تحلیل رفتار متقابل چیست؟

تحلیل رفتار متقابل نظریه ای است که به بررسی شخصیت انسان ها پرداخته و یک روش منظم برای روان درمانی در راستای ایجاد تغییرات و رشد شخصی است. این تعریف برای تحلیل رفتار متقابل توسط انجمن جهانی تحلیل رفتار متقابل که به TA نیز معروف است، ارائه شده است. به عبارت دیگر TA یا Transactional Analysis ، یک تئوری در روانشاسی اجتماعی است که اولین بار توسط اریک برن ارائه شده است. در میان نظریه های متعدد روان شناسی، تئوری تحلیل رفتار متقابل از لحاظ عمق نظریه و کاربرد متنوع و بسیار وسیعی که دارد، در سطح جهانی بسیار برجسته است. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا دریابید که تحلیل رفتار متقابل چیست؟ و چه کاربردی در روانشناسی دارد.

تحلیل رفتار متقابل به عنوان نظریه ای که به شخصیت انسان ها می پردازد، تصویری متفاوت از ساختار روان شناختی انسان ها ارائه می دهد. نظریه ی تحلیل رفتار متقابل از یک الگوی سه بخشی در قالب حالات نفسانی استفاده می کند که به ما کمک می کند تا چگونگی عمل و رفتار انسان ها را شناخته و دریابیم انسان ها چگونه شخصیت خود را در قالب رفتارهایشان آشکار می سازند.  تحلیل رفتار متقابل نظریه ای متفاوت برای ارتباطات نیز دارد که قابلیت این را دارد که برای مدیریت مجموعه ها و تجزیه و تحلیل سازمان ها به کار گرفته شود.

تحلیل رفتار متقابل و پیش نویس زندگی

تحلیل رفتار متقابل، نظریه ای فراگیر درباره رشد کودک نیز ارائه می دهد. پیش نویس زندگی بیانگر این موضوع است که چگونه الگوهایی که ما در زندگی کنونی خود داریم، ریشه در دوران کودکی و طفولیت ما دارد. تحلیل رفتار متقابل در قاب پیش نویس زندگی، توضیحاتی را ارائه می دهد که خواننده با مطالعه آن در می یابد که چگونه سبک و روش زندگی ما در بزرگسالی، بازنوازی روش زندگی ما در کودکی ماست که گاه ممکن است بسیار دردناک نیز باشد. از این رو تحلیل رفتار متقابل نظریه ای در راستای آسیب شناسی روانی ارائه نموده است.

بسیاری اوقات انجام یک حرکت یا اشاره ممکن است پیام شما را بسیار بهتر و مناسب تر از کلمات منتقل کند. بدن های دهن لق! مقاله بسیار مناسبی درباره زبان بدن است.

تحلیل رفتار متقابل و حوزه عملی و درمانی

نظریه تحلیل رفتار متقابل در حوزه کاربرد عملی یک نظام روان درمانی را به همگان معرفی می نماید که در درمان انواع اختلالات روانی از مشکلات روزانه گرفته تا مشکلات روان شناختی عمیق، مورد استفاده قرار می گیرد. نظریه یاد شده، روش های متعدد درمانی برای درمان گروهی، فردی، زوجی و همچنین خانوادگی ارائه می دهد. (تحلیل رفتار متقابل چیست؟)

به غیر از حوزه درمانی، تحلیل رفتار متقابل در مراکز آموزشی هم کاربرد داشته و به دانش آموزان و استادان این امکان را می دهد تا در وضعیت ارتباطی آشکاری با یکدیگر قرار بگیرند. این نظریه به این دسته از افراد کمک می کند تا از برخوردهای بی فایده پرهیز نموده و امور مخرب را کنار بگذارند. بسیاری از روان شناسان از این نظریه برای مشاوره های خود، بهره ی بسیاری می برند.

همانطور که قبلا هم اشاره نمودیم، نظریه تحلیل رفتار متقابل یک نظریه بسیار گسترده است که در مدیریت مجموعه ها، تحزیه و تحلیل سازمان ها و آموزش ارتباطات، اهرم بسیار نیرومندی است. در بسیاری از کشورها، تئوری تحلیل رفتار متقابل، توسط پلیس و نیروهای انتظامی، مددکاران اجتماعی، روحانیون و بسیاری دیگر برای حل مسائل و مشکلات روان شناختی استفاده می گردد. به عبارت دیگر، تحلیل رفتار متقابل، در هر زمینه ای که نیاز به درک روابط و ارتباطات و همچنین درک افراد مختلف باشد، کاربرد دارد.

علت استفاده گسترده از نظریه تحلیل رفتار متقابل

پیچیدگی و ابهام مفاهیم اساسی، زمان طولانی برای درمان و بسیار تخصصی بودن روش های روان درمانی دیگر، باعث گردید تا تحلیل رفتار متقابل که از واژه های آسان و مفاهیم اساسی تشکیل گردیده است، جای روش های قدیمی روان درمانی را بگیرد. تحلیل رفتار متقابل به دلیل جامعیتی که دارد، هرجا که انسان ها حضور داشته و با یکدیگر ایجاد رابطه نمایند، کاربرد عملی جهت ایجاد تغییر و حل مشکلات پیدا می نماید. تحلیل رفتار مقابل یک مکتب کاربردی و علمی است که در آن از استفاده از مفاهیم پیچیده اجتناب گردیده و طوری مطرح شده است که به راحتی می توان آن را مشاهده و تجربه نمود. این نظریه در زمینه های روان کاوی، مشاوره، جامعه شناسی، مدیریت، گروه درمانی و آموزش و توسعه سازمان ها مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد. (تحلیل رفتار متقابل چیست؟)

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

دیگر مقالات هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا:

 1. تیپ شخصیتی ENTJ
 2. تیپ شخصیتی INTP
 3. تله رها شدگی در زندگی چیست؟
 4. تیپ شخصیتی ISTJ
 5. با کارفرما مخالفت کن و استخدام شو
 6. تیپ شخصیتی ENTP
 7. تئوری تله های زندگی جفری یانگ
 8. آزمون شخصیت شناسی MBTI
 9. تحلیل رفتار متقابل چیست؟

 10. تیپ شخصیتی ESTJ
 11. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 12. مفهوم نظم شخصی چیست؟
 13. تیپ شخصیتی ISFJ
 14. تفکر مثبت چیست؟
 15. عوامل موثر در روابط عاطفی
 16. مسئولیت پذیری چیست؟
 17. خود ابرازی چیست؟
 18. هوش هیجانی در محیط کار
 19. بلوغ عاطفی چیست؟
 20. تفاوت EQ با IQ
 21. برنامه ریزی عصبی کلامی NLP
 22. روش های تغییر نگرش
 23. هوش مالی چیست؟
 24. خودشکوفایی چیست؟
 25. راه های رسیدن به آرامش درون
 26. بهبود هوش هیجانی
 27. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 28. عزت نفس چیست؟
 29. روش های تقویت عزت نفس
 30. خودآگاهی چیست؟
 31. هوش عاطفی چیست
 32. نشانه های هوش هیجانی بالا
 33. کنترل استرس در فروش
 34. تعریف هوش هیجانی
 35. هوش هیجانی
 36. مهارت مدیریت احساسات
 37. هوش هیجانی و چهارشنبه سوری
 38. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 39. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 40. هوش هیجانی چیست ؟
 41. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 42. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 43. هوش هیجانی به چه معنایی است؟
 44. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از برترین تست های شخصیت شناسی است که کاربرد های فراوانی دارد. به طور مثال می توان از این تست برای شناخت شخصیت افراد استفاده نمود تا بتوان با دانستن خصوصیات تیپ شخصیتی این اشخاص پس از استخدام، آن ها را در بهترین موقعیت شغلی که با خصوصیاتشان همخوانی دارد، قرار داد. اگر شما در جایگاه کارفرما قرار دارید، با استفاده از تست MBTI می توانید کارمندان را بهتر شناخته و از آن ها کارهایی را بخواهید که بتوانند بهترین عملکرد را در انجام آن داشته باشند. بدین وسیله شما می توانید بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن بگیرید و سریع تر به سمت موفقیت حرکت کنید.

به طور مثال زمانی که قصد دارید شخصی را در سازمان خود استخدام کنید، یه زبان بدن وی دقت می کنید. نگاه می کنید که او چطور نشسته، طرز نگاه کردن او چگونه است، دست هایش به چه حالتی قرار دارند و به صورت کلی دقت ویژه ای به حرکات و اشارات بدن وی می کنید. شما این کار را انجام می دهید تا بتوانید شخصیت او را بشناسید و یا استفاده از این شناخت برای او تصمیم گیری کنید.

مثال دیگر از مورد فوق، این موضوع است که زمانی که قصد دارید تا شخصی را برای مجموعه خود به کار گیرید، هوش هیجانی او را با استفاده از تست هوش هیجانی بار ان (تست هوش هیجانی baron) می سنجید تا متوجه شوید که او چه شخصیتی دارد و در زمان بحران و فشار های عصبی، عکس العمل وی چگونه خواهد بود. این موضوع یکی از مهم ترین موضوعات در استخدام کارمندان است زیرا برخورداری از هوش هیجانی بالا در رشد و ارتقا سازمان ها تاثیر مستقیم دارد و می بایست حتما مورد توجه قرار گیرد.

ما در مدرسه کسب و کار آیا که یکی از برترین موسسات آموزشی کشور است، به این موارد اهمیت ویژه ای داده و بدین منظور کارگاه های آموزشی و دوره های متعددی برای ارتقای مهارت های فردی مانند دوره زبان بدن، دوره هوش هیجانی، دوره مهارت فردی1، دوره مهارت فردی2، دوره مذاکره، دوره فروش حرفه ای، دوره سخنوری، دوره تصمیم گیری و انواع دوره های مدیریت برگزار می نمائیم. همچنین موسسه آیا یکی از برترین برگزار کنندگان دوره های جامع مدیریت راهبردی کسب و کار MBA و دکترای راهبردی کسب و کار DBA در سطح کشور می باشد.

هدف ما در موسسه کسب و کار آیا بالا بردن توانایی های افراد در زندگی شخصی و حرفه ای است.

دکتر یحیی علوی یکی از برترین اساتید حوزه مدیریت و فروش است که همواره بر جذب نیروهای متخصص و کارآمد تاکید دارند. یکی از ویژگی های مهم سازمان ها انتخاب افراد شایسته در موقعیت های شغلی مناسب است. دکتر علوی همچنین یکی از برترین سخنرانان حال حاضر کشور است که در زمینه مشاوره کسب و کار ها نیز فعالیت دارد. در واقع او یکی از برترین مشاوران بین المللی کسب و کار در کشور عزیزمان ایران است. او بیش از 500 کارگاه آموزشی فروش، بازاریابی و کسب و کار، با بیش از ۵۰،۰۰۰ دانش آموز برگزار نموده و به شرکت های بزرگ و نامی بسیاری، مشاوره کسب و کار ارائه داده است. تفاوت دکتر علوی در انجام دادن امور و رسیدن به همه چیز است. یکی از عبارات برجسته او think outside the box می باشد.