مهارت مدیریت احساسات

احساسات بخشی جدا نشدنی و بسیار مهم از وجود انسان است که هرگز نمی توان آن را از وجود انسان حذف کرد. برخی به اشتباه می گویند برای بهتر شدن تصمیمات در زندگی لازم است که احساسات مورد سرکوب قرار گیرند. این یک دید کاملا اشتباه است. بلکه باید هر انسان سالمی احساسات خود را پرورش دهد، اما مهارت مدیریت احساسات را نیز در خود تقویت کند. در زمینه مسائل کاری و ملاقات ها و مذاکرات فروش و بازاریابی هم مهارت مدیریت احساسات از موارد بسیار لازم به شمار می رود. برای این کار تکنیک هایی وجود دارد که بتوان با استفاده از ان ها این مهارت را در خود تقویت کرد. در حقیقت این تکنیک ها بر اساس علم روان شناسی استوار هستند و در کلیه سئون زندگی انسان از جمله روابط خانوادگی، روابط دوستانه، روابط کاری و کلیه ارتباطات زندگی روزمره انسان می توانند کاربرد بسیاری داشته باشند.

مزایای مهارت کنترل احساسات (مهارت مدیریت احساسات)

خیلی مهم است که یک فرد احساسات خود را سرکوب نکند و رشد خود را در همه ابعاد وجودی داشته باشد، اما بتواند در هر شرایطی احساساتش را نیز کنترل کند. فردی که توان کنترل احساسات خود را دارد مهارت های خود را در هر شرایطی می تواند به بهترین نحو استفاده کند و تصمیمات درستی را در شرایط وجود محرک های عصبی نیز اتخاذ کند. چنین فردی در شرایط عصبی نامناسب هم بهترین ارتباط را یا دیگران می تواند حفظ کند. پس به همین علت شانس موفقیت بیشتری در مذاکرات خواهد داشت.

معایب عدم امکان مدیریت احساسات (مهارت مدیریت احساسات)

افرادی که نمی توانند در هنگام ورود محرک های عصبی و هیجانی احساسات خود را کنترل کنند در اثر فشار و تنش وارده کارها و واکنش هایی انجام می دهند که می تواند برای خودشان و اهدافشان در مذاکره مخرب و آسیب زا باشد. از یاد نبرید افرادی که احساسات خود را مدیریت نکرده و فقط آن ها را سرکوب می کنند هم معایب بسیاری را برای خود به ارمغان می آورند که مهم ترین آن ها اضطراب و افسردگی است.

چگونه احساسات خود را کنترل کنیم؟ (مهارت مدیریت احساسات)

بدین منظور ابتدا باید احساسات خود را درک کرده و به عواطف و احساسات خود توجه بیشتری بکنید و دارا بودن این احساسات را جزوی از ملزومات انسان بودن قلمداد نمایید و هرگز به فکر سرکوب آن ها نیفتید. این که الان نسبت به چیزی حس خاصی داشته باشید دلیل آن نیست که فردا یا در آینده هم همان حس را نسبت به آن داشته باشید. پس سعی کنید به صورت غیر قابل مهار دلبسته‌ چیزی نشوید. به احساسات خود اجازه دهید آرام آرام تعدیل شوند.

مهم ترین مورد در این بحث این است که هرگز بر اساس احساسات خود تصمیم نگیرید. به عنوان مثال تنها به دلیل اینکه همکارتان نسبت به شما زیاد با روی گشاده برخورد نمیکند دلیل آن نیست که از شما متنفر می ‌باشد، یا اینکه فقط به دلیل دلخور شدن از شریک کاری خود نباید فکر کنید که او فرد مناسبی برای شما نیست. باید قدرت تصمیم گیری خود را در برابر عوامل احساسی تا جای ممکن ایمن کنید. از یاد نبرید که هنگامی که فورا در اثر احساسات به انجام کاری اقدام می‌کنید، بدان معناست که ترسیده‌اید و حس فرار به شما دست داده و یا حس جنگیدن دارید. بدین منظور بهتر است کمی صبر کرده و سریع تصمیم نگیرید و پس از کشیدن نفس عمیق به تصمیم گیری اقدام کنید. بهتر است وقتی که هنوز به آرامش نرسیده اید از رویارویی با افرادی که احتمال دارد آن ها را دلخور کنید بپرهیزید.

برای بهتر مهار کردن احساسات خود بهتر است سعی کنید هر روز چند ساعت فکر و توجه خود را به مسائل دیگری معطوف نمایید. هنگامی که بیش از حد به احساسات خود توجه می‌کنید، در واقع مانند فعالیتی مثل نفس کشیدن، تمام زندگیتان را با آن گره زده ‌‎اید و احساسات در تمامی مراحل زندگی شما نقش خود را پررنگ تر می کند. در این هنگام، بعد از گذشت زمانی اندک، دیگر نمی‌توانید از سلطه احساسات بر کلیه فعالیت ها و تصمیم گیری های خود، رهایی یابید.

در نهایت سعی نکنید روبروی احساسات خود به مقابله برخیزید که این راه اصلا برای مهار احساسات مناسب نیست. بلکه باید احساسات خود را با حفظ آرامش در کنترل  خود درآورید و هر مورد پیش آمده را به عنوان تجربه برای خود در نظر بگیرید.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

 

دیگر مقالات هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا:

 1. تیپ شخصیتی ENTJ
 2. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟
 3. تیپ شخصیتی INTP
 4. تله رها شدگی در زندگی چیست؟
 5. تیپ شخصیتی ISTJ
 6. با کارفرما مخالفت کن و استخدام شو
 7. تیپ شخصیتی ENTP
 8. تئوری تله های زندگی جفری یانگ
 9. آزمون شخصیت شناسی MBTI
 10. تحلیل رفتار متقابل چیست؟
 11. تیپ شخصیتی ESTJ
 12. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 13. مفهوم نظم شخصی چیست؟
 14. تیپ شخصیتی ISFJ
 15. تفکر مثبت چیست؟
 16. عوامل موثر در روابط عاطفی
 17. مسئولیت پذیری چیست؟
 18. خود ابرازی چیست؟
 19. هوش هیجانی در محیط کار
 20. بلوغ عاطفی چیست؟
 21. تفاوت EQ با IQ
 22. برنامه ریزی عصبی کلامی NLP
 23. روش های تغییر نگرش
 24. هوش مالی چیست؟
 25. خودشکوفایی چیست؟
 26. راه های رسیدن به آرامش درون
 27. بهبود هوش هیجانی
 28. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 29. عزت نفس چیست؟
 30. روش های تقویت عزت نفس
 31. خودآگاهی چیست؟
 32. هوش عاطفی چیست
 33. نشانه های هوش هیجانی بالا
 34. کنترل استرس در فروش
 35. تعریف هوش هیجانی
 36. هوش هیجانی
 37. مهارت مدیریت احساسات

 38. هوش هیجانی و چهارشنبه سوری
 39. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 40. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 41. هوش هیجانی چیست ؟
 42. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 43. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 44. هوش هیجانی به چه معنایی است؟

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از برترین تست های شخصیت شناسی است که کاربرد های فراوانی دارد. به طور مثال می توان از این تست برای شناخت شخصیت افراد استفاده نمود تا بتوان با دانستن خصوصیات تیپ شخصیتی این اشخاص پس از استخدام، آن ها را در بهترین موقعیت شغلی که با خصوصیاتشان همخوانی دارد، قرار داد. اگر شما در جایگاه کارفرما قرار دارید، با استفاده از تست MBTI می توانید کارمندان را بهتر شناخته و از آن ها کارهایی را بخواهید که بتوانند بهترین عملکرد را در انجام آن داشته باشند. بدین وسیله شما می توانید بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن بگیرید و سریع تر به سمت موفقیت حرکت کنید.

به طور مثال زمانی که قصد دارید شخصی را در سازمان خود استخدام کنید، یه زبان بدن وی دقت می کنید. نگاه می کنید که او چطور نشسته، طرز نگاه کردن او چگونه است، دست هایش به چه حالتی قرار دارند و به صورت کلی دقت ویژه ای به حرکات و اشارات بدن وی می کنید. شما این کار را انجام می دهید تا بتوانید شخصیت او را بشناسید و یا استفاده از این شناخت برای او تصمیم گیری کنید.

مثال دیگر از مورد فوق، این موضوع است که زمانی که قصد دارید تا شخصی را برای مجموعه خود به کار گیرید، هوش هیجانی او را با استفاده از تست هوش هیجانی بار ان (تست هوش هیجانی baron) می سنجید تا متوجه شوید که او چه شخصیتی دارد و در زمان بحران و فشار های عصبی، عکس العمل وی چگونه خواهد بود. این موضوع یکی از مهم ترین موضوعات در استخدام کارمندان است زیرا برخورداری از هوش هیجانی بالا در رشد و ارتقا سازمان ها تاثیر مستقیم دارد و می بایست حتما مورد توجه قرار گیرد.

ما در مدرسه کسب و کار آیا که یکی از برترین موسسات آموزشی کشور است، به این موارد اهمیت ویژه ای داده و بدین منظور کارگاه های آموزشی و دوره های متعددی برای ارتقای مهارت های فردی مانند دوره زبان بدن، دوره هوش هیجانی، دوره مهارت فردی1، دوره مهارت فردی2، دوره مذاکره، دوره فروش حرفه ای، دوره سخنوری، دوره تصمیم گیری و انواع دوره های مدیریت برگزار می نمائیم. همچنین موسسه آیا یکی از برترین برگزار کنندگان دوره های جامع مدیریت راهبردی کسب و کار MBA و دکترای راهبردی کسب و کار DBA در سطح کشور می باشد.

هدف ما در موسسه کسب و کار آیا بالا بردن توانایی های افراد در زندگی شخصی و حرفه ای است.

دکتر یحیی علوی یکی از برترین اساتید حوزه مدیریت و فروش است که همواره بر جذب نیروهای متخصص و کارآمد تاکید دارند. یکی از ویژگی های مهم سازمان ها انتخاب افراد شایسته در موقعیت های شغلی مناسب است. دکتر علوی همچنین یکی از برترین سخنرانان حال حاضر کشور است که در زمینه مشاوره کسب و کار ها نیز فعالیت دارد. در واقع او یکی از برترین مشاوران بین المللی کسب و کار در کشور عزیزمان ایران است. او بیش از 500 کارگاه آموزشی فروش، بازاریابی و کسب و کار، با بیش از ۵۰،۰۰۰ دانش آموز برگزار نموده و به شرکت های بزرگ و نامی بسیاری، مشاوره کسب و کار ارائه داده است. تفاوت دکتر علوی در انجام دادن امور و رسیدن به همه چیز است. یکی از عبارات برجسته او think outside the box می باشد.