انسان برای موفقیت باید ابتدا آگاهی های لازم برای ورود به فعالیت مورد نظر خود را به دست آورد. اما پیش از همه این ها باید به درستی خود و توانایی هایش را بشناسد تا بتواند فعالیت درستی که برای وی مناسب می باشد را برای انجام انتخاب نماید. جدا از این موضوع، برای داشتن یک زندگی شاد و سرشار از نشاط و سر زندگی نیز باید به خود آگاهی رسید. داشتن شناخت کافی از زوایای مختلف وجودی خود، می تواند انسان را به شکل واقع بینانه به سوی موفقیت راهنمایی کند. از طرف دیگر زمانی که ما شناخت صحیحی از احساس خود بدست بیاوریم و از آنچه هستیم و داریم رضایت داشته باشیم می توانیم به سلامت روان دست پیدا کنیم، زیرا سلامت روحی سرچشمه و منشاء همه موفقیت ها می باشد. در ادامه مطلب ” خودآگاهی چیست؟ “ با مدرسه کسب و کار آیا همراه باشید.

تعریف خودآگاهی

در تعریف خودآگاهی به بیان ساده می توان گفت:

” دستیابی به شناخت دقیق از کلیه خصوصیات و ابعاد وجودی هر فرد خود آگاهی نامیده می شود. “

در حقیقت این موضوع را می توان یک مهارت دانست که هر فرد باید از طریق آن به تصویری واضح از کلیه ابعاد وجودی خود دست یابد. خودآگاهی در حقیقت شناخت ویژگی های متفاوتی از انسان را در بر می گیرد. مواردی مانند شناخت خصوصیات شخصیتی، شناخت باورهای درونی، شناخت نیازهای فردی، شناخت نقاط قوت و ضعف و شناخت استعداد ها و توانایی های جسمانی.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

راه های افزایش خودآگاهی

برای اینکه بتوانیم خودمان را بهتر بشناسیم، باید مجموعه ای از شناخت ها در ارتباط با خودمان، داشته باشیم. در ادامه این مطلب قصد داریم انواع شناخت هایی که در کنار یکدیگر به خود آگاهی می انجامد را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

شناخت خصوصیات شخصیتی

به طور کلی شخصیت یک فرد از موارد مختلفی چون افکار، احساسات، هیجانات، رفتارها، افکار و … تشکیل می گردد که در طول زندگی به تدریج شکل گرفته و رشد می یابند. به عنوان مثال اگر فردی در موقع روبرو شدن با تنش های عصبی واکنش تندی نشان می دهد یا اینکه می تواند خود را کنترل کند، این دقیقا یک ویژگی شخصیتی اوست. این ویژگی بخشی از ذات فرد است و بخش عمده ای هم در طول زمان به ویژه در دوران رشد از طریق آموزش شکل گرفته است.

شناخت باورهای درونی

نگرش یا باور هر فردی به زندگی در حقیقت مسیر زندگی او را شکل می دهد. انسان در طول زندگی و به طور دقیق تر از بدو تولد در معرض آموزش های مستقیم و غیر مستقیم قرار دارد که این یادگیری، موجب ایجاد و شکل گیری باورهای درونی او می شود. شناخت اینکه برخی باورهای ما منطقی است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد در حالی که برخی باورهای ما غیر منطقی است و باید با باورهای منطقی جایگزین شود، می تواند ما را در مسیر درست زندگی و موفقیت قرار دهد.

شناخت نیازها

هر انسانی باید بداند در زندگی چه می خواهد و با دستیابی به چه چیزهایی به رضایت می رسد. این موضوع می تواند انسان را در انتخاب مسیر درست زندگی به شدت یاری کند. اگر نیازهای خود را به درستی نشناسیم و ندانیم از زندگی چه خواسته هایی داریم، هرگز نمی توانیم به خودآگاهی دست پیدا کنیم. فردی که در زندگی هدف ندارد، هرگز نمی تواند از روزمرگی خارج شده و به رضایت از زندگی برسد. در حقیقت اهداف، همان خواسته ها و نیازهای اصلی ما در زندگی هستند. منتها انسان هوشمند، اهداف را به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم بندی می کند و برای هر بازه زمانی خاصی، برای خود اهدافی مشخص تعریف می نماید که دست یافتنی باشد.

شناخت نقاط ضعف و قوت

هر انسانی در وجود خود نقاط ضعف و قوت فراوانی دارد که بسیار برجسته هستند. انسان موجودی محدود است و قطعا نمی تواند در هر زمینه ای کامل و بی نقص باشد. از این رو در برخی موارد معمولا قوی تر و در برخی موارد نیز ضعیف تر است. یکی از ایراد های بزرگ انسان ها این است که سخت به نقاط ضعف خود اعتراض می کنند. در واقع برای شناخت از خود و رسیدن به خودآگاهی شاید مهم ترین کار این باشد که انسان این چالش را بپذیرد و از نقاط ضعف خود شناختی کامل پیدا کند. یکی از موانع ما برای اعتراف به نقاط ضعفمان، غرور است. اگر ما در شناخت نقاط ضعف خود واقع بین باشیم، خواهیم توانست عزت نفس و اعتماد به نفس خود را تقویت کنند.

در مورد نقاط قوت نیز ما باید به همین شکل به سناخت کافی برسیم. در واقع ما باید به خوبی بدانیم در چه زمینه هایی قوی هستیم و می توانیم در این زمینه ها به دیگران کمک کنیم. همچنین می توانیم با دانستن نقاط قوت خود سعی در تقویت بیش از پیش آن ها داشته باشیم تا بتوانیم به فردی عالی رتبه در زمینه آن توانایی خاص تبدیل شویم.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

شناخت استعدادهای فردی و توانایی های جسمی

همه انسان ها در وجود خود استعدادهای فراوانی دارند که برخی به حالت بالفعل در می آید و برخی تا ابد به صورت بالقوه باقی می ماند. شناخت درست توانایی ها و استعدادهای فردی، در حقیقت یکی از مهم ترین راه های رسیدن به موفقیت است. در حقیقت برای دستیابی به موفقیت باید بدانیم در زمینه های مختلف چقدر توانا هستیم تا با تمرکز بر آن ها بتوانیم در مسیر موفقیت حرکت نمائیم.

در حقیقت هر فردی توانایی های مختلفی دارد که یکی از آن توانایی ها، توانایی های جسمی است. این بعد از وجود انسان اگر به درستی شناخته شود می تواند برای وی موفقیت های خاصی را به ارمغان بیاورد. مثلا اگر یک فرد در دوران مدرسه توسط یک مربی استعداد یاب دیده شده و استعداد ورزشی اش کشف شود، قطعا می تواند در آینده به موفقیت های زیادی در ورزش قهرمانی دست یابد. به عنوان مثال لیونل مسی در دوران نوجوانی توسط استعدادیاب های باشگاه بارسلونای اسپانیا کشف شد، به مدرسه فوتبال بارسلونا وارد شد و تحت نظارت مربیان این باشگاه پرورش یافت. در این راه از پایه، روی تکنیک های فوتبال و همین طور تاکتیک پذیری تیمی او کارهای متعددی انجام گرفت. از طرف دیگر مسئولین بارسلونا متوجه شدند وی از نظر قوای جسمانی در شرایط خوبی به سر نمی برد و سعی کردند در همان دوران که در سن رشد قرار داشت، برای وی برنامه غذایی ویژه و تمرینات بدنسازی خاصی در نظر بگیرند تا وی را برای تبدیل شدن به یک قهرمان ورزشی آماده کنند. این دقیقا همان چیزی است که ما به آن اشاره داریم. شناخت استعدادها می تواند به کشف استعدادها بیانجامد.

اهمیت خود آگاهی در زندگی

خود آگاهی یکی از مهم ترین و حیاتی ترین موارد در زندگی شخصی و حرفه ای افراد است. پژوهش ها نشان می دهند بین بازدهی و کارآیی بالا و شناخت از خود که  خودآگاهی نام دارد، رابطه مستقیم وجود دارد. اگر نقاط قوت و ضعف خود را به درستی بشناسید، در کنار اینکه می توانید آنها را مدیریت یا حذف کنید، می توانید از آنها به بهترین شکل ممکن استفاده نموده و در راستای پیشرفت خود از آنها بهره ببرید. خود آگاهی به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید استعداد ها و مهارت های خود را به کار ببندید و برای رسیدن به هدفی که مد نظر دارید، گام های رو به جلو بردارید.

خود آگاهی به شما کمک می کند تا انسانی شادتر و سالم تر باشید. محققان معتقدند افرادی که خود آگاهی بالاتری دارند، اعتماد به نفس بالاتری نیز دارند که این موضوع می تواند یکی از تاثیرگذار ترین و مهم ترین المان ها در زندگی افراد باشد، چه زندگی شخصی و چه زندگی کاری. به عبارتی دیگر، خود آگاهی به شما کمک می کند تا به افراد و همین طور موقعیت های مختلفی که در زندگی دارید با اعتماد به نفس بیشتر نزدیک شوید و کنترل کامل زندگی خود را در دست بگیرید. (خودآگاهی چیست؟)

تاثیر خودآگاهی در موفقیت کسب و کار

فردی که به درستی ابعاد وجودی خود را از همه نظر می شناسد، در گام اول می تواند شغلی متناسب با استعدادهای خود را انتخاب کند. بعنوان مثال اگر فردی یک شناگر و غواص بسیار ماهر است، می تواند بر اساس توانایی های فیزیکی خود حرفه پردرآمد جوشکاری زیر آب را بیاموزد و در آن به موفقیت های زیادی برسد. یا اگر فردی در خود قدرت مدیریت یک گروه و سازماندهی یک تیم را می بیند و ایده پرداز مناسبی نیز هست، باید جرات کارآفرین شدن و مدیریت یک استارتاپ را به خود بدهد. از طرف دیگر خودآگاهی می تواند موجب شود فرد، توانایی های خود را به خوبی بشناسد و بتواند آن ها را برای پیشرفت شغلی و رسیدن به درآمد بیشتر تقویت نماید تا حس رضایت بیشتری از کار و زندگی خود داشته باشد.

ارتباط خودآگاهی با هوش هیجانی

یکی از مهم ترین و اساسی ترین مواردی که باعث تقویت هوش هیجانی افراد می شود، خود آگاهی است. به عقیده بسیاری از بزرگان، هوش هیجانی بالا در میان پر اهمیت ترین عوامل برای موفقیت یک فرد در همه جوانب زندگی اش قرار دارد. هوش هیجانی تعاریف مختلفی دارد، اما مهم ترین آن بدین معنی است که یک فرد در مواجهه با موقعیت ها و افراد مختلف، هیجانات، عواطف و احساسات خود را کنترل نموده و تصمیم های هیجانی نگیرد تا بتواند بهترین رفتار را در چنین فضاهایی از خود نشان بدهد. با دانستن تعریف هوش هیجانی، آنچه کاملا واضح است این مورد است که یک فرد چگونه می تواند چنین کنترلی بر احساسات و هیجانات خود داشته باشد؟ پاسخ اینجاست: با شناخت صحیح از خود و افزایش خود آگاهی. اگر شما خودتان را بطور کامل بشناسید، قطعا می توانید در مواجهه با چنین شرایطی بهترین عملکرد را داشته باشید.

خود آگاهی یکی از مهم ترین مباحثی است که در دوره هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا به آن پرداخته می شود. دانش پذیر در طول این دوره راه های خود شناسی را به صورت مفصل می آموزد و یاد می گیرد چگونه آنها را در واقعیت به کار ببندد تا بتواند ابتدا شناختی کامل از خود پیدا نموده و در نهایت هوش هیجانی خود را تقویت نماید. (خودآگاهی چیست؟)

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

ترتیبی که مدرسه کسب و کار آیا برای خواندن مطالب هوش هیجانی به شما پیشنهاد می‌کند:

 1. تعریف هوش هیجانی
 2. هوش هیجانی چیست ؟
 3. تفاوت EQ با IQ
 4. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟
 5. تست هوش هیجانی
 6. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 7. نشانه های هوش هیجانی بالا
 8. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 9. هوش هیجانی در محیط کار
 10. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 11. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 12. راه های رسیدن به آرامش درون
 13. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 14. عزت نفس چیست؟
 15. روش های تقویت عزت نفس
 16. خودآگاهی چیست؟
 17. خود ابرازی چیست؟
 18. بلوغ عاطفی چیست؟
 19. خودشکوفایی چیست؟
 20. کنترل استرس در فروش
 21. مهارت مدیریت احساسات
 22. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 23. بهبود هوش هیجانی