راه های رسیدن به آرامش درون

انسانی که دارای بالاترین سطح از رفاه مادی بوده ولی از درون احساس رضایت از زندگی و آرامش درونی و روحی و روانی نداشته باشد را نمی توان انسانی موفق دانست. آرامش درونی شاید اصلی ترین فاکتوری است که بر اساس آن بتوان گفت یک فرد خوشبخت است یا خیر. کسی که آرامش درونی دارد با تسلط خوبی که روی افکار خود دارد، هرگز دچار تصمیم گیری های شتابزده نمی شوند. در حقیقت این افراد به علت داشتن این خصلت چند گام از دیگران در مسیر موفقیت جلو هستند. آرامش درون و ذهن می تواند به افراد در تصمیم گیری های منطقی که نتیجه آن به سوی موفقیت رفتن است، کمک شایانی نماید. اما با دانستن راه های رسیدن به آرامش درون، هر فردی می تواند آرامش ذهنی و درونی خود را بشدت بالا برد. در این مطلب قصد داریم از میان راه های رسیدن به آرامش درون که تعدادشان بسیار زیاد است، به برخی از بهترین و موثرترین ها اشاره نماییم تا مخاطبان عزیز با کمک آن ها بتوانند نهایت استفاده را برده و با تقویت آرامش ذهنی خود هر چه بیشتر خود را در مسیر دستیابی به موفقیت قرار دهند. با ما همراه باشید.

تنفس عمیق در راستای رسیدن به آرامش درون

همواره دیده اید که به فردی که عصبانیست یا هیجان بسیاری دارد می گویند، نفس عمیق بکش. این یک باور عمومی بوده که سال هاست از نظر علمی نیز به خوبی اثبات شده است. تنفس عمیق را یکی از راه های رسیدن به آرامش درون می دانند. زیرا وقتی انسان روی تنفس عمیق خود تمرکز می کند، ذهن روی تقویت حیات و جذب هوا متمرکز می شود و از نظر جسمی نیز ضربان قلب منظم می شود و خون رسانی به مغز نیز متعادل می گردد.

رفتن به دل طبیعت و پیاده روی در راستای رسیدن به آرامش درون

یکی دیگر از راه های رسیدن به آرامش درون، رفتن به دل طبیعت و پیاده روی است. این کار موجب می شود که انسان امکان تنفس عمیق در زمانی نسبتا طولانی را پیدا کرده و حس آرامش را از پدیده های موجود در طبیعت دریافت کند. انسان امروزی مجبور است زمان زیادی را در کالبد شهری و در منزل و محل کار بگذراند. پس گذراندن زمان در طبیعت می تواند لذت از یک سکوت و آرامش مثال زدنی را برای وی به همراه داشته باشد که در نهایت به بالا رفتن آرامش ذهن می انجامد.

گوش فرا دادن به موسیقی در راستای رسیدن به آرامش درون

برخی فکر می کنند که موسیقی های آرام و آرامش بخش فقط در رسیدن انسان به آرامش می توانند مفید باشند. اما تحقیقات علمی نشان داده هر انسانی هر نوع موسیقی که از آن لذت می برد را می تواند برای رسیدن به آرامش گوش کند. به طور کلی موسیقی های آرام برای هر شخصی با هر نوع سلیقه ای، آرامش بخش هستند. اما موسیقی های دیگر فقط به علاقمندان آن ها می توانند حس آرامش را منتقل کنند. موسیقی را روان شناسان، غذای روح می دانند. هر انسانی برای سلامت جسم خود و زنده نگه داشتن جسم، غذا می خورد. اما خیلی افراد از یاد برده اند که روح انسان بعد دیگر وجود وی است و آن هم به غذای خود برای داشتن حیات سالم نیاز دارد. (راه های رسیدن به آرامش درون)

روراست بودن با خود در راستای رسیدن به آرامش درون

یک عنصر دیگر در این زمینه، روراست بودن با خود است. انسانی که همان چه در فکرش می گذرد را رفتار می کند، به علت رو راست بودن با خود احساس آرامش درونی بیشتری می کند و درگیری دوگانگی های موجود بین احساسات و عمل خود نخواهد شد. انسانی که در دیدی که به دنیا و هر چیزی دارد، یک نوع فکر می کند، اما در عمل طوری دیگر و معمولا 180 درجه برعکس رفتار می کند، در حقیقت با این دوگانگی بوجود آمده توسط خود، آرامش درونی خود را دچار اختلال می کند.

قابلیت پذیرفتن در راستای رسیدن به آرامش درون

یکی از مشکلاتی که برخی افراد دارند این است که به راحتی نمی توانند بین آنچه تحت کنترل آن ها هست و آنچه تحت کنترلشان نیست تفکیک قائل شوند. انسان در خیلی موارد در زندگی باید بپذیرد که مواردی در دنیا هست که اصلا نمی توان با اطمینان از آن ها حرف زد و ممکن است آنچه که وی در مورد آن ها در نظر دارد اتفاق نیفتد. به همین جهت باید بتواند قابلیت پذیرفتن حقیقت را داشته باشد تا آرامش خود را از دست ندهد.

همچنین انسان هایی می توانند به آرامش درون و در نتیحه به موفقیت برسند که اشتباهات خود را به راحتی بپذیرند و با خود روراست بوده و نتیجه بگیرند که فقط خودشان می توانند خود را به سوی موفقیت روانه کنند. (راه های رسیدن به آرامش درون)

دوست داشتن خود در راستای رسیدن به آرامش درون

برخی خودخواهی را با دوست داشتن و ارزش قائل شدن برای وجود خود اشتباه می گیرند. برخی دیگر هم از آن سمت افراط کرده و اصلا برای خود ارزشی قائل نمی شوند. هر چه انسان بیشتر به خود علاقه داشته باشد آرامش ذهنی و درونی بیشتری را می تواند پیدا کند. انسانی که خود را با وضع موجودش به خوبی پذیرفته و با همین شرایط به خود علاقه مند باشد، هر چند که شرایط اصلا مناسبی هم نداشته باشد، آرامش فکری و درونی بسیار خوبی خواهد داشت. چنین فردی کمتر نا امنی ذهنی را تجربه می نماید.

شوخ طبعی در راستای رسیدن به آرامش درون

افرادی که در هر جمعی وارد می شوند با حس شوخ طبعی خود دیگران را بشاش کرده و نشاط را به جمع هدیه می دهند، اول از همه آرامش درونی خود را بالا برده اند که به این شرایط رسیده اند. حتما افرادی را دیده اید که در بدترین شرایط هم در هر جمعی سعی می کنند با حضور خود نشاط را به دیگران منتقل کنند، هر چند که گاهی ممکن است خود این افراد نیز شاداب نبوده و اصلا شرایط مناسبی برای بذله گویی و شوخ طبعی نداشته باشند. شوخ طبعی با مثبت اندیشی همراه است. افرادی که بسیار مثبت اندیش هستند و همواره نیمه پر لیوان را در هر زمینه ای می بینند، از هر پدیده ای هر چند نامناسب می توانند یک بخش کوچک خوشایند پیدا کنند و همان را در ذهن خود بزرگ کنند و با این کار خود را شاداب تر کنند. این افراد بسیار می خندند. پزشکان در آزمایشات بالینی به این نتیجه رسیده اند که خنده می تواند باعث ترشح هورمون هایی در بدن شده که به سلامت و طول عمر انسان کمک می کند. از این رو این افراد از نظر جسمی نیز به طور معمول سلامت بیشتری دارند. خنده را پادزهر استرس می دانند. یکی از هورمون های مفیدی که در هنگام خندیدن در بدن ترشح می شود نقش آرامش بخشی را در بدن ایفا می کند و دقیقا حالت بدن انسان را در حالت تضاد با شرایط استرس و اضطراب که برای سلامت بدن بسیار مضر می باشد، قرار می دهد. (راه های رسیدن به آرامش درون)

توانایی کنترل و تغییر افکار در راستای رسیدن به آرامش درون

یکی دیگر از روش های رسیدن به آرامش درون، داشتن توانایی کنترل و تغییر افکار است. با تمرکز بیشتر روی افکار، انسان متوجه می شود که بسیاری از چیزهایی که به آن فکر می ‌کند احساس واقعی‌ وی نبوده است و به علت نداشتن کنترل کافی روی افکار خود این موارد در ذهنش شکل گرفته اند. با کنترل افکار می توان موارد نامناسب و آزار دهنده ای که در ذهن ما شکل گرفته را تحت کنترل خود گرفته و تغییر دهیم.

در واقع فقط با توجه کردن به افکار، می ‌توانیم ببینیم که خیلی از آنها مبتنی بر ترس یا قضاوت هستند و چون بدون هیچ مقاومتی می‌آیند و می ‌روند، بیشتر ما به صورت ناخودآگاه در طول زندگی‌ خود با آن ها دچار مشکل می ‌شویم. زیرا باور داریم که ما همان افکارمان هستیم. پس وقتی پدیدار می‌ شوند یا غیب می ‌شوند اصلا به آنها نگاه نمی‌ کنیم یا در مقابل آن ها مقاومت نمی ‌کنیم. بلکه با قبول کردن آنها، به آنها اجازه می ‌دهیم اعتقادات و باورهایمان درمورد خودمان و زندگی ‌مان را شکل دهند.

اما وقتی شروع به تشخیص آنها کنید، می ‌توانید تغییرشان دهید. وقتی ببینید افکارتان تا چه اندازه با احساس واقعی شما متفاوت هستند، می‌ توانید فکر دیگری را جایگزین آن در ذهن خود کنید. تمامی مواردی که در ذهن هر فردی از کودکی تا سنین بالا به مرور شکل گرفته می تواند مواردی نادرست و آزار دهنده به ویژه برای خود شخص باشد. از این رو اینکه انسان هر زمانی که به خود بیاید هم دیر نیست، یک اصل اساسی می باشد. یعنی هر فردی نباید بگوید من سن زیادی دارم و دیگر نمی توانم افکار خود را تغییر دهم. بلکه با تلاش برای تسلط بر افکار خود باید سعی کند که افکار نادرست و منفی را در خود از بین برده و آن ها را با موارد مناسب جایگزین کند. (راه های رسیدن به آرامش درون)

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

دیگر مقالات هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا:

 1. تیپ شخصیتی ENTJ
 2. تیپ شخصیتی INTP
 3. تله رها شدگی در زندگی چیست؟
 4. تیپ شخصیتی ISTJ
 5. با کارفرما مخالفت کن و استخدام شو
 6. تیپ شخصیتی ENTP
 7. تئوری تله های زندگی جفری یانگ
 8. آزمون شخصیت شناسی MBTI
 9. تحلیل رفتار متقابل چیست؟
 10. تیپ شخصیتی ESTJ
 11. چرا افراد موفق هوش هیجانی بالایی دارند
 12. مفهوم نظم شخصی چیست؟
 13. تیپ شخصیتی ISFJ
 14. تفکر مثبت چیست؟
 15. عوامل موثر در روابط عاطفی
 16. مسئولیت پذیری چیست؟
 17. خود ابرازی چیست؟
 18. هوش هیجانی در محیط کار
 19. بلوغ عاطفی چیست؟
 20. تفاوت EQ با IQ
 21. برنامه ریزی عصبی کلامی NLP
 22. روش های تغییر نگرش
 23. هوش مالی چیست؟
 24. خودشکوفایی چیست؟
 25. راه های رسیدن به آرامش درون

 26. بهبود هوش هیجانی
 27. هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار
 28. عزت نفس چیست؟
 29. روش های تقویت عزت نفس
 30. خودآگاهی چیست؟
 31. هوش عاطفی چیست
 32. نشانه های هوش هیجانی بالا
 33. کنترل استرس در فروش
 34. تعریف هوش هیجانی
 35. هوش هیجانی
 36. مهارت مدیریت احساسات
 37. هوش هیجانی و چهارشنبه سوری
 38. چگونه جر و بحث را در رابطه عاطفی کنترل کنیم؟
 39. مدیریت احساسات در فروش شخصی
 40. هوش هیجانی چیست ؟
 41. کنترل هوش هیجانی در کودکان چگونه صورت می گیرد
 42. تاثیر هوش هیجانی بر فروش
 43. هوش هیجانی به چه معنایی است؟
 44. برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از برترین تست های شخصیت شناسی است که کاربرد های فراوانی دارد. به طور مثال می توان از این تست برای شناخت شخصیت افراد استفاده نمود تا بتوان با دانستن خصوصیات تیپ شخصیتی این اشخاص پس از استخدام، آن ها را در بهترین موقعیت شغلی که با خصوصیاتشان همخوانی دارد، قرار داد. اگر شما در جایگاه کارفرما قرار دارید، با استفاده از تست MBTI می توانید کارمندان را بهتر شناخته و از آن ها کارهایی را بخواهید که بتوانند بهترین عملکرد را در انجام آن داشته باشند. بدین وسیله شما می توانید بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن بگیرید و سریع تر به سمت موفقیت حرکت کنید.

به طور مثال زمانی که قصد دارید شخصی را در سازمان خود استخدام کنید، یه زبان بدن وی دقت می کنید. نگاه می کنید که او چطور نشسته، طرز نگاه کردن او چگونه است، دست هایش به چه حالتی قرار دارند و به صورت کلی دقت ویژه ای به حرکات و اشارات بدن وی می کنید. شما این کار را انجام می دهید تا بتوانید شخصیت او را بشناسید و یا استفاده از این شناخت برای او تصمیم گیری کنید.

مثال دیگر از مورد فوق، این موضوع است که زمانی که قصد دارید تا شخصی را برای مجموعه خود به کار گیرید، هوش هیجانی او را با استفاده از تست هوش هیجانی بار ان (تست هوش هیجانی baron) می سنجید تا متوجه شوید که او چه شخصیتی دارد و در زمان بحران و فشار های عصبی، عکس العمل وی چگونه خواهد بود. این موضوع یکی از مهم ترین موضوعات در استخدام کارمندان است زیرا برخورداری از هوش هیجانی بالا در رشد و ارتقا سازمان ها تاثیر مستقیم دارد و می بایست حتما مورد توجه قرار گیرد.

ما در مدرسه کسب و کار آیا که یکی از برترین موسسات آموزشی کشور است، به این موارد اهمیت ویژه ای داده و بدین منظور کارگاه های آموزشی و دوره های متعددی برای ارتقای مهارت های فردی مانند دوره زبان بدن، دوره هوش هیجانی، دوره مهارت فردی1، دوره مهارت فردی2، دوره مذاکره، دوره فروش حرفه ای، دوره سخنوری، دوره تصمیم گیری و انواع دوره های مدیریت برگزار می نمائیم. همچنین موسسه آیا یکی از برترین برگزار کنندگان دوره های جامع مدیریت راهبردی کسب و کار MBA و دکترای راهبردی کسب و کار DBA در سطح کشور می باشد.

هدف ما در موسسه کسب و کار آیا بالا بردن توانایی های افراد در زندگی شخصی و حرفه ای است.

دکتر یحیی علوی یکی از برترین اساتید حوزه مدیریت و فروش است که همواره بر جذب نیروهای متخصص و کارآمد تاکید دارند. یکی از ویژگی های مهم سازمان ها انتخاب افراد شایسته در موقعیت های شغلی مناسب است. دکتر علوی همچنین یکی از برترین سخنرانان حال حاضر کشور است که در زمینه مشاوره کسب و کار ها نیز فعالیت دارد. در واقع او یکی از برترین مشاوران بین المللی کسب و کار در کشور عزیزمان ایران است. او بیش از 500 کارگاه آموزشی فروش، بازاریابی و کسب و کار، با بیش از ۵۰،۰۰۰ دانش آموز برگزار نموده و به شرکت های بزرگ و نامی بسیاری، مشاوره کسب و کار ارائه داده است. تفاوت دکتر علوی در انجام دادن امور و رسیدن به همه چیز است. یکی از عبارات برجسته او think outside the box می باشد.