کتاب شهرت آفرینان یا “موفق سازها”کتاب شهرت آفرینان اثر درک تامسون، سردبیر ارشد مجله‌ی The Atlantic ، کتابی است درمورد زمان هایی ‌که تاثیراتِ روانشناختی و بازار دست به دست داده و باعث موفقیتِ شدید یک کالا، فرد، یا ایده می شوند. در این کتاب درمورد دلیل موفقیت خارق العاده‌ی سری فیلم های جنگ ستارگان، اپلیکیشنِ بامبل و باراک اوباما و همچنین درمورد عدم موفقیت چیزهایی که انتطار میرفت محبوبیتِ بسیاری داشته باشند، میخوانیم.

خواندن این کتاب برای هرکسی که در زمینه‌ی تبلیغات کار میکند یا به آن علاقه دارد ضروری است، و در ادامه به توضیح ۳ نکته‌ی اصلی آن می پردازیم:

نکته۱ شهرت آفرینان : قانونِ “MAYA”

مردی که بعنوانِ پدرِ طراحی مدرن شناخته می شود، ریموند لویی، ۵۰ سال با طرح های خود تاثیر بسیاری بر طراحی مدرن صنعتی، معماری، معماری داخلی و گرافیک گذاشته است، و با اینکه کارِ او روند معینی را طی نمیکند، به گفته‌ی او همه‌ی کارهایش از یک قانون پیروی میکنند.

او این قانون را MAYA مینامد:

Most Advanced Yet Acceptable

به معنیِ “پیشرفته ترین، اما قابل قبول”

قانون مایا دقیقاً به چه معناست؟ درواقع قانون مایا میگوید نقطه‌ی ایده‌آلی بینِ حس “آشنا” بودنِ یک کالا و همچنین “پیشرفته” بودنِ آن وجود دارد که در این نقطه‌ی ایده آل احساسِ آشنایی به همراه جذابیتِ نوآوری باعث میشود بسیاری جذب آن کالا یا فرد شوند. تامسون عقیده دارد هر نوآوری‌ای که با استقبال و موفقیتِ بسیار روبرو شده است، آنقدر جدید بوده است که جذاب باشد، اما آنقدر آشنا بوده است که حس غریبی به مصرف کننده ندهد.

درنتیجه در تولیدِ هر چیزِ جدیدی، چه یک قطعه موسیقی جدید باشد، چه یک کالای جدید و چه یک ایده‌ی جدید تبلیغاتی، به قانون MAYA توجه کنید تا بهترین عکس العمل را از مخاطبین خود دریافت کنید.

 

نکته۲ شهرت آفرینان : قدرت تکرار

مدیرانِ بخش فروش و کارمندان بخش تبلیغات با این نکته آشنایی دارند، چون ریشه در ابزاری دارد که همیشه از آن استفاده میکنند: تکرار

با اینکه نشان دادن یک کالا به مخاطب بطور مکرر تاثیرات مثبتی از لحاظ تبلیغاتی دارد، تامسون در این بخش از کتاب درمورد تکرار در ابعاد کوچکتری صحبت میکند و آن تکرار در طراحی است.

او به تکرار در قالب آهنگسازی اشاره میکند (ورس-ورس-کورس-ورس-کورس-پُل) و سپس نشان می دهد که شاعران (هومر)، نویسنده ها (شکسپیر) و سیاست مداران (جان اِف کندی) در کارهای خود چگونه با استفاده از تکرار موفق به کسب مخاطب بیشتری شدند.

 

 

نکته۳ شهرت آفرینان : توهمِ “وایرال” شدن

تصور اکثریت از “وایرال” شدنِ یک ویدیو یا یک کتاب یا یک خواننده، این است که هر یک نفر که به آن علاقه مند میشود آن را برای چند نفر دیگر می فرستد و بدین ترتیب آن ویدیو یا کتاب یا خواننده در زمان کوتاهی طرفدارهای بسیاری پیدا میکند.

درحالی که درواقع محبوبیت های یک شبه زمانی اتفاقی میفتند که نقطه آغازِ این معرفی ها توسط فردی با مخاطبینِ بسیار زیاد انجام می شود. بدین صورت که یک نفر کالا یا کتابی را بطور همزمان میلیون ها نفر معرفی میکند. مثلا چالشِ آب یخ در اینستاگرام پس از اینکه اوپرا وینفری درباره‌اش صحبت کرد ناگهان مخاطبینِ بسیاری پیدا کرد، و کتاب “نیروی حال” هم از همین طریق مشهور شد. اگر اوپرا درمورد این دو صحبت نمیکرد چالش آب یخ هیچوقت “وایرال” نمیشد و کتابِ نیروی حال هیچوقت در لیست پرفروش ترین کتاب های جهان قرار نمیگرفت.

 

این نکات تنها بخش بسیار کوچکی از مطالبی هستند که درک تامسون در این کتاب درمورد آنها توضیح داده است.

کتاب “موفق سازها” موفق ترین کالاها، افراد و ایده های عصر جدید را به ریزترین بخش هایش تقسیم کرده و درمورد دلیل موفقیتشان صحبت میکند.

قانونِ ۱۰ هزار ساعتِ گلدوِل میگوید برای هر کاری ۱۰ هزار ساعت زمان بگذاریم در آن استاد میشویم.

به نظر ما این کتاب ارزش این را دارد که چند ساعت را صرف خواندنِ آن بکنید تا بتوانید با ۹۹۹۰ ساعتِ باقی مانده به اهدافتان برسید.