زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره

برای اینکه بتوانیم زبان بدن افراد را در مذاکره تحلیل کنیم، ابتدا باید با اصول و تکنیک های زبان بدن آشنایی نسبی داشته باشیم. در ادامه مقاله ابتدا اطلاعاتی جامع و کامل درباره زبان بدن ارائه می دهیم و سپس به صورت جامع و کامل به مقوله ی زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره می پردازیم.

زبان بدن چیست؟ (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

همه ی ما گاه و بیگاه با عبارت “زبان بدن چیست؟” برخورد کرده ایم، و هر یک از ما تعریف خاصی از این عبارت در ذهن داریم. خیلی از افراد تصور می کنند که زبان بدن تنها به تشخیص یک سری از حرکات شناخته شده که به صورت ناخودآگاه توسط فرد مقابل انجام می شود، محدود می شود و عهده ای دیگر فکر می کنند با تشخیص راست یا دروغ صحبت های افراد تسلط کامل بر این مبحث دارند. اما جالب است بدانید که این علم بسیار گسترده است و به این موارد خاص محدود نمی شود.

زمانی که انسان های اولیه و غار نشینان با ایجاد صداهایی از گلو شروع به برقراری ارتباط کردند، زندگی شان بسیار پیچیده شد، چراکه تا قبل از آن، آنها برای برقراری ارتباط تنها از بدن شان استفاده می کردند. آنها به صورت غریزی می دانستند که چطور، ترس، هیجان، ناراحتی، گرسنگی و سایر احوالات شان را در غالب حرکات و اشارات بیان کنند، در نتیجه برایشان پیچیدگی کمتری داشت.

پس از درک این موضوع که زبان بدن قدمتی به اندازه ی عمر بشر دارد، باید بدانیم که علم این زبان نسبتا تازه است و تقریبا به حدود هفتاد سال پیش باز می گردد. در واقع محققان زمانی به این نکته دست یافتند که علاوه بر زبان گفتاری که افراد با آن به گفتگو می پردازند، پیام هایی هم به صورت پنهان از طریق زبان بدن به یکدیگر منتقل می کنند که نتیجه ی پیام دریافتی را متفاوت می کند.

اگر برای دقایقی سکوت کنید و به حالات و حرکات مربوط به زبان بدن تان توجه کنید، می توانید به حرکات و اشاراتی پی ببرید که حاوی پیام های خاصی از شما به دیگران است. اگر با دقت بیشتری توجه کنید، می توانید حرکات و نشانه هایی را به یاد بیاورید که ناخودآگاه شما را یاد فرد خاصی می اندازد و به شما در درک و شناخت بهتر آن فرد کمک می کند.

زبان بدن بدون آنکه نیازی حتی به بیان کلمه ای باشید، عواطف و احساسات شما را به بهترین شکل منتقل می کند. شما خواه، ناخواه و بدون آنکه متوجه باشید مسائلی را در مورد احساسات و افکارتان از طریق زبان بدن به دیگران منتقل می کنید.

در ارتباطات رو در رو 51 درصد از پیام های عاطفی از طریق زبان بدن انتقال پیدا می کنند. شما نیز شاید هر یک از موارد زیر را تجربه کرده باشید و به این نکته ی مهم پی برده اید که “حرکات بلندتر از کلام سخن می گویند.”:

 • فردی انگشت اشاره اش را به سمت شما گرفته است؛
 • دوستی شما را گرم و صمیمانه در آغوش می گیرد؛
 • فردی که در مقابل شما با انگشتانی گره کرده نشسته است؛
 • چهره ی نگران و پر اضطراب یک پدر و مادر؛
 • کف دستان باز و رو به بالا که به سمت شما گرفته شده است؛
 • لبخندی مصنوعی یا تمسخر آمیز که به شما زده می شود.
زبان بدن یکی از راه های تشخیص انسان دروغگو می باشد. با استفاده درست از آن می توان با زبان بدن دروغگو آشنا شد و ازآن طریق فهمید که چه زمانی شخص دروغ می گوید.
زمانی که کلمات کافی نیستند، یا نباید آنها را با صدای بلند ادا کرد، افراد برای رساندن هدف و مقصود خود از حرکات و اشارات استفاده می کنند. در خیلی از موقعیت ها حرکت یا اشاره ای در انتقال یک پیام، بسیار موثر تر از بیان کردن یک جمله ی قدرتمند و یا حتی یک کلمه است. احساساتی مانند عشق، نفرت، رنج، ترس یا حمایت، به راحتی با زبان بدن روشن و قابل تشخیص اند و اگر نیازی به روشن تر شدن مفهوم شان از طریق کلمات باشد، تعداد آنها بسیار اندک است.

اما نکته اینجاست که زبان بدن فقط احساسات واقعی انسان ها را نمایان می کند و اگر قصد دارید به شیوه ای رفتار کنید که فکر یا احساسی را پنهان کنید، بهتر است بدانید که در نهایت حرکتی از جانب شما افشا کننده ی این قضیه خواهد بود. گرچه ممکن است این حرکات از چشم افراد آموزش ندیده پنهان باشد، اما در هر صورت پیامی به مخاطب انتقال داده خواهد شد که شما چیزی را مخفی می کند و پیام شما آنطور که به نظر می رسد، همه چیز را بیان نمی کند.

در واقع تحقیقات نشان داده است که وقتی بین آنچه گفته می شود و پیام واقعی مطابقت وجود نداشته باشد، 7 درصد آن از طریق کلمات، 38 درصد از طریق نحوه ی ادا کردن کلمات و تُن صدا و مابقی آن از طریق زبان بدن فاش می شود.

جالب است بدانید که با شناخت کامل و بهتر این علم، علاوه بر آنالیز و تحلیل بهتر حرکات و رفتار اطرافیان تان، تسلط بهتری بر نحوه ی حرکات بدنی خود پیدا خواهید کرد که شما را در برقراری ارتباط صحیح تر و موفق تر با دیگران، چه در ارتباطات روزمره و چه در گفتگوهای سیاسی یا معامله های اقتصادی کمک خواهد کرد.

تاثیر زبان بدن بر مذاکره (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

وقتی که شما در حال مذاکره در مورد موضوعی مانند یک قرارداد تجاری یا فروش یک محصول هستید، هر کلمه‌ای که از زبان شما خارج می‌شود و هر حرکتی که توسط شما انجام می‌گیرد می‌تواند در نتیجه‌ی آن مذاکره بسیار تاثیرگذار باشد. بسیاری از مردم می‌دانند که چگونه سخن بگویند و از چه کلماتی استفاده کنند اما بیشتر آن‌ها کمتر به زبان بدن خود توجه می‌کنند. نحوه‌ی تکان دادن سر، حرکات دست‌ها و شکل قرار گرفتن پاها همگی بر مذاکره اثرگذار هستند. از این رو استفاده از زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره مسئله‌ای است که به منظور حصول نتیجه‌ی مناسب می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

همچنین متخصصین امر مذاکره معمولا توصیه می‌کنند که مذاکرات به صورت حضوری انجام گیرد و تا حد امکان از مذاکره تلفنی و یا اینترنتی اجتناب شود. ممکن است مذاکره با استفاده از وسایل ارتباط الکترونیکی بسیار آسان‌تر و سریع‌تر انجام شود اما از آنجایی که چنین مذاکراتی به صورت چهره به چهره صورت نمی‌گیرند و در آن‌ها نمی‌توان از اشارات و حرکات بدن که همان زبان بدن باشد جهت اثرگذاری مثبت بر تصمیمات طرف مقابل استفاده نمود٬ در نتیجه مذاکره کننده از امکان استفاده از زبان بدن در مذاکره بی‌بهره می‌ماند.

زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع زبان بدن یکی از مهم ترین روشهای برقراری ارتباط در زندگی روزمره است.

تماس چشمی در زبان بدن (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

داشتن تماس چشمی مناسب و صحیح و تداوم آن در طول مذاکره، این احساس را در طرف مقابل ایجاد می‌کند که شما علاقه‌مند به شنیدن سخنانش هستید و به نوعی احترام به او در نظر گرفته می‌شود. این کار همچنین بیانگر این است که شما خجالتی و کمرو نیستید.

البته تماس چشمی نباید در تمام اوقات مذاکره برقرار باشد؛ اینکه شما از ابتدا تا انتهای مذاکره بدون وقفه به طرف مقابل خود خیره شوید حسی ناخوشایند در او بوجود می‌آورد. منظور از «تماس چشمی مناسب» با طرف مقابل این است که این تماس در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کل زمان مذاکره برقرار باشد.

اما برخی افراد معمولا به خاطر خجالتی و کمرو بودن در برقراری این تماس چشمی با مشکل مواجه می‌شوند. اگر شما از این دسته افراد هستید به قسمت مثلث مانندی که در شکل زیر مشخص شده نگاه کنید. با نگاه کردن به قسمت‌های درون این مثلث٬ طرف مقابل شما گمان می‌کند که به چشمانش نگاه می‌کنید!

زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع زبان بدن یکی از مهم ترین روشهای برقراری ارتباط در زندگی روزمره است.

همچنین با نگاه کردن به قسمت بالای مثلث فوق خود را فردی مقتدر و توانا و در نتیجه قابل اتکا نشان می‌دهید. نگاه کردن به این قسمت می‌تواند این حس را در طرف مذاکره‌تان ایجاد کند که شرایط را تحت کنترل خود دارید.

 حالت اعتماد به نفس در زبان بدن (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

تشخیص حالت اعتماد به نفس در زبان بدن کار نسبتا ساده‌ای است. حالت‌های زیر در زبان بدن نشان‌دهنده‌ی وجود حس اعتماد به نفس در فرد مذاکره کننده هستند:

 • قرار دادن دست‌ها در پشت: وقتی می‌بینید کسی در حالتی که ایستاده است دستانش را پشت خود قرار داده، او احتمالا دارای حس اعتماد به نفس است. این اعتماد به نفس می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ مثلا اینکه طرف مقابل به طور کلی فردی دارای اعتماد به نفسی بالاست و یا اینکه می‌داند که در مذاکره دست برتر را دارد. همچنین این حس ممکن است به این دلیل ایجاد شود که طرف مقابل در مورد موضوع مورد مذاکره از آگاهی و دانش کافی برخوردار است.
 • زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع زبان بدن یکی از مهم ترین روشهای برقراری ارتباط در زندگی روزمره است.
 • تماس نوک انگشتان دست با هم: وجود حس اعتماد به نفس همچنین در زمانی که نوک انگشتان دست، مانند تصویر زیر، یکدیگر را لمس می‌کنند مشخص می‌شود. این حالت از حالت‌های زبان بدن معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در رابطه با موضوع مورد مذاکره و آنچه می‌گوید حس اطمینان دارد و یا می‌داند درباره‌ی آنچه می‌شنود اطلاعات زیادی دارد.
 • زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع زبان بدن یکی از مهم ترین روشهای برقراری ارتباط در زندگی روزمره است.
 • حالت موقعیت برتر: تصویر زیر حالتی از زبان بدن را نشان می‌دهد که فرد حس می‌کند در موقعیت برتر نسبت به طرف مقابل قرار دارد و یا اینکه بیش از حد اعتماد به نفس دارد. در چنین حالتی فرد دستان خود را پشت سرش قرار می‌دهد٬ در حالی که که یک پایش را نیز روی پای دیگر انداخته است. به همین دلیل هم هست که این وضعیت را موقعیت برتر می‌نامند. برای مثال وقتی شخصی کاری سخت را به پایان می‌رساند و یا سوالات آزمونی را با سرعت پاسخ می‌دهد ممکن است او را در این حالت ببینید.

زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع زبان بدن یکی از مهم ترین روشهای برقراری ارتباط در زندگی روزمره است.

حالت تفکر و ارزیابی در زبان بدن (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

وقتی فردی در مذاکره حالتی مانند تصویر زیر را به خود می‌گیرد٬ پس احتمالا در حال ارزیابی شرایط است. نکته مورد توجه برای این حالت این است که می‌توان گفت تنها زمانی فرد در چنین وضعیتی قرار می‌گیرد که در حال فکر کردن است؛ از این رو شما قادر خواهید بود احساس او را با دقتی بالا حدس بزنید.

اگر در هنگام مذاکره، طرف مقابل در حالتی مانند تصویر زیر قرار گرفت نشان می‌دهد که او به نقطه‌ای رسیده که ارزیابی سخنان شما را آغاز کرده و اگر ایده‌ای منطقی و معقول داشته‌اید پس می‌توانید انتظار داشته باشید که پیشنهادتان را بپذیرد. بنابراین چنین حالتی از زبان بدن در مذاکره نشانه‌‌ای مثبت محسوب می‌شود.

زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع زبان بدن یکی از مهم ترین روشهای برقراری ارتباط در زندگی روزمره است.

حالت سردرگمی در زبان بدن (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

در صورتی که در مذاکره، فرد در حالتی مانند تصویر زیر قرار گرفته بود، می‌توان حدس زد که او دچار نوعی سردرگمی و آشفتگی است.

در چنین شرایطی شما می‌بایست با سرعت کمتری به صحبت کردن و ارائه‌ی اطلاعات ادامه دهید. همچنین لازم است طرف مقابل را با ارائه‌ی توضیحاتی روشن‌تر و با جزئیات بیشتر از این سردرگمی و آشفتگی بیرون آورید.

زبان بدن و چهره شناسی روش ارتباط غیر کلامی است که در روابط اجتماعی اهمیت بسیاری دارد. بخش عمده ی آنچه به طرف مقابل انتقال می دهید از طریق رفتار شماست.

این حالت از زبان بدن سردرگمی و گیجی بخصوص در زمان برگزاری آزمون‌ها مشاهده می‌شود. کافی است در جلسات امتحان نگاهی به افراد بیندازید. آن‌گاه متوجه این حالت در بسیاری از آن‌ها خواهید شد.

معنی زبان بدن در دست ها (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

در مورد برخی حالت‌های مهم زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره مطالبی گفته شد. در اینجا به مهم‌ترین حالت‌های زبان بدن مرتبط با دست‌ها اشاره می‌کنیم:

 • لمس طرف مقابل: یک شخص در مذاکره به ندرت طرف مقابل خود را لمس می‌کند مگر اینکه در کنار او و با او احساس راحتی کند. پس اگر طرف مذاکره‌ی شما این کار را انجام داد بدانید که او در کنار شما احساس راحتی دارد.
 • دستان مشت شده: این حالت از زبان بدن معمولا نشان دهنده‌ی خشم و عصبانیت است. چنین وضعیتی می‌تواند در زمان‌هایی اتفاق بیفتد که فرد آماده‌ی درگیری است.
 • نشان دادن کف دست‌ها: این کار به عنوان نشانه‌ای از صداقت فرد در نظر گرفته می‌شود. البته افراد آموزش دیده ممکن است از این حرکت برای فریب طرف مقابل استفاده کنند.
 • لمس کردن بینی یا گوش: معمولا زمانی که اتفاقی منفی برای طرف مقابل در مذاکره می‌افتد، او بینی یا گوش خود را با دستش لمس می‌کند.
 • لمس کردن چانه: لمس کردن چانه توسط فرد می‌تواند نشانه‌ی ارزیابی و تفکر درباره‌ی شرایط مذاکره باشد.
 • فشار دادن دست‌ها: وقتی طرف مقابل در مذاکره از یک دست خود برای فشار دادن دست دیگرش استفاده می‌کند می‌توان حدس زد که دچار استرس شده است. این حرکت می‌تواند باعث ایجاد حسی بهتر در او گردد.
 • ضربه زدن با دست: هنگامی که فرد با انگشتان خود دائما روی میز یا پاهایش ضربه می‌زند٬ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی استرس یا بی‌حوصلگی او باشد.
 • مالیدن دست‌ها به یکدیگر: این حالت از زبان بدن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که طرف مقابل در مذاکره یک نوع حس هیجان دارد چرا که فکر می‌کند قرار است اتفاقی مثبت بیفتد.
 • لمس کردن نوک انگشتان: اینکه نوک انگشتان دو دست، یکدیگر را لمس می‌کنند معمولا برای زمانی است که فرد دارای حس اعتماد به نفس و اطمینان است.
 • دست‌ها در جیب: این حالت از زبان بدن می‌تواند بیانگر احساسات مختلفی باشد؛ برای مثال، فرد، حس ناخوشایندی دارد که می‌تواند شامل عدم اعتماد به نفس باشد. این حالت همچنین می‌تواند عدم تمایل به پیوستن به دیگران را نشان دهد.

زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع زبان بدن یکی از مهم ترین روشهای برقراری ارتباط در زندگی روزمره است.

در ادامه این مطلب جذاب زبان بدن قصد داریم، تکنیک های دیگری از زبان بدن را که برای سخنرانی و مذاکره کاربرد فراوانی دارد، برای شما بازگو کنیم:

تکنیک های زبان بدن (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

انسان موجودی اجتماعی است و  از بدو تولد به برقراری ارتباط برای رفع نیازهای خود با دیگران نیاز دارد. اما انسان بزرگسال که قدرت تکلم برای ابراز مفاهیم را دارد نیز در خیلی موارد از زبان بدن استفاده می کند که مفاهیم و منظور خود را بهتر به طرف مقابل برساند. در حقیقت زبان بدن به ما کمک می کند بتوانیم به بهترین نحو ممکنه هم حال و شرایط طرف مقابلمان را تشخیص دهیم و هم بر اساس وضعیت وی رفتار و حرکات خود را برنامه ریزی نماییم. از این رو دانستن تکنیک های زبان بدن برای هر فردی به ویژه برای موفقیت در کسب و کار می تواند بسیار ضروری تلقی شود.

در کسب و کار و به ویژه مذاکره و سخنرانی کردن یکی از مهم ترین مهارت هایی که افراد را متمایز می کند استفاده از تکنیک های زبان بدن است. دانستن تکنیک زبان بدن و تسلط بر آن ها به اندازه سایر مهارت های ارتباطی برای یک سخنران مهم است. در نظر داشته باشید که مهم ترین نشان بصری که می توانید به مخاطبان خود نشان دهید، خود شما هستید. ظاهر شما و صدایتان برای اینکه شما را تبدیل به یک سخنران موفق کند بسیار حائز اهمیت است و باعث می شود مخاطبینتان به طور ناخودآگاه مجذوب شما شوند. از این رو باید به بهترین وجه ممکن از تکنیک های زبان بدن استفاده نمایید تا بتوانید نهایت موفقیت را در مذاکرات کاری داشته باشید.

حرکات برای بالا بردن تاثیر سخن (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

برای بالا بردن نفوذ کلام خود در مذاکره و سخنرانی باید سعی کنید به بهترین نحو از حرکات بدن و دست استفاده کنید. همیشه باید حرکاتی  بی طرف،  باز و تعریف شده و همچنین قوی داشته باشید تا مخاطبتان خسته نشود. موقعیت بی طرف بدین معنی است که شما باید در ابتدا دستانتان را دو طرف خود ثابت نگه دارید ، ممکن است در ابتدا احساس کنید بی دست و پا به نظر می آیید، اما این طور نیست و این بهترین پوزیشن در ابتدای سخنرانیست. بهتر است همچنین  دستانتان را باز نگه دارید. داشتن حرکات راحت، باز بودن بازو ها و معلوم بودن کف دستانتان باعث می شود به مخاطبین القا شود که شما با آن ها صادق هستید و چیزی برای پنهان کردن ندارید. این ها نکات ریزی است که شاید تاثیر شگرف آن ها برایتان قابل باور نباشد. اما پس از انجام آن ها متوجه تغییر عمده در واکنش طرف مقابل خواهید شد.

آشنایی با زبان بدن یک امر حیاطی است زیرا زبان بدن در تمام ارتباطات ما دخیل است و نقش مهمی در زندگی روزمره ما چه در زندگی شخصی و چه در فعالیت های کاری دارد.

حرکات صورت (زبان بدن و تاثیر آن در مذاکره)

یکی از مهم ترین بخش های زبان بدن، حرکات صورت و چهره افراد است که بیانگر حالات روحی و موضع در مورد موضوع محل گفتگو می باشد. حرکات صورت انسان یک راه ارتباطی بسیار حیاتی است و خیلی چیزها را مشخص میکند. از شناختن افراد تا درک مطالب و حرف های طرف گفتگو.

باید در نظر داشته باشید که مخاطبان به حالات صورت شما کاملا دقت میکنند تا معنای سخنانتان را بهتر و عمیق تر درک کنند. اگر حالات چهره تان رسا نیست و زبان بدن خوبی ندارید، با آینه تمرین کنید. سعی کنید بین حالات چهره و بیانتان ارتباط برقرار کنید.

سعی کنید که حالات چهره تان را طوری کنید که معنای کلمات را روشن و واضح بیان کند. بعد از اینکه اینکار را یاد گرفتید حرفه ای تر تمرین کنید، سعی کنید بدون اینکه کلامی بگویید یاد بگیرید با دستانتان صحبت کنید و صورتتان تمام کار ها را برای برقراری ارتباط انجام دهد و کلمات مورد نظرتان را عنوان کند.

لبخند زدن یکی از موارد مهم در زمینه حرکات و حالت صورت به حساب می آید. مغز انسان ها چهره های شاد را ترجیح می‌دهند. لبخند زدن هم احساس خوبی به خود ما و سایرین میدهد و هم ما را قابل اعتمادتر نشان میدهد و به دیگران القا میکند که به راحتی می توانند به ما نزدیک شوند.

از دیگر تکنیک های مهم در زمینه حرکات صورت می توان به داشتن تماس چشمی با مخاطب اشاره کرد. حتما سعی کنید که با مخاطبین خود تماس چشمی برقرار کنید. این خود نشان دهنده اعتماد به نفس شماست و دیگران را مجاب میکند به شما نگاه کنند. این طوری بیشتر با صحبت های شما ارتباط برقرار می کنند. در حقیقت این اعتماد به نفس شما می تواند به طرف مقابل نیز حس اعتماد به شما را منتقل کند و اعتماد وی به شما تقویت شود. در حقیقت وی بیشتر شما را باور کرده و محو حرف هایتان خواهد شد.


زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

دیگر مقالات زبان بدن به شرح زیر است: