دانشمندان طی تحقیقی که بر روی یک جامعه آماری گسترده انجام داده اند، دریافته اند که زمانی که با دیگران ملاقات می کنیم، مدت کوتاهی حدود 4 ثانیه طول می کشد تا مغز ما اولین نتیجه گیری را در مورد فرد انجام داده و به ما فرمان دهد که ما از او خوشمان می آید یا خیر. تا به حال دقت کرده اید که زمانی که فردی را ملاقات نموده اید با این که او بسیار موجه نیز هست، اما شما از او خوشتان نیامده باشد؟ یا مثلا زمانی که فرد غیر موجهی را مشاهده نموده و از او بی دلیل خوشتان آمده باشد؟ این مورد دقیقا موضوعی است که ما قصد داریم در مطلب ” تو 4 ثانیه روی دیگران تاثیر بگذار “ برای شما بازگو نمائیم. لطفا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

4 ثانیه زمان بسیار کوتاهی است اما همین 4 ثانیه می تواند برای ما و یا خیلی از انسان های دیگر کافی باشد تا درباره ما تصمیم بگیرند و یا ما درباره آن ها قضاوت اولیه را انجام بدهیم. مغز انسان یک ارگان بسیار جالب است که در 4 ثانیه اول ملاقات تصمیم کلی اش را درباره شما می گیرد و بر اساس آن تصمیم جلو می رود.

تاثیرگذاری در اولین ملاقات و مخصوصا در ثانیه های اول، موضوعی بسیار مهم است که می تواند در روابط آینده با دیگران بسیار مهم باشد. تاثیری که شما در 4 ثانیه اول بر طرف مقابل می گذارید تا آخر عمر یادش می ماند. در واقع بسیاری، برخورد اول را مسئله ای تاثیر گذار در رابطه ی طرفین با یکدیگر می دانند. به دلیل کوتاهی این زمان شما قادر نخواهید بود که خود را آن چنان که باید و شاید به طرف مقابل خود اثبات نمایید، لذا باید چند مورد را بدانید تا بتوانید تاثیر مثبتی را بر طرفتان بگذارید. این موارد عبارتند از:

  1. در اولین دیدار و در 4 ثانیه اول سعی کنید تا با طرف مقابل خود ارتباط چشمی برقرار کنید.
  2. سعی کنید تا در اولین برخورد در دست دادن پیش قدم شده و منتظر نمانید تا طرف مقابل دستش را به سمت شما دراز نماید. شما با این حرکت پیام بسیار مثبت و مهمی را به طرف مقابل انتقال می دهید.
  3. در ثانیه های اول ملاقات با افراد سعی کنید زمانی که می خواستید با طرف مقابل دست بدهید، دست او را محکم بفشارید. فشار دادن دست تا یک حد معمول نشان از صمیمیت فرد است ولی نباید فشار دادن دست باعث ایجاد درد یا ناراحتی در طرف مقابل شود، خصوصا زمان هایی که طرف مقابل، انگشتر نیز در دست دارد. فشار دادن دست باعث می شود این پیام به طرف مقابل منتقل شود که شما به او علاقمند هستید.
  4. سعی کنید در اولین برخورد و در آن  ثانیه سرنوشت ساز، زودتر از طرف مقابل لبخند بزنید. در کل نگاه کردن به چشم های یک نفر و لبخند زدن به او نشان از علاقه ی شما به طرف مقابل دارد و باعث ایجاد حس مثبت در دیگران می شود. شما باید سعی کنید حتی الامکان اولین نفری باشید که لبخند اول را می زند.
  5. در ثانیه های اول سعی نمائید تا برای صحبت نمودن با طرف مقابل به سمت او متمایل شوید. این کار به شخص مقابل شما حس مثبت داده و باعث می شود تا او نسبت به شما احساس خوبی پیدا کند. این نکته که یکی از نکات زبان بدن در ملاقات هاست، می تواند به ایجاد حس اطمینان هم منجر شود.
  6. در دیدار اول حتما تلاش کنید تا زمانی که سلام می کنید حتما این کار را به شیوه ای کاملا دوستانه انجام دهید. دوستانه سلام کردن خیلی اوقات می تواند جادو نیز بکند و اطمینان طرف مقابل را به طرز عجیبی جلب کند.
  7. بسیاری از ما انسان ها، افرادی بصری هستیم که به آنچه می بینیم اعتقاد پیدا می کنیم. خیلی اوقات ما از محصولاتی خوشمان می آید که بسته بندی بهتری دارند. لباس پوشیدن هم یکی از مواردی است که در نگاه اول بسیار مهم است. اگر قصد دارید تا در نگاه اول بر طرف مقابل تاثیر مثبتی بگذارید باید در لباس پوشیدن خود دقت کنید. لباس خود را متناسب با محلی که قرار است به آنجا مراجعه کنید، انتخاب کنید. لزومی ندارد که حتما از لباس های مارک دار استفاده کنید اما حفظ نظافت و مرتب بودن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مجموعه مقالات زبان بدن مدرسه کسب و کار آیا

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

بنر شخصیت شناسی mbti

دیگر مقالات زبان بدن به شرح زیر است:

مدرسه کسب و کار آیا
درصورتیکه در دوره مورد نظر خود نیاز به مشاوره یا اطلاعات بیشتر دارید و یا در دوره ای مایل به شرکت هستید که قبلا برگزار شده و تمایل به دانستن زمان برگزاری بعدی آن دارید این فرم را پر کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.