مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان در حقیقت بحث بسیار مهمی در علم مدیریت به حساب می آید که می تواند مدیران سازمان ها را در بالا بردن بهره وری کمک نماید. اما مساله مهم این است که مدیریت زمان فقط مخصوص مدیران نیست و هر یک از اعضای یک سازمان یا کسب و کار نیز باید بتوانند با استفاده از تکنیک های مدیریت زمان، وقت خود را به خوبی مدیریت نمایند. حتی این مورد می تواند در یک منزل و خارج از یک سازمان نیز به خوبی کاربردی باشد. در این مطلب قصد داریم به تفصیل به این سوال پاسخ دهیم که مدیریت زمان چیست؟

تعریف مدیریت زمان (مدیریت زمان چیست؟)

به طور کلی می توان گفت مدیریت زمان فرآیند برنامه ریزی برای تعیین کیفیت و چگونگی تقسیم زمان برای انجام فعالیت های مختلف را شامل می شود که موجب می شود بتوان کارهای بیشتری را به صورت هدفمند و هوشمندانه در زمان کمتری به پایان رساند.

دلایل نیاز به مدیریت زمان (مدیریت زمان چیست؟)

برای نیل به موفقیت یکی از اساسی ترین اصولی که باید رعایت شود مدیریت زمان است. با استفاده از تکنیک های مدیریت درست زمان می توانید انرژی خود را در مسیر مناسب خرج کرده و هوشمندانه تر کار کنید نه سخت تر. از مهم ترین عواملی که دو گروه افراد موفق و غیرموفق را از هم جدا می کند، مهارت هر کدام در مدیریت زمان است.

افراد موفق برای استفاده حداکثری از زمان های خود بهترین و دقیق ترین برنامه ریزی را دارند. آن ها سعی می کنند در زمان های معین بالاترین راندمان کاری را داشته باشند و سرمایه بزرگی به نام وقت را هدر ندهند.

آیا مدیریت زمان یعنی فقط کار کردن و با جدیت تمام وقت را صرف نیل به اهداف کردن؟ قطعا جواب خیر است. زیرا افراد موفق در سراسر دنیا نه فقط به مسئولیت های شغلی خود می رسند، بلکه برنامه زندگی شان برای مسائل مهم دیگر مثل خانواده، دوستان و تفریح هم جا دارد.

مدیریت زمان به ما حس بهتری در زندگی می دهد. حتما شما هم تجربه کرده اید که وقتی توانسته اید تمام وظایف و برنامه های روزانه خود را انجام دهید نسبت به خود حس بهتری دارید. به دنبال این حس بهتر، کسالت و آشفتگی کمتری هم خواهید داشت. برای این منظور قطعا به مدیریت زمان نیاز دارید تا بتوانید به بهترین نحو کلیه مسئولیت های روزانه خود را به سرانجام برسانید.

نتایج مثبت استفاده از مدیریت زمان (مدیریت زمان چیست؟)

قطعا نتایح مثبت استفاده از مدیریت زمان اینقدر پررنگ است که هر فرد عاقل و دوراندیشی با شنیدن آن ها، برای داشتن زندگی بهتر و داشتن حس بهتر نسبت به زندگی به انجام آن ها اهتمام می ورزد.

این نتایج مثبت که در روند کار حاصل می شوند عبارتند از:

آماده ‌سازی برای برنامه ‌ریزی آگاهانه، یادآوری در انجام امور و جا ماندن هیچ یک از فعالیت ها، نظم و سامان بخشیدن به افکار و فعالیت‌ ها، انجام کلیه امور در زمان تعیین شده هر یک از آن ها، ایجاد انگیزه لازم برای انجام کار که می تواند موتور محرک موفقیت باشد، متمرکز ساختن توجه فرد به اولویت ‌ها، کمک به جلوگیری از اتلاف وقت بر روی امور غیر ضروری، ایجاد سرعت قابل ملاحظه در پیشرفت و ارتقاء عملکرد شخصی فرد، کاهش دادن فشار روزانه و در نتیجه افزایش سلامت روان فرد که باید برای رشد متوازن مورد توجه قرار گیرد و در پایان افزایش کارایی و راندمان، سازماندهی و بهره‌ وری که می تواند کلید رسیدن به موفقیت قلمداد شود.

در نهایت باید در نظر داشت فقط برنامه ریزی و مدیریت زمان نمی تواند ضامن موفقیت باشد. بلکه باید این برنامه ریزی ها همراه با پایش مستمر باشد تا در صورت تغییرات احتمالی در متغیر ها و شرایط، با شکست روبرو نشود.

برای موفقیت در کارها باید مدیریت زمان داشت و برای موفق شدن در زمینه تقویت مهارت مدیریت زمان در خود اول از همه باید سعی در کاهش عوامل بازدارنده در زندگی خود داشته باشیم که این عوامل ما را از مسیر اصلی منحرف کرده و به خود که موارد جانبی هستند متمرکز می کنند. این کار موجب می شود تمرکز بیشتری روی کارهای اصلی و اساسی خود داشته باشیم و در انجام آن ها با کمبود زمان مواجه نشویم و از برنامه انجام کارهای اصلی عقب نمانیم. همین موضوع موجب می شود که دچار استری نیز نشویم و به علت انجام کلیه کارها در زمان مقرر، آرامش و حس رضایت بهتری نیز تجربه کنیم.

بنر کارآفرینی، مدیریت و رهبری

مدرسه آیا دوره مدیریت کسب و کار mba برگذار می نماید