نشانه های هوش هیجانی بالا

می دانیم یکی از خصوصیات اصلی مدیران کسب و کارها و به ویژه مدیران فروش، هوش هیجانی بالاست که در قدرت متقاعد کنندگی این عزیزان تاثیر بسزایی دارد. البته هوش هیجانی در کلیه شئون زندگی انسان می تواند کاربردی باشد و فقط به تخصص در زمینه کسب و کار و فروش محدود نشود. با این حال یکی از اصلی ترین کاربردهای این مهارت، در زمینه فروش در کسب و کار است. در این مطلب نشانه های هوش هیجانی بالا را خدمتتان معرفی می نماییم.

داشتن قدرت رهبری بالا (نشانه های هوش هیجانی بالا)

یکی از خصوصیات مدیران موفق و رهبران کسب و کارهای بسیار موفق و استثنایی، داشتن هوش هیجانی بالاست. در حقیقت افرادی که هوش هیجانی بالا دارند کلام نافذ تری داشته و روی دیگران تاثیر گذار تر هستند. به همین جهت حرفشان نفوذ بیشتری داشته و در مدیریت دیگران قابلیت بیشتری دارند.

داشتن قابلیت برقراری روابط موثر با دیگران (نشانه های هوش هیجانی بالا)

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند به طور موثر می توانند با دیگران ارتباط قوی برقرار کنند و با اغلب افراد کنار می آیند. اما این بدین معنا نیسدت که همچین فردی برای داشتن روابط موثر مرتب جلوی دیگران کوتاه بیاید. بلکه با رفتار درست می تواند روابطی دو طرفه و محکم ایجاد نماید.

مهارت در خواندن احساسات از چهره افراد (نشانه های هوش هیجانی بالا)

یکی دیگر از نشانه های افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، مهارت بالا در خواندن احساسات افراد از چهره آن هاست. هنگام تلاش برای برقراری ارتباط با دیگر افراد، برای شناختن احساسات بالقوه طرف مقابل، مهارت چهره خوانی بسیار مفید است. در روابط بین فردی، این توانایی به مراقبت بهتر از اطرافیان منجر می شود. اما کاربرد این مهارت در زمینه های شغلی و مذاکرات فروش بدین صورت است که با آن می توان درک بهتری را از همکاران و مشتریان خود داشت. در حقیقت می توان با استفاده از حالت چهره طرف شرایط احساسی وی را درک کرده و رفتار خود با وی را بر اساسی آن تنظیم نمود.

دانستن وقت مناسب برای نه گفتن (نشانه های هوش هیجانی بالا)

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می دانند چه زمانی به دیگران نه بگویند. هوش هیجانی بدین معناست که بدانید چگونه بر خودتان کنترل داشته باشید. با این مهارت از اقدامات از روی هوس خودداری می کنید. هر چه نه گفتن برایتان دشوارتر باشد، احتمال بیشتری دارد که استرس، خستگی و حتی افسردگی را تجربه کنید. نه گفتن بدون شک چالش بزرگی برای بیشتر مردم به منظور کنترل بر خودشان است. نه، کلمه قدرتمندی است که نباید از استفاده از آن هراسی داشته باشید. وقتی زمان نه گفتن می رسد، افراد دارای هوش هیجانی بالا از عباراتی مثل فکر نمی کنم بتوانم یا مطمئن نیستم خودداری می کنند. نه گفتن به مسئولیتی جدید، احترام به مسئولیت های کنونی تان است و به شما فرصت می دهد که آن ها را به طور موفقیت آمیز به انجام برسانید. در حقیقت افرادی با هوش هیجانی بالا از نه گفتن هیچ هراسی ندارند و فقط به موفقیت و رسیدن به اهداف خود فکر می کنند.

تمایل به داشتن اخلاق مناسب و مهربانی به دیگران (نشانه های هوش هیجانی بالا)

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند هویت اخلاقی خاصی داشته و دوست دارند در چشم دیگران آدم هایی بشدت با اخلاق و مهربان به نظر بیایند. این مورد در ذهن دیگران جاذبه ایجاد کرده و در مذاکرات فروش نیز کاربردی است.

شکرگذار بودن و کمر راست کردن پس از شکست (نشانه های هوش هیجانی بالا)

این افراد کمال گرا نیستند و می دانند که ممکن است در طول مسیر زندگی شکست هایی نیز بخورند و بلافاصله پس از شکست کمر راست می کنند. باید زمانی برای شناسایی دارایی هایی که باید قدردادن آن باشید، اختصاص دهید. این کار حالتان را بهتر می کند چون استرس را از شما دور می کند. حس رضایت مندی و شکر گذاری به طور کلی می تواند انسان را از استرس دور کند. ایمان به خدا و کمک های خدا نیز در این زمینه می تواند کاربردی باشد. افرادی که به طور مداوم در روز قدرشناسی را تمرین می کنند، حال بهتری دارند و از لحاظ فیزیکی و میزان انرژی از سایرین متمایزند.

شناخت درست از نقاط قوت و ضعف خود (نشانه های هوش هیجانی بالا)

هر فردی که به موفقیت فکر می کند باید به درستی بتواند نقاط قوت خود را شناسایی کرده و آن ها را بولد نماید. همچنین با شناخت ضعف های خود بتواند در سدد رفع آن ها بر بیاید. افراد دارای هوش هیجانی بالا فقط احساسات را درک نمی کنند، بلکه به درستی می دانند که در چه مواردی خوب و توانا و بالعکس در چه مواردی ضعیف هستند. داشتن هوش هیجانی بالا به این معنی است که شما نقاط قوت خود را می شناسید و می دانید که چطور به آن ها تکیه کنید و از آن ها نهایت استفاده را برای خود ببرید، و اجازه ندهید ضعف هایتان شما را عقب نگه دارد. شناخت نقاط صعف و قدرت در ترسیم برنامه های آینده بسیار بسیار تاثیرگذار است.

توانایی حدس زدن ویژگی های شخصیتی افراد (نشانه های هوش هیجانی بالا)

یکی دیگر از توانایی های افراد با هوش هیجانی بالا امکان حدس زدن ویژگی های شخصیتی افراد است بطوری که از ابتدای دیدار اول روحیات طرف مقابل دستشان می آید. این مبحث ناظر بر آگاهی اجتماعی است. توانایی خواندن خصوصیات دیگران، دانستن این موضوع که آن ها چگونه افرادی هستند، و فهمیدن اینکه در چه شرایطی قرار دارند، در طول زمان، شما را تبدیل به قاضی فوق العاده ای از شخصیت دیگران می کند. با داشتن این قابلیت دیگر مردم برای شما رمزآلود نیستند و به راحتی می دانید که آن ها چگونه افرادی هستند و انگیزه هایشان را می فهمید. این موضوع به شما کمک می کند نوع رفتار خود با آن ها را نیز به صورت مناسب تنظیم کنید.

کنجکاوری در مورد انسان های جدیدی که شناختی از آن ها ندارید (نشانه های هوش هیجانی بالا)

اگر مشتاق آشنا شدن با افراد جدید هستید و به طور طبیعی کلی سوال برای پرسیدن از چنین افرادی دارید، حس همدلی بالایی دارید که از نشانه های داشتن هوش هیجانی بالاست. هر چه بیشتر به دیگران و اتفاقاتی که برایشان می افتد اهمیت دهید، کنجکاوی بیشتری در مورد آن ها خواهید داشت. این مورد موجب می شود به نیازهای طرف مقابل توجه کرده و در رفتارهایتان این مورد لحاظ شود. این مورد به شما در مذاکرات به ویژه مذاکرات فروش کمک شایانی خواهد کرد.

گوش دادن به ندای درون (نشانه های هوش هیجانی بالا)

افرادی با هوش هیجانی بالا در هنگام تصمیم گیری به ندای درون خود توجه می کنند و به آن اعتماد می کنند. این افراد همواره سعی می کنند تفکرات منفی را متوقف کنند. اکثر تفکرات منفی ما تنها یک تفکرند نه حقیقت. زمانی که فکر می کنید که اتفاقی رخ نخواهد داد، مغزتان تمایل دارد تا تهدیدات را بپذیرد. یعنی سعی می کند تا فراوانی و شدت آن اتفاق را بالا ببرد. افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند، تفکرات خود را از حقایق جدا می کنند تا از چرخه منفی بافی فرار کنند و به سمت اتفاق های مثبت بروند.

داشتن تمرکز کافی (نشانه های هوش هیجانی بالا)

اگر هر مساله ای بتواند حواس و تمرکز شما را از موضوع اصلی منحرف کند قطعا دارای هوش هیجانی خوبی نیستید. داشتن تمرکز کافی یکی از نشانه های افرادی است که هوش هیجانی بالایی دارند و عوامل محیطی و خارجی نمی تواند تمرکز از موضوع اصلی را از آنان بگیرد.

عدم حسادت به دیگران (نشانه های هوش هیجانی بالا)

حسادت هیچ  وقت برای کسی پله ترقی نمی شود. بلکه انرژی های منفی فرد حسود را احاطه می کند که موجب ورود استرس به درون وی می شود. استرس گرفتن منجر به افزایش فشار خون و بیماری های قلبی می شود. حسادت یعنی دچار استرس می شوید و افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می دانند که چطور از پس این قضیه بر بیایند. دوری از حسادت نه تنها حس و حال بهتری به شما می دهد بلکه می تواند سلامتی تان را افزایش دهد.

شناخت دقیق از دلایل ناراحتی های خود (نشانه های هوش هیجانی بالا)

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند موقع ناراحتی به درستی دلیل ناراحتی و عدم آرامش خود را درک می کنند. اگر فردی به درستی نداند منشاء ناراحتی اش چیست، به درستی نمی تواند روی هیجانات خود مدیریت داشته باشد و احساسات و استرس خود را کنترل کند و احتمالا در مذاکرات احتمال شکست خواهد داشت.

روحیه کمک به دیگران (نشانه های هوش هیجانی بالا)

روحیه کمک کردن به دیگران بدون چشم داشت و با صبر و حوسله از دیگر ویژگی های افراد با هوش هیجانی بالاست. بدین ترتیب که وقتی کسی به طور خود خواسته چیزی را به شما می دهد بدون که در ازای آن انتظاری داشته باشد، اثری قوی در ذهن و روح شما به جای می گذارد. کمک به دیگران در بالا بردن آرامش خود فرد نیز بسیار کاربردی است و در نهایت هم موجب ایجاد روابط قوی بین فرد مورد نظر با دیگران می شود.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.