چرا نباید دست به سینه بنشینیم؟

قایم شدن شدن در پشت شخص، درخت یا هرشی دیگری یکی از پاسخ های طبیعی ما در دوران کودکی برای حفاظت از خودمان در برابر وضعیتی تهدید کننده است. قطعا با بزرگ شدن ما نوع پنهان کردن ما نیز تغییر می کند. در حدود شش سالگی و بعد از آن، یعنی زمانی که دیگر قایم شدن به قولی کار بزرگانه ای نیست، ناخود آگاه وقتی که احساس خطر میکنیم دست به سینه میشویم. با انداختن بازو ها یا هر دو تای آن ها روی سینه، مانعی تشکیل میشود که تلاش ناخود آگاهانه ای برای محافظت از هر خطر یا شرایط ناخواسته ای است. بازو ها در نزدیکی قلب و قفسه سینه نگه داشته میشود تا از آن ها محافظت شود ‍برای همین احتمالا حرکت دست به سینه حرکتی مادرزادی باشد. این حرکت که بازو ها محکم روی سینه چفت می شود، به احتمال زیاد بر اثر نگرش عصبی و منفی یا تدافعی، و احساس به تهدید می باشد.

آیا دست به سینه بودن مشکلی دارد؟

زمانی که در جلوی مشتری خود به این حالت نشسته باشید در واقع دارید اعتبار خود را به میزان قابل توجهی کاهش می دهید. طبق پژوهش هایی که در ایالات متحده انجام شده است نتایج دست به سینه نشستن اصلا جالب نبوده و نتایج نگران کننده ای را نشان داده است. از گروهی از داوطلبان درخواست شد که در چند جلسه سخنرانی شرکت کنند و به آنها گفته شد که دست ها را راحت بگذارند و پاها را از هم باز گذاشته و و آسوده بنشینند. در پایان هر سخنرانی، از هریک از آنها درباره با مقدار مطالبی که در ذهنشان مانده بود سئوال شد و نگرش شان نسبت به موضوع سخنرانی و شخص سخنران ثبت شد بعد گروه دوم داوطلبان در همان موقعیت قرار داده شدند، اما از این ها خواسته شد تا دست هایشان را محکم روی سینه شان چفت کنند و در تمام طول سخنرانی دست به سینه بنشینند. نتایج این آزمایش نشان داد که گروه دست به سینه ۳۸ درصد کم تر از گروه اول چیز یاد گرفته بودند و مطالب کم تری در ذهنشان مانده بود . به علاوه گروه دوم نگرش انتقادی تری نسبت به سخنران و موضوع سخنرانی داشتند. به این علت است که مراکز آموزشی باید صندلی های دسته دار داشته باشند تا حاضرین بتوانند دست شان را راحت بگذارند.

من اینگونه راحت تر هستم!

خیلی ها ادعا دارند که از روی عادت دست به سینه می نشینند چون اینگونه راحت ترند. هر حرکت موقعی با احساس راحتی همراه می شود که نگرش متناسب با آن داشته باشید، زمانی شما دراین حالت  راحت هستید که نگرش منفی، تدافعی یا عصبی داشته باشید. یادمان باشد که در مورد کل زبان بدن، معنای پیام هم در گیرنده است هم در فرستنده. با بررسی هایی که انجام شده اگر شما در هر شرایطی دست به سینه  باشید، واکنش دیگران به این واکنش منفی است.

زبان بدن های زیادی وجود دارد که معنی های زیادی دارد که به وسیله آن میتوان احساسات دیگران نسبت به ما در خیلی از مکان ها فهمید و طبق آن رفتار ها و زبان بدن های مناسبی از خود بروز دهیم. شما با کلیک بر روی لینک زیر میتوانید در کلاس زبان بدن مدرسه کسب و کار آیا شرکت کرده و این مهارت را آموزش ببینید.

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

دیگر مقالات زبان بدن به شرح زیر است: