بازاریابی

ما با درک کردن نیازهای یک مشتری و تطابق دادن آن با محصولات شرکتمان بازاریابی خودمان را تکمیل می کنیم. شما برای یک بازاریابی موفق به این امر مهم نیازدارید تا به بهترین وجه ممکن در زمان ومکان مناسب این اطمینان را به مشتری بدهید که محصول مورد نظر مشتری در انبار شما موجود است که نهایتاً جای نگرانی برای مشتری باقی نگذارید. به عبارتی بازاریابی رابطه ای مستقیم بین توانایی های شرکت و نیازهای مشتریان است که ما باید در آن تعادل را ایجاد کنیم.
جالب است بدانید: سرجیو زیمن در کتاب پایان عصر بازاریابی سنتی خود بازاریابی را به نوعی دیگر تعریف کرد؛ او گفت: بازاریابی درباره داشتن تبلیغ ها، برنامه ها، ترویج ها و هزاران چیز دیگر است که درجهت متقاعد کردن مردم به خرید یک محصول، موثر واقع می شود.
ویکر می گوید که بازاریابی همیشه بخشی از فعالیت تجاری بوده است و این عجیب است که یک فعالیت راهبردی است. اگربازاریابی را به عنوان یک علم تازه و نو در بیابید متوجه می شوید که: اقدامات مربوط به جذب مصرف کننده برای خرید بیشتربه سوی محصول شما انجام خواهد شد وتکراراین مراتب باعث درآمد بالاتری برای شرکت شما می‌شود.

یکی از اصولی که بازاریابان با آن سرو کار دارند و باید بدانند این است که؛ بازاریابی بر 4 رکن است

1-   کالا یا خدمات

کالا یا خدمتی که شرکت به بازار عرضه می نماید و می بایست در آن عوامل زیر مد نظر قرار گیرد:

– تنوع محصولات

– طراحی

– کیفیت

– ابعاد و بسته بندی

– نام تجاری

– خدمات قبل و حین و پس از فروش، مرجوعی و گارانتی

2- قیمت گذاری

مبلغی که شرکت در قبال محصول یا خدمت مشتری طلب می کند. در بخش قیمت گذاری موارد زیر می بایست مورد توجه قرار گیرند:

– لیست های قیمت

– تخفیف های فروش

– مدت زمان پرداخت و نوع تسویه

3- مکان توزیع

تمام فرآیندهای رساندن کالا یا خدمات شرکت به دست مصرف کننده نهایی را شامل می شود که عبارت اند از:

– کانال های توزیع

– نحوه حمل کالا و بسته بندی در زمان محل

– محل عرضه کالا

– انواع پایانه های فروش

4-   ترویج یا پیشبرد

کلیه اقداماتی که یک شرکت برای بالا بردن میزان خرید یک یا همه گروه های هدف (شامل واسطه های فروش و مصرف کنندگان نهایی) به کار می برد را شامل می شود. در این بخش باید به موارد خاصی توجه کرد که این موارد عبارت اند از:

– تبلیغات

– فروشندگی شخصی

–  بازاریابی مستقیم

– روابط عمومی

مدیریت و مهندسی فروش مدیریت و مهندسی فروش

مهندسی فروش را می توان به عنوان دانشی نوظهور دانست، که می توان عامل پیشرفت و گسترش تکنولوژیک دانش جوامع بشری، تنوع و تعدد محصولات، مشابهت های فنی و تکنیکی کالا و رقابت نزدیک شرکت های مختلف در این چند دهه اخیر دانست.

حال که می شود چرا مهندسی فروش را به صورت ساده تری تعریف نکنیم؟ تعریف ساده آن عبارت است از: مهندس فروش کسی است که اطلاعات فنی و تکنیکی کافی در مورد محصول که قصد فروش آن را دارد، داشته باشد و در این مورد، آموزش های لازم را هم دیده است.

یک مهندس فروش به سه شرط وابسته است که در زیر می خوانیم:

1- داشتن دانش فنی و کافی و وسیع در مورد محصول مورد نظر

2- به روز نگه داشتن دانش خود در مورد محصول، شرایط بازار و رقبا

3- آشنایی و تسلط بر تکنیک ها و مهارت های بازاریابی و فروشندگی

در دنیای امروز مهندس فروش را می توان به عنوان الماسی در شرکت ها دانست زیرا هر شرکتی که از یک مهندس فروش خوب بهره ببرد شرکتش به صعود قله ی فروش دست پیدا خواهد کرد. شما با وارد شدن به این لینک می توانید در کلاس های مدیریت و مهندسی فروش مدرسه آیا ثبت نام کنید و مهندس فروش (الماس گرانبهای) شرکتتان باشید.