هنگامی که بحث سخنرانی به میان می آید، نمی توان از تاثیر زبان بدن بر سخنرانی صحبت نکرد زیرا مهارت های سخنران جز مسائلی است که بسیار اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار گیرد.

پژوهش های متعدد دانشگاهی نشان داده اند که اگر بتوانید بوسیله برقراری ارتباط موثر با مخاطبان، روی آن ها تاثیر بگذارید، می توانید یک سخنرانی موفق داشته باشید. یکی از مهم ترین راه های تاثیر گذاری بر روی مخاطبان در حین ارائه مطلب، زبان بدن است. به گفته محققین بیش از نیمی از موفقیت یک سخنرانی بستگی به زبان بدن شما دارد. صدا جایگاه مهم بعدی و محتوا در رتبه آخر قرار دارد که واقعا بسیار جالب و قابل تامل است. از این رو هر سخنران باید استفاده صحیح از زبان بدن را بیاموزد و از آن در جهت بهبود کیفیت سخنرانی خود استفاده نماید. در ادامه به استراتژی های زبان بدن که می تواند در حین سخنرانی به شما کمک نماید اشاره می نماییم:

 • در همان ثانیه های اول باید توجه مخاطبین را جلب کنید و روی آن ها تاثیر مثبتی بگذارید.
 • اگر به هر دلیل نمی توانید بر جلسه تسلط داشته باشید، مسئله ای نیست. همه نباید از درون شما با خبر باشند. سعی کنید تا ظاهر را به بهترین شکل حفظ کنید و وانمود کنید که بر همه چیز مسلط هستید.
 • به نحوه ایستادن خود دقت کنید. از دوستان یا همکاران خود کمک بگیرید تا دریابید که کدام حالت ایستادن، شما را با اعتماد به نفس بالا نشان می دهد. به شانه ها و پشت خودتان نیز دقت بیشتری داشته باشید و سعی کنید اصلا قوز نکنید.
 • در حین سخنرانی یک جا نایستید و حرکت داشته باشید. به سمت مخاطبین حرکت کرده و با آن ها ارتباط برقرار کنید. این کار حس خوبی به مخاطب شما می دهد و باعث علاقه بیشتر برای پیگیری سخنان شما در حین ارائه مطلب می گردد.
 • سعی کنید تا می توانید از دستان خود استفاده بهینه نمایید. از دست های خود در جهت ارتباط گیری موثر با مخاطبین استفاده کنید، زیرا دست ها بهترین ابزار های دیداری هستند که ما در اختیار داریم.

زبان بدن یکی از برترین و مهم ترین مهارت های مورد نیاز در زندگی شخصی و کاری همه انسان ها است.تاثیر زبان بدن بر سخنرانی

نباید های زبان بدن در سخنرانی (تاثیر زبان بدن بر سخنرانی)

در ادامه آنچه که در سخنرانی نباید با استفاده از زبان بدن انجام دهید را بازگو خواهیم نمود:

 • سعی کنید تا ارتباط چشمی با مخاطب برقرار کنید و آسمان یا زمین را نگاه نکنید.
 • تا زمانی که به جایگاه سخنرانی نرسیده‌اید، صحبت کردن را شروع نکنید
 • اصلا با انشگت خود مستقیما به سمت کسی یا چیزی اشاره نکنید.
 • سعی کنید تا می توانید با موهای سر یا صورت خود بازی نکنید.
 • به هیچ وجه دست به سینه نباشید، سعی کنید راحت باشید.
 • تا جایی که برایتان مقدور است، پاهایتان را روی هم نیندازید.
 • پاهایتان را جفت نکنید و روی یک پا هم تکیه نداشته باشید.
 • هرگز به حضار پشت نکنید، زیرا احساس خوبی به مخاطب انتقال نمی دهد.

سخنرانی و فن بیان یکی از مهارت های مهم زندگی است که با ارتقا آن می توان در همه زمینه ها از جمله زندگی شخصی و کار خصوصا در مذاکرات و فروش به موفقیت دست یافت.

جذاب تر کردن محتوای سخنرانی (تاثیر زبان بدن بر سخنرانی)

سخنران باید به واسطه ی مهارت هایی که بصورت ذاتی در خود دارد یا آن ها را فرا گرفته است، به سخنرانی خود چاشنی جذابیت اضافه کند. سخنرانی باید انقدر جذاب باشد که همه به صندلی خود میخکوب شوند و گذر زمان را احساس نکنند. راه های مختلفی برای ایجاد جذابیت در سخنرانی وجود دارد که چند مورد آن به شرح زیر است :

 • ایجاد هیجان حساب شده در حین سخنرانی
 • داستان پردازی و پر و بال دادن به موضوع
 • کاربردی سازی موضوع سخنرانی در عمل

یکی از راه هایی که می توانیم سخنرانی خود را جذاب کنیم، ایجاد هیجان در یک سری از قسمت های سخنرانی است که باید بسیار حساب شده برای آن برنامه ریزی کنیم. باید توازنی ایجاد کنیم تا سخنرانی نه خیلی هیجانی و نه خیلی خسته کننده باشد. در بعضی زمان ها باید سخنرانی را هیجانی کنیم تا جذابیت مطلب برای حاضرین بالا و بالا تر برود.

یکی دیگر از کارهایی که می توانیم انجام دهیم تا حاضرین را جذب خود کنیم، داستان پردازی است. یکی از آموزش های مهمی که به سخنرانان داده می شود، توانایی داستان پردازی و قصه گویی است. در حین سخنرانی باید داستان هایی مرتبط با موضوع ارائه کنیم تا بتوانیم موضوع مورد بحث را راحت تر در ذهن شرکت کنندگان جا بیندازیم. تحقیق ها نشان داده اند که داستان های ارائه شده در سخنرانی ها بیشتر در ذهن حضار باقی مانده است تا اطلاعاتی که در حین سخنرانی ارائه شده است.

کابردی سازی موضوع سخنرانی یکی دیگر از مهارت هایی است که می توانیم برای جذاب نمودن سخنرانی خود از آن استفاده نمائیم. سخنرانی شما باید طوری ارائه شود که وقتی سخنرانی به پایان رسید، مخاطب پس از ترک محل، به آن فکر کند و نتیجه بگیرد که به آسانی می تواند از آن در زندگی روزمره خود استفاده نماید. در حین سخنرانی از کلمات واضح استفاده کنید تا همه، معنی آن را راحت درک کنند و از راهنمایی های شما در حین ارائه، به نحو احسن استفاده کنند.

برای مطالعه بیشتر درباره زبان بدن لطفا کلیک نمائید.

سخنوری و فن بیان جز مهم ترین مهارت های مذاکره کنندگان و یا مدیران می باشد که یا بصورت ذاتی دارند یا باید آنرا فرا بگیرند. تاثیر زبان بدن بر سخنرانی

هوش هیجانی و مدیریت احساسات یکی از برترین مهارت های انسان هاست که با استفاده از آن می توانند در زندگی به موفقیت بیشتری برسند.تاثیر زبان بدن بر سخنرانی

ام بی ای یا مدیریت راهبردی کسب و کار یکی از دوره های مدیریتی مناسب برای رهبران کسب و کار هاست.تاثیر زبان بدن بر سخنرانی

دکترای راهبردی کسب و کار، یک دوره مهارتی مهم برای مدیران و رهبران کسب و کارهاست.تاثیر زبان بدن بر سخنرانی

دیگر مقالات زبان بدن به شرح زیر است: