مهارت کنترل احساسات

بخشی از وجود انسان را احساسات وی تشکیل داده است که قطعا بعد احساسی از مهم ترین ابعاد وجودی بشر است و می تواند در صورت مدیریت درست در تصمیم گیری ها و جهت دهی به زندگی انسان تاثیر بسزایی داشته باشد. واضح است افرادی که مهارت کنترل احساسات را در خود به شکل قابل توجهی تقویت کرده اند، در مراحل مهم زندگی خود می توانند درست در بزنگاه های حساس تصمیمات درست را بگیرند و روی خود تسلط کافی داشته باشند. بالعکس افرادی که مهارت کنترل احساسات را ندارند، در خیلی مواقع که در معرض هیجانات و تنش ها قرار می گیرند، قدرت تصمیم گیری خود را از دست می دهند و اختیار خود را به احساسات خود می دهند و دچار تصمییم گیری های احساسی و غیر عاقلانه می شوند.

همان طور که عنوان شد، احساسات جزء جدا نشدنی وجود هر انسان سالمی است. برخی با یک دیدگاه اشتباه معتقدند برای بهتر شدن تصمیمات در زندگی لازم است که احساسات مورد سرکوب قرار گیرند. این در حالی است که هر انسان سالمی باید احساسات خود را پرورش دهد. اما مهارت کنترل احساسات را نیز در خود تقویت کند. در زمینه مسائل کاری و ملاقات ها و به ویژه مذاکرات فروش و بازاریابی هم مهارت مدیریت احساسات از موارد بسیار لازم به شمار می رود. باید در نظر داشت مذاکره یعنی تلاش برای ضربه زدن به نقاط ضعف حریف و گرفتن امتیاز بیشتر. افرادی که در طول مذاکره نتوانند پایین و بالا ها را تحمل کنند و بر احساسات خود مسلط نباشند، قطعا نمی توانند نتیجه مثبتی در مذاکره به دست بیاورند. پس مهارت کنترل احساسات از مهم ترین قابلیت هایی است که باید بازاریابان و کارشناسان فروش و مدیران فروش داشته باشند.

عدم سرکوب احساسات برای سالم بودن یک انسان و تک بعدی نشدن وی بسیار مهم است. یک فرد باید بتواند احساسات خود را سرکوب نکند و رشد خود را در همه ابعاد وجودی داشته باشد، اما ضمنا بتواند در هر شرایطی احساساتش را نیز کنترل کند. شخصی که مهارت کنترل احساسات خود را دارد، می تواند مهارت های خود را در هر شرایطی به بهترین نحو استفاده کند و تصمیمات درستی را در شرایط وجود محرک های عصبی نیز اتخاذ کند. چنین فردی در شرایط فشارهای عصبی نامناسب هم بهترین ارتباط را با دیگران می تواند حفظ کند. پس به همین علت شانس موفقیت بیشتری در مذاکرات خواهد داشت. این مذاکرات می تواند در همه ابعاد و زمینه ها از جمله کاری، فروش، خانوادگی و دوستانه باشد.

اما افرادی که مهارت کنترل احساسات خود را ندارند، در صورتی که در برابر محرک های عصبی قرار گیرند، واکنش هایی را انجام می دهند که اگر در شرایط عادی به آن بنگرند برای خودشان هم قابل قبول نباشد و این رفتارهای احساسی می تواند برای آنان و حتی برای دیگران تاثیر بسیار مخربی داشته باشد. از این رو باید این افراد سعی کنند با تکنیک هایی، مهارت کنترل احساسات را در خود بالا ببرند که البته فرآیندی نسبتا زمان بر می تواند باشد.

افرادی که مهارت کنترل احساسات خود را ندارند، زمانی که به دلایلی عصبی می شوند، واکنش هایی انجام می دهند که در شرایط عادی برای خودشان هم قابل قبول نیست.

چگونه احساسات خود را کنترل کنیم؟

مهم ترین مورد در کنترل احساسات این است که سعی کنیم در مورد دیگران با حسمان قضاوت نکرده و تصمیم نگیریم. به عنوان مثال اگر یکی از همکاران ما زیاد با روی باز با ما تعامل نمی کند، نباید به صرف همین رفتار وی قضاوت کنیم که وی از ما متنفر است.

بالا بردن قدرت تصمیم گیری در برابر عوامل احساسی نیز بسیار بسیار مهم است. ایمن شدن قدرت تصمیم گیری در برابر عوامل بیرونی موجب می شود که بتوان در هر شرایطی تصمیمات درست اتخاذ نمود. تصمیمات احساسی و در لحظه که در اثر عوامل عصبی وارده اتخاذ می شوند در حقیقت در اثر ترس و داشتن حس فرار می باشند.

عدم تصمیم گیری سریع نیز در مواقع مواجه شدن با شرایط احساسی تحت فشار و تنش بسیار مهم است. وقتی بلافاصله در اثر یک عامل خارجی تصمیمی می گیریم، قطعا می تواند این تصمیم در آینده توسط خود ما هم مورد تایید نباشد. از این جهت بهتر است قبل از تصمیم گیری کمی راه رفته و نفس عمیق بکشیم. قبل از واکنش نشان دادن در برابر احساسات یا در شرایط عصبی که احساسات بسیار تاثیر گذار هستند، یک نفس عمیق کشیده و صبر کنیم تا حالمان کمی ثابت و پایدار شود. سپس پنج دقیقه تنفس عمیق را ادامه دهیم، طوری که احساس کنیم ماهیچه هایمان از انقباض در می ‌آیند و ضربان قلبتان به حالت عادی برمی ‌گردد. هنگامی که آرام تر شدیم، به خود بگوییم که این مسئله موقتی و زودگذر است و ما می توانیم بر شرایط چیره شده و به تسلط مجدد را بر اوضاع بدست آوریم.

عدم مقابله با احساسات خود نیز بخش مهمی از کنترل آن ها می باشد. به جای اینکه احساسات خود را سرکوب کرده و به مقابله با آن ها برخیزیم لازم است با آرامش سعی در کنترل آن ها نماییم. حفظ کردن آرامش در بهبود مهارت کنترل احساسات نقشی اساسی ایفا می کند. بهتر است راهی مناسب برای تخلیه احساسات خود نیز بیابیم. وقتی که احساسات خود را مدیریت کردیم، حال باید آن را در یک راه درست و صحیح رها کنیم. زیرا نمی توان کلا احساسات را سرکوب کرد. احساسات هیچ وقت نباید روی هم تلنبار شوند و یکباره در جایی نادرست بروز یابند. بدین منظور به دیدن یک فرد معتمد رفته و اتفاقات پیش آمده را برایش تعریف می کنیم تا هم حرف زده و کمی تخلیه شده باشیم و هم نظر وی را شنیده باشیم. شنیدن نظر دیگران، هشیاری و آگاهی ما را بالا می برد. یک برگه برداشته و احساسات درونی خود را روی کاغذ بیاوریم. خیلی از افراد انجام ورزش هایی مثل کیک بوکسینگ یا ورزش های رزمی را برای تخلیه احساسشان مفید می دانند. عده ‌ای دیگر مدیتیشن می کنند تا به حالت آرامش خودشان برگردند. باید هر فعالیتی که برای ما و رها شدن احساسات سرکوب شده‌ ما مناسب تر است، را انجام دهیم. یکی ازمهم ترین این فعالیت ها می تواند دعا و انجام فرایض مذهبی باشد. زیرا دعا ما را به قدرت لایزال الهی وصل می کند و به ما این امکان را می دهد حس کنیم یک نیروی ماورایی پشتو پناه و پشتیبان ماست و ما با توان محدود خود در برابر مشکلات و تنش ها تنها نخواهیم بود.

افرادی که مهارت کنترل احساسات خود را ندارند، زمانی که به دلایلی عصبی می شوند، واکنش هایی انجام می دهند که در شرایط عادی برای خودشان هم قابل قبول نیست.

یکی از مهم ترین مواردی که در برابر تنش ها به ما کمک فراوان می کند ایمان به خداوند متعال و حس این موضوع است که وی همواره همراه و یار و یاور ماست می باشد. داشتن یک ارتباط قوی با خدا به شما کمک می کند تا راحت تر بر موانع غلبه کنیم. دلیل آن هم این موضوع است که اگر به قدرتی ما فوق خود باور داشته باشیم، به قدرت شفاعت الهی نیز باور پیدا می کنیم. مثلا در اموری مانند اینکه چه باید بکنیم، چرا این اتفاق دارد می افتد یا نجات از یک موقعیت ناخواسته به نیروی ماورایی خدای متعال پناه می بریم و به آرامش می رسیم. وقتی بار زیادی از احساسات روی دوش ما سنگینی می کند، باید چشمان خود را بسته و یک راه حل مثبت را برای مسئله تصویرسازی کنیم و از خدا بخواهیم تا بهترین راه را برایمان روشن سازد. ایمان به خداوند متعال از بهترین راه های رسیدن به آرامش است که دقیقا برای بالا بردن مهارت کنترل احساسات، نیاز به آرامش داریم.

کاربرد مهارت کنترل احساسات در فروش و بازاریابی

همان طور که بیان گردید، مهارت کنترل احساسات می تواند ما را در کلیه مراحل زندگی در رسید به تصمیمات مناسب و کنترل عکس العمل ها در شرایط مختلف که باعث می شود دیگران هم در برابر ما تصمیمات بهتری بگیرند یاری می کند. از این رو باید سعی کنیم این مهارت را در خود نهادینه کنیم. این مهارت در جنبه های مختلف زندگی ما همچون خانواده، دوستان و کسب و کار می تواند یاری گر ما باشد. بدین ترتیب که در ملاقات ها و مذاکرات در هر یک از این زمینه ها می توانیم از این مهارت نهایت بهره را ببریم تا به بیشترین موفقیت مورد انتظار خود برسیم. اما بیشترین اهمیت این مهارت در مذاکرات کاری و بازاریابی و فروش است. زیرا در یک مذاکره فروش قطعا چانه زدن زیادی اتفاق می افتد و افراد به نقاط ضعف یکدیگر حمله می برند. از این رو باید از کوره در نرفته و در برابر فشارهای وارده خود را کنترل کرده و بتوانم در طول مذاکره اختیار خود را به دست احساساتمان ندهیم، بلکه احساساتمان را تحت کنترل خود درآوریم و بتوانیم طوری رفتار کنیم که طرف مقابل را به سمت خواسته های خودمان سوق دهیم و در نهایت بهترین نتیجه را از مذاکره حاصل نماییم.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

 

دیگر مقالات هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا:

 1. تیپ شخصیتی ENTJ
 2. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟
 3. تیپ شخصیتی INTP
 4. تله رها شدگی در زندگی چیست؟
 5. تیپ شخصیتی ISTJ
 6. با کارفرما مخالفت کن و استخدام شو
 7. تیپ شخصیتی ENTP
 8. تئوری تله های زندگی جفری یانگ
 9. آزمون شخصیت شناسی MBTI
 10. تحلیل رفتار متقابل چیست؟
 11. تیپ شخصیتی ESTJ
 12. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 13. مفهوم نظم شخصی چیست؟
 14. تیپ شخصیتی ISFJ
 15. تفکر مثبت چیست؟
 16. عوامل موثر در روابط عاطفی
 17. مسئولیت پذیری چیست؟
 18. خود ابرازی چیست؟
 19. هوش هیجانی در محیط کار
 20. بلوغ عاطفی چیست؟
 21. تفاوت EQ با IQ
 22. برنامه ریزی عصبی کلامی NLP
 23. روش های تغییر نگرش
 24. هوش مالی چیست؟
 25. خودشکوفایی چیست؟
 26. راه های رسیدن به آرامش درون
 27. بهبود هوش هیجانی
 28. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 29. عزت نفس چیست؟
 30. روش های تقویت عزت نفس
 31. خودآگاهی چیست؟
 32. هوش عاطفی چیست
 33. نشانه های هوش هیجانی بالا
 34. کنترل استرس در فروش
 35. تعریف هوش هیجانی
 36. هوش هیجانی
 37. مهارت مدیریت احساسات
 38. هوش هیجانی و چهارشنبه سوری
 39. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 40. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 41. هوش هیجانی چیست ؟
 42. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 43. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 44. هوش هیجانی به چه معنایی است؟

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از برترین تست های شخصیت شناسی است که کاربرد های فراوانی دارد. به طور مثال می توان از این تست برای شناخت شخصیت افراد استفاده نمود تا بتوان با دانستن خصوصیات تیپ شخصیتی این اشخاص پس از استخدام، آن ها را در بهترین موقعیت شغلی که با خصوصیاتشان همخوانی دارد، قرار داد. اگر شما در جایگاه کارفرما قرار دارید، با استفاده از تست MBTI می توانید کارمندان را بهتر شناخته و از آن ها کارهایی را بخواهید که بتوانند بهترین عملکرد را در انجام آن داشته باشند. بدین وسیله شما می توانید بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن بگیرید و سریع تر به سمت موفقیت حرکت کنید.

به طور مثال زمانی که قصد دارید شخصی را در سازمان خود استخدام کنید، یه زبان بدن وی دقت می کنید. نگاه می کنید که او چطور نشسته، طرز نگاه کردن او چگونه است، دست هایش به چه حالتی قرار دارند و به صورت کلی دقت ویژه ای به حرکات و اشارات بدن وی می کنید. شما این کار را انجام می دهید تا بتوانید شخصیت او را بشناسید و یا استفاده از این شناخت برای او تصمیم گیری کنید.

مثال دیگر از مورد فوق، این موضوع است که زمانی که قصد دارید تا شخصی را برای مجموعه خود به کار گیرید، هوش هیجانی او را با استفاده از تست هوش هیجانی بار ان (تست هوش هیجانی baron) می سنجید تا متوجه شوید که او چه شخصیتی دارد و در زمان بحران و فشار های عصبی، عکس العمل وی چگونه خواهد بود. این موضوع یکی از مهم ترین موضوعات در استخدام کارمندان است زیرا برخورداری از هوش هیجانی بالا در رشد و ارتقا سازمان ها تاثیر مستقیم دارد و می بایست حتما مورد توجه قرار گیرد.

ما در مدرسه کسب و کار آیا که یکی از برترین موسسات آموزشی کشور است، به این موارد اهمیت ویژه ای داده و بدین منظور کارگاه های آموزشی و دوره های متعددی برای ارتقای مهارت های فردی مانند دوره زبان بدن، دوره هوش هیجانی، دوره مهارت فردی1، دوره مهارت فردی2، دوره مذاکره، دوره فروش حرفه ای، دوره سخنوری، دوره تصمیم گیری و انواع دوره های مدیریت برگزار می نمائیم. همچنین موسسه آیا یکی از برترین برگزار کنندگان دوره های جامع مدیریت راهبردی کسب و کار MBA و دکترای راهبردی کسب و کار DBA در سطح کشور می باشد.

هدف ما در موسسه کسب و کار آیا بالا بردن توانایی های افراد در زندگی شخصی و حرفه ای است.

دکتر یحیی علوی یکی از برترین اساتید حوزه مدیریت و فروش است که همواره بر جذب نیروهای متخصص و کارآمد تاکید دارند. یکی از ویژگی های مهم سازمان ها انتخاب افراد شایسته در موقعیت های شغلی مناسب است. دکتر علوی همچنین یکی از برترین سخنرانان حال حاضر کشور است که در زمینه مشاوره کسب و کار ها نیز فعالیت دارد. در واقع او یکی از برترین مشاوران بین المللی کسب و کار در کشور عزیزمان ایران است. او بیش از 500 کارگاه آموزشی فروش، بازاریابی و کسب و کار، با بیش از ۵۰،۰۰۰ دانش آموز برگزار نموده و به شرکت های بزرگ و نامی بسیاری، مشاوره کسب و کار ارائه داده است. تفاوت دکتر علوی در انجام دادن امور و رسیدن به همه چیز است. یکی از عبارات برجسته او think outside the box می باشد.