همه ما در زندگی اشتباهات فراوانی را مرتکب می شویم و این موضوع اجتناب ناپذیر است، اما مهم این که ما اشتباه می کنیم نیست، بلکه مهم این است که ما از اشتباهاتی که مرتکب می شویم، درس بگیریم. بعضی از مردم زمانی که اشتباهی را مرتکب می شوند، ممکن است بازهم آن را تکرار کنند که این موضوع دقیقا تفاوتی است که بین انسان های موفق و معمولی وجود دارد. انسان های موفق یک اشتباه را دو بار تکرار نمی کنند، زیرا همان بار اول که آن را مرتکب می شوند، از آن درس می گیرند. به عقیده بسیاری از بزرگان، اگر فردی می خواهد در زندگی خود پیشرفت نموده و در مسیر موفقیت حرکت کند، باید هر زمان که اشتباهی را مرتکب شد، به آن اقرار نموده، از آن درس بگیرد و هیج وقت دوباره آنرا تکرار نکند. در ادامه مطلب ” 7 اشتباهی که افراد موفق دو بار مرتکب نمی شوند “ با ما همراه باشید.

ریچارد برانسون یکی از شاخص ترین و موفق ترین کارآفرینان انگلیسی می باشد که موسس و صاحب هولدینگ ویرجین است. زندگی نامه ریچارد برانسون

همان طور که پیش تر ذکر گردید، افراد موفق یک اشتباه را دو بار مرتکب نمی شوند. ما در ادامه 7 اشتباهی که افراد موفق دو بار مرتکب نمی شوند را برای شما بازگو می نمائیم:

باور های اشتباه نسبت به بعضی افراد و مواردی که بیش از اندازه خوب هستند

بعضی افراد وجود دارند که شخصیت بسیار کاریزماتیک و دوست داشتنی دارند و به راحتی می توانند دیگران را مجذوب و شیفته خود کنند. اینگونه افراد مدام از موفقیت خود در زندگی و کسب و کارشان می گویند، اینکه چقدر همه او را دوست دارند و او به اصطلاح چقدر خوب است. این گونه افراد عموما قصد فریب دادن شما را دارند و می خواهند با گفتن این صحبت ها شما را به سمت خود جذب و آنچه را که در ذهن خود دارند پیاده نمایند، اما موضوع مهم این است که شما با شناخت کامل در برخورد با این افراد ظاهر شوید و بدانید که هیچ کس حتی خود شما آنقدری که خود را خوب نشان می دهد، نیست. شما باید حواستان جمع باشد که گول اینگونه افراد را نخورید و اگر خوردید، آن را دوباره تکرار نکنید.

انجام دادن یک کار مشخص و توقع ایجاد نتیجه ای متفاوت

آلبرت انیشتین سخنان بسیار جالبی دارد که می تواند سرلوجه زندگی بسیاری قرار بگیرد، او می گوید:

جنون بدین معنی است که شما یک کار مشخص را بارها و بارها انجام دهید و انتظار داشته باشید نتیجه ای متفاوت حاصل گردد. آدم های باهوش این حرف را آویزه گوش خود می کنند و هر بار که در موضوعی ناکام ماندند، روش خود را عوض نموده و یک بار تجربه ناکامی برایشان کافی است. حقیقت این است که اگر رویکرد قدیمی خود را ادامه دهید، همان نتایج قبلی را می گیرید.

10 بانوی میلیاردر خودساخته ، در سال های اخیر نرخ رشد بانوان میلیاردر در جهان رشد چشمگیری داشته که فوربس لیستی از ثروتمند ترین آنها را منتشر نموده است.

ضعف در به تاخیر انداختن لذت ها

ما هم اکنون در زمانه ای زندگی می کنیم که هر چیزی بخواهیم به سرعت نور به دست ما می رسد و محصولات جدید نیز با سرعت بالا در حال انتشار است. تفاوت انسان های باهوش در این است که آنها می دانند که رسیدن به لذت به سرعت مهیا نمی شود و قبل از اینکه به پاداش خود برسید، باید سخت کار کنید. این افراد می دانند چطور با فکر به موفقیت ها به خودشان انگیزه بدهند و می دانند چه سختی هایی در مسیر رسیدنشان به موفقیت وجود دارد.

عدم کنترل بر خرج کردن 

اگر شما قصد دارید به استقلال و آزادی مالی برسید، باید بتوانید بر خرج هایی که می کنید، کنترل داشته باشید. اگر هدفتان این است، باید برای خود محدودیت هایی در نظر بگیرید. تعهد داشتن در دخل و خرج باعث می شود بین آنچه می خواهیم و آنچه نیازمان است، انتخاب های حساب شده داشته باشیم. آدم های باهوش زمانی که با یک صورت حساب که از پس پرداختش بر نمی آیند مواجه می شوند، همان زمان به فکر سر و سامان دادن به زندگی شان می افتند. یکی از راه هایی که می توان بر مخارج کنترل کافی داشت، بودجه بندی است. بدین معنی که شما برای خود به صورت روزانه یک بودجه ثابت در نظر بگیرید و زمانی که آن را خرج می کنید، از آن تخطی نکنید. یکی از اشتباهاتی که انسان های موفق مرتکب نمی شوند، خرج کردن بیش از بودجه شان است.

بیل گیتس بنیان گذار ابر کمپانی مایکروسافت از راز موفقیت خود در راه اندازی کسب و کارش و پیشرفت آن پرده برداشت. یک قانون ساده موفقیت بیل گیتس

تلاش در راستای جلب رضایت همه 

این اشتباه یکی از اشتباهات رایجی است که همه ما تقریبا در زندگی یک بار مرتکب آن شده ایم. قطعا برای ما پیش آمده که بخواهیم رضایت همه را در موضوعی جلب کنیم و این موضوع یک اشتباه بزرگ است. فرقی که انسان های باهوش با بقیه دارند این است که آنها خیلی زود متوجه می شوند که راضی کردن همه کاری غیر ممکن است و در نهایت هیچ کس راضی نخواهد بود. آدم های باهوش به خوبی آگاه هستند که انتخاب های جسورانه و تاثیر گذار است که باعث می شود شما به یک شخصیت تاثیر گذار تبدیل شوید. شما باید بدانید، انتخاب های درست عموما همه را راضی نمی کند.

بازی کردن نقش قربانی

شبکه های اجتماعی پر است از افرادی که با بازی کردن نقش قربانی، قصد دارند اهدافی که در سر دارند را پیش ببرند. به طور مثال می توان به دختری که با بستن دستمال دور گردنش قصد دارد فالوور بگیرد، اشاره نمود. انسان های باهوش به خوبی می دانند که بازی کردن نقش قربانی یک فریب کاری است و زمانی که دیگران متوجه این موضوع بشوند، تمام منفعت حاصله از این بازی، از بین خواهد رفت.

تلاش برای عوض کردن دیگران

هر کسی که بخواهد تغییر کند باید از درون خود شروع نموده و اشتیاق لازم را در خود ایجاد کند. در اطراف همه ما افرادی وجود دارند که قصد دارند، افرادی که مشکل دارند را دچار تغییر کنند و آنها را به یک شخص جدید تبدیل کنند. تفاوتی که افراد باهوش در این زمینه با بقیه دارند این است که آنها می دانند که اگر کسی نخواهد نمی توان او را تغییر داد. آنها می دانند که فقط توانایی تغییر خودشان را دارند و سعی می کنند تا اطراف خود را از انسان هایی پر کنند که نگرشی مثبت دارند و از افراد منفی که انها را به پایین می کشند، دوری می کنند.