مدیریت و مهندسی فروش با فروشندگی چه فرق هایی دارد؟

با به زبان آوردن مدیریت و مهندسی فروش این موضوع ذهنمان را درگیرمی‌کند که مهندسی فروش فقط درحوزه ی فروشندگی حضوری یا شخصی کاربرد دارد و کمک آن به رشد دانش فروشندگی متقابل می‌باشد. (تفاوت مدیریت و مهندسی فروش با فروشندگی)

نکته جالب توجه این جاست که این دو با هم فرق دارند؛ در فروشندگی حضوری شما می‌توانید با تکنیک های خودتان به قوام و دوام مباحث مهندسی فروش کمک کنید ولی درمهندسی فروش با ویژگی های خاص و ذهنیت قوی مهندسی خودتان، باعث ابداع و کشف شیوه های خلاق و نوین درفروشندگی شخصی می‌شوید.

شما باید از این موضوع آگاهی داشته باشید که در مدیریت و مهندسی فروش زمینه فعالیت شما فقط شامل محصولات و خدماتی می‌شود که جنبه یا جهت گیری فنی وتکنیکی داشته باشد، مانند: محصولات صنعتی، مکانیکی، الکتریکی، شیمیایی، ماشین کاری شده و یا حتی کالاهای اولیه ای که کاربردهای خاصی

مطلب اصلی این است؛ بسیاری از کالاهایی که در بازارهای فنی یافت می‌شوند کالاهایی هستند که نیاز به دانش وسیع فنی در زمینه کاری خود دارند و با حفظ کردن مشخصات استاندارد فنی آن ها نمی‌توان مشتریان رابرای خرید متقاعد کرد. مهندسی فروش که دانشی بدیع و نوظهور است، با تشابه فنی کالاها، متنوع بودن محصولات، رقابت نزدیک شرکت ها، اطلاع رسانی وسیع و ابزارها و همچنین رسانه های متنوع تبلیغاتی به کمک فروش کالاهای فوق العاده فنی و پیچیده آمده است که بیشتر در زمینه‌ی کالاهای صنعتی معمولاً گران قیمت و تخصصی کاربرد دارد.

شاید شما هم به این موضوع فکر کرده باشید که مهندسی فروش نوعی از مهندسی است که کاملاً خلاقانه و در حیطه بازاریابی است، در راستای این موضوع ما برای راه یافتن به آینده و ساختن محصولات و محیط های تازه به جای آنکه منافع رقیبان متوجه آن باشد منافع خود را در نظر بگیریم لذا می‌بایست موقتاً هرچه در ذهن داریم را خارج کنیم و ذهن خود را صفر کنیم.

و اما مهندسین فروش به کسانی می گویند که هر نوع اطلاعاتی از جمله فنی و تکنیکی و …را کامل و کافی در مورد محصولی که می خواهند به فروش برسانند دارند و در این مورد آموزش های لازم هم دیده باشند. (تفاوت مدیریت و مهندسی فروش با فروشندگی)

تفاوت مدیریت و مهندسی فروش با فروشندگی

شما باید هفت ویژگی مهم مدیریت و مهندسی فروش را هم بدانید

1) کمک به حل مشکل مشتریان در زمینه لوازم نصب شده

2) برنامه ریزی و اصلاح محصولات برای تامین نیاز های مشتری

3) کمک به تحقیق و توسعه محصولات جدید

4) تحکیم و باز بینی سفارش ها و تنظیم تحول

5) همکاری با تیم های فروش برای شناخت نیازهای مشتری و ارائه خدمات پشتیبانی فروش

6) توصیه مواد و ابزار ارتقاء یافته یا ماشین آلات به مشتریان و نشان دادن اینکه چطور تغییرات هزینه ها را کاهش داده یا تولید را افزایش می‌دهد.

7) آماده سازی و ارائه توضیحات فنی که محصولات و خدمات را برای مشتریان شرح می‌دهد .

و سخن آخر؛ مهندسین با نقش های فروش مرسوم متفاوت اند. نظام ها و فناوری هایی که مهندسان فروش به فروش می رسانند اغلب  پیچیده و گران هستند. راهبرد های فروش مرسوم از جمله تکنیک های نزدیک شدن؛ معمولاً عملیاتی نشده و بلکه شاید به فروش هم آسیب بزنند. به همین علت این راهبرد ها با پیشرفت فناوری باید بر اساس آن تعیین شوند.

مدیریت و مهندسی فروش امروزه از جمله مهم ترین درس هایی است که هر فردی باید در آن مهارت  خاصی داشته باشد  با وارد شدن به این لینک شما می‌توانید درکلاس های مدیریت و مهندسی فروش مدرسه کسب و کار آیا ثبت نام کرده و این مهارت با ارزش را بیاموزید. (تفاوت مدیریت و مهندسی فروش با فروشندگی)