تحلیل رفتار متقابل چیست؟

تحلیل رفتار متقابل نظریه ای است که به بررسی شخصیت انسان ها پرداخته و یک روش منظم برای روان درمانی در راستای ایجاد تغییرات و رشد شخصی است. این تعریف برای تحلیل رفتار متقابل توسط انجمن جهانی تحلیل رفتار متقابل که به TA نیز معروف است، ارائه شده است. به عبارت دیگر TA یا Transactional Analysis ، یک تئوری در روانشاسی اجتماعی است که اولین بار توسط اریک برن ارائه شده است. در میان نظریه های متعدد روان شناسی، تئوری تحلیل رفتار متقابل از لحاظ عمق نظریه و کاربرد متنوع و بسیار وسیعی که دارد، در سطح جهانی بسیار برجسته است. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا دریابید که تحلیل رفتار متقابل چیست؟ و چه کاربردی در روانشناسی دارد.

تحلیل رفتار متقابل به عنوان نظریه ای که به شخصیت انسان ها می پردازد، تصویری متفاوت از ساختار روان شناختی انسان ها ارائه می دهد. نظریه ی تحلیل رفتار متقابل از یک الگوی سه بخشی در قالب حالات نفسانی استفاده می کند که به ما کمک می کند تا چگونگی عمل و رفتار انسان ها را شناخته و دریابیم انسان ها چگونه شخصیت خود را در قالب رفتارهایشان آشکار می سازند.  تحلیل رفتار متقابل نظریه ای متفاوت برای ارتباطات نیز دارد که قابلیت این را دارد که برای مدیریت مجموعه ها و تجزیه و تحلیل سازمان ها به کار گرفته شود.

تحلیل رفتار متقابل و پیش نویس زندگی

تحلیل رفتار متقابل، نظریه ای فراگیر درباره رشد کودک نیز ارائه می دهد. پیش نویس زندگی بیانگر این موضوع است که چگونه الگوهایی که ما در زندگی کنونی خود داریم، ریشه در دوران کودکی و طفولیت ما دارد. تحلیل رفتار متقابل در قاب پیش نویس زندگی، توضیحاتی را ارائه می دهد که خواننده با مطالعه آن در می یابد که چگونه سبک و روش زندگی ما در بزرگسالی، بازنوازی روش زندگی ما در کودکی ماست که گاه ممکن است بسیار دردناک نیز باشد. از این رو تحلیل رفتار متقابل نظریه ای در راستای آسیب شناسی روانی ارائه نموده است.

بسیاری اوقات انجام یک حرکت یا اشاره ممکن است پیام شما را بسیار بهتر و مناسب تر از کلمات منتقل کند. بدن های دهن لق! مقاله بسیار مناسبی درباره زبان بدن است.

تحلیل رفتار متقابل و حوزه عملی و درمانی

نظریه تحلیل رفتار متقابل در حوزه کاربرد عملی یک نظام روان درمانی را به همگان معرفی می نماید که در درمان انواع اختلالات روانی از مشکلات روزانه گرفته تا مشکلات روان شناختی عمیق، مورد استفاده قرار می گیرد. نظریه یاد شده، روش های متعدد درمانی برای درمان گروهی، فردی، زوجی و همچنین خانوادگی ارائه می دهد. (تحلیل رفتار متقابل چیست؟)

به غیر از حوزه درمانی، تحلیل رفتار متقابل در مراکز آموزشی هم کاربرد داشته و به دانش آموزان و استادان این امکان را می دهد تا در وضعیت ارتباطی آشکاری با یکدیگر قرار بگیرند. این نظریه به این دسته از افراد کمک می کند تا از برخوردهای بی فایده پرهیز نموده و امور مخرب را کنار بگذارند. بسیاری از روان شناسان از این نظریه برای مشاوره های خود، بهره ی بسیاری می برند.

همانطور که قبلا هم اشاره نمودیم، نظریه تحلیل رفتار متقابل یک نظریه بسیار گسترده است که در مدیریت مجموعه ها، تحزیه و تحلیل سازمان ها و آموزش ارتباطات، اهرم بسیار نیرومندی است. در بسیاری از کشورها، تئوری تحلیل رفتار متقابل، توسط پلیس و نیروهای انتظامی، مددکاران اجتماعی، روحانیون و بسیاری دیگر برای حل مسائل و مشکلات روان شناختی استفاده می گردد. به عبارت دیگر، تحلیل رفتار متقابل، در هر زمینه ای که نیاز به درک روابط و ارتباطات و همچنین درک افراد مختلف باشد، کاربرد دارد.

علت استفاده گسترده از نظریه تحلیل رفتار متقابل

پیچیدگی و ابهام مفاهیم اساسی، زمان طولانی برای درمان و بسیار تخصصی بودن روش های روان درمانی دیگر، باعث گردید تا تحلیل رفتار متقابل که از واژه های آسان و مفاهیم اساسی تشکیل گردیده است، جای روش های قدیمی روان درمانی را بگیرد. تحلیل رفتار متقابل به دلیل جامعیتی که دارد، هرجا که انسان ها حضور داشته و با یکدیگر ایجاد رابطه نمایند، کاربرد عملی جهت ایجاد تغییر و حل مشکلات پیدا می نماید. تحلیل رفتار مقابل یک مکتب کاربردی و علمی است که در آن از استفاده از مفاهیم پیچیده اجتناب گردیده و طوری مطرح شده است که به راحتی می توان آن را مشاهده و تجربه نمود. این نظریه در زمینه های روان کاوی، مشاوره، جامعه شناسی، مدیریت، گروه درمانی و آموزش و توسعه سازمان ها مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد. (تحلیل رفتار متقابل چیست؟)

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.