انسان ها همواره نمی توانند به یک طرز تفکر و یک نوع از اعتقادات، زندگی خود را پیش ببرند و توقع رسیدن به موفقیت را داشته باشند. برخی باورها می تواند در زمانی برای انسان پیش برنده باشد و در موقعیت و زمانی دیگر مانع راه پیشرفت انسان باشد. همچنین برخی از باورها و نگرش ها نیز به طور کلی منفی است و به عنوان طرز فکری غلط می تواند به انسان در مسیر رسیدن به موفقیت و اهداف عالی از پیش تعیین شده ضربات جبران ناپذیری بزند. از این رو تغییر دادن در چنین نگرش ها و باورهایی برای رسیدن به موفقیت در زندگی یک ضرورت مهم به شمار می رود. از این رو قصد داریم در این مطلب به روش های تغییر نگرش اشاره کنیم که برای داشتن زندگی بهتر و موفق تر بسیار کاربردی می باشند.

نگرش چیست؟

نگرش یا باور که در اصل تعیین کننده دیدگاه ها و تصمیمات و رفتارهای زندگی افراد به شمار می رود، به مقوله هایی گفته می‌ شود که انسان به آن اعتقاد قوی دارد. در بیشتر اوقات به باور، ایمان هم گفته می ‌شود. در حقیقت به تکرار چندین باره یک فکر باور می گویند. افکار شما در این جهان ارتعاشات و فرکانس هایی دارند.  بر این اساس یکی دیگر از تعاریف باور بدین گونه می باشد : ارتعاشاتی که چندین بار تکرار می شوند، در ذهن انسان باورها را تشکیل می دهند. به صورت دقیق تکرار ارتعاشات شما باورهای شما را می سازند.

به واقع اگر فکر می ‌کنید که می ‌توانید کاری را با موفقیت انجام دهید، پس شما به توانایی خودتان باور دارید و با قدرت برای انجام آن کار اقدام می ‌کنید و یا برعکس اگر فکر می ‌کنید که نمی ‌توانید کاری را انجام دهید، پس شما به توانایی خودتان باور ندارید.

نحوه نگرش شخص،نقش بسیار مهمی در زمینه رسیدن به موفقیت و اهداف عالی او دارد. نگرش منفی مانع نیل به موفقیت است لذا تغییر نگرش بسیار مهم است.روش های تغییر نگرش

اهمیت قائل شدن برای خود

یکی از مهم ترین مسائل در انتخاب نگرش درست در زندگی برای نیل به موفقیت، اهمیت دادن به خود است. اولین مورد از روش های تغییر نگرش در زندگی، مساله پایه ای اهمیت قائل شدن برای خود است. برای موفق شدن ابتدا باید در نگرش خود به زندگی سعی کنیم خود را فردی ارزشمند، قدرتمند و مهم بدانیم. هر فردی اگر بخواهد به موفقیت و تعالی برسد اول از همه باید به خود باور داشته باشد و با خودباوری و اعتماد به نفس به سوی خواسته های قلبی خود گام بردارد.

اتخاذ نگرش صحیح در برابر قضاوت دیگران

یکی از مواردی که بسیار در زندگی انسان ها مهم به نظر می رسد، نگرش درست در برابر قضاوت دیگران است. همه ما در زندگی و در ارتباطی که با سایر انسان ها داریم در معرض قضاوت های آنان قرار می گیریم و این قضاوت ها گاها می تواند تاثیرات بسیار منفی روی ما داشته باشد. البته باید در نظر داشت تاثیر این قضاوت ها معمولا روی افرادی است که برای قضاوت دیگران ارزش زیادی قائلند. اما برخی دیگر از مردم هستند که هیچ گونه اهمیتی برای قضاوت سایرین قائل نیستند و برای خود زندگی می کنند و به همین جهت اصلا تحت تاثیر این قضاوت ها قرار نمی گیرند و دارای سلامت روحی و جسمی بیشتری هم می باشند. زیرا همین عدم فکر کردن به قضاوت های دیگران موجب می شود انسان روانی آسوده تر و زندگی شادتری داشته باشد. این گونه افراد برای خود و برای رضایت خود زندگی می کنند و به نظرات و علایق و خواسته های خود فقط اهمیت می دهند و در حقیقت رضایت خود از زندگی تنها موردی است مه تصمیمات آنان را شکل دهی می کند.

نگرش درست در برابر شکست

مهم است که بدانیم در برابر ناکامی ها و شکست ها نگرش صحیح داشته باشیم. شکست برای هر کسی در زندگی ممکن است اتفاق بیفتد. مساله مهم در این زمینه این است که در نظر داشته باشیم، اکثر افراد بسیار موفق پس از یک شکست خیلی بزرگ به موفقیت رسیده اند. یعنی ابتدا به درستی شکست خود را پذیرفته اند. سپس نگرش خود را پس از شکست تغییر داده اند و توانسته اند با رفع نواقص و ایرادات خود و با مثبت اندیشی به سوی موفقیت حرکت کنند. مشکل اینجاست که برخی لجوجانه شکست را نمی پذیرند و به همین دلیل با عدم واقع بینی، نگرش منفی خود را ادامه می دهند و به همین جهت نمی توانند رو به موفقیت تغییر مسیر دهند. از این رو نگرش درست در برابر شکست ها، پذیرفتن آنها و عدم لجاجت و مثبت اندیشی و واقع بینی و درس گرفتن از شکست می باشد که به پیروزی های بعدی منجر خواهد شد. باید در نظر داشت که شکست پایان راه نیست و نباید با وقوع آن دچار سرخوردگی شد.

نکته مهم  در این نوع نگرش در برابر شکست این است که با این نوع نگرش، دیگر از شکست نخواهیم ترسید.  استرس یکی از مسائل جدا نشدنی زندگی همه انسان هاست، اما این ‌که همیشه خود را در معرض آن قرار دهیم اصلا عاقلانه نیست و اجتناب از قرار گرفتن در شرایط استرس و اضطراب قطعا مطلوب هیچ شخصی نمی باشد. اما در واقع کاملا اشتباه است اگر به محض این‌ که کارها آن‌ طور که دوست داشتیم برای ما پیش نرفت یا به محض این‌ که شکست خوردیم دل ‌نگران و مضطرب شویم. باید این طور فکر کنیم که اختیار آن‌ چه برای ما اتفاق می ‌افتد در دست ماست و انسان موجودی دارای اختیار برای تعیین سرنوشت خود است و نباید به جبر کامل در سرنوشت اعتقاد داشت. پس هر بار که انتخابی در هر زمینه ای در زندگی می ‌کنیم عقل حکم می کند که به خودمان اعتماد کنیم و حرکت کنیم.

مسلم است که هرگز نمی ‌توانیم 100 درصد مطمئن باشیم که شرایط در آینده چگونه خواهد شد و چگونه نتیجه ای در انتظار ما خواهد بود. واضح است که گاهی اوقات پیروز خواهیم شد و بالعکس در گاهی اوقات شکست و نا امیدی در انتظارمان است. بنابراین نوع نگرش به شکست، آزمایش‌ هایی که به شکست منتج شده اند ارزشی کم ‌تر از آزمایش‌ هایی ندارند که به پیروزی و موفقیت انجامیده اند. شکست مانند یک معلم به ما درس می دهد و اشتباهاتمان را به ما گوشزد می کند که بتوانیم در تلاش های آینده خود به موفقیت دست یابیم. به همین دلیل نباید از اینکه شکست بخوریم بترسیم و به خود اضطراب راه دهیم. اما حقیقت این است که اغلب افراد هنگامی که با شکست مواجه می‌ شوند به‌ سرعت هر چه تمام تر دچار اضطراب و استرس شده و خشمگین و پرخاشگر می ‌شوند و کنترل روح و روان خود را نیز از دست می دهند. زیرا این افراد معمولا هوش هیجانی پایینی دارند. لازم به یادآوری است که هوش هیجانی بالا به معنای این است که فرد در صورت قرار گرفتن در شرایط فشار و تنش می تواند بر خود تسلط داشته باشد و رفتاری قابل پشیمان شدن از خود نشان ندهد. این اعمال باعث صدمه دیدن به روح و روان آن‌ ها شده و باعث می‌ شود احساس ناتوانی کنند. هر زمان نتوانستید به خواسته  ‌های خود برسید بدانید که فرصتی برای آموختن نکته ‌ای مهم از افکار و رفتارتان به دست آورده‌‌ اید. هر موقعیتی که در آن احساس اشتباه بودن می‌ کنید بدانید که فرصتی برای آموختن نکته ‌ای درباره‌ عکس ‌العمل خودتان است.

نحوه نگرش شخص،نقش بسیار مهمی در زمینه رسیدن به موفقیت و اهداف عالی او دارد. نگرش منفی مانع نیل به موفقیت است لذا تغییر نگرش بسیار مهم است.روش های تغییر نگرش

تغییر برنامه های روزانه

برای تغییر نگرش در زندگی لازم است در برنامه های روتین روزانه نیز تغییر اعمال شود. بسیار مهم است که ابتدا اولویت های خود را در برنامه روزانه زندگی تعیین نماییم. سپس بر اساس این اولویت بندی، اهم و فی الاهم انجام دهیم و مواردی که برایمان اولویت بیشتری دارد را در صدر کارها قرار دهیم. به عنوان مثال رسیدن به اعضای خانواده را باید در صدر اولویت ها قرار داد و بعد از آن کارهایی در راستای رسیدن به اهداف را قرار داد. زیرا در نهایت هم با موفقیت را برای بهتر زندگی کردم خود و خانواده مان می خواهیم..

مسئولیت پذیر شدن 

یکی از بهترین مواردی که می تواند انسان را به سوی موفقیت حرکت دهد مسئولیت پذیری در مورد کارها و تصمیمات است. به قول بیل گیتس، از ثروتمند ترین مردان دنیا، اینکه فقیر به دنیا آمده اید، تقصیر شما نیست، اما اگر فقیر از این دنیا بروید این تقصیر شماست. در مورد زندگی و سرنوشت تان بیشتر فکر کنید، چون شما مسئول آن هستید و آن را با تصمیم های امروزتان می سازید. انسان مسئولیت پذیر می داند که کسی مسئول موفقیت و شکست در زندگی وی نیست و نباید دنبال مقصر در مورد شکست های خود بگردد.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

ترتیبی که مدرسه کسب و کار آیا برای خواندن مطالب  هوش هیجانی به شما پیشنهاد می‌کند:

 1. تعریف هوش هیجانی
 2. هوش هیجانی چیست ؟
 3. تفاوت EQ با IQ
 4. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟
 5. تست هوش هیجانی
 6. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 7. نشانه های هوش هیجانی بالا
 8. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 9. هوش هیجانی در محیط کار
 10. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 11. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 12. راه های رسیدن به آرامش درون
 13. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 14. عزت نفس چیست؟
 15. روش های تقویت عزت نفس
 16. خودآگاهی چیست؟
 17. خود ابرازی چیست؟
 18. بلوغ عاطفی چیست؟
 19. خودشکوفایی چیست؟
 20. کنترل استرس در فروش
 21. مهارت مدیریت احساسات
 22. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 23. بهبود هوش هیجانی
مدرسه کسب و کار آیا
درصورتیکه در دوره مورد نظر خود نیاز به مشاوره یا اطلاعات بیشتر دارید و یا در دوره ای مایل به شرکت هستید که قبلا برگزار شده و تمایل به دانستن زمان برگزاری بعدی آن دارید این فرم را پر کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.