زبان بدن دست ها

همان طور که می دانیم هر انسانی از بدو تولد به برقراری ارتباط و رساندن پیام به دیگران نیاز دارد. از این رو یک نوزاد انسان معمولا با گریه و زبان بدن به طور غریزی نیازهای خود را به والدین اطلاع می دهد. انسان موجودی اجتماعی است و هر چه سن وی بالاتر می رود ارتباطات وی هم گسترده تر می شود. طبیعتا اصلی ترین وسیله ارتباطی انسان گفتار است و انسان ها در طول زندگی بیشترین پیام را از طریق زبان گفتار منتقل می کنند. اما با وجود اینکه یک انسان بالغ در طول زندگی به زبان گفتار تسلط کاملی پیدا کرده است، استفاده از زبان بدن را نیز کنار نمی گذارد. استفاده از زبان بدن برای رساندن بهتر مفاهیم و حالات و عواطف درونی انسان ها به طرف مقابل کارایی بسیاری دارد. یکی از قسمت های بدن که در بیان مفاهیم و رساندن پیام ها کارایی بسیاری دارد، دست ها می باشد. از این رو در این مطلب بر آن شدیم به نکات و مفاهیم بسیار رایجی که توسط زبان بدن دست ها منتقل می گردد، اشاره نماییم. با ما همراه باشید.

دست های در هم قفل شده

دانشمندان علم روان شناسی در اثر تحقیقات صورت گرفته دریافته اند که دست های در هم قفل شده که یکی از موارد رایج در زمینه زبان بدن دست ها به شمار می رود، به معنای کنترل گر و مسلط بودن و همچنین داشتن می باشد. اما علاوه بر این ها نشان دهنده نگرش منفی و نا امیدی و بدخواهی نیز می باشد. یکی دیگر از مفاهیمی که با قفل کردن دست ها در همدیگر می توان منتقل کرد این است که فرد به پنهان کاری می پردازد. در حقیقت این گونه می توان گفت که وی چیزی را مخفی کرده که قصد دارد طرف مقابل متوجه آن نشود.

برخی باور دارند که اکثر افراد به خاطر راحتی دستشان را روی میز قرار داده و در هم قفا می کنند. اما باید در نظر داشت این کار به صورت ناخودآگاه انجام می شود و ممکن است برای راحتی باشد و شاید هم برای بیان یک مفهوم خاص از مواردی که اشاره کردیم.

اما در بیشتر مواقع اگر فرد مقابل شما دستانش را در هم قفل کرده است، باید در نظر داشته باشید که یک حالت منفی در وجودش شکل گرفته و احسسات بشدت آزار دهنده ای دارد. اگر فرد دستانش را از هم باز کرد و کف دستانش را در معرض دید شما قرار داد می توان امیدوار بود که وی احساسات منفی را کنار گذاشته باشد و در این شرایط صحبت کردن با وی بسیار راحت تر خواهد بود.

نشان دادن کف دست ها

همان طور که ذکر کردیم، نشان دادن کف دست ها نشانه ای مثبت در مکالمه و مراوده می باشد. زیرا این کار صداقت طرف را نشان می دهد و اینکه وی چیزی برای مخفی کردن از طرف مقابلش ندارد. افرادی که می خواهند دروغ گفته یا حقیقتی را پنهان کنند به طور معمول دستان خود را مخفی می کنند.

قرار دادن دست ها در پشت کمر

این مورد از زبان بدن دست ها نیز بسیار بسیار کاربردی است و افراد معمولا وقتی دستان خود را در پشت کمر قرار داده و سینه خود را به جلو داده و صاف می ایستند، به طرف مقابل، اعتماد به نفس خود را نشان می دهند. پس در جایی که لازم است اعتماد به نفس و تسلط خود را به طرف مقابل نشان دهید، لازم است از تکنیک قرار دادن دست ها در پشت کمر و جلو دادن سینه استفاده نمایید.

قرار دادن دست روی گردن

قرار دادن دست روی گردن یکی از علائم نا امید شدن فرد است و در چنین شرایطی نمی توان با ادامه روند مذاکره بدون هیچ تغییر تاکتیکی، توقع دست یابی به نتیجه مطلوب را داشت.

لمس بینی و گوش

اگر فردی در حین مکالمه با طرف مقابل مرتب بینی و یا گوش های خود را لمس می کند، بدین معناست که احساس راحتی در آن شرایط و محیط را ندارد و در حال تجربه کردن شرایط نامناسبی است. در این شرایط بدون اینکه خودش بخواهد و تصمیمی ارادی بگیرد، به لمس گوش ها و یا بینی خود مشغول می شود. اگر این شرایط را در طرف مقابل خود دیدید بهتر است سعی کنید شرایط را برای وی مناسب تر کنید و حرف های اصلی خود را در شرایطی که وی در حال مناسبی نیست بیان نکنید که در اکثر مواقع نمی توانید نتیجه خوبی از بیان مطالب خود رد چنین شرایطی بگیرید.

لمس و مالیدن چشم ها

مالیدن چشم ها نشانه خوبی نیست. این بدین معناست که یا فرد آنقدر از مباحث مطرح شده خسته شده است که خواب آلوده شده است و یا اینکه شرایط با تصویر سازی های مطلوب طرف یکسان نیست و این یک نوع بیان حس نارضایتی است.

لمس نوک انگشتان دو دست

وقتی نوک انگشتان دو دست فرد روی هم قرار گرفته و همدیگر را لمس می کنند، وی دارد اعتماد بنفس بالایی را دارد از خود نشان می دهد و حس آرامش در وی موج می زند. از این رو به طور معمول افرادی که در حرفه ای متخصص و ماهر هستند، در مجامعی که در زمینه تخصصی آن هاست این حس را دارند.

قرار دادن دست ها در جیب

مفاهیمی که از قرار دادن دست ها در جیب می توان برداشت کرد، متنوع است. اما اصلی ترین مورد این است که فرد اعتماد به نفس کافی را ندارد. همچنین ممکن است این کار به معنی عدم تمایل فرد به پیوستن به سایر افراد گروه باشد.

اشاره کردن با انگشتان دست

وقتی شخصی در حین مکالمه با طرف مقابل، با انگشتانش به طور مرتب به سوی وی اشاره می نماید، حالت تهدید را به وی منتقل می کند و انگشتانش در حقیقت نقش اسلحه یا چاقو را می تواند ایفا کند. اشاره کردن با انگشتان دست رو به سمت طرف مقابل یکی از تهدید آمیز ترین و تهاجمی ترین موارد در زمینه زبان بدن دست ها می باشد. اگر به خوبی شرایط مدیریت نشود این نوع رفتار می تواند به درگیری لفظی و حتی درگیری فیزیکی هم بیانجامد.

یک درجه ملایم تر شرایطی است که فرد با انگشت اشاره روی میز می کوبد و مانند چکش کوبیدن روی میز به صورت متناوب سعی در هشدار دادن به طرف مقابل ر دارد.

قرار دادن دستان به صورت هرم

در شرایطی که افراد عصبی و مضطرب هستند ، اغلب دست‌ هایشان بی ‌قرار بوده و پیوسته درحال حرکت می باشد. در مقابل این حالت وقتی که افراد مطمئن و با اعتماد به ‌نفس باشند، دست ‌هایشان آرام و بی‌ حرکت است. برای آرام نگه ‌داشتن دست‌ ها آن ها را به شکل یک هرم در مقابل هم قرار بدهید. این ژست و حالت قرار گیری دست ها را ژست مدیران نیز می نامند. زیرا مدیران بسیاری این حالت را به‌ کار می‌ گیرند . البته باید در نظر داشت که هرگز نباید بیش ‌از اندازه در این وضعیت بمانید یا حالت چهره‌ قاطع و مغرور را چاشنی آن کنید، زیرا هدف از به کار بردن این تکنیک زبان بدن دست ها، نشان‌ دادن این است که آرام و مطمئن هستید نه فردی از خود راضی.

گره کردن مشت

عموما مشت ‌های گره کرده به صورت ضمنی حاکی از استحکام اراده فرد است. بدین منظور تصور کنید شخصی خود را برای مسابقه فوتبال یا بوکس یا سایر ورزش ها آماده می ‌کند. این حرکت دست می‌ تواند نشانی از لجاجت و سرسختی باشد که طرف مقابل را از نظر روحی تضعیف نماید و برتری جویی فرد را القاء نماید. همچنین اگر در این حالت انگشت شست دستان را جمع و زیر سایر انگشتان پنهان کنید، حسی متشکل از رنجش و ناراحتی را به دیگران انتقال می ‌دهید. در این حالت نشان می ‌دهید مضطرب هستید و سعی می ‌کنید خودتان را جمع ‌و جور کنید. به طور کلی گره کردن مشت را نمی توان یک حرکت مناسب از زبان بدن دست برای موفقیت در مذاکرات دانست. مدیران موفق و افرادی که در زمینه مذاکره و فروش تخصص دارند، معمولا این تکنیک زبان بدن دست ها را کمتر به کار می برند.

برای اینکه بتوانید به خوبی حال طرف مقابل را درک کنید و رفتاری متناسب با شرایط وی را انجام دهید که در نهایت بتوانید بهترین و محکم ترین رابطه را ایجاد نموده و به اهداف خود برسید، باید با معانی اصلی ترین موارد در زمینه زبان بدن به ویژه زبان بدن دست ها به خوبی آشنایی پیدا نمایید و در زبان بدن خود نیز به خوبی این موارد را به کار ببرید. (زبان بدن دست ها)

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

دیگر مقالات زبان بدن به شرح زیر است:

برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[Total: 0 Average: 0]