نکات ضروری زبان بدن

زبان بدن یک توانایی ارتباطی است که هر انسانی از بدو تولد آن را در اختیار دارد. انسان به طور طبیعی در دوران نوزادی و طفولیت تا زمانی که به زبان گفتار تسلط کافی به دست نیاورد، بیشترین ارتباطات خود را با والدین و سایر انسان ها برای رفع نیاز های اولیه خود از طریق زبان بدن برقرار می کند. اما بسیار مهم است که توجه شود انسانی که به بلوغ می رسد و می تواند به خوبی از زبان گفتار استفاده کند، نباید زبان بدن را کنار بگذارد. زبان بدن می تواند به خوبی برای بیان بهتر احساسات و حالات و نظرات انسان به کمک زبان گفتار بیاید و فرد را در برقراری ارتباط و رساندن مفاهیم یاری دهد. همچنین بسیار لازم است که انسان با یادگیری تکنیک ها و نکات ضروری زبان بدن، توانایی درک حالات و احساسات و عواطف دیگران از طریق مشاهده زبان بدن آن ها را نیز داشته باشد تا بتواند به خوبی رفتار خود را با شرایط طرف مقابل تنظیم نماید. این گونه می توان از روابط و ملاقات ها بهترین استفاده را برده و بهترین و مستحکم ترین روابط را با دیگران ایجاد نمود. در این مطلب به طور ویژه به ارائه نکات ضروری زبان بدن می پردازیم. با ما همراه باشید.

چگونه خود را با استفاده از زبان بدن، قدرتمند و محکم نشان دهیم؟

یکی از مهم ترین نکات ضروری زبان بدن این است که چگونه خود را با استفاده از زبان بدن قدرتمند و محکم نشان دهیم؟ این نکته در زمینه ملاقات های کاری و برای مدیران کاربرد بیشتری دارد. اما برای سایرین نیز در برخی موافق می تواند به کار رود. قرار گرفتن بدن با حالاتی کشیده به طوری که تکیه داده و دست ها را پشت سر قرار دهیم یا ایستادن و دست ها را به حالت کشیده باز کردن علاوه بر اینکه حس احاطه ما را به طرف مقابل دیکته می کند از نظر فیزیولوژی بدن انسان نیز اگر حتی برای دو دقیقه انجام گردد، سطح بالایی از تسترون که همان هورمون مرتبط با موضوع قدرت و تسلط است را تحریک می کند و همچنین باعث کاهش سطح کورتیزول در انسان می شود. هورمون کورتیزول در حقیقت هورمون استرس است و افرادی که مرتب مضطرب هستند سطح این هورمون در بدنشان بسیار بالاتر از سایرین می باشد. در زمانی که انسان احساس استرس و ترس را در خود درک می کند اما می خواهد به طرف مقابل این مورد را نشان ندهد، باید از این روش زبان بدن استفاده کند. زیرا با این روش اعتماد به نفس درونی خود را بالا برده و همچنین قدرت و احاطه خود را به طرف مقابل نشان می دهد. همچنین این مورد و نکته مهم در زمینه زبان بدن، علاوه بر ایجاد تغییرات هورمونی در مردان و زنان، منجر به افزایش احساس قدرت و تحمل بیشتر در برابر خطر می شوند.

قرار دادن بدن به صورت ریلکس و راحت

به طور معمول مذاکره می ‌تواند با استرس و تنش همراه باشد، زیرا دو طرف برای رسیدن به خواسته های خود معمولا با هم به چالش وارد می شوند. از این رو باید حالت مناسبی را که بدن در آن ریلکس باشد پیدا کرد و بدن را در همان حالت قرار داد تا تنش های عصبی به میزان ممکن کاهش یابند. این نوع قرار گیری بدن در صورتی که با آرام و متین و مهربانانه صحبت کردن با طرف مقابل همراه باشد، به ساختن اعتماد بین دو طرف کمک کرده و به مذاکرات موثرتر انجامیده و در نهایت مذاکره را به رسیدن به توافق نزدیک می کند. ژست ‌های بدنی‌ فرد مذاکره کننده در صورتی که با صحبت با صدای نرم و اظهار نظر غیر تهاجمی و پیشه کردن صبر همراه باشد، رسیدن به نتیجه مطلوب و دستیابی به توافق در مذاکره را بسیار محتمل می سازد.

انسان ها در طول صحبت کردن و مذاکره با یکدیگر، ژست ها و حالات مختلفی را به بدن خود می دهند. اما باید در نظر داشت که هر ژستی که عصبانیت و نگرانی فرد را به دیگران نشان دهد، به رقبا گوشزد خواهد نمود که چیزی اشتباه است و همه چیز خوب و روی روال جلو نمی رود. بدین منظور بسیار مناسب است که پاهای خود را دراز کرده و به طرف مقابل نشان داده شود که فرد تصمیم خود را با قاطعیت گرفته و اعتماد به نفس کافی را داراست. به طور کلی طرف مقابل در مذاکره باید ببیند که شخص آرام و مطمئن بوده و از اعتماد به نفس کافی برخوردار است. (نکات ضروری زبان بدن)

قراردادن پاها به صورت محکم روی زمین

بسیاری به علت در معرض دید بودن صورت و سر و گردن و حتی دست ها فقط زبان بدن را به این اعضای مهم بدن انسان منحصر می دانند. البته که این اعضا شاید بیشترین تاثیر را در زبان بدن دارند. اما نباید مواردی مانند پاها را نیز که زیاد در معرض دید نیستند کم اهمیت شمرد. به این سبب بهتر است که پاهای خود را محکم روی زمین قرار دهید تا آرامش خود را به طرف مقابل نشان دهید. این کار همچنین به طرف مقابل اطمینان می‌ دهد که شما دمدمی مزاج نیستید و قرار نیست با او لجبازی کنید و وی را به رسیدن به توافق با شما راغب تر می کند. طبیعی است که این کار علاوه بر داشتن تاثیر روی طرف مقابل به خود فرد نیز اعتماد به نفس بیشتری می دهد.

داشتن تماس چشمی مناسب

اگرچه فاکتورهای زبان بدن دیگری نیز وجود دارند که ممکن است باعث شوند مهارتهای مذاکره شما محدود شود، اما زیان بارترین آن‌ها خدشه در تماس چشمی است. این مثل معروف که می‌گوید چشمها دروازه نفوذ به عمق افراد هستند، در مورد ارتباطات مؤثر نیز صادق است. عدم حفظ تماس چشمی تلقی راحت نبودن و کمبود اعتماد به نفس و اطمینان را به طرف مقابل می‌دهد و این نقطه ضعف بزرگی برای یک مذاکره کننده خوب است. (نکات ضروری زبان بدن)

لبخند زدن برای ایجاد حس مثبت

حتما شنیده اید که در بین دوستانتان شخصی وقتی وارد جمع می شود همه می گویند با آمدنش با خود انرژی مثبت را هم به همراه آورده است. معمولا چنین افرادی شاد و بذله گو و بشاش هستند و دیگران را نیز با وجود خود در هر جمعی شاد می کنند. لبخند واقعی نه تنها باعث ایجاد یک حس خوب در درون خود فرد می شود، بلکه به اطرافیان نیز انرژی مثبت را منتقل کرده و نشان می دهد که فرد قابل اعتماد و اهل مشارکت بوده و ارتباط برقرار کردن با وی کار سختی نیست و به قول معروف وی فردی اجتماعی است. اما برخی از لبخندها واقعی نیستند و این انرژی را منتقل نمی کنند و بعضا بالعکس عمل کرده و انرژی بسیار بد و حسی نامناسب را منتقل می کند. از نشانه های لبخند حقیقی این است که یک لبخند واقعی، به آرامی بر روی چهره می نشیند، چشم ها را تنگ تر می کند، چهره را روشن می کند و به آرامی محو می شود. همچنین با لبخند زدن می توانید بفهمید که دیگران چگونه به شما پاسخ می دهند، زیرا لبخند دارای تاثیر مستقیم بوده و وقتی شما به طرف مقابل لبخند می زنید، وی نیز در جواب، به شما لبخند می زنند. (نکات ضروری زبان بدن)

تکان دادن سر به نشانه تایید

یکی دیگر از تکنیک های زبان بدن برای برقراری بهتر ارتباط با طرف مقابل، تکان دادن سر به نشانه تایید است. بسیاری از مذاکره کنندگان موفق در مذاکرات خود حتما از این تکنیک زبان بدن بهره می برند. حتی وقتی این افراد درگیر بحث انتقادی یا مخالفت شدید افراد با خود می شوند به صورت هوشمندانه ای سر خود را تکان داده و تماس چشمی خود را با طرف مقابل حفظ می کنند تا در اوج تنش ایجاد شده در فرآیند مذاکره، بتوانند تنش را کم کرده و یا حتی آن را از بین ببرند و بتوانند با ایجاد حس همگرایی در نهایت، رسیدن به نقاط مشترک و توافق را حاصل نمایند.

تقلید از طرف مقابل

روانشناسان اثبات کرده اند که انسان ها به طور طبیعی پاسخ بهتری به آنهایی که احساس کنند در برخی از حالات شبیه خودشان هستند، می دهند. در واقع شباهت ها موجب ایجاد حس همدلی و همگرایی میان انسان ها شده و برای ایجاد روابطی مستحکم تر می توانند بسیار کاربردی باشند. برای داشتن مذاکره ای موفق که به نتیجه ای خوب و رسیدن به توافق بیانجامد، می بایست در زمانی نسبتا کوتاه یک اعتماد و حس مثبت با طرف مقابل ایجاد کرد. برای این منظور و با در نظر داشتن کمبود زمان استفاده از تکنیک رفتارهای مشابه با طرف مقابل می تواند یک گزینه بسیار عالی تلقی شود. (نکات ضروری زبان بدن)

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

مجموعه مقالات زبان بدن مدرسه کسب و کار آیا

دیگر مقالات زبان بدن به شرح زیر است:

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا مجری برگزاری دوره های آموزشی کسب و کار، مدیریت و فروش، انجام و مدیریت پروژه های دیجیتال مارکتینگ و مشاوره کسب و کار و فروش برای سازمان ها می باشد. این مجموعه با کنار هم قرار گرفتن اساتید معتبر دانشگاهی و کسب و کار شکل گرفته است.

آدرس:

بلوار میرداماد، خیابان رودبار غربی، بن بست کمال، پلاک 3

تلفن:

26408048 - 26407570

ایمیل:

info@ayabs.com

آخرین مقالات

مدرسه کسب و کار آیا
درصورتیکه در دوره مورد نظر خود نیاز به مشاوره یا اطلاعات بیشتر دارید و یا در دوره ای مایل به شرکت هستید که قبلا برگزار شده و تمایل به دانستن زمان برگزاری بعدی آن دارید این فرم را پر کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.