خودآگاهی چیست؟

انسان برای موفقیت باید ابتدا آگاهی های لازم برای ورود به فعالیت مورد نظر خود را به دست آورد. اما پیش از همه این ها باید به درستی خود و توانایی هایش را بشناسد تا بتواند فعالیت درستی که برای وی مناسب می باشد را برای انجام انتخاب نماید. جدای از این برای داشتن یک زندگی شاد و سرشار از نشاط و سرزندگی هم باید حتما خودآگاهی داشت. داشتن شناخت کافی از زوایای مختلف وجودی خود، می تواند انسان را به شکل واقع بینانه به سوی موفقیت رهنمون سازد. از طرف دیگر وقتی با شناخت درست احساس خوبی از خود بدست بیاوریم و از آنچه هستیم و داریم رضایت داشته باشیم می توانیم به سلامت روح و روان برسیم که سلامت روحی سرچشمه و منشاء همه موفقیت ها می باشد. در این مطلب قصد داریم به تفصیل توضیح دهیم که خودآگاهی چیست؟

تعریف خودآگاهی

در تعریف خودآگاهی می توان به طور ساده گفت که دستیابی به شناخت دقیق از کلیه خصوصیات و ابعاد وجودی خود را خودآگاهی می گویند. در حقیقت این موضوع را می توان یک مهارت دانست که هر فرد باید از طریق آن به تصویری واضح از کلبه ابعاد وجودی خود دست یابد. خودآگاهی در حقیقت شناخت ویژگی های متفاوتی از انسان را در بر می گیرد. در این بخش به انواع شناخت که روی هم به خودآگاهی می انجامد را خدمتتان شرح می دهیم.

شناخت خصوصیات شخصیتی

به طور کلی شخصیت یک فرد از موارد مختلفی چون افکار، احساسات، هیجانات، رفتارها، افکار و … تشکیل می یابد که در طول زندگی به تدریج شکل گرفته و رشد می یابند. به عنوان مثال اگر فردی در موقع روبرو شدن با تنش های عصبی واکنش خیلی تندی نشان می دهد یا اینکه می تواند خود را کنترل کند، این دقیقا یک ویژگی شخصیتی وی است. این ویژگی بخشی در ذات فرد بوده و بخش عمده ای هم در طول زمان به ویژه در دوران رشد از طریق آموزش شکل گرفته است. (خودآگاهی چیست؟)

اگر علاقمند هستید بدانید خودآگاهی چیست؟ دستیابی به شناخت دقیق و واضح از کلیه خصوصیات و ابعاد وجودی هر شخص را خودآگاهی می گویند.

شناخت باورهای درونی

نگرش یا باور هر فردی به زندگی در حقیقت کلیه مسائل و مسیر زندگی وی را شکل می دهد. انسان در طول زندگی و به طور دقیق تر از بدو تولد در معرض آموزش های مستقیم و غیر مستقیم قرار دارد که این یادگیری، موجب ایجاد و شکل دهی باورهای درونی وی می شود. شناخت اینکه برخی باورهای ما منطقی است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و برخی باورهای ما غیر منطقی است و باید با باورهای منطقی جایگزین شود می تواند ما را در مسیر درست زندگی و موفقیت قرار دهد. (خودآگاهی چیست؟)

شناخت نیازها

هر انسانی باید بداند در زندگی چه می خواهد و با داشتن و رسیدن به چه چیزهایی به رضایت می رسد. این موضوع می تواند انسان را در انتخاب مسیر درست زندگی به شدت یاری کند. اگر نیازهای خود را به درستی نشناسیم و ندانیم از زندگی چه خواسته هایی داریم هرگز نمی توانیم به خودآگاهی برسیم.

شناخت اهداف

فردی که در زندگی هدف ندارد، هرگز نمی تواند از روزمرگی زندگی خارج شده و به رضایت از زندگی برسد. در حقیقت اهداف، همان خواسته ها و نیازهای اصلی ما در زندگی هستند. منتها انسان هوشمند، اهداف را به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم بندی می کند و برای هر بازه زمانی خاصی، برای خود اهدافی مشخص را تعریف می نماید که بر اساس واقعیت بوده و دست یافتنی باشد.

شناخت نقاط ضعف و قوت

هر انسانی در وجود خود یک سری نقاط ضعف و قوت دارد که بسیار برجسته هستند. انسان موجودی محدود است و قطعا نمی تواند در هر زمینه ای کامل و بی نقص باشد. از این رو در برخی موارد معمولا قوی تر و در برخی موارد نیز ضعیف تر است. انسان ها یکی از ایراداتشان سخت بودن اعتراف به نقاط ضعف است. به واقع برای شناخت از خود و رسیدن به خودآگاهی شاید مهم ترین کار این باشد که انسان این چالش را بپذیرد و به نقاط ضعف خود احاطه و شناخت پیدا کند. معمولا غرور مانع از اعتراف به نقاط ضعف می باشد. در صورت داشتن واقع بینی در شناخت نقاط ضعف، افراد می توانند عزت نفس و اعتماد به نفس خود را تقویت کنند.

در مورد نقاط قوت نیز باید به همین صورت شناخت کافی بدست آید. در واقع ما باید به خوبی بدانیم در چه زمینه هایی قوی هستیم و می توانیم در این زمینه ها به دیگران کمک کنیم. همچنین می توانیم با دانستن نقاط قوت خود سعی در تقویت بیش از پیش آن ها داشته باشیم تا بتوانیم به فردی عالی رتبه در زمینه آن توانایی خاص تبدیل شویم. (خودآگاهی چیست؟)

شناخت استعدادهای فردی 

همه انسان ها در وجود خود استعدادهای فراوانی دارند که برخی به حالت بالفعل در می آید و برخی تا ابد به صورت بالقوه باقی می ماند. شناخت درست توانایی ها و استعدادهای فردی، در حقیقت راه رسیدن به موفقیت است. در حقیقت برای دستیابی به موفقیت باید بدانیم در زمینه های مختلفی همچون ارتباطات اجتماعی، استعداد در زمینه فنون مختلف و … چقدر دارای توانایی هستیم تا با تمرکز بر آن ها بتوانیم خود را در مسیر موفقیت قرار دهیم.

اگر علاقمند هستید بدانید خودآگاهی چیست؟ دستیابی به شناخت دقیق و واضح از کلیه خصوصیات و ابعاد وجودی هر شخص را خودآگاهی می گویند.

شناخت توانایی های جسمی

در حقیقت هر فردی توانایی های مختلفی دارد که یکی از آن ها، توانایی های جسمی است. این بعد از وجود انسان اگر به درستی شناخته شود می تواند برای وی موفقیت های خاصی را به دنبال آورد. مثلا اگر یک فرد در دوران مدرسه توسط یک مربی استعدادیاب دیده شده و استعداد ورزشی اش کشف شود، قطعا می تواند در آینده به موفقیت های زیادی در ورزش قهرمانی دست یابد. به عنوان مثال همین لیونل مسی در دوران نوجوانی توسط استعدادیاب های باشگاه بارسلونای اسپانیا کشف شده و به مدرسه فوتبال بارسلونا وارد شد و تحت نظارت مربیان این باشگاه پرورش یافت. در این راه از پایه، روی تکنیک های فوتبال وی کار کردند و روی تاکتیک پذیری تیمی نیز در وی بسیار کار شد. از طرف دیگر مسئولین بارسلونا روی آینده وی حساب ویژه ای باز کرده بودند و متوجه شدند وی از نظر قوای جسمانی در شرایط خوبی به سر نمی برد و سعی کردند در همان دوران که در سن رشد قرار داشت، برای وی برنامه غذایی ویژه و تمرینات بدنسازی خاصی در نظر بگیرند تا وی را برای تبدیل شدن به یک قهرمان ورزشی آماده کنند. اینجاست که شناخت استعدادها می تواند به کشف استعدادها بیانجامد. متاسفانه بسیاری از افراد هرگز نمی دانند چه استعدادهایی دارند و این استعدادها کشف نمی شود. شاید خود لیونل مسی هم اگر توسط استعدادیاب های کاربلد کشف نمی شد و استعدادش به راه درست رهنمون نمی شد، هرگز خودش نمی توانست این حد از استعداد را به درستی بشناسد و گام در راه تقویت آن بنهد. (خودآگاهی چیست؟)

خودآگاهی و خودشناسی کلید رسیدن به خداشناسی است

بارها شنیده ایم که انسان اشرف مخلوقات هستی است و شناخت یک مخلوق می تواند ما را در راه رسیدن به شناخت از خالق یاری رساند. به عنوان مثال یک هنرمند خالق آثار هنری خود است و با شناخت درست آثار وی می توانیم به شناختی نسبی از ویژگی های خالق آن آثار یعنی فرد هنرمند بپردازیم. اگر انسان به ابعاد وجودی خود نیز به درستی پی ببرد تا حدی می تواند به توانایی های بی انتهای خالق هستی که خالق خود انسان است نیز واقف شود.

” از این رو خودشناسی را می توان پایه خداشناسی دانست. “

در حقیقت انسان فطرتی الهی دارد و وقتی به بعد الهی وجود خود به خوبی پی می برد، می تواند درکی قلبی از حقایق هستی پیدا کند که همان اسماء و صفات خداوند خالق هستی می باشند. انسان همچنین در زمینه خودآگاهی به رابطه خود با جهان هستی و دیگر موجودات نیز توجه می کند. این خود می تواند یکی دیگر از مسائل اساسی در زمینه خودآگاهی به شمار برود.

تاثیر خودآگاهی در موفقیت در کسب و کار

فردی که به درستی ابعاد وجودی خود از همه نظر را فهمیده باشد، در گام اول می تواند شغلی متناسب با استعدادهای خود را انتخاب کند. بعنوان مثال اگر فردی یک شناگر و غواص بسیار ماهر است می تواند برود و بر اساس توانایی فیزیکی خود حرفه پردرآمد جوشکاری زیر آب را بیاموزد و در آن به موفقیت های زیادی برسد. یا اگر فردی در خود قدرت مدیریت یک گروه و سازماندهی یک تیم را می بیند و ایده پرداز مناسبی است باید جرات کارآفرین شدن و مدیریت یک استارتاپ را به خود بدهد. از طرف دیگر خودآگاهی می تواند موجب شود فرد، توانایی های خود را به خوبی شناخته و بتواند آن ها را برای پیشرفت شغلی و رسیدن به درآمد بیشتر تقویت نماید تا حس رضایت بیشتری از کار و زندگی خود داشته باشد. (خودآگاهی چیست؟)

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

دیگر مقالات هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا:

 1. تیپ شخصیتی ENTJ
 2. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟
 3. تیپ شخصیتی INTP
 4. تله رها شدگی در زندگی چیست؟
 5. تیپ شخصیتی ISTJ
 6. با کارفرما مخالفت کن و استخدام شو
 7. تیپ شخصیتی ENTP
 8. تئوری تله های زندگی جفری یانگ
 9. آزمون شخصیت شناسی MBTI
 10. تحلیل رفتار متقابل چیست؟
 11. تیپ شخصیتی ESTJ
 12. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 13. مفهوم نظم شخصی چیست؟
 14. تیپ شخصیتی ISFJ
 15. تفکر مثبت چیست؟
 16. عوامل موثر در روابط عاطفی
 17. مسئولیت پذیری چیست؟
 18. خود ابرازی چیست؟
 19. هوش هیجانی در محیط کار
 20. بلوغ عاطفی چیست؟
 21. تفاوت EQ با IQ
 22. برنامه ریزی عصبی کلامی NLP
 23. روش های تغییر نگرش
 24. هوش مالی چیست؟
 25. خودشکوفایی چیست؟
 26. راه های رسیدن به آرامش درون
 27. بهبود هوش هیجانی
 28. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 29. عزت نفس چیست؟
 30. روش های تقویت عزت نفس
 31. خودآگاهی چیست؟

 32. هوش عاطفی چیست
 33. نشانه های هوش هیجانی بالا
 34. کنترل استرس در فروش
 35. تعریف هوش هیجانی
 36. هوش هیجانی
 37. مهارت مدیریت احساسات
 38. هوش هیجانی و چهارشنبه سوری
 39. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 40. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 41. هوش هیجانی چیست ؟
 42. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 43. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 44. هوش هیجانی به چه معنایی است؟

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از برترین تست های شخصیت شناسی است که کاربرد های فراوانی دارد. به طور مثال می توان از این تست برای شناخت شخصیت افراد استفاده نمود تا بتوان با دانستن خصوصیات تیپ شخصیتی این اشخاص پس از استخدام، آن ها را در بهترین موقعیت شغلی که با خصوصیاتشان همخوانی دارد، قرار داد. اگر شما در جایگاه کارفرما قرار دارید، با استفاده از تست MBTI می توانید کارمندان را بهتر شناخته و از آن ها کارهایی را بخواهید که بتوانند بهترین عملکرد را در انجام آن داشته باشند. بدین وسیله شما می توانید بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن بگیرید و سریع تر به سمت موفقیت حرکت کنید.

به طور مثال زمانی که قصد دارید شخصی را در سازمان خود استخدام کنید، یه زبان بدن وی دقت می کنید. نگاه می کنید که او چطور نشسته، طرز نگاه کردن او چگونه است، دست هایش به چه حالتی قرار دارند و به صورت کلی دقت ویژه ای به حرکات و اشارات بدن وی می کنید. شما این کار را انجام می دهید تا بتوانید شخصیت او را بشناسید و یا استفاده از این شناخت برای او تصمیم گیری کنید.

مثال دیگر از مورد فوق، این موضوع است که زمانی که قصد دارید تا شخصی را برای مجموعه خود به کار گیرید، هوش هیجانی او را با استفاده از تست هوش هیجانی بار ان (تست هوش هیجانی baron) می سنجید تا متوجه شوید که او چه شخصیتی دارد و در زمان بحران و فشار های عصبی، عکس العمل وی چگونه خواهد بود. این موضوع یکی از مهم ترین موضوعات در استخدام کارمندان است زیرا برخورداری از هوش هیجانی بالا در رشد و ارتقا سازمان ها تاثیر مستقیم دارد و می بایست حتما مورد توجه قرار گیرد.

ما در مدرسه کسب و کار آیا که یکی از برترین موسسات آموزشی کشور است، به این موارد اهمیت ویژه ای داده و بدین منظور کارگاه های آموزشی و دوره های متعددی برای ارتقای مهارت های فردی مانند دوره زبان بدن، دوره هوش هیجانی، دوره مهارت فردی1، دوره مهارت فردی2، دوره مذاکره، دوره فروش حرفه ای، دوره سخنوری، دوره تصمیم گیری و انواع دوره های مدیریت برگزار می نمائیم. همچنین موسسه آیا یکی از برترین برگزار کنندگان دوره های جامع مدیریت راهبردی کسب و کار MBA و دکترای راهبردی کسب و کار DBA در سطح کشور می باشد.

هدف ما در موسسه کسب و کار آیا بالا بردن توانایی های افراد در زندگی شخصی و حرفه ای است.

دکتر یحیی علوی یکی از برترین اساتید حوزه مدیریت و فروش است که همواره بر جذب نیروهای متخصص و کارآمد تاکید دارند. یکی از ویژگی های مهم سازمان ها انتخاب افراد شایسته در موقعیت های شغلی مناسب است. دکتر علوی همچنین یکی از برترین سخنرانان حال حاضر کشور است که در زمینه مشاوره کسب و کار ها نیز فعالیت دارد. در واقع او یکی از برترین مشاوران بین المللی کسب و کار در کشور عزیزمان ایران است. او بیش از 500 کارگاه آموزشی فروش، بازاریابی و کسب و کار، با بیش از ۵۰،۰۰۰ دانش آموز برگزار نموده و به شرکت های بزرگ و نامی بسیاری، مشاوره کسب و کار ارائه داده است. تفاوت دکتر علوی در انجام دادن امور و رسیدن به همه چیز است. یکی از عبارات برجسته او think outside the box می باشد.

برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[Total: 0 Average: 0]