پناه برده و با تکرار اذکار مذهبی و یا حتی خواندن چند آیه از قرآن کریم، سعی در برگرداندن آرامش به خود نموده و خود را از انجام واکنس احساسی دور نمود. (هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار)

روابط عمومی عامل موفقیت در کسب و کار

داشتن توانایی برقراری ارتباط چه با همکاران درون سازمان و چه با مشتریان بالقوه و بالفعل از ویژگی های افراد با مهارت هوش هیجانی بالا می باشد. در دنیایی که تغییرات با سرعت خیره کننده صورت می ‌گیرد، مدیریت و انجام صحیح مسئولیت های محوله در سازمان اهمیت فوق‌ العاده‌ ای داشته و عامل بسیار مهمی برای موفقیت در کسب موفقیت به شمار می ‌رود. برای رسیدن به این مهم نه تنها مدیران نیاز دارند قابلیت های خود را نشان دهند بلکه تمامی کارکنان در همه سطوح صرف نظر از اینکه چه مسئولیتی داشته باشند نیازمند برخورداری از این قابلیت می ‌باشند. در حقیقت در هر سطحی از سازمان و چه در روابط درون سازمانی و چه در روابط برون سازمانی، داشتن توانایی روابط عمومی بالا می تواند کلید دستیابی به موفقیت باشد.

حال که به این توانایی اشاره کردیم لازم است ذکر کنیم در هر سازمان بخشی به عنوان روابط عمومی نیز تعریف می شود که معمولا خط اول مواجهه سازمان با مشتریان و افراد و سازمان های دیگر می باشد. پرسنل این بخش به طور ویژه به داشتن هوش هیجانی و توانایی برقراری روابط عمومی بالا نیاز دارند. در تعریف این بخش سازمان گفته می شود که روابط عمومی محلی است که در آن بسیاری از پرسنل و ارباب رجوع حرف های زیادی برای گفتن دارند و کارکنان این بخش از سازمان باید به خوبی از مهارت گوش دادن برخوردار باشند و با سعه صدر به مشکلات و حرف های این افراد گوش فرا دهند.

مهارت شنونده خوب بودن یکی از ویژگی های افراد با هوش هیجانی بالاست که دیگران را مجذوب این افراد می کند. احساس مثبت پرسنل در اینکه می‌ توانند حرف ها، درد دل ها و گلایه های خود را با روابط عمومی به عنوان پل ارتباطی همکاران با مدیریت و آینه سازمان مطرح نمایند، در اعتماد سازی و کاهش تنش و فشار روانی بسیار مؤثر است. هوش هیجانی در حقیقت در این بخش سازمان یکی از مهم ترین موارد به شمار می رود زیرا به روابط این بخش با کلیه اعضای سازمان و مراجعان و افراد و سازمان های دیگر نیز می تواند کمک شایانی بکند. در کسب و کارهای امروزی این بخش در صورت داشتن پرسنلی با هوش هیجانی بالا می تواند تضمین کننده داشتن مشتریانی وفادار برای برند شود.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

ترتیبی که مدرسه کسب و کار آیا برای خواندن مطالب  هوش هیجانی به شما پیشنهاد می‌کند:

 1. تعریف هوش هیجانی
 2. هوش هیجانی چیست ؟
 3. تفاوت EQ با IQ
 4. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟
 5. تست هوش هیجانی
 6. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 7. نشانه های هوش هیجانی بالا
 8. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 9. هوش هیجانی در محیط کار
 10. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 11. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 12. راه های رسیدن به آرامش درون
 13. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 14. عزت نفس چیست؟
 15. روش های تقویت عزت نفس
 16. خودآگاهی چیست؟
 17. خود ابرازی چیست؟
 18. بلوغ عاطفی چیست؟
 19. خودشکوفایی چیست؟
 20. کنترل استرس در فروش
 21. مهارت مدیریت احساسات
 22. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 23. بهبود هوش هیجانی