مراحل آماده سازی

برای اکثریت ما این اتفاق افتاده است که آمادگی نهایی برای سخنرانی را، چه برای جلسات کوچک و چه کنفرانس های بزرگ، به لحظه ی آخر موکول کرده ایم. ممکن است در لحظه ی آخر بتوانیم همه ی تجهیزات و تدارکات را کنترل کنیم و بر روی نحوه ی چیدمان اتاق، نور و …نظر بدهیم، اما چون تا شروع سخنرانی زمان کمی باقیمانده است، این به تأخیر انداختن کنترل کارها، ما را دچار استرس می کند و همین امر باعث می شود در سخنرانی ما اختلال ایجاد شود. بنابراین بهتر است همه ی امور مربوط به آماده سازی را از قبل انجام دهیم.  در این مقاله به ارائه مراحل آماده شدن برای سخنرانی خواهیم پرداخت.

آماده نمودن ابزارهای بصری

در قرن 21 ما می توانیم کلماتمان را با یک فناوری حیرت آور همراه کنیم که اگر این کار را درست انجام دهیم، سخنرانی ما به سطح جدیدی ارتقا پیدا می کند. این فناوری ها عبارتند از: عکس ها، تصویر سازی، طراحی حروف، نمودارها، اینفوگرافیک، انیمیشن ویدیو و صدا، شبیه سازی های اطلاعاتی که هم به درک بیشتر سخنرانی کمک می کنند و هم به آن جذابیت ظاهری می بخشند.

با وجود این اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا سخنرانی شما واقعا به ابزارهای تصویری نیاز دارد یا نه؟ آیا همیشه سخنرانی با عکس از سخنرانی بدون آن جالب تر است؟ بخشی که تصاویر در مغز بینندگان اشغال می کنند با بخشی که کلمات سخنران در مغز آن ها اشغال می کند متفاوت است. با این حال اگر سخنرانی شما خیلی شخصی است در مقابل برای جذاب کردن آن می توانید از ابزارهای دیگری مانند شوخ طبعی یا داستان های هیجان انگیز استفاده کنید، ابزارهای بصری را فراموش کنید و فقط بر موضوع شخصیتان تمرکز کنید.

ابزارهای دیداری قدرتمند به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. به نمایش گذاشتن
 2. توضیح دادن
 3. جذابیت ظاهری

آشکارترین ویژگی ابزارهای بصری این است که از طریق آن ها می توانیم موضوعی را که توضیح آن سخت است به سادگی نشان دهیم. اگر بخواهید واقعا چیز جدیدی را توضیح دهید، اغلب ساده ترین و قدرتمندترین روش این است که هم آن موضوع را توضیح دهید و هم با عکس آن را نشان دهید. هنگامی که همزمان با سخنرانی اسلاید هم پخش می شود دو جریان فعالیت ذهنی داریم که باهم موازی اند. لازم است که سخنران این دو جریان را هنرمندانه باهم پیش ببرد. هدف اصلی استفاده از ابزارهای بصری این نیست که کلمات رد و بدل شوند. این کار را با دهان هم می توان انجام داد. بلکه هدف در میان گذاشتن چیزهایی است که قابل بیان کردن نیست؛ مثل عکس ها، ویدیو ها، انیمیشن ها و داده های کلیدی.

از حفظ سخنرانی کنیم یا سخنرانی از پیش نوشته نشده انجام دهیم؟

برای آماده شدن و ارائه سخنرانی راه های زیادی وجود دارد و مهم است شمار راهی پیدا کنید که مناسب خودتان باشد.

چون وقتی لحظه اصلی فرا می رسد، حتی اگر موضوع بسیار خوبی ارائه کرده باشید، فهرست طولانی از مواردی وجود دارد که  می تواند باعث خراب شدن کار شود. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. لحن صدای شما حضار را به خواب ببرد.
 2. سخنرانی شما طوری باشد که انگار دارید از حفظ می خوانید.
 3. ویدیو های شما پخش نشود و نشانگر اسلاید شما به درستی کار نکند.
 4. در برقراری ارتباط چشمی با تک تک حضار ناکام بمانید.
 5. وقتی قرار است حضار بخندند، نخندند.
 6. وقتی قرار نیست حضار بخندند، بخندند.
 7. تشویق ایستاده حضار که شما انتظارش را دارید جای خود را به تشویق مودبانه و دست و پا شکسته بدهد.
چه کنیم که جا نخوریم ؟

خوشبختانه با آماده سازی قوی، ریسک هرکدام از این اتفاق ها کم می شود. بیش از همه چیز، این نکته مهم است که سخنرانان راحت و با اعتماد به نفس باشند و سخنرانی را به روشی ارائه کنند که به خوبی به آن ها اجازه دهد تا بر مطلبی که در مورد آن شور و شوقدارند تمرکز داشته باشند. یکی از تصمیمات مهمی که باید بگیرید و بهتر است قبل از آماده سازی سخنرانی خود این تصمیم را بگیرید این است که آیا شما می خواهید:

 1. سخنرانی تان را به طور کامل بنویسید ( که مثلا از رو خوانده شود، حفظ شود و یا ترکیبی از این دو)
 2. ساختاری واضح و بسیار تمرین شده داشته باشید و فی البداهه درباره موضوعاتی که مدنظرتان است صحبت کنید.

به خاطر داشته باشید که میان متن از پیش نوشته نشده و متن آماده نشده تفاوت زیادی وجود دارد. در سخنرانی های مهم، هیچ بهانه ای برای آماده نبودن وجود ندارد. متاسفانه بسیاری از سخنرانی های از پیش نوشته نشده حاوی توضیحات ناکافی، عدم انسجام ساختاری، فقدان عناصر اصلی و پرگویی هستند.

تمرین، تمرین و تمرین!

ممکن است شما برای انتقال کلام خود به مخاطب شیوه خاصی را انتخاب کرده باشید، اما در هر صورت راه ساده و روشنی وجود دارد که شما می توانید برای بهبود سخنرانی خود از آن بهره ببرید یعنی: تمرین و تکرار!

تنها با تمرین نمودن پیش از اجرا می توانید یک سخنران حرفه ای بشوید.

ممکن است شما برای انتقال کلام خود به مخاطب شیوه خاصی را انتخاب کرده باشید، اما در هر صورت راه ساده و روشنی وجود دارد که شما میتوانید برای بهبود سخنرانی خود از آن بهره ببرید یعنی: تمرین و تکرار.

این همان نکته ای است که بیشتر سخنرانان به ندرت به آن توجه می کنند. این را بدانید که حتی موسیقیدانان هم قبل از اجرا تمرین می کنند. بازیگران تئاتر هم قبل از اینکه روی صحنه بروند و در حضور عموم مردم ظاهر شوند، تمرین می کنند. اهمیت تمرین کردن قبل از سخنرانی ها، به مراتب بیشتر از تمرین کردن قبل از کنسرت و نمایش است، اما ظاهرا تعداد زیادی از سخنرانان فکر می کنند تنها کاری که روی صحنه می توانند انجام بدهند این است که روی آن راه بروند و همان دفعه اول هم موفق باشند.

نتیجه این کار این می شود که علاوه بر اتلاف وقت، صدها مخاطب دقایق زیادی را به خاطر یک عمل بیهوده از دست بدهند و تمام اینها به این دلیل است که سخنران به اندازه کافی برای سخنرانی آماده نبوده است. این واقعا خجالت آور است. زمانی که شما آماده سخنرانی خود می شوید، باید آنقدر آن را تمرین کرده باشید که حتی در هنگام خواب هم تصورکنید دارید برای مخاطبانتان سخنرانی می کنید.

باید در حالات مختلف تمرین کنید؛ در مقابل دوستانتان، در خلوت خودتان، با چشمان بسته، در حال قدم زدن در باغ و حتی در حالی که پشت میز نشسته اید. برای سخنرانیهای چالش برانگیز، بسیار مهم است که تا چندین دفعه تمرین کنید؛ ترجيحا در حضور افرادی که به آنها اطمینان دارید. در زمان محدود خود، سخنرانی را تمرین کنید و روی بازخورد صادقانه افرادی که در حضورشان تمرین می کنید پافشاری کنید. هدف شما به پایان رساندن سخنرانی ای است که ساختارش به واسطه تمرین برای شما عادی شده است. بنابراین، حالا می توانید روی معنی مطالبی که قصد دارید بگویید، تمرکز کنید.

تنظیم آغاز و پایان

چه سخنرانی خود را از بر کنید چه نکنید، باید این نکته را در نظر بگیرید که چگونه می خواهید آن را شروع کنید و خاتمه دهید. در آغاز سخنرانی، شما یک دقیقه فرصت دارید تا توجه حضار را به مطلب خود جلب کنید. از طرفی اینکه چگونه سخنرانی خود را به پایان می رسانید بر ماندگاری آن در ذهن مخاطبان بسیار تاثیرگذار است.

صرف نظر از اینکه چگونه قصد دارید متن سخنرانی خود را ایراد کنید، اکیدا توصیه می کنم سخنان آغازین و پایانی خود را روی کاغذ بیاورید و به حافظه بسپارید.

این کار به افزایش آرامش، اعتماد به نفس و تاثیر کلام کمک شایانی می کند. توجه حضار یک کالای بسیار با ارزش است.

این دارایی با ارزش هنگام رفتن روی صحنه همراه شماست. پس آن را با صحبت های بی اهمیت هدر ندهید.

برانگیختن حس کنجکاوی بهترین ابزار چند منظوره برای اطمینان یافتن از جلب توجه حضار به یک سخنرانی است.

اگر هدف از سخنرانی ایجاد یک ایده جدید در ذهن شنوندگان باشد، در آن صورت کنجکاوی، سوخت مورد نیاز برای موتور مشارکت فعال حاضران است.

کنجکاوی مانند آهنربایی است که حاضران را به سمت شما می کشاند.

اگر بتوانید بطور موثر از آن استفاده کنید قادر خواهید بود حتی موضوعات دشوار را نیز به سخنرانی های موفق تبدیل کنید. در نهایت اینکه هر سخنرانی نیاز به نقشه دارد.

دانستن اینکه به کجا می روید، کجا هستید و کجا بوده اید. اگر شنوندگان شما ندانند در کدام بخش سخنرانی هستند خیلی سریع گیج می شوند. اگر در طول سخنرانی خود موفق به جلب توجه حضار شدید با یک پایان یکنواخت و بی روح خراب نکنید. در به یاد آوردن یک رویداد ، تجربه پایانی بسیار مهم است.

به عبارت دیگر اگر پایان سخنرانی به یاد ماندنی نباشد کل سخنرانی نیز ممکن است در یاد نماند.

سخنرانی یک تخصص است،بزرگ ترین سخنرانان جهان نیز، هر جلسه سخنرانیشان با سخنرانی دیگرشان متفاوت است، شما باید آن قدر در این حرفه به روز باشید که بتوانید به یک سخنران حرفه ای تبدیل شوید، بدین منظور هم اکنون می توانید وارد این لینک شوید و کلاس های سخنوری را تحت نظر یکی از بهترین سخنرانان جهان آموزش ببینید