چرخه فروش چیست؟

امروزه هر کسب و کار و شرکت و سازمانی باید دریافته باشد که بحث فروش یک مقوله کاملا تخصصی و علمی به شمار می رود و نمی توان با ساده انگاری، آن را به دست هر شخص غیر متخصصی سپرد. فردی باید مسئولیت انجام فرآیند فروش را در هر کسب و کاری بر عهده بگیرد که به طور کامل با مقوله فروش آشنایی داشته باشد و کلیه مباحث مربوط به فروش را به طور کامل مسلط باشد. یکی از این مباحث کلیدی در زمینه فروش، چرخه فروش می باشد. بسیاری از افراد به درستی نمی دانند، چرخه فروش چیست؟ در این مطلب قصد داریم به این مفهوم کلیدی در زمینه فروش اشاره کنیم و به تعریف و اهمیت و مطالب مرتبط با آن اشاره کنیم.

تعریف چرخه فروش

به فرآیندی که در هر کسب و کار و شرکتی در هنگام فروش کالا یا خدماتی به مشتری طی می شود، چرخه فروش می گویند. به عبارتی دیگر مجموعه ای از کارها و مراحل قابل تکرار را که تیم فروش هر کسب و کار برای تبدیل سرنخ به مشتریان انجام می دهند، چرخه فروش می نامند.

همچنین تعریف چرخه فروش را فرآیند گام به گام انجام معامله از هر نوع معامله ای چه خرده فروشی و چه هر نوع دیگری می توان دانست. به عبارت ساده تر گام هایی چون ارائه و نشان دادن نمونه محصول به مشتری و بحث در مورد نگرانی ها و خواسته های مشتری و با اهمیت پاسخ دادن به آن ها چرخه فروش می باشد.

به فرآیندی که در هر کسب و کار و شرکتی در هنگام فروش کالا یا خدماتی به مشتری طی می شود، چرخه فروش می گویند. چرخه فروش چیست؟

اما چرا به آن چرخه فروش می گویند؟ بحث مهم اینجاست که پس از طی کلیه مراحل و رساندن کار به مرحله فروش، لازم است که که از مشتری خواسته شود، حال که از خرید از شرکت مورد نظر رضایت دارد، خرید از این شرکت را به دیگران توصیه کرده و محصولات و خدمات شرکت را به دیگران هم توصیه نماید. پس دقیقا با معرفی مشتری جدید این مراحل باید از نو طی شود. به همین سبب است که از کلمه چرخه در این مورد استفاده می شود. (چرخه فروش چیست؟)

مراحل چرخه فروش

می توان گفت که مراحل و گام های چرخه فروش در هر نوع کسب و کاری بنا بر نوع محصولات یا خدمات ارائه شده در آن، می تواند تعیین شود. اما اگر قصد داشته باشیم متداول ترین مراحل چرخه فروش را که برای اکثر کسب و کارها می توان به کار برد بیان کنیم به این گام ها می توانیم اشاره کنیم:

– مشتری یابی: در این مرحله کارشناسان تیم فروش شرکت باید بتوانند یک دیتابیس از اطلاعات مشتریان بالقوه جمع آوری کنند. در این راه می توانند از اطلاعات مشتریان قبلی نیز استفاده کرد. در حقیقت فرآیند فروش زمانی شروع می شود که کارشناسان توسعه فروش شرکت، فرآیند مشتری یابی را آغاز می کنند. در این مرحله، کارشناسان فروش به پروفایل های مشتری ایده آل خود نگاه می کنند، مشتریان بالقوه مورد نظر خود را شناسایی می کنند و تصمیم می گیرند که چگونه به این افراد نزدیک شوند و با آنان ارتباط برقرار کنند.

– تماس اولیه: در این گام با سرنخ از روش هایی چون ایمیل، تماس تلفنی، ملاقات حضوری و … تماس گرفته می شود که در این مرحله داشتن یک دیتابیس خوب از اطلاعات تماس مشتریان بالقوه بسیار کلیدی است. امروزه روش های جدیدی چون تماس از طریق شبکه های اجتماعی نیز به کار گرفته می شود که تکنیک های خاص خود را برای اثر بخش کردن تماس دارد. در واقع همان طور که برای تماس تلفنی تکنیک های خاصی وجود دارد برای اینکه از طریق تماس از طریق فضای مجازی نیز بتوان نتیجه گرفت، می بایست افراد با فنون این کار به خوبی آشنایی داشته باشند. به عنوان مثال بسیار مهم است که در نظر گرفته شود در هر یک از شبکه های اجتماعی چه نوعی از تماس ها و بازاریابی ها روی مخاطبان تاثیر بیشتری دارد. حتی ساعت گذاشتن پست و تماس با مخاطبان در هر یک از شبکه های اجتماعی نیز باید متفاوت در نظر گرفته شود.

– تایید صلاحیت: پس از بررسی ها در این مرحله باید تعیین شود که کدام سرنخ ها، مشتریان با پتانسیلی هستند و امکان خرید دارند. (چرخه فروش چیست؟)

به فرآیندی که در هر کسب و کار و شرکتی در هنگام فروش کالا یا خدماتی به مشتری طی می شود، چرخه فروش می گویند. چرخه فروش چیست؟

– بررسی و ارزیابی سرنخ ها: بسیار مهم است که در این گام به خواسته ها و مشکلات و نگرانی های مشتری بالقوه پرداخته شود تا وی دقیقا توجه را حس کرده و دریابد که در صورت خرید از کالاها یا خدمات کسب و کار یا شرکت مورد نظر، مساله و نگرانی وی رفع شده و نیاز وی نیز به خوبی رفع می گردد.

– ارائه پیشنهادات: در این گام به سرنخ های تایید صلاحیت شده ارائه مناسبی به صورت نمونه کار یا دمو یا پیشنهاد مکتوب ارائه داد.

– پاسخ به سوالات مشتری: وقتی پیشنهادات تیم فروش به مشتری ارائه شد، در حقیقت ممکن است وی سوالاتی بپرسد تا برای خرید اطمینان را دریافت کند. تیم فروش شرکت حالا باید به خوبی با احترام به سوالات و نیازهای وی، توضیحات کامل را به وی ارائه دهد. به عنوان مثال اگر در مورد بالا بودن قیمت بحثی را مطرح کند، تیم فروش باید با محاسبات دقیق ریاضی به وی نشان دهند که این قیمت چقدر مناسب است و در نهایت با صرفه جویی هایی که در زمینه مخارج جانبی برای وی خواهد داشت به وی منفعت خواهد رساند. آموزش نیروی کار و پرسنلی که باید در این زمینه پاسخگوی سوالات مشتریان باشند باید با دقت انجام شود. (چرخه فروش چیست؟)

– انجام معامله: در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل قبلی، در این مرحله بین خریدار و فروشنده توافق فروش صورت گرفته و قرارداد امضا می گردد. در این مرحله باید مدارک کافی و اطلاعات کامل موجود باشد. نهایی سازی فروش هم می تواند آسانترین و هم دشوارترین مرحله چرخه فروش باشد. میزان دشواری آن کاملا به این بستگی دارد که مراحل قبلی کار خود را چگونه انجام داده باشید. هر مرحله از این چرخه می تواند از نظر مشتری یک قدم به جلو یا به عقب به حساب بیاید. بنابراین، اگر حس تفاهم ایجاد کرده باشید و با احترام با مشتری برخورد کرده باشید، نهایی سازی می تواند به سادگی با گفتن لطفا اینجا را امضا کنید که محصول تا آخر هفته خدمتتان ارسال شود، انجام شود. از طرف دیگر، اگر مشتری را قانع نکرده باشید، نهایی سازی آخرین فرصت شما برای تبدیل وی به یک مشتری بالفعل است. در چنین شرایطی استفاده از یک تکنیک نهایی سازی می تواند فروش را نجات بدهد.

– درخواست از مشتری برای معرفی کردن به دیگران: این مرحله بدین معناست که تیم فروش از مشتری خود که از شما خرید کرده و راضی هم هست می خواهند که استفاده و خرید از خدمات یا کالاهای این شرکت را به دیگران نیز پیشنهاد کنند. در حقیقت بازاریابی دهان به دهان چیزی است که از مشتری خواسته می شود. این نوع بازاریابی بسیار برای کسب و کارها مفید است. زیرا کسی استفاده از کالا یا خدمات کسب و کار را به دیگران پیشنهاد می کند که خود ذی نفع نیست و فقط تجربه خوب خود از خرید از کسب و کار و شرکت مورد نظر را با دیگران در میان می گذارد و این موضوع معمولا برای بسیاری افراد می تواند دلیل خوب و قابل قبولی برای خرید از یک شرکت باشد. در این زمان ارائه بروشورها و کارت ویزیت ها نیز می توانند کاربردی باشند. زیرا خریدا می تواند برای معرفی شرکت به دیگران از آن ها استفاده نماد. (چرخه فروش چیست؟)

دلایل اهمیت چرخه فروش

با تعریف درست مراحل یک چرخه فروش، به شکل قابل ملاحظه ای کار اعضای تیم فروش راحت تر می شود. یک چرخه فروش که به درستی تعریف شده باعث می شود آموزش کارشناسان فروش آسانتر شود. به این ترتیب قادر خواهید بود کارشناسان فروش را به یک نقشه راه ساختار بندی شده مجهز کنید که به آنها امکان می دهد تا خود را با فرآیند فروش شما کاملا تطبیق دهند.

دلیل دیگر اهمیت چرخه فروش این است که با شناخت بهتر چرخه فروش محصول یا خدمات یک کسب و کار می توان تیم فروش را به شکلی هدفمند دارای ساختار کرده و آموزش اعضای تیم فروش را نیز بر این اساس تنظیم نمود. مدیران به ویژه مدیران فروش به طور معمول پس از تجزیه و تحلیل چرخه فروش و پی بردن به مشکلاتی که در مسیر پیگیری مشتریان وجود دارد، دوباره نقش ها را در تیم فروش خود باز تعریف می کنند تا اطمینان حاصل کنند که روند پیگیری فروش مشتریان بدون هیچ مشکلی انجام می گیرد. بدین منظور باید به طور منظم فرآیند و چرخه فروش زیر ذره بین باشد و کاستی های آن مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان آنان را اصلاح نمود. (چرخه فروش چیست؟)

فروش یکی از بخش های مهم هر سازمان یا مجموعه ای است که هدف ان مدیریت و مهندسی فروش سازمان است.

فروشندگی حرفه ای و مذاکره همیشه با هم پیوند خورده اند، زیرا اگر مذاکره ای خوب انجام نشود منجر به فروش و نتیجه نخواهد شد.

دیگر مقالات دسته ی فروش به شرح زیر است:

 1. 11 شغل اینترنتی پر درآمد در ایران
 2. آزمون شخصیت شناسی DISC
 3. 7 روش جذب ثروت از زبان برایان تریسی
 4. 5 روش کسب درآمد از ارزهای دیجیتال
 5. زندگی نامه مانی خوشبین
 6. بازاریابی با طعم m&m
 7. ارزشهای 5 گانه مشتری مداری
 8. 5 راه مهم برای ثروتمند شدن
 9. اصول نامه نگاری تجاری در روابط بین الملل
 10. 20 کارآفرین برتر زیر 20 سال
 11. 15 شغل پر درآمد که تا دو دهه پیش وجود خارجی نداشتند
 12. 100 برند برتر 2019 از نگاه Interbrand
 13. تو 4 ثانیه روی دیگران تاثیر بگذار
 14. 26 ایده قابل سرمایه گذاری برای استارتاپ
 15. آزمون شخصیت شناسی MBTI
 16. مایکل پورتر، استاد بزرگ مدیریت استراتژیک
 17. 4 مرحله تکامل بازاریابی
 18. زندگی نامه تونی رابینز
 19. قیف فروش چیست؟
 20. مشتری کیلویی چند؟
 21. 16 تفاوت سازمان های مشتری مدار
 22. 20 برند ارزشمند سال 2019
 23. 15 اهمیت مشتری برای کسب و کار
 24. جمعه سیاه یا BlackFriday چیست؟
 25. تکنیک های پرزنت کردن
 26. مهارت های مذاکره فروش
 27. اهمیت برنامه ریزی در مذاکره
 28. روانشناسی رنگ ها در بازاریابی
 29. هنر سوال پرسیدن در مذاکره
 30. آنالیز بازار در بازاریابی
 31. داستان سرایی در فروش
 32. فروش مستقیم چیست؟
 33. اعتمادسازی در فروش
 34. مزایای بازاریابی محتوا
 35. اصول بازرگانی چیست
 36. مذاکره تلفنی چیست؟
 37. بازاریابی چیست؟
 38. کنترل استرس در فروش
 39. بازاریابی ویروسی چیست؟
 40. مهندسی فروش چیست؟
 41. تکنیک های مذاکره در فروش
 42. فروشندگی حرفه ای
 43. روش های استخدام تیم فروش
 44. برنامه بازاریابی چیست؟
 45. وظایف مدیر فروش
 46. مهارت closing در فروش
 47. فروش حرفه ای چیست؟
 48. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 49. عوامل موثر بر رضایت مشتری
 50. تاثیر مذاکره بر فروش
 51. مدیریت فروش چیست؟
 52. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 53. نحوه‌ی مذاکره و چانه‌زنی با مشتری
 54. نهایی کردن فروش
 55. تاثیر رنگ ها در فروش
 56. روش‌ های بهبود ارتباط با مشتری
 57. راه ‌های ترغیب مشتری برای خرید از شما
 58. تفاوت مدیریت و مهندسی فروش با فروشندگی
 59. چگونه مهندسی فروش را بهتر بفهمیم؟
 60. تاثیر رکود اقتصادی بر فعالیت های بازاریابی
 61. راهکارهایی برای حرفه ای شدن در فروش
 62. آشنایی با بازاریابی و سپس مدیریت و مهندسی فروش
 63. نحوه فسخ قرارداد و تبعات آن در ایران
 64. 4 نکته مهم در اس ام اس مارکتینگ
 65. جایگاه یابی در خودفروشی به چه معناست؟
 66. مذاکره در فروش چه تاثیری دارد؟
 67. مذاکره و فروش حرفه ای
 68. خود فروشی چیست؟
 69. اصول اخلاقی در فروش چیست؟
 70. با انواع ورشکستگی آشنا شوید