همان طور که می دانید راه های ارتباطی زیادی با مشتریان و کاربران وجود دارد که یکی از آن ها ایمیل مارکتینگ است. زمانی که ایمیل مارکتینگ به عنوان یک روش بازاریابی معرفی شد توانست به یکی از روشهای تاثیر گذار بازاریابی آنلاین تبدیل شود. ممکن است ایمیل های زیادی برای شما ارسال شود که بخشی از آن ها به صورت اسپم و بخش دیگر ایمیل ها پرمحتوا و مفید هستند و برای افزایش فروش و مشتری مداری ارسال می شوند.

در ادامه به معنی و مفهوم واقعی ایمیل مارکتینگ می پردازیم و برای شما توضیح می دهیم که چرا کسب و کار ها باید از این روش بازار یابی استفاده کنند و چگونه باید روی آن تمرکز کرد؟

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های مستقیم بازاریابی است که در این روش توسط ایمیل، اطلاعاتی درباره محصولات و خدمات خود ارائه می کنیم. قطعا این ایمیل ها اهدافی را دنبال می کنند که به شرح زیراست:

– بالا بردن ارتباط موثر یک کسب و کار با مشتری های جدید و قدیمی آن ها؛ برای پیوستگی در فروش و ایجاد وفاداری در مشتریان.

– ارسال ایمیل برای بالا بردن کاربران جدید.

– تبلیغ شرکت های مشترک وبرند های دیگر خود، در کنار ارائه

محتویات مفید.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

-اولین کمپانی دیجیتال مارکتینگ در سال 1978 راه اندازی شد. وقتی که هنوز شبکه اینترنت وجود نداشت و سازمان پروژهای تحقیقاتی پیشرفته شبکه فعالیت داشت، که بعدا به اینترنت تبدیل شد.این سازمان در سال 1990 با نام آرپانت تعطیل شد.

-اولین سرویس ارسال و دریافت ایمیل شخصی به نام هات میل در سال 1996 ایجاد شد. هات میل در سال 1997 توسط کمپانی مایکروسافت خریداری شد و این سرویس در حال حاضر به نام “Outlook” فعالیت می کند.

-سیستم امنیت اطلاعات در سال 1998 فعالیت خود را آغاز کرد که تاثیر بسیار مثبتی بر روی کیفیت سیستم های ارسال ایمیل و به خصوص در ایمیل مارکتینگ گذاشت.

-در سال 2003 برای مشاهده کمتر اسپم و بالا بردن کیفیت ایمیل های تبلیغاتی، “قانون can spam” معرفی شد

-طبق آمار در سال 2012، مخاطبین حدود 40% از ایمیل های ارسال شده را در تلفن های همراه خود باز کردند.

تفاوت های بین ایمیل مارکتینگ مدرن و سنتی

– در ایمیل مارکتینگ مدرن، میزان بازگشت سرمایه به واسطه کمیت های موجود در پلتفرم های ارسال ایمیل ها، قابل رویت است

-به خاطر شرایط به وجود آمده در ایمیل مارکتینگ و افزایش کیفیت محتواهای تولیدی،بیشتر از 50% کاربران اینترنت ایمیل های خود را چک می کنند.

-یکی دیگر از امکانات جدید و کاربردی در شیوه مدرن ایمیل مارکتینگ، امکان شخصی سازی ایمیل ها است که بر اثرگذاری ایمیل ها تاثیر زیادی گذاشته است و همچنین می توانید دقیق تر اطلاعات رفتاری کاربران را به دست آورید.

-قابلیت اتوماتیک کردن ایمیل ها باعث شده است که کسب و کارها، برای ارسال ایمیل راحت تر باشند و از طرفی دیگر جواب دادن به همین شیوه هم به شکل غیر مستقیم سبب بالا رفتن فروش کسب و کارها شده است.

دلایل مفید بودن ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار:

– هزینه پایین

– بازگشت سرمایه بسیار چشم گیر(در صورت عمل کرد اصولی)

– قابلیت ارسال پیام برای مخاطبان ایده آل شما

نکته مهم: باید در نظر داشته باشید که در ایمیل مارکتینگ، استفاده از لیست های آماده ایمیل و ارسال اسپم باعث ضربه زدن به برند شما می شود.

چرا از لیست های آماده استفاده نکنیم؟

1.از بین رفتن اعتبار خود با دستان خود!

لیست های ایمیلی که خریداری می کنید بیشتر آن ها خارج از تاریخ و آدرس قدیمی هستند.این ها ممکن است دارای تعداد زیادی از آدرس های قلابی و نرخ بسیار بدی باشند.این لیست ها تمایل به ایجاد مقدار زیادی از اسپم دارند. حجم زیاد اسپم، موجب نا رضایتی بسیاری از مخاطبین می شود و همچنین تعداد زیادی از این ایمیل ها مسدود می شوند.همه این عوامل باعث می شود به اعتبار آی پی شما ضربه وارد شود و ایمیل های شما به دست مخاطبین نمیرسد.

2.ممکن است در لیست سیاه قرار بگیرید

یکی دیگر از مشکلات استفاده از لیست های آماده ایمیل،امکان در معرض گرفتن شرکت خود در لیست سیاه است و راه حل آن تهیه یک آدرس آی پی جدید.

3.اسپمر شناخته شدن برند تجاری شما

زمانی که شما از لیست های خریداری شده استفاده می کنید، برند شما به عنوان اسپم شناخته شده و باعث مرگ کسب و کار آنلاینتان می شود. بر اساس قانون مرکز اسپم هیچ شرکتی حق فروش مشروع آدرس های ایمیل خود را ندارد و در واقع هر کسی که آدرس ایمیل های خود را بفروشد خیلی ساده یک لباس اسپم را فروخته است.

4.وقت خود را تلف می کنید

زمان در کسب و کار هزینه محسوب می شود و خرید یک لیست ایمیل می تواند وقت و پول شما را تلف کند. خیلی از ایمیل های شما توسط فیلتر اسپم مسدود خواهد شد.

5. قوانین “can spam”

قوانین “can spam” به بازاریابان اجازه می دهد که به صورت انبوه، این ایمیل ها را به افرادی که نمی دانید ارسال کنید. با این حال این ایمیل های انبوه هنوز می تواند محدودیت های قانونی داشته باشد به خصوص وقتی که از لیست های تجاری استفاده می کنید. قوانین can spam  به مخاطبین اجازه می دهد که ایمیل های مشکوک را به عنوان اسپم گزارش دهند و در صورت بالا بودن این گزارش ها می تواند برای شما منجر به مشکلات قانونی شود.
قبل از استفاده از لیست های آماده ایمیل، این را بدانید که قوانین can spam  جریمه 16000 دلاری را برای متخلفان در نظر گرفته است وعلاوه بر این، این نقض قوانین برای شرکت های بین الملی می تواند یک ریسک بزرگ باشد.

6.گزینه های بهتری نیز وجود دارد

قطعا راه های خیلی بهتر و همچنین ارزان تری برای دستیابی به همان هدف وجود دارد و لازم نیست که مبلغ زیادی برای تهیه یک لیست ایمیل پرداخت کنید و نتایج خوبی بگیرید و حتی می توانید در وقت خود صرف جویی کنید که یکی از مسائل مهم در صنعت کسب و کار است.