زبان بدن چیست ؟

شاید برای شما زیاد پیش آمده باشد که بخواهید بدانید زبان بدن چیست ؟

زبان بدن در واقع مجموعه روش های غیرکلامی است که ما با آن نظرات و احساسات واقعی خود را نشان می دهیم. روش هایی مانند طرز نشستن یا ایستادن، حالت چهره یا نوع تکان دادن سر و دستها. البته لحن حرف زدن و تُن صدا هم بخشی از این زبان هستند. زبان بدن روش غریزی و طبیعی ما برای ایجاد ارتباط با دیگران است. به همین دلیل بسیار تاثیرگذار است و قابل حذف شدن نیست. زبان بدن یک جنبه ی مهم از ارتباطات مدرن و روابط است. به همین دلیل، زبان بدن بسیار به مدیریت و رهبری مرتبط بوده و در هر جنبه ای از کار و تجارت که ارتباط وجود دارد، شنیده شده و در بین مردم احساس می شود و همچنین زبان بدن، در قرار ملاقات ها هم بسیار مورداستفاده قرار می گیرد. ارتباطات کلامی شامل شنیدن، صحبت کردن و ارتباطات غیر کلامی شامل زبان بدن، قابل مشاهده و سیگنال های غیرگفتاری است که رد و بدل می شود.

تاریخچه زبان بدن (زبان بدن چیست ؟)

اولین کارشناسان شناخته شده که جوانب زبان بدن را درنظر گرفتند احتمالاً از یونان باستان به ویژه بقراط و ارسطو بودند که به رفتار و شخصیت انسانی علاقه داشتند. همینطور رومی ها به ویژه Cicero که حالات بدن را به احساسات و روابط مرتبط می کرد. بسیاری از این علایق اولیه بخاطر پالایش ایده ها درباره ی سخنرانی، صحبت و ارتباط قابل توجه آن با رهبری و حکومت بود. فرانسیس بیکن در آموزش پیشرفته کشف کرد که حالت های بدن به عنوان رفلکس ارتباطات گفتاری هستند. John Bulwer توانست حالت های دست را هم اضافه کند.  Gilbert Austinهم از حالت های بدن و اشارات برای بهبود نحوه ی سخنرانی استفاده کرد. چارلز داروین در اواخر دهه ی ۱۸۰۰ میلادی می توانست به عنوان اولین کارشناسی که نگاه علمی به زبان بدن داشت مورد توجه قرار گیرد. سیگمون فروید و سایرین هم در شاخه ی روانکاوی هم -در اواخر دهه ی ۱۸۰۰ میلادی و اواسط دهه ی ۱۹۰۰، آگاهی های خوبی در بسیاری از جنبه های زبان بدن مثل فضای شخصی داشتند اما روی ارتباطات و مفاهیم غیرشفاهی و تئوری های توسعه ی زبان بدن تمرکز نکردند. فروید، روانکاوان مشابه و روانشناسان آن دوره، بر روی رفتار و تجزیه و تحلیل درمانی تمرکز کردند.

یک جنبه ی بسیار مهم زبان بدن، صورت است. همینطور می توانید سیگنال های زبان بدن را که براساس بخش های بدن گروه بندی شده اند (مانند سر، دهان، چشم ها و …).

ویژگی های زبان بدن (زبان بدن چیست ؟)

زبان بدن ویژگی ها و خصوصیاتی دارد که معمولا بدون تفاوت فاحشی برای تمام افراد صادق است.

سرنخ ها و علایم زبان بدن را می توانیم به صورت عمدی (مثل چشمک زدن) به کار ببریم. مخاطب ما هم می تواند به صورت عمدی این نشانه ها را دریافت کند یا آنها را نادیده بگیرد.

بیشترین علایم زبان بدن به صورت غیرعمدی آشکار می شوند. (مثل گشاد یا تنگ شدن مردمک چشم) این علایم معمولا به صورت غیرارادی توسط مخاطب دریافت می شوند و او آنها را نادیده نمی گیرد.

زبان بدن مبنای بیولوژیک شفافی دارد و محصول رشد تکاملی است. به صورت معمول و طبیعی (در صورتی که شخص از عارضه روانی خاصی رنج نبرد) افراد در درک یا به کار بردن زبان بدن بهتر از زبان کلامی عمل می کنند. البته این یک حقیقت علمی نیست و مبتنی بر تجربه است.

 

” زبان بدن یا احساسات و عواطف شما را به نمایش می گذارد یا احساسات و عواطف دیگران را برای شما نمایان می سازد. “

 

فواید آشنایی با زبان بدن (زبان بدن چیست ؟)

زمانی که ما با علایم زبان بدن آشنا باشیم، می توانیم از آن به نفع خودمان استفاده کنیم. از طرف دیگر با شناختن و درست به کار بردن زبان بدن، می توانیم منظور خود را بهتر به دیگران انتقال بدهیم و آنها را بیشتر تحت تاثیر قرار بدهیم. دقیقا به همین دلیل است که روانشناسان توصیه می کنند در روابط مهم (کاری، عاطفی، اجتماعی) تا جای ممکن به صورت رو در رو و حضوری صحبت کنیم.

زبان بدن قدرتمند و تاثیرگذار (زبان بدن چیست ؟)

زبان بدن قدرتمند و تاثیرگذار است چون زبان غریزی و طبیعی انسانهاست. هر چند برخی علایم و نشانه های آن ممکن است در فرهنگ های مختلف تفاوت داشته باشد اما اصول پایه ای آن یکسان است. زبان بدن را حتی نوزادان و کودکانی که به خوبی با کلام آشنا نیستند هم درک می کنند. اگر به یک نوزاد چند ماهه با لحنی خشن و چهره ای اخمی بگویید «دوستت دارم!» احتمالا لب برمیچیند و گریه میکند. چون زبان بدن شما را درک میکند نه کلام را. زبان بدن برای افرادی که به صورت مادرزادی ناشنوا هستند هم قابل درک است. این افراد کلام را نمی شناسند اما حالات چهره و بدن دیگران را درست به اندازه دیگران درک میکنند. انسانها فارغ از زبان مادری خود، زبان بدن تقریبا یکسانی را به کار می برند.

زبان بدن و چهره شناسی روش ارتباط غیر کلامی است که در روابط اجتماعی اهمیت بسیاری دارد. بخش عمده ی آنچه به طرف مقابل انتقال می دهید از طریق رفتار شماست.

برخی نشانه های زبان بدن که اشتیاق و علاقه را نشان می دهند

– شخص جوری می نشیند که بدنش به سمت شما متمایل باشد

– ارتباط چشمی را حفظ می کند

– نگاه هوشیاری دارد که حاکی از حضور ذهن او پیش شماست

– راحت و آسوده می نشیند یا می ایستد

– هنگام گفتگو آزادانه دستهایش را حرکت می دهد و بیشتر کف دستانش را نشان می دهد. (این می تواند نشانه صداقت فرد هم باشد.)

– با حرکت سر صحبتهای شما را تائید می کند

– لبخند زدنش بیش از چند ثانیه طول می کشد و سریع محو نمی شود

برخی نشانه های زبان بدن که کلافگی و عدم تمایل را نشان می دهند

– شخص به یک نقطه خیره می شود و سرش را پایین می اندازد

– مدام ساعت، تلفن همراه و… را چک می کند

– دستانش را مشت میکند یا با انگشتانش بازی می کند

– دست به سینه می شود

– بدنش در حالت ایستاده و نشسته به سمت مخالف شما متمایل است.( سعی دارد از شما فاصله بگیرد.)

– هرازگاه نفس های عمیق می کشد

روش هایی برای ارتقای زبان بدن مثبت (زبان بدن چیست ؟)

شما می توانید از زبان بدن برای ایجاد حس اطمینان و راحتی بیشتر هم استفاده کنید. این امر خصوصا در زندگی شغلی و اجتماعی دارای اهمیت بالایی است.

این 5 روش به صورتی موثر ارتباط شما و مخاطب را بهبود می دهد:

1-  محکم و با اعتماد بنفس دست بدهید

البته ممکن است برخی معذوریت های فرهنگی و اعتقادی وجود داشته باشد، اما این روشی عالی است که به مخاطب نشان می دهد شما فردی ثابت قدم و قابل اعتماد هستید.

2-  ارتباط چشمی را قطع نکنید

با برقراری ارتباط چشمی مناسب به او نشان دهید که مرکز توجه شماست. اگر برای یک جمع صحبت می کنید، نگاه تان را بین آنها تقسیم کنید.

3- سرتان را بالا نگه دارید

به این ترتیب قدرتمند، مسلط و قابل اعتماد دیده می شوید.

4- دستان خود را باز و آزاد بگذارید

مشت کردن دستها یا دست به سینه شدن دافعه شدیدی در ذهن طرف مقابل ایجاد می کند.

5- صورتتان را لمس نکنید

مغز ما زیرکانه و به درستی می داند که اشخاص زمانی به طور مداوم صورت خود را لمس می کنند که در حال دروغ گفتن هستند! برای ایجاد حس اعتماد در مخاطب بهتر است از لمس کردن صورت خود هنگام صحبت کردن اجتناب کنید.

کنترل زبان بدن در برخی مواقع ممکن است و گاهی نیست. مثلا شما می توانید برای حفظ احترام گوینده خود را ملزم به نگاه کردن به او بکنید – حتی وقتی از صحبتهای او حوصله تان سر رفته است، اما نمی توانید جلوی سرخ شدن چهره تان را هنگام عصبی شدن بگیرید. این ویژگی زبان بدن مانند یک شمشیر دولبه است. زیرا از یک طرف دیگران نمی توانند به شما دروغ بگویند و از طرف دیگر خودتان هم نمی توانید بسیاری از احساسات واقعی تان را مخفی نگه دارید.

البته همیشه افرادی هستند که قاعده را به هم می ریزند. این افراد یاد می گیرند تا جای ممکن هیچ گونه احساس یا واکنشی را در ظاهر خود منعکس نکنند یا نشانه هایی را بروز دهند که برخلاف نظر واقعی شان است.

حتما می دانید یک مذاکره کننده قهار کسی است که نباید ناراحتی، شگفتی، خوشحالی یا حیرت خود را به راحتی در چهره اش نشان بدهد. از طرف دیگر حتی لازم است گاهی تمام احساسات مذکور را به صورت تصنعی و ساختگی ابراز کند. هنرپیشه ها هم با تمرین، مطالعه و تجربه به جایی می رسند که از زبان بدن برای باورپذیر بودن نقش آفرینی هایشان استفاده کنند.

روش های تقویت زبان بدن

در اکثر موارد لازم نیست خیلی هم روی علایم و سرنخ های زبان بدن خودمان دقیق شویم، اما گاهی شغل یا موقعیت اجتماعی مان ایجاب میکند تا جایی که امکانش هست زبان بدن مثبت را بیشتر استفاده کنیم.

شما می توانید از این روش ها برای تقویت زبان بدن و هشیار شدن نسبت به آن استفاده کنید:

-جلوی آینه با خودتان حرف بزنید.

-از خودتان هنگام حرف زدن یا ارائه یک محصول فیلم بگیرید و سپس موشکافانه آن را تماشا کنید.

-مطالعه و تحقیق کنید.

از دیگران بخواهید برداشت خود را از لحن حرف زدن و تن صدایتان بگویند. شاید شما تصور کنید دارید دوستانه حرف می زنید اما به گوش دیگران لحنی تحکم آمیز داشته باشید.

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

دیگر مقالات زبان بدن به شرح زیر است: