دوره DBA چیست؟

با توجه به پیشرفت های جهانی در تمامی عرصه ها از جمله مدیریت، نیاز به بالا بردن اطلاعات در زمینه های مدیریتی و رهبری، بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. مدیریت به شیوه های گذشته تقریبا منسوخ شده و متد های جدید و علمی که بازخورد های مثبت فراوانی داشته است، جای خود را به روش های قدیمی داده است. مدیریت به روش کنونی ماحصل انجام پژوهش های فراوان، ارائه و به کار گیری نظریه های متفاوت مدیریت، سعی و خطای بسیار و جمع آوری بازخورد های متنوع از جوامع آماری متفاوت از سراسر دنیا می باشد. بسیاری از مدیران کسب و کارها امروز به این درک رسیده اند که باید برای مدیریت بهتر مجموعه شان، دانش و مهارت مدیریتی خودشان را بالا ببرند یا اگر دانش فنی درستی ندارند، اصول مرتبط با رهبری را به صورت آکادمیک فرا بگیرند. شاید نام دوره های MBA و DBA به گوش شما خورده باشد و این سوال برایتان پیش آمده باشد که دوره MBA و دوره DBA چیست؟

DBA از کجا آمده است؟ (دوره DBA چیست؟)

کلمه DBA با برداشتن حرف اول از مجموع کلمات انگلیسی Doctorate of Business Administration به وجود آمده است که معنی آن دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار است. دوره های متعددی با نام دوره DBA در سطح داخلی و جهانی برگذار می شود که هدف اصلی آن انتقال علم روز در مقوله مدیریت به مدیران ارشد برای ارتقا سیستم مدیریتی سازمان مورد نظرشان و در نتیجه ارتقا و بهبود سازمان تحت رهبریشان می باشد. در واقع دوره دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA بالا ترین و در واقع عالی ترین سطح آموزش مدیریتی برای مدیران کسب و کار ها و سازمان ها است. دوره DBA در واقع یک سطح از لحاظ علمی و کاربردی از دوره MBA بالاتر است.

سال های سال است که چهارچوب مدیریتی بسیاری از مدیران از همان روش سنتی رئیس و مرئوسی تبعیت می کند که امروز ثابت شده است که این روش مدیریت دیگر جواب نمی دهد و روش درست مدیریت یک مجموعه در واقع رهبری (LEADERSHIP) است. دوره مدیریت DBA، آموزش هایی به مدیران می دهد تا بتوانند سازمان تحت مدیریت خود را به بهترین شکل ممکن با استفاده از درست ترین متد ها رهبری کنند و در نهایت به ماکزیمم بهره وری برسند. بالا بردن بهره وری در نهایت به بالا رفتن فروش و سود مجموعه و در کنار آن به رضایت سازمانی منتهی می گردد.

توانایی هایی که در دوره DBA کسب می شود (دوره DBA چیست؟)

کسانی که در این دوره مدیریتی ثبت نام می کنند، طوری آموزش می بینند که در آینده آمادگی مواجهه با هر مسئله ای را داشته باشند و بتوانند در آن موقعیت بهترین تصمیم گیری را داشته باشند. یکی از سرفصل هایی که در این دوره ها تدریس می شود، مدیریت مالی است. فراگیری این مهارت ها به مدیران این امکان را می دهد تا درک بهتری از اوضاع اقتصادی سازمان خود پیدا کنند و در نهایت بتوانند اشراف صد در صدی بر اتفاقات مالی مجموعه خود داشته باشند. علاوه بر مهارت یاد شده در دوره DBA به مدیران آموزش داده می شود تا تدوین استراتژی های کسب و کار را در صدر اموری که باید انجام دهند قرار داده و برای همه امور برنامه ریزی نمایند. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوئیم، هدف این دوره مدیریتی، در واقع قابل استفاده نمودن علم مدیریت و لمس نتیجه ی علوم مدیریتی در دنیای واقعی است.

چرا دوره DBA؟ (دوره DBA چیست؟)

با توجه به شرایط پر تلاطم اقتصاد داخلی و همچنین فراز و فرود اقتصاد جهانی در سال های اخیر، رقابت شرکت ها وارد فضای چالشی جدیدی شده که نسبت به سابق کاملا پیچیده تر گردیده و صرف داشتن سرمایه و حتی تجربه مدیریتی قبلی، باز هم تضمینی برای موفقیت یک سازمان وجود ندارد. در چنین شرایطی، استفاده مجموعه ها و سازمان ها از نیروهای انسانی که دانش تخصصی و مهارت کاربردی در حوزه مدیریت دارند، عامل ماندگاری پایدار و کسب موفقیت واقعی می باشد. دوره دکترای حرفه ای کسب و کار با توجه به سرفصل هایی که پوشش می دهد، تمام نیازهای آموزشی مدیریتی را در بر می گیرد. این دوره ها معمولا به صورت عمومی تدریس می گردند و سرفصل های متعددی از جمله کارآفرینی و رهبری، اصول وفنون مذاکره، رفتار سازمانی، استراتژی های برندینگ و اصول مدیریت مالی برای مدیران را شامل می شوند. لازم به ذکر است تمامی کسانی که در چند سال اخیر از دوره های مدیریتی از جمله دوره مدیریت DBA فارغ التحصیل شده اند، سریعا جذب کار شده و به همان سرعت هم رشد کرده اند.

مدرسه کسب و کار آیا، با تجربه بسیار موفق در زمینه برپایی دوره های مدیریتی متعدد، اقدام به برگذاری کامل ترین و طولانی ترین دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار یا DBA، نموده است. این دوره به مدت 288 ساعت، جامع ترین دوره DBA موجود در کشورمان ایران است که شامل 12 سرفصل مهم مدیریتی است که هر کدام به صورت یک دوره جداگانه تدریس می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی عکس زیر کلیک نمائید:


دوره های جامع مشابه مدیریتی :