روش های استخدام تیم فروش

یکی از مواردی که وجه تمایز کسب و کارهای رقیب در بازار پر رقابت امروزی به شمار می رود، تیم فروش است. در حقیقت تیم های فروش می توانند فرآیند فروش را به درستی جلو برده و به نتیجه برسانند. از این رو استخدام اعضای ماهر برای تیم فروش می تواند یک کسب و کار را در رقابت با رقبایش به برتری رسانده و سهم بیشتری برای آن کسب و کار در بازار ایجاد نماید. اما چگونه و بر اساس چه اصولی باید به استخدام اعضای تیم فروش اقدام کرد؟ در این مطلب قصد داریم اصول و نکات و روش های استخدام تیم فروش را خدمتتان شرح دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

خصوصیات کارکنان مناسب برای تیم فروش

بد نیست ابتدا یا خصوصیات کارکنان مناسب برای تیم فروش آشنایی پیدا کرده و سپس به روش های استخدام تیم فروش بپردازیم. اولین مورد طبیعتا داشتن استعداد فردی تا حد قابل قبول می باشد. البته علاوه بر استعداد فردی لازم است افراد تیم فروش روحیه یادگیری بالا داشته باشند و هرگز خود را از آموزش بی نیاز نبینند. همچنین افراد تیم باید توانایی وحدت عمل درباره ی یک هدف را داشته باشند و همانند یک فرد با انگیزه بر روی هدف متمرکز شوند. این بدین معناست که حتما اعضای تیم فروش باید روحیه کار تیمی بالایی هم داشته باشند.

روش های استخدام تیم فروش، از موارد بسیار مهم برای کارمندان و مدیران منابع انسانی است، زیرا استخدام افراد با صلاحیت در آینده سازمان نقشی حیاطی ایفا می کند.

فرآیند استخدام تیم فروش (روش های استخدام تیم فروش)

به طور طبیعی بدین صورت است که هر کسب و کار و استارت آپی یک مدیر فروش تعیین کرده و وی مسئول استخدام تیم فروش می شود. حال وی از روش های مختلف از جمله آگهی در روزنامه و سایت های کاریابی اعلام نیاز خود به نیرویی با توانایی های خاص را می نماید. حال از میان رزومه های ارسال شده به دنبال افرادی که بیشترین نزدیکی به خصوصیات مدنظرش را دارند گشته و تعدادی را برای مصاحبه دعوت می کند. از آنجا که تیم فروش باید از کلیه روش های بازاریابی استفاده کنند، همین تماس با افراد متقاضی هم می تواند ملاکی برای انتخاب باشد. زیرا در تماس تلفنی نحوه صحبت کردن متقاضی نشان می دهد که وی چقدر توانایی بازاریابی از طریق تلفن را هم دارد. اما اصل قضیه در مصاحبه حضوری اتفاق می افتد که باید به مسائل مهمی مانند زبان بدن فرد متقاضی توجه فراوان شود.

در طول مصاحبه باید سوالات خاصی پرسیده شود که عبارتند از “معمولا چند ساعت کار می کنید؟” و “بالاترین موفقیت شما در فروش چه بوده  است؟” و “درباره فرصت های فروشی که از دست داده اید بگویید.” و “آیا محصولات یا خدمات ما را دوست دارید؟” و … .

اینجا ارزش کاری کارشناسان مدیریت منابع انسانی برای کمک به فرآیند استخدام تیم فروش بیشتر نمایان می شود. استخدام کنندگان خدمت ارزشمندی به کسب و کار شما ارائه می کنند و برای یافتن کاندیدهای مناسب وقت و انرژی زیادی می گذارند. با این حال، پیش از اینکه کارشناس منابع انسانی تان را به این کار بگمارید، باید شروط جبرانی تان را مشخص کنید تا طرح پرداختی تان را درک کند، این بدین معناست که اگر این فروشنده استخدام شده در مدت چندین هفته یا چندین ماه برای شرکت کاری انجام ندهد چه اتفاقی خواهد افتاد. بدین منظور حتما باید کارشناسان منابع انسانی پیدا کنید که در حرفه شما تخصص دارند و با نیازهای ویژه این حرفه آشنایی کافی دارند و تیم فروش را بر اساس نیازها و المان های محصول یا خدمات ارائه شده در حرفه شما انتخاب می کنند. هرچه درباره بازیگران این عرصه بیشتر بدانید شاهد تفاوت بیشتری در یافتن استعدادهای جدید برای کسب و کارتان خواهید بود.

آموزش های پس از استخدام برای تیم فروش (روش های استخدام تیم فروش)

طبیعتا باید برای رسیدن به اهداف سازمان افراد مستعد استخدام شده را طبق نیازهای سازمان یا کسب و کار آموزش های تخصصی داد. اولین مساله مهم آموزش تیم فروش در مورد ویژگی های محصولات و خدمات ارائه شده در کسب و کار می باشد. عدم آگاهی کامل از کلیه زوایای محصول یا خدمات شرکت بدین معناست که تیم فروش در مواجهه با مشتریان بالقوه نمی توانند اطلاعات قانع کننده ای را در برابر سوالات مشتری ارائه نمایند و این خود یعنی ضعف تیم فروش. پس اولین مورد آموزش تخصصی در زمینه ویژگی های خود آن کسب و کار است. البته آموزش های عمومی دیگری از جمله زبان بدن و انواع بازاریابی از جمله بازاریابی تلفنی، ایمیلی، شبکه های اجتماعی و بازاریابی محتوایی نیز می تواند برای کارکنان تیم فروش ضروری باشد.

فروش حرفه ای و مذاکره همیشه با هم پیوند خورده اند، زیرا اگر مذاکره ای خوب انجام نشود منجر به فروش و نتیجه نخواهد شد. (روش های استخدام تیم فروش)