زبان بدن در مذاکره

گاهی اوقات حرکات، حالات چهره و یا حتی تغییراتی در کل شکل بدن ما بطور محسوس یا نامحسوس وجود دارد که نشان از موضوعی پنهان دارد. طرز راه رفتن، صحبت کردن، نشستن یا حتی ایستادن ما و همه چیزهایی را در رابطه با ما بیان می کنند و نکته مهم این است که هر آنچه که در درون فکر و وجود ما در حال اتفاق است، می تواند به نوعی بازتاب بیرونی پیدا کند. با بیشتر آشنا شدن با زبان بدن و فهم اینکه این زبان و نشانه های آن ممکن است چه معنایی داشته باشند، راحت تر قادر به خواندن رفتار مردم خواهید بود و این شما را در موقعیت بهتری برای برقراری ارتباط موثر قرار می دهد.  علاوه بر این، با افزایش درک و برداشت خودتان از دیگران، نسبت به پیام هایی که به آنها انتقال می دهید نیز آگاهی بیشتری خواهید داشت. گاهی اوقات ممکن است پیام هایی در هم ریخته را برای دیگران ارسال کنیم .  این زبان غیر بدنی بر چگونگی رفتار کردن ما و همچنین عکس العمل نشان دادن به دیگران و البته عکس العمل نشان دادن آنها نسبت به ما اثر می گذارد.

ارتباط زبان بدن و اعتماد به نفس

حالت ایستادن – محکم و صاف ایستادن، در حالی که شانه ها رو به عقب قرار دارند.

ارتباط چشمی – به صورت دائم همراه با چهره خندان.

حرکات دست – هدفمند و عمدی.

طرز صحبت کردن – آرام و شمرده.

لحن صدا – متوسط به سمت کم شدن.

زبان بدن در ملاقات های تدافعی

 • حرکات دست و بازو خیلی کوتاه و قرار گرفتن آنها در فاصله کمی از بدن
 • کمترین حالات چهره
 • قرار گرفتن بدن آنها از نظر فیزیکی در جهت مخالف با بدن شما
 • قرار گرفتن بازوهای آنها بصورت متقاطع و ضربدری در برابر شما
 • برقراری ارتباط چشمی کمی

با دریافت این نشانه ها، می توانید چیزی که می گویید یا طرز بیان آن را به گونه ای تغییر دهید که به فرد مقابل کمک کند تا احساس راحت تری داشته باشد و نسبت به گفته و خواسته شما پذیرش بیشتری داشته باشد.

زبان بدن در کار

در حالت ایده‌آل، زمانی که برای ارائه یک سخنرانی یا معارفه یا همکاری با یک گروه در حالت ایستاده قرار می گیرید، خواهان تعامل ۱۰۰% با همه افراد حاضر هستید.  اما اگر نسبت به نشانه های عمومی صادر شده از طرف حاضرین مبنی بر عدم توجه به خودتان آگاه باشید، می توانید بصورت فعالانه آنها را به توجه به خودتان ترغیب کنید. برخی از این نشانه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • قرار گرفتن سرها به سمت پایین
 • چشم های بی حال یا خیره به جای دیگر
 • مشغول بازی با خودکار یا درگیر با لباس
 • مشغول نوشتن یا کشیدن چیزی روی کاغذ
 • لم دادن روی صندلی

وقتی متوجه عدم حضور فکری و ذهنی چنین فردی در جمع شدید، می توانید کارهایی را برای جلب توجه وی و بازگرداندن تمرکز وی انجام دهید،  مثل طرح یک پرسش مستقیم از وی و البته در این حین باید توجه داشته باشید

که زبان بدن شما بازگو کننده همان چیزی باشد که خواهان انتقال آن به دیگران هستید.

زبان بدن در دروغ گفتن

 • عدم تماس چشم یا تماس چشمی بسیار اندک، یا حرکات شدید چشم و تنگ شدن مردمک چشم.
 • قرار گرفتن دست در برابر دهان فرد در حین صحبت کردن.
 • قرار گرفتن بدن او از لحاظ فیزیکی در فاصله دوری از شما یا حرکت های غیر معمول یا غیر طبیعی در بدن او
 • افزایش تعداد تنفس نسبت به حالت عادی
 • تغییر رنگ چهره ، مثلا رنگ صورت یا ناحیه گردن قرمز می شود.
 • تغییر تن صدا ، مثلا گلوی خود را صاف می کند یا لکنت زبان می گیرد.

همه زبان های غیر کلامی، این نکته مهمی است که به یاد داشته باشید زبان بدن هر شخصی تا حدودی متفاوت از دیگری است.  با این وجود، کاری که باید بکنید این است که از این علائم به عنوان فرصتی برای جستجو بیشتر، طرح پرسش های بیشتر و بررسی جزئی تر بیشتر و دقیق تر برای مشخص کردن اینکه فرد مورد نظر حقیقت را می گوید یا نه استفاده کنید. شفاف سازی بیشتر همیشه در زمان بررسی درک و برداشت شما از زبان بدن یک فرد ارزشمند است و این موضوع خصوصا در حین مصاحبه های شغلی و موقعیت های نیازمند مذاکره بسیار اهمیت دارد.

زبان بدن در مصاحبه ها و مذاکرات

وقتی که یک سوال خیلی خوب از شما پرسیده می شود، چکار می کنید؟ آیا پیش از پاسخ دادن چند لحظه فکر می کنید؟

ممکن است بدون صرف زمانی حتی اندک برای فکر کردن در رابطه با پاسخ، چیزی را بیان کنید یا می توانید چند لحظه برای فکر کردن به موضوع پیش از پاسخ دادن صرف کنید.

با صرف چند لحظه برای فکر کردن و تمرکز کردن بر روی پاسخ خودتان، به پرسشگر این حس را منتقل می کنید که سوال خوبی را از شما پرسیده اند و آنقدر برای شما اهمیت دارد که زمانی را برای بررسی کردن پاسخ خودتان صرف کنید.

فرض کنید در یک مصاحبه شغلی یا دی حین یک مذاکره با شخصی در چنین موقعیتی قرار گرفته اید، نشان دادن اینکه شما عمیقا در رابطه با پاسخ خود فکر می کنید خود یک موضوع خوب و مثبت است.

برخی نشانه ها و علائم معمول که شخصی در حال فکر کردن بر روی پاسخ خودشان هستند شامل موارد زیر می شود:

 • ارتباط چشمی قطع می شود و سپس در حین پاسخ دادن مجددا این ارتباط برقرار می شود.
 • انگشتان دست با قدری فشار بر روی چانه کشیده می شود.
 • دست بر روی گونه قرار می گیرد.
 • در حالی که به سمت بالا نگاه می کنید بصورت کج قرار می گیرد.

بنابراین، اگر در سمت دریافت کننده یا مقابل فردی قرار دارید که در حال فکر کردن است یا خودتان در حال فکر کردن هستید،

نشانه های بخصوصی وجود دارد که بازگو کننده این حالت در شماست.

پیش از این اشاره کردیم که هر شخصی منحصر به فرد است و اینکه نشانه ها و علائم صادر شده از طرف وی ممکن است دلیل پشت پرده و پنهان دیگری نسبت به چیزی که شما تصور می کنید داشته باشد.

این حالت اغلب زمانی صادق است که افراد سابقه و تجربیاتی متفاوت از شما داشته باشند

و خصوصا تفاوت های فرهنگی خیلی بزرگ و مهم باشد.

به همین دلیل است که چک کردن اینکه تفسیر شما از زبان بدن یک شخص دیگر درست است یا خیر، اهمیت زیادی دارد. شما ممکن است این مورد را از طریق طرح پرسش های بیشتر یا تلاش برای شناخت بیشتر فرد انجام دهید.

برای کمک به تمرین و توسعه بیشتر مهارت خودتان در فراگیری زبان بدن، خود را درگیر مشاهده افراد کنید.

به مردم نگاه کنید

– خواه در حین سوار شدن در قطار و اتوبوس یا حتی نگاه کردن به برنامه های تلویزیونی در حالی باشد که صدای تلویزیون قطع شده است

و توجه کنید که افراد چگونه نسبت به هم عکس العمل نشان می دهند و با هم تعامل دارند.

وقتی به دیگران نگاه می کنید، سعی کنید حدس بزنید که چه چیزی می گویند یا اینکه بفهمید چه چیزی در حال رخ دادن بین آنهاست.

حتی اگر شانسی برای چک کردن صحت ارزیابی خودتان نداشتید،

مطمئنا این تلاش شما منجر به توسعه و بهبود مهارت های مشاهده شما می شود و می تواند به شما کمک کند تا در حین ارتباط با دیگران بخوبی متوجه سیگنال ها و نشانه ها باشید.

راهکارهای زبان بدن

علاوه بر یادگیری خواندن زبان بدن، مردم اغلب از این مهارت به صورت آگاهانه برای انتقال پیام ها و تقویت چیزی که در حال بیان آن هستند، استفاده می کنند

– مثلا خیلی راحت می توانیم زبان بدن مورد استفاده قرار گرفته توسط یک دلال غیر قابل اعتماد خودروهای دست دوم را به یاد بیاوریم.

اینکه این موضوع قابل قبول باشد یا خیر، کاملا بستگی به موقعیت مورد اشاره دارد.

اینکه ظاهری شجاع در ملاقات با یک شخص یا ارائه یک سخنرانی و معارفه از خود نشان دهیم، مطلوب است.

با این وجود، ترغیب شخصی به انجام کاری که بر خلاف میل باطنی وی باشد،  قابل قبول نیست – علاوه بر این نشانه ها و حرکت هایی شما قادر به کنترل کردن آنها نیستید می تواند حالت درونی شما را آشکار کند و به شدت منجر به از دست رفتن اعتماد و اعتبار شما شود.

نکات کلیدی زبان بدن

زبان بدن تاثیر بسیار زیادی بر چگونگی ارتباط برقرار کردن ما دارد و تقریبا بصورت بسیار دقیق می تواند بازتاب دهنده آن چیزی باشد که در درون شما می گذرد.

این زبان شامل حرکت و وضعیت بدن (پاها، بازوها، دست ها، سر و بالا تنه) گرفتگی عضلات، تماس چشمی، تغییر رنگ پوست (سرخ و قرمز شدن ناگهانی) یا حتی سرعت تنفس و بازدم افراد باشد. علاوه بر این، لحن صحبت، سرعت صحبت کردن  و پس زمینه صدا همه و همه به کلماتی که به زبان می آوریم، اضافه می شوند.