بلوغ عاطفی چیست؟

احساس و عاطفه بخشی غیر قابل انکار از وجود آدمی است که بعضا به رفتارهای اجتماعی وی نیز جهت دهی می کند. از این رو مهم است که بتوان به خوبی احساسات و عواطف را شناسایی کرد و آن ها را تحت کنترل خود در آورد. در واقع افرادی در زندگی اجتماعی خود موفق تر هستند که تسلط بیشتری بر احساسات و عواطف خود دارند. خداوند انسان را موجودی اجتماعی خلق کرده و همین خصوصیت است که انسان را در معرض عواطف و احساسات مختلفی قرار می دهد. در حقیقت، زندگی اجتماعی موجب می شود انسان در وجود خود با بروز عواطف و احساساتی مواجه شود که نتیجه آن ها بعضا در رفتار و حتی شرایط فیزیکی و جسمی وی نیز به خوبی نمایان می شوند. علم روان شناسی با تعریف کردن مفاهیمی چون بلوغ عاطفی به عنوان یک معیار سنجش، سعی در بالا بردن شناخت انسان ها از عواطف خودشان و در نهایت بالا بردن توانایی آنان در کنترل این عواطف و احساسات را دارد. در این مطلب به این سوال پاسخ می گوییم که بلوغ عاطفی چیست؟ با ما همراه باشید.

احساس و عاطفه چیست؟

به طور کلی در زندگی اجتماعی و گاها در خلوت و تنهایی، حالاتی از نظر ذهنی به افراد دست می دهد که موجب بروز واکنش هایی جسمی از سمت وی می گردد. در حقیقت احساسات و عواطف در وجود انسان قرار داده شده اند تا زندگی وی هدفمند گردد و وی با تلاش و برنامه ریزی سعی کند آن ها را تحت کنترل قرار داده و در راستای رسیدن به اهدافش از آن ها بهره ببرد. خشم، انزجار، ترس، غم، تعجب، علاقه و خوشحالی از نمونه های اصلی احساسات و عواطف آدمی می باشند که می توان به آن ها اشاره نمود. (بلوغ عاطفی چیست؟)

تعریف بلوغ عاطفی

در تعریف بلوغ عاطفی باید گفت که درجه ای از رشد مغزی و ذهنی را بلوغ عاطفی می گویند که فرد به سطحی رسیده است که به خوبی در هر لحظه ای می تواند احساسات و عواطف خود را شناخته و دلیل بروز آنان را نیز به خوبی درک کند. در چنین درجه ای از شناخت، فرد می تواند احساسات خود را به خوبی تحت کنترل خود درآورده و احساسات و عواطف سایرین را نیز به خوبی درک کند. این درک درست از عواطف دیگران موجب می شود که فرد بتواند به بهترین نحو، رفتار خود با دیگران را برنامه ریزی کرده و به همین سبب روابط بسیار قوی تر و موثر تری را با دیگران داشته باشد.

به طور خلاصه در تعریف بلوغ عاطفی می توان گفت توانایی شناخت و مدیریت هیجانات، احساسات و عواطف را بلوغ عاطفی گویند. داشتن بلوغ عاطفی به انسان کمک می کند که رضایت بیشتری از زندگی داشته و زندگی دلخواه خود را بتواند با روحیه و انرژی بهتری بسازد. انسانی که دارای بلوغ عاطفی است، هنگامی که در یک موقعیت دشوار قرار می گیرد و با یک چالش مواجه می شود، سازگاری بیشتری با شرایط از خود نشان خواهد دارد. از این رو میزان بلوغ عاطفی هر فرد را می توان پارامتری بسیار اساسی برای تعیین میزان سازگاری فرد با شرایط دانست. (بلوغ عاطفی چیست؟)

ویژگی های فرد با بلوغ عاطفی

فردی که به درجه بلوغ عاطفی رسیده برخی خصوصیات و رفتارها را دارد که به اختصار عبارتند از:

– رضایت و شادی: افراد با بلوغ عاطفی، خنده رو و شاد و خوش مشرب و معمولا بسیار شوخ طبع هستند. این افراد به علت حس رضایت و خوشحالی که در زندگی دارند می توانند این حس را با توانایی ها و قابلیت هایی چون شوخ طبعی به دیگران هم منتقل کنند. به همین علت افراد بسیاری مشتاق داشتن ارتباط با این افراد هستند.

– پذیرفتن شکست: افراد با بلوغ عاطفی، توانایی پذیرش شکست همراه با واقع بینی را دارا هستند. همیشه در زندگی اشتباهاتی رخ می دهد که باعث می شود انسان احساس ناکامی و ناامیدی کند. در این شرایط است که بلوغ عاطفی به فرد کمک می کند که احساساتت خود را بهتر بروز دهد و برای رفع آن ها راه حلی پیدا کنید و بگذارید که جریانات منفی عبور کند. مقاومت داشتن در برابر پذیرش شکست در حقیقت می تواند عامل ناکامی های بعدی باشد.

– پذیرش مسئولیت: مسئولیت پذیر بودن از دیگر ویژگی های افراد با بلوغ عاطفی است. اگر فرد به بلوغ عاطفی برسد مسئولیت زندگی خود را می پذیرید و به این نتیجه می رسد که وضعیت فعلی زندگی وی ناشی از تصمیم هایی است که در طول زمان گرفته است. به همین علت در هنگام شکست به جای مقصر دانستن دیگران به فکر راه حل مشکلات خود می گردد.

– انعطاف پذیری: افراد با بلوغ عاطفی، بسیار انعطاف پذیر تر از سایرین می باشند. انعطاف پذیری به این معناست که فرد بتواند به هر موقعیت به عنوان یک موقعیت منحصر به فرد بنگرد و براساس شرایط موجود خود را با آن سازگار کند. افرادی که ذهن انعطاف پذیری دارند، می توانند به راحتی با شرایط مختلف کنار بیاییند و الزامات مربوط به آن را درک کنند. این توانایی به آن ها در مسیر موفقیت کمک بسیاری می کند. فردی که می تواند خود را با شرایط مختلف هماهنگ کند، قطعا می تواند به موفقیت های مختلفی دست پیدا کند.

– انتقاد پذیری: انتقاد پذیر بودن از دیگر خصوصیات افراد با بلوغ عاطفی به شمار می رود. این افراد وقتی با انتقاد مواجه می شوند، آن را با آغوش باز پذیرفته و آشفته نمی شوند. (بلوغ عاطفی چیست؟)

– ابراز محبت: افراد با بلوغ عاطفی همچنین بسیار با محبت هستند و آن را به دیگران نثار می کنند. این افراد نه تنها به محبت دیگران نیازی ندارند تا از زندگی حس رضایت پیدا کنند، بلکه بیشتر از اینکه به دیگران محبت کنند، حس رضایت پیدا می کنند.

– همدلی: داشتن توانایی همدردی و همدلی نیز از ویژگی های افراد با بلوغ عاطفی به شمار می رود. افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند، نه تنها احساسات خود و دیگران را می شناسند، بلکه توانایی همدلی نیز دارند و به همین دلیل می توانند روابط بسیار قوی و مستحکمی را با دیگران شکل دهند.

– هدف داشتن: هدفمند بودن در زندگی نیز از دیگر ویژگی های افراد با بلوغ عاطفی می باشد. چنین افرادی مرتب برای تجربه حس خوشحالی و رضایت سعی می کنند کارهایی انجام دهند که به موفقیت و رسیدن به اهدافشان منتهی گردد.

– اعتماد به نفس داشتن: افراد با بلوغ عاطفی با اعتماد به نفس هم هستند. در حقیقت داشتن اعتماد به نفس در زندگی به این معناست که فرد به خود باوری واقع بینانه دست پیدا کند. اگر فردی اعتماد به نفس کافی داشه باشد تصویر ذهنی وی از خود وابسته به تعریف و تمجید های دیگران نخواهد بود و برای خود ارزش کافی قائل بوده و دارای عزت نفس بالایی نیز می باشد. در این صورت حتی زمانی که مورد تایید دیگران قرار نگیرید می توانید به عملکرد خود برای رسیدن به پیشرفت های بیشتر ادامه دهید. افرادی که با اعتماد به نفس هستند، معمولا به موفقیت های چشمگیر در زندگی دست پیدا می کنند. (بلوغ عاطفی چیست؟)

ویژگی های فردی که به بلوغ عاطفی نرسیده

افرادی که به بلوغ عاطفی نرسیده اند با رفتارهای سریع و بسیار سطحی و واکنش های بسیار تند شناخته می شوند. این افراد دارای ویژگی های عمدتا منفی هستند که باعث عدم سازگاری آن ها با شرایط و در نهایت عدم موفقیتشان می شود.

– شنونده خوبی نبودن: یکی از ویژگی های این افراد، توان شنوندگی پایین و حرف زدن زیاد است. در حقیقت اصلا سعه صدر برای گوش دادن به حرف دیگران به ویژه حتی کمترین میزان از انتقاد را ندارند. در یک مذاکره هم چنین افرادی اصلا تحمل ندارند حرف طرف مقابل را به خوبی بشنوند و بعد عکس العمل مناسب از خود نشان دهند. بلکه به سرعت به سخن گفتن می افتند و کمترین میزان از توجه به سخنان طرف مقابل را ندارند. به همین علت این افراد هرگز نمی توانند بازاریابان و فروشندگان خوبی باشند. زیرا یک فروشنده خوب باید بتواند به خوبی به نیازهای مشتری توجه کرده و حس مهم شمرده شدن را به وی منتقل کند و درنهایت با در نظر گرفتن نیازهای وی به ارائه پیشنهاد بپردازد.

– عدم مسئولیت پذیری: این گونه افراد از تجربیات خود هرگز درس نمی گیرند. بلکه معتقدند تجربیات خوب و بد به بخت و اقبال بستگی دارد و کمتر مسئولیت شخصی را بر عهده می گیرند. در هنگام ناکامی ها چنین افرادی مسئولیت را بر عهده دیگران و یا بخت و اقبالشان می اندازند و از زیر مسئولیت شانه خالی می کنند.

– نیازمند محبت: اشخاصی که بلوغ عاطفی آن ها رشد نیافته است، مانند کودکان نیازمند محبت و توجه هستند. چنین افرادی همچنین نشانه های ضعف خود را پنهان می کنند و در نشان دادن عواطف خود هم دچار مشکل می شوند. معمولا چنین افرادی در برقراری ارتباط با دیگران به موفقیت های خاصی دست پیدا نمی کنند.

– نپذیرفتن واقعیت: کسانی که بلوغ عاطفی ندارند دارای ویژگی هایی چون فرار از واقعیت، بدبینی، عصبانیت و اضطراب و حمله و پرخاش به اشخاص دیگر هنگام نا امیدی هستند. در حقیقت چنین افرادی خود را گول می زنند و سعی می کنند با نپذیرفتن واقعیت، مرتب چیزی که در ذهن خود ساخته اند را برای خود تکرار کنند که موجب درگیری آنان با سایرین می شود.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

ترتیبی که مدرسه کسب و کار آیا برای خواندن مطالب  هوش هیجانی به شما پیشنهاد می‌کند:

 1. تعریف هوش هیجانی
 2. هوش هیجانی چیست ؟
 3. تفاوت EQ با IQ
 4. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟
 5. تست هوش هیجانی
 6. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 7. نشانه های هوش هیجانی بالا
 8. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 9. هوش هیجانی در محیط کار
 10. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 11. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 12. راه های رسیدن به آرامش درون
 13. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 14. عزت نفس چیست؟
 15. روش های تقویت عزت نفس
 16. خودآگاهی چیست؟
 17. خود ابرازی چیست؟
 18. بلوغ عاطفی چیست؟
 19. خودشکوفایی چیست؟
 20. کنترل استرس در فروش
 21. مهارت مدیریت احساسات
 22. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 23. بهبود هوش هیجانی
مدرسه کسب و کار آیا
درصورتیکه در دوره مورد نظر خود نیاز به مشاوره یا اطلاعات بیشتر دارید و یا در دوره ای مایل به شرکت هستید که قبلا برگزار شده و تمایل به دانستن زمان برگزاری بعدی آن دارید این فرم را پر کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.