تیم سازی چیست؟

هر سازمان یا کسب و کاری از نیروهای انسانی کم یا زیاد بر اساس مقیاس آن سازمان تشکیل می شود که به عنوان یک تیم در کنار هم برای نیل به اهداف آن سازمان یا کسب و کار همکاری می کنند. اما برخی کسب و کارهای بزرگ در هر یک از بخش های خود یک تیم مجزا دارند. در هر دو شکل ذکر شده تیم سازی از مهم ترین مسائل در زمینه ایجاد کسب و کار به شمار می رود. در حقیقت در مدیریت کسب و کار از ابتدای امر ایجاد یک تیم مناسب و جمع آوری یک تیم هماهنگ و دارنده روحیه کار تیمی می تواند یک گام اساسی رو به موفقیت باشد. اما بسیاری دقیق نمی دانند فرآیند تیم سازی چیست؟ در این مطلب به موضوع تیمسازی خواهیم پرداخت.

تعریف تیم سازی یا تیم بیلدینگ (تیم سازی چیست؟)

به صورت ساده در بیان تعریف تیم سازی یا به عبارت دیگر تیم بیلدینگ می توان گفت که تشکیل یک گروه 2 نفره یا بیشتر برای انجام کاری مشخص و نیل به هدفی مشخص را فرآیند تیم سازی گویند. این مورد برای اکثر کسب و کارها یک مساله حیاتی به شمار می رود. اما در مورد استارتاپ ها که معمولا به سرمایه متکی نیستند و بیشتر به دانش اعضای گروه متکی هستند، تیم سازی شاید مهم ترین بخش از کار باشد.

تیم سازی صحیح، تشکیل یک تیم متخصص که تمام تخصص های مورد نیاز کسب و کار را داشته باشند و مشارکت دادن اعضای تیم در کارها و تصمیمات است که به تقسیم صحیح وظایف منجر شده و اعضای تیم نیز شوق کار پیدا کرده و دلسرد نمی شوند و کسب و کار به سرعت رو به موفقیت قدم بر می دارد.

دیدگاه های اشتباه در مورد تیم سازی (تیم سازی چیست؟)

متاسفانه برخی به ویژه در کشور خودمان دیدگاه های سنتی اشتباهی در مورد کار گروهی دارند. به عنوان مقال می گویند شریک اگر خوب بود خدا برای خودش شریک می گرفت. این یک دید فوق العاده غلط است. خدا ذاتی یگانه است و بالعکس وی انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند. حتی همین نظام خانوادگی انسان ها که خداوند زن و مرد را برای تکمیل هم آفریده نشان می دهد برای تکامل در زندگی بدون دیگر انسان ها ممکن نیست. برای انجام کارهای بزرگ هم توانایی یک گروه از یک نفر بیشتر است. پس اگر یاد بگیریم که با کنار هم قرارگرفتن توانایی هایمان، بتوانیم کارآمدی را بالا برده و بهترین نتیجه را حاصل کنیم ، می توانیم بگوییم که تیم سازی بسیار مقوله مفیدی به حساب می آید.

اهمیت تیم سازی برای استارت آپ ها (تیم سازی چیست؟)

می دانیم تیم سازی یکی از پایه های اصلی موفقیت کسب و کارهاست. اما برای استارتاپ ها قطعا اصلی ترین پایه موفقیت است. استارت آپ ها سرمایه کلانی به طور معمول ندارند و بر اساس تخصص شکل می گیرند. پس در تیم سازی باید افرادی با تک تک تخصص های مورد نیاز گرد هم جمع شوند. در برخی موارد لازم است که به طور همزمان برخی از افراد تیم بتوانند در چند تخصص کار کنند. زیرا معمولا در ابتدای کار استارت آپ ها کمبود پرسنل دارند. به عنوان مثال ممکن است لازم باشد که یکی از افراد استارتاپ، فن مذاکره را بلد باشد یا اینکه لازم است فرد دیگری تقسیم بندی کارها را بلد باشد. یا دیگری فروش را بلد باشد. اما در شرایط خاص ممکن است یک نفر باید در هر سه این موارد کارآیی داشته باشد.

بزرگ ترین اشتباه برخی ایده پردازان استارت آپ ها این است که ترجیح می دهند همه کارها را به عهده بگیرند تا سهم بیشتری در تصمیم گیری ها داشته باشند. نباید از یاد برد ایده پردازی یا سرمایه گذاری در یک استارت آپ دلیلی بر این نیست که فرد مورد نظر همواره صاحب بهترین تصمیمات است. ممکن است شما به عنوان یک ایده پرداز استارت آپ، عده ای را دور هم جمع کنید تا کسب و کارتان را شکل دهند و چون دقیقا می دانید که ایده تان چیست، اصرار می کنید تا همه تصمیمات را به تنهایی بگیرید.

معمولا چنین نوعی از تصمیم گیری ها منجر به شکست می شوند و استارت آپ به موفقیت نمی رسد. زیرا اعضای تیم شما هر کدام نظراتی دارند که لازم است به آنها گوش دهید تا با خرد جمعی و استفاده از تخصص آن ها بهترین تصمیمات را بگیرید. هر چند که گوش دادن به حرف های آن ها دلیل بر انجام آن ها نمی شود و در نهایت تصمیم گیرنده نهایی خود شما خواهید بود.

سازماندهی و تیم سازی یکی از مهم ترین و حیاطی ترین موارد موجود است که هر مدیر کسب و کار یا کارآفرینی باید توجه وافر به آن داشته باشد.

مدیریت نابع انسانی یکی از مهم ترین اموری است که باید در یک سازمان به آن توجه نمود، زیرا موفیت یک سازمان درگرو بالا بودن کیفیت نیروی انسانی آن سازمان است.