روانشناسی رنگ ها در بازاریابی

شاید در رابطه با روانشناسی رنگ ها در بازاریابی مطالبی را شنیده باشید؛ اما سوال مهم اینجاست که واقعا رعایت این نکات تا چه میزان می تواند در برندینگ و در ذهن مخاطب تاثیر گذار باشد؟

همانطور که از عنوان آن مشخص است؛ مبحث، مبحث روانشناسی و روانشناختی است. رنگ ها تاثیر بیش از اندازه ای در تحریک شور و هیجانات ما دارند و یا بالعکس ممکن است ما را دلسرد کنند و واکنش منفی ما را به همراه داشته باشند.

یکپارچگی سازمانی باید در تمام المان های کسب و کار رعایت شود تا مشتری احساس کند با مجموعه ای تمام حرفه ای روبروست. یکپارچگی سازمانی عبارتند از: تبلیغات محیطی، تبلیغات دیجیتال، شعارهایی که در آن تبلیغات استفاده می شود، برخورد با مشتریان، المان های بصری مانند طراحی لوگو و …، انتخاب نام برای برند

روانشناسی رنگ ها در بازاریابی(که در یک پست جداگانه مبانی انتخاب نام برای یک برند را شرح خواهیم داد) و سایر موارد که به هویت سازمانی شما باز می گردد و نشان از یکپارچگی شما دارد؛

به این ترتیب زمانی که شما حضور ندارید و نمی توانید به صورت فیزیکی با مشتریان صحبت کنید، مثلا در وبسایت شما، مشتریان شما این یکپارچگى را لمس خواهند کرد. تک تک المان های بصری، معرّف برند شما هستند که رنگ ها، یکی از این المان ها هستند.

رنگ ها در بسته بندی محصولات نیز نقش مهم و تأثیرگذاری دارند و بر انتخاب های ما به طور غیر مستقیم اثر می گذارند. شاید برای شما اتفاق افتاده که یک محصول را صرفا به خاطر بسته بندی جذاب آن خریداری کرده باشید. فارغ از اینکه از خرید آن محصول راضی و یا ناراضی باشید.

در پست های آتی به تفصیل و جداگانه، تک تک رنگ ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

 

روانشناسی رنگ آبی در بازاریابی

آبی رنگ اعتماد، اطمینان، صداقت، مسئولیت پذیری و آرامش است. مطمئن ترین رنگ براى استفاده در هر کسب و کار است و اگر زمانی مردد بودید و نمی دانستید که چه رنگی را استفاده کنید، حتماً آبی را انتخاب کنید. آبی حس اعتماد به نفس و همچنین مسئولیت پذیری را نشان می دهد. آبی رنگ آرامش است و تنش ها و ترس ها را کاهش می دهد. ضربان قلب را آهسته و اشتها را کم می کند. بنابراین اگر در صنعت رستوران داری فعالیت می کنید هرگز از رنگ آبی استفاده نکنید.

همچنین آبی نشان از قدرت یکپارچگی و وحدت دارد. همانگونه که اشاره کردیم آبی باعث افزایش میزان اعتماد و کاهش ترس می شود. بنابراین اگر در مؤسسات مالی و بانکی فعالیت دارید و می خواهید از مردم پول دریافت کنید و یا در صنعت ایرلاین فعالیت می کنید که آدم ها ممکن است از پرواز هراس داشته باشند یا به هر دلیلی این ترس در آن ها وجود داشته باشد که به شما اعتماد نکنند، باید درصد زیادی از ترس های آن ها را کاهش داده و اعتماد آنها را جلب کنید. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

اجازه دهید مثال جالبی را بررسی کنیم:

همانطور که گفته شد، آبی رنگ آرامش است. لذا برای تمرکز بیشتر ورزشکاران، خصوصا در رشته وزنه برداری از رنگ آبی در سر تا سر سالن استفاده می شود. از المپیک ۲۰۰۰ که حسین رضازاده و حسین توکلی قهرمان شدند، ۲۰۰۴ آتن که مجدداً حسین رضازاده قهرمان شد، ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن که بهداد سلیمی قهرمان المپیک شد تمام سالن های وزنه برداری آبی بودند. اما در سال ۲۰۱۶ و المپیک ریو حتما بخاطر دارید که چگونه تمرکز بهداد سلیمی را بر هم زدند! اینبار رنگ کل سالن سبز بود. ممکن است این سوال را بپرسید که مگر این تغییر رنگ چقدر تاثیر داشته؟

یا بگویید شرایط برای تمام ورزشکاران یکسان بوده است. بله. یکسان بوده است. اما ورزشکاران کشور میزبان یا کشورهای دیگر از چهار سال قبل با خبر بودند که قرار است در سالنی با چنین شرایطی مسابقه دهند. اما ورزشکار ما و برخی از ورزشکاران دیگر، خیر! از این موضوع با خبر نبودند.

همین المان های کوچک و ساده می تواند تمرکز مخاطب(مخاطبان) را بر هم بزند.

همانطور که گفتیم آبی رنگ اعتماد نیز هست. اکثر سیاستمداران دنیا در بیشتر سخنرانی ها و کنفرانس های خبری از بکگراند آبی استفاده می کنند. برای اینکه از تنش ها کاسته و حرف خود را باورپذیر تر جلوه دهند.

برای طراحی وبسایت سازمان تان حتماً این رنگ را در نظر بگیرید. خاصه اینکه اگر درگاه پرداخت دارید و محصول یا خدماتی را به فروش می رسانید. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

برندهایی با لوگوهای آبی:

‏Allianz

‏AMERICAN EXPRESS

‏Lufthansa

‏VOLVO

 

روانشناسی رنگ قرمز در بازاریابی

اگر قصد دارید که تمرکز مخاطب تان را بدزدید و متوجه خود کنید، حتما از رنگ قرمز استفاده کنید. قرمز اولین جایی است که چشم به دنبال آن می رود.

قرمز رنگ انرژی است و با هیجان و جابجایی تداعی می شود. از این رنگ برای اتاق نوزادان استفاده نکنید. استفاده نابجا و بیش از حد این رنگ باعث تنش می شود.

قرمز رنگ افراد خاص است و افرادی که قرمز می پوشند یا ماشین قرمز سوار می شوند یا تلفن همراه قرمز رنگ استفاده می کنند قصد دارند خود را متمایز از بقیه نشان دهند.

مخاطبان ماشین فراری قرمز و تلفن های قرمز رنگ اپل را به خاطر بیاورید. این افراد همیشه کسانى هستند که تمایل دارند متمایز از بقیه به نظر بیایند و جلوی چشم باشند.

قرمز رنگ عشق، شور، هیجان و زندگی است. اکثر عروس های چینی لباس عروس شان قرمز رنگ است. به این خاطر که آن ها رنگ قرمز را کاملاً رنگ زندگی می نامند(پرچم کشورشان نیز گواهی مستدل و مستحکم بر این صحبت است)

قرمز، رنگ اشتها نیز هست و رستوران ها و برندهای فست فود کاملاً این نکته را رعایت می کنند. هم در طراحی فضاى رستوران و هم در طراحی لوگو. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

برندهایی با لوگوهای قرمز:

‏CocaCola

‏McDonald’s

‏KFC

‏PizzaHut

‏VIRGIN

 

روانشناسی رنگ زرد در بازاریابی

رنگ زرد رنگ خوشحالی، سرگرمی، شادی و بازیگوشی است. استفاده مناسب و به اندازه آن همان قدر که می تواند خوشحالی و شادی را القا کند، استفاده ی بیش از حد آن می تواند باعث عصبانیت، نگرانی و اضطراب شود؛ خاصه در افرادی که قبلاً سابقه استرس را داشته اند. در استفاده از این رنگ، نهایت دقت را داشته باشید.

همانگونه که ذکر شد، زرد، رنگی است که با سرگرمی و شادی و بازی همراه است. اگر بخاطر داشته باشید اولینPlayStationیا همانPS1با المان های زرد رنگ در تلویزیون شما نمایان می شد. یا در طراحی یکی از بزرگترین کمپانی های فیلم سازی دنیا که یک شیر و لوگوی زرد رنگ، معرف آن است:

‏Metro Goldwyn Mayer

در استفاده از رنگ زرد با دقت گام بردارید و کمی خسیس باشید چون استفاده ی زیاد از حد آن تنش و عصبانیت را به همراه دارد؛ به طوری که روانشناسان معتقدند اگر می خواهید یک محل عبور ایجاد کنید(مثلا در یک خیابان) که افراد توقف نداشته باشند و باعث ترافیک نشوند، حتما از رنگ زرد استفاده کنید. آدم ها خودشان با دیدن این رنگ واکنش نشان داده و عبور می کنند. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

برندهایی با لوگوهای زرد:

‏Walmart

‏Pringles

‏Lipton

 

روانشناسی رنگ سبز در بازاریابی

سبز، رنگ رشد و سرزندگی است و تداعی کننده زندگی جدید است. از لحاظ روانشناسی رنگ سبز با تعادل و هارمونی ذهن، بدن و احساس همراه است و همچنین حس آرامش را ایجاد می کند. سبز تداعی کننده طبیعت، سلامتی، التیام گرفتن و مهربانی است و به بخشنده بودن و سخاوت و همدلی تشویق می کند. اگر نمی دانستید که برای کسب و کارتان از چه رنگی استفاده کنید(در هر جایی و برای هر فعالیتی) شک نکنید و از رنگ سبز استفاده کنید. بنابراین آبی و سبز دو رنگ مطمئن برای استفاده در المان ها و هویت سازمانی شما هستند.

سبز تیره با پول و ثروت و پرستیژ همراه است(رنگ های بکار برده شده در دلار، گواهی بر این ادعاست) در حالی که سبز روشن بیانگر رشد و تازگی است. در دنیای غرب رنگ سبز با پول معنی می شود؛ همانگونه که پول با رنگ سبز.

سبز ترش(که به سبز لیمویی هم معروف است) نشان از عقبه و پتانسیل درونی بالایی است که به شما پیشنهاد داده شده است. به این معنی که ما کاملاً از از پیشنهادی که به شما داده ایم، اطمینان خاطر داریم. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

برندهایی با لوگوهای سبز:

‏Starbucks

‏JOHN DEERE

‏bp

‏android

 

روانشناسی رنگ بنفش در بازاریابی

بنفش، در یک کلمه، رنگ سلطنتی است.

نشان از قدرت، ثروت و جایگاه حاکم محض دارد(تمام این موارد باید همزمان با هم اتفاق بیفتند؛ ممکن است شخصی بسیار ثروتنمد باشد اما نه از قدرت کافی برخوردار است و نه از جایگاه اجتماعی خاصی بهره مند است)

استفاده از رنگ بنفش در لوگو یا بسته بندی لزوماً به این معنی نیست که ما حتماً باید از خانواده سلطنتی باشیم تا از آن محصول استفاده کنیم. برندینگ یعنی ایجاد ذهنیت؛ ما قصد داریم این ذهنیت را ایجاد کنیم که افراد خاص از محصولات ما استفاده می کنند و برای افراد خاص تولید شده اند. بنابراین اگر شما هم از محصولات خاص ما استفاده کنید، قطعا شخص خاصی به نظر خواهید رسید.

بزرگترین خانواده سلطنتی دنیا در بریتانیا هستند و سلطنت با بریتانیا تعریف می شود. دیوید کامرون، نخست وزیر پیشین انگلستان پیش از استعفاء، در اکثر جلسات داخلی و خارجی و همچنین مذاکرات با قدرت های جهان، با کراوات بنفش خود حاضر می شد. او با این کار قصد داشت قدرت سلطنتی کشورش را به دنیا مخابره کند.

اگر المپیک ۲۰۱۲ لندن را به خاطر داشته باشید، تمام فضای شهر و دور تا دور استادیوم ها و المان های معرفی کننده المپیک ۲۰۱۲ به رنگ بنفش طراحی شده بودند. فقط برای اینکه به تمام دنیا هویت کشورشان را مخابره کنند. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

برندهایی با لوگوهای بنفش:

‏Cadbury

‏FedEx

‏Hallmark

‏LOS ANGELES LAKERS

YAHOO

 

روانشناسی رنگ صورتی در بازاریابی

صورتی رنگى است که با شفقت و دلسوزی و ترحم، عشق و رمانتیک بودن آمیخته شده است. همچنین رنگی است الهام بخش و گرم، مایه ی آسایش و رنگی است که امید به آینده را پیشنهاد می کند.

صورتی آرامش بخش است و فارغ از هرگونه تهدید.

همانطور که در بالا اشاره شد، نوید بخش آینده است و همواره امید را در دل ها زنده نگه می دارد. از این رو بسیاری از مؤسسات خیریه از رنگ صورتی استفاده می کنند.

(لوگوی مؤسسه خیریه محک را به خاطر بیاورید)

صورتی منعکس کننده ی لطافت، شیرین بودن و دارای انرژی بصری و احساسی است؛ از این رو استفاده از این رنگ برای محصولات، خدمات و وبسایت های مرتبط با خانم ها بسیار مناسب است. صورتی، مناسب ترین رنگ برای برندهای مرتبط با خانم ها می باشد. لوگوی ویکتوریا سیکرت از معروف ترین آن هاست. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

سالن های زیبایی، خدمات آرایشی و بهداشتی، فروشگاه های آبنبات و شکلات از رنگ صورتی استفاده می کنند.

برندهایی با لوگوهای صورتی:

‏VICTORIA SECRET

‏Barbie

‏Baskin Robbins

‏Hello Kitty

‏T…Mobile

 

روانشناسی رنگ سفید در بازاریابی

در روانشناسی رنگ ها، سفید رنگ آغازی دوباره است. سفید، احساسات را تحریک نمی کند و انسان را تهییج نمی کند.
رنگ سفید این قابلیت را دارد تا راه را برای خلق هر چیز جدیدی که ذهن می تواند تصور کند، باز کند.
در علم بازاریابی مفهومی وجود دارد با عنوان:
‏White Space
یا فضای سفید. فضای سفید زمانی به کار می رود که شما قصد بر هم زدن حواس مخاطب یا جلب کردن توجه او را ندارید! به مخاطب تان اجازه می دهید تا خودش تصمیم بگیرد و همه چیز را بررسی کند. دلیل اینکه شما در جستجوگر تان می نویسید:
‏google.com
و اکثریت فضا را رنگ سفید تشکیل داده و فقط در مرکز تصویر یک کادر کوچک می بینید، به همین خاطر است. به شخص اجازه می دهید تا آزادانه راه های جدید را بدون دخل و تصرفی، خودش آغاز کند. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)
سفید، رنگ صلح(بالا بردن پرچم سفید در تاریخ همواره نشان از صلح داشته است) و دوستی، رنگ تمیزی و خالص بودن است. از این رو اکثر برندهای شوینده و پاک کننده علاوه بر رنگ های دیگری که ممکن است در طراحی هایشان بکار ببرند، رنگ سفید را حتما در لوگو، بسته بندی یا تبلیغات شان استفاده می کنند.
برندهایی با لوگوهای سفید:
‏OralB
‏CloseUP
‏KLEENEX

 

روانشناسی رنگ مشکی در بازاریابی

مشکی رنگ قدرت، تسلط و نفوذ است.
در بسیاری از موارد می تواند غیر دوستانه، دید از بالا به پایین و بسیار جدی باشد.
در کل مشکی به رنگ قدرت شهرت دارد.
مشکی رنگ مورد علاقه جوانان است و به شدت مورد علاقه کسانی که سعی می کنند جایگاه ویژه ای در بین دوستان و جامعه خود پیدا کنند. زیرا این افراد به دنبال یافتن قدرت و تثبیت کردن جایگاهشان هستند.
مشکی رنگ جاه طلبی محض است.
تلفیق مشکی با قرمز، طلایی و یا نقره ای، تأثیر دراماتیکی را ایجاد می کند و در بسته بندی های مشکی با این ترکیب رنگ ها نشان از ارزشمند بودن و گران بودن و خاص بودن آن دارد.
برای بیزینس های لوکس استفاده از رنگ مشکی بسیار مناسب است و نشان از ظرافت و زیبایی و دقت در تولید آن محصول یا خدمت را دارد. محصولات با کیفیت بالا یا همان
‏High quality professional products
و همچنین کالاهای لوکس و کمپانی های ماشین های گران قیمت، رنگ مشکی را مناسب ترین گزینه برای رساندن پیام برند خود می دانند. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)
برندهایی با لوگوهای مشکی:
‏apple
‏AUDI
‏Blackberry
‏MONT BLANC

 

روانشناسی رنگ نارنجی در بازاریابی

نارنجی رنگ گرم، پر جنب و جوش و زرق و برق داری است. ترکیبی از انرژی و خوشی و سرگرمی است. رنگی است که آدم ها دوست دارند ریسک کنند و از آن استفاده کنند و حتی برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنند. در روانشناسی، رنگ ماجراجویی، خوش بینی، اعتماد به نفس و اجتماعی بودن است.

از نظر روانی رنگی است که باعث ایجاد شور و انگیزه می شود و همانند رنگ قرمز باعث تحریک اشتها می شود و در بسیاری از رستوران ها از رنگ نارنجی استفاده می شود. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

نارنجی رنگ مناسبی برای اتاق ها در هتل ها هستند زیرا این رنگ احساس اجتماعی بودن و خونگرم بودن را تحریک می کند و زمانی که از این رنگ استفاده می کنید، به مشتری این احساس را می دهید که خونگرم هستید و احساس نزدیکی و صمیمیت با وی می کنید. همچنین رنگ مناسبی برای کودکان هست و اگر محصول شما اسباب بازی است و یا با مارکت کودکان سر و کار دارید می توانید از رنگ نارنجی استفاده کنید.

برندهایی با لوگوهای نارنجی:

‏HERMES

‏Fanta

 

روانشناسی رنگ طلایی در بازاریابی

طلایی رنگ کیفیت، پرستیژ و لوکس بودن است.

وقتی شما از این رنگ در محصولات یا خدمات خود استفاده می کنید، در واقع به مخاطبان این پیام را ارسال می کنید که محصولات و خدمات شما بسیار گران قیمت هستند و هر کسی قابلیت استفاده از این محصولات یا خدمات را ندارد و کاملاً اختصاصی برای گروه خاصی طراحی شده است.

طلایی از اهمیت زمان، انرژی و روح سخن می گوید و رنگ پیروزی است؛ به همین خاطر است که مدال نفرات اول در مسابقات المپیک، مسابقات جهانی و هر و مسابقه دیگری، همیشه طلایی بوده است.

اولین کلمه ای که بعد از شنیدن کلمهGoldدر ذهن تداعی می شود، کلمه لوکس است.

برند هایی با لوگوهای طلایی:

‏ROLEX

‏Lexux

‏Lindt

روانشناسی رنگ نقره ای در بازاریابی

نقره ای نیز رنگی است که با پرستیژ و رفاه همراه است و از مدرن بودن سخن می گوید.

در اکثر برند های جواهر از رنگ نقره ای استفاده می کنند و رنگ نقره ای نیز همانند رنگ طلایی در برندهای ساعت و جواهر نقش مهمی دارد. به همین خاطر در طراحی تبلیغات و بسته بندی ها به وفور این رنگ به چشم می خورد و همانطور که پیش از این اشاره شد، ترکیب آن با رنگ مشکی نشان از ارزشمند بودن و گران بودن آن محصول دارد.

در برخی موارد برای نشان دادن سرعت، از رنگ نقره ای استفاده می کنند. برای همین بسیاری از کمپانی های اتومبیل سازی، از رنگ نقره ای در تبلیغات و یا حتی لوگوهای خود استفاده می کنند. برای رساندن مفهوم سرعت در تکنولوژی و همچنین در زمینه فناوری اطلاعات، رنگ نقره ای بسیار پر کاربرد است. (روانشناسی رنگ ها در بازاریابی)

برندهایی با لوگوهای نقره ای:

‏Mercedes Benz

‏NISSAN

‏TOYOTA

مدرسه آیا دوره اصول تدوین برنامه بازاریابی برگذار می نماید.

دیگر مقالات دسته ی فروش به شرح زیر است:

 1. 11 شغل اینترنتی پر درآمد در ایران
 2. آزمون شخصیت شناسی DISC
 3. 7 روش جذب ثروت از زبان برایان تریسی
 4. 5 روش کسب درآمد از ارزهای دیجیتال
 5. زندگی نامه مانی خوشبین
 6. بازاریابی با طعم m&m
 7. ارزشهای 5 گانه مشتری مداری
 8. 5 راه مهم برای ثروتمند شدن
 9. اصول نامه نگاری تجاری در روابط بین الملل
 10. 20 کارآفرین برتر زیر 20 سال
 11. 15 شغل پر درآمد که تا دو دهه پیش وجود خارجی نداشتند
 12. 100 برند برتر 2019 از نگاه Interbrand
 13. تو 4 ثانیه روی دیگران تاثیر بگذار
 14. 26 ایده قابل سرمایه گذاری برای استارتاپ
 15. آزمون شخصیت شناسی MBTI
 16. مایکل پورتر، استاد بزرگ مدیریت استراتژیک
 17. 4 مرحله تکامل بازاریابی
 18. زندگی نامه تونی رابینز
 19. قیف فروش چیست؟
 20. مشتری کیلویی چند؟
 21. 16 تفاوت سازمان های مشتری مدار
 22. 20 برند ارزشمند سال 2019
 23. 15 اهمیت مشتری برای کسب و کار
 24. جمعه سیاه یا BlackFriday چیست؟
 25. تکنیک های پرزنت کردن
 26. مهارت های مذاکره فروش
 27. اهمیت برنامه ریزی در مذاکره
 28. روانشناسی رنگ ها در بازاریابی
 29. هنر سوال پرسیدن در مذاکره
 30. آنالیز بازار در بازاریابی
 31. داستان سرایی در فروش
 32. فروش مستقیم چیست؟
 33. اعتمادسازی در فروش
 34. مزایای بازاریابی محتوا
 35. اصول بازرگانی چیست
 36. مذاکره تلفنی چیست؟
 37. بازاریابی چیست؟
 38. کنترل استرس در فروش
 39. بازاریابی ویروسی چیست؟
 40. مهندسی فروش چیست؟
 41. تکنیک های مذاکره در فروش
 42. فروشندگی حرفه ای
 43. روش های استخدام تیم فروش
 44. برنامه بازاریابی چیست؟
 45. وظایف مدیر فروش
 46. مهارت closing در فروش
 47. فروش حرفه ای چیست؟
 48. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 49. عوامل موثر بر رضایت مشتری
 50. تاثیر مذاکره بر فروش
 51. مدیریت فروش چیست؟
 52. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 53. نحوه‌ی مذاکره و چانه‌زنی با مشتری
 54. نهایی کردن فروش
 55. تاثیر رنگ ها در فروش
 56. روش‌ های بهبود ارتباط با مشتری
 57. راه ‌های ترغیب مشتری برای خرید از شما
 58. تفاوت مدیریت و مهندسی فروش با فروشندگی
 59. چگونه مهندسی فروش را بهتر بفهمیم؟
 60. تاثیر رکود اقتصادی بر فعالیت های بازاریابی
 61. راهکارهایی برای حرفه ای شدن در فروش
 62. آشنایی با بازاریابی و سپس مدیریت و مهندسی فروش
 63. نحوه فسخ قرارداد و تبعات آن در ایران
 64. 4 نکته مهم در اس ام اس مارکتینگ
 65. جایگاه یابی در خودفروشی به چه معناست؟
 66. مذاکره در فروش چه تاثیری دارد؟
 67. مذاکره و فروش حرفه ای
 68. خود فروشی چیست؟
 69. اصول اخلاقی در فروش چیست؟
 70. با انواع ورشکستگی آشنا شوید