10 عامل موفقیت مدیران از نظر پیتر دراکر

پیتر دراکر یکی از برترین و برجسته ترین نویسندگان و اساتید عصر حاضر در حوزه مدیریت است که بسیاری او را پدر علم مدیریت نوین می نامند. او در سال 1909 میلادی چشم به جهان گشود و در سال 2005 با فوت خود بسیاری از مردم جهان را در اندوه فرو برد، زیرا او اولین کسی بود که توانست تئوری های مدیریت را به یک شاخه جدی در این امر بدل نموده و تحولی عظیم در شیوه های مدیریتی ایجاد نماید. او در کتاب ها و مطالبی که تدریس می نمود تاکید بسیاری بر مسئله روابط انسانی در مدیریت داشت که همین موضوع باعث مورد توجه قرار گرفتن او شد. او در طول زندگی 70 ساله اش انقلابی در نحوه مدیریت کسب و کارها ایجاد نمود که تحولات بسیاری را از جمله توانمندسازی، غیر متمرکزسازی و خصوصی‌سازی را تحت تاثیر قرار می داد. در ادامه مطلب ” 10 عامل موفقیت مدیران از نظر پیتر دراکر “ با مدرسه کسب و کار آیا همراه باشید.

پیتر دراکر جز نخستین افرادی بود که صحبت از ظهور جامعه اطلاعاتی به میان آورد و در مورد آن سخنرانی نمود. آنچه او را از دیگران متمایز می کرد سبک وی در ساده بیان نمودن مسائل پیچیده مدیریتی و استراتژی های پیچیده کسب و کار بود. این موضوع در سراسر جهان با استقبال بسیاری مواجه گردید و باعث شد تا توجه ویژه تری از سوی مدیران کسب و کارها و نهاد های اجتماعی متعدد به سوی وی جلب گردد. تاثیر دیدگاه ها و نظرات مهم مدیریتی وی روزانه در بسیاری از تصمیم گیری های سیاسی و تعداد بیشماری از کسب و کار ها قابل مشاهده است و این موضوع است که ارزش آنچه او به آن اعتقاد داشت را بیشتر و بیشتر می نماید.

10 راز موفقیت مدیران و کارآفرینان از نظر پیتر دراکر

خود توسعه ای را همیشه تمرین کنید

خود توسعه ای بودن نکته مهم اکثر آموزه های پیتر دراکر است. او می گوید مهم این است که دانش ورز زمانی که به سن میانسالی رسید تبدیل به یک انسان واقعی شده باشد و این انسان را مدام پرورش داده باشد. شما باید همیشه درباره زندگی خود فکر کنید، چه هم اکنون و چه برای آینده تان. فقط به کار کردن فکر نکنید، به زندگی بیرون از حوزه کار خود هم فکر کنید. ببینید در زندگی شخصی تان چه چیزی درست کار می کند و چه چیزی مشکل دارد. پیدا کنید چه چیزهایی را باید اضافه نموده و چه مواردی را باید حذف کنید. اگر می خواهید در کارتان پیشرفت کنید، مهارت های خارج از شغل خود را نیز توسعه دهید.

حواستان به کارکنانتان باشد

همیشه نسبت به کارکنان خود دقت داشته و حواستان به آن ها باشد. هر کسب و کاری با هر نوع فعالیت در نهایت به واسطه عملکرد کارکنانش پیشرفت می کند و اگر آن ها راه اشتباه بروند دیر یا زود شما هم منحرف خواهید شد.

یک شغل موازی یا به عبارت دیگر شغل دوم داشته باشید

پیتر دراکر یکی از حامیان و طرفداران برخورداری از شغل دوم کنار شغل اصلی است. مشاغلی مانند تدریس، نویسندگی و یا فعالیت در سازمان های غیر انتفاعی. او همیشه همه را تشویق می کند تا کاری کم و بیش مشابه کار اصلی خود اما خارج از محیط کار اصلی دست و پا کنند. به طور مثال یک وکیل می تواند زمانی که در یک شرکت دولتی کار کند، در یک شرکت غیر دولتی هم فعالیت داشته باشد.

توصیه او این است که ضمن اینکه در محیط اصلی کار خود هستید، به دنبال یک شغل موازی نیز باشید. فکر کنید، بگردید و پیدا کنید که چقدر این موضوع با ارزش ها، تحصیلات و تجربیات شما جور در می آید و برای اینکه چنین تغییری را در زندگی خود ایجاد کنید به چه مواردی نیازمند هستید.

خودتان را با تیم درگیر کنید

زمانی که قصد دارید تا تیمی برای خود انتخاب کنید، سعی کنید بهترین استعداد ها را انتخاب نمائید. آنچه برای هر سازمان و مجموعه ای لازم است افراد با استعداد هستند. دست به کار شوید و بالاترین استعداد ها را برای سازمان خود استخدام کنید. این راز موفقیت کسب و کار شماست.

نقاط قوت خود را شناسایی و توسعه دهید

دراکر معتقد است با توجه به تجربه ای که در چند سال زندگی اش اندوخته است، بسیاری از مردم نسبت به نقاط قوت خود آگاهی ندارند و اگر از آن ها در این باره سوال شود، تعداد کمی پاسخ خواهند داد. خودتان را زیر نظر بگیرید و ببینید در انجام چه اموری نسبت به بقیه برتری دارید، این موارد نقاط قوت شما هستند. شما باید بدانید در کار و خارج از کارتان در چه زمینه هایی بهتر عمل می کنید. کشف این موارد به شما کمک خواهد کرد تا روی نقاط قوت و شایستگی های خود تمرکز نموده و موارد جدیدی را در خود کشف کنید تا بتوانید از آن ها بهره ببرید.

حس بخشندگی را در خود بکار گیرید

پیتر دراکر همیشه اظهار داشته که اعتقاد او این است که بخشش و سخاوت لازمه هر زندگی است. هر مدیر می بایست استعداد ها و زمانش را به صورت فعالیت های داوطلبانه به اشتراک بگذارد. این کار فواید بسیاری از جمله گسترش دایره دوستان و همکاران و عمیق تر شدن معنای زندگی برای شما به ارمغان می آورد. همیشه به دنبال راه هایی باشید تا سخاوت خود را به نمایش بگذارید.

بیشتر به دنبال توسعه اختلاف ها باشید تا توافق ها

تا زمانی که اختلاف نظرهایی وجود دارد سعی کنید تصمیم گیری نکنید. اختلافات برای ما بسیار مفید هستند زیرا باعث می شوند قوه تخیل ما به کار گرفته شده و به گزینه های دیگر نیز که هیچ وقت فکر نمی کردیم هم فکر کنیم. زمانی که اختلافی پیش آمد سریعا تصمیم نگیرید، فکر کنید، به راه های جایگزین توجه نموده و بررسی کنید که این اختلاف کلا از کجا بوجود آمده است.

این را بدانید که زمان شما را به کدام سو می برد

برای اینکه زمان خود را مدیریت کنید باید بدانید که زمان شما در طول روز صرف چه کارهایی می شود. یک راه که شما می توانید دریابید زمان خود را صرف چه می کنید این است که کارهایی را که می کنید ثبت کنید. حافظه تان به شما می گوید شما زمان خود را جایی صرف کرده اید که درست بوده است، اما حافظه اغلب اشتباه می کند.

یادگیری و آموزش

از دید پیتر دراکر، یادگیری و آموزش نقش کلیدی در زندگی کاری و شخصی شما بازی می کند. او معتقد است زمانی که تحصیلات رسمی ما پایان می یابد نباید یادگیری را متوقف کنیم و تا می توانیم بر اطلاعات و آموزه های خود بیفزاییم. او یک توصیه برای همه دارد و می گوید که همه باید مطالب را مانند یک معلم فرا بگیرند، زیرا هیچ کس وقتی می خواهد مطلبی را آموزش دهد آن را بهتر از یک معلم یاد نمی گیرد. بهترین راه برای پیش بینی آینده این است که آن را با دستان خود بسازید و یکی از مهم ترین راه ها برای ساخت آینده این است که مدام در حال آموزش باشید.

برای یک پایان برنامه ریزی کنید

سعی کنید تا برای یک پایان برنامه ریزی کنید. مدت زمانی را برای تعهد خود مشخص کنید و حد و مرزهایی برای آن تعیین کنید. اگر فکر می کنید زمان کافی برای تمام کردن کاری که شروع کرده اید ندارید، اصلا آن را شروع نکنید. برای هر کاری که آغاز می کنید یک مکانیزم بازبینی تهیه کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آن کار را متوقف نموده، تغییر مسیر داده یا همان راه قبلی را بروید.

برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[Total: 12 Average: 4.3]

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا مجری برگزاری دوره های آموزشی کسب و کار، مدیریت و فروش، انجام و مدیریت پروژه های دیجیتال مارکتینگ و مشاوره کسب و کار و فروش برای سازمان ها می باشد. این مجموعه با کنار هم قرار گرفتن اساتید معتبر دانشگاهی و کسب و کار شکل گرفته است.

آدرس:

بلوار میرداماد، خیابان رودبار غربی، بن بست کمال، پلاک 3

تلفن:

26408048 - 26407570

ایمیل:

info@ayabs.com

فرم تماس

آخرین مقالات

مدرسه کسب و کار آیا
درصورتیکه در دوره مورد نظر خود نیاز به مشاوره یا اطلاعات بیشتر دارید و یا در دوره ای مایل به شرکت هستید که قبلا برگزار شده و تمایل به دانستن زمان برگزاری بعدی آن دارید این فرم را پر کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.