تیم سازی در سازمان

برای موفقیت در هر کاری اول داشتن آگاهی، هدف و برنامه مورد نیاز است. اما تمامی این موارد بدون داشتن یک تیم خوب نمی توانند از حالت نظری به حالت عملی تبدیل شوند. در حقیقت تیم بازوی مدیریت سازمان برای نیل به اهداف کلان است. تیم در هر سازمانی از نیروهای انسانی تشکیل می شود که هر کدام تخصص خاص خود را دارند و تخصص های آن ها مکمل یکدیگر بوده و در کنار هم نیازهای سازمان را تامین می نمایند. البته هر یک از این افراد، انگیزه منافع شخصی نیز در قالب کار در سازمان دارند که طبیعتا با موفقیت سازمان، این افراد نیز به سود خود می رسند. بحث اشتراک انگیزه در میان افراد یک سازمان بسیار مهم و حیاتی است. در ادامه بیشتر به مقوله تیم سازی در سازمان می پردازیم. با ما همراه باشید.

تعریف تیم کاری در سازمان (تیم سازی در سازمان)

واضح است در هر سازمان یا کسب و کاری چه بزرگ، چه متوسط و چه کوچک باشد، یک فرد نمی تواند عهده دار کلیه وظایف و مسئولیت ها باشد. هر فردی باید در سازمان از یاری و مشورت همکاران خود بهره گیرد. درصورتی ‌که افراد سازمان با یکدیگر همانند یک تیم و بسیار هماهنگ کار کنند، اهداف بسیار پیچیده به راحتی قابل حصول هستند. در تعریف تیم کاری باید عنوان نمود که تیم کاری از گروهی از افراد تشکیل شده است که برای رسیدن و نیل به هدفی مشترک، در کنار یکدیگر کار می ‌کنند و هر یک وظایف محوله را انجام داده و به یکدیگر هم یاری می رسانند. افرادی که یک تیم را تشکیل داده‌ اند، در حالت ایده ‌آل باید اهداف و مقاصد مشترک و تا حدودی خط سیر فکری یکسانی داشته باشند. واضح است که افرادی که با یکدیگر سازگاری ندارند، هرگز نمی‌ توانند یک تیم را تشکیل دهند. اعضای تیم باید علایق، فرآیند فکری، طرز رفتار، ادراک و تمایلات مشابه و نه لزوما یکسان، داشته باشند و در کنار این موارد، روحیه انعطاف پذیری داشته باشند تا بتوانند بخود را هر چه بیشتر با سایر اعضای تیم کاری هماهنگ نمایند و به تقابل با آن ها برنخیزند.

نیروی انسانی، تخصص های مخصوص به خود دارند که در کنار هم نیازهای سازمان را تامین می کنند. تیم سازی در سازمان بازوی مدیریتی هر مجموعه برای نیل به اهدافش است.

اندازه تیم درون سازمان (تیم سازی در سازمان)

در سازمان ها و کسب و کارهای کوچک کل کار به صورت یک تیم انجام می شود. اما در کسب و کارها و سازمان های بزرگ در هر قسمت یک تیم از پرسنل وجود دارد. اندازه تیم درون سازمان، به میزان پیچیدگی وظایفی که بر عهده تیم گذاشته شده است بستگی دارد. به‌ طور ایده ‌ال می توان گفت هر تیمی باید از هفت تا ده نفر تشکیل شده باشد. تعداد اعضای بسیار زیاد، می ‌تواند موجب سردرگمی و کج‌ فهمی در میان اعضای تیم گردد.

مفهوم تیم سازی(تیم سازی در سازمان)

برای فرآیند تیم سازی مراحل متعددی در نظر گرفته شده است که ابتدایی ترین مرحله، مرحله شکل گیری تیم است. در این مرحله تازه افراد با هم به صورت خیلی رسمی روبرو میشوند. در هعمین مرحله باید منشور و اهداف نوشته شده و امضا شود. حال تیم در حال شکل گیری قادر خواهد بود تا مرزهای خود را با تعیین اینکه چه مواردی مورد انتظار است تعیین کند. اعضای تیم با انجام وظایف بسیار زیاد و بدون تعارض با یکدیگر آشنا خواهند شد. این امر تعهدی را برای ایجاد اهداف بزرگ ‌تر در بین اعضای تیم ایجاد می ‌کند.

در مرحله دوم بین اعضا بحث و جدال در می گیرد. زیرا هر شخص ایده های خود را ارائه می دهد و اختلاف نظر به طور طبیعی بوجود می آید. اینجاست که داشتن روحیه انعطاف پذیری می تواند کلید راه حفظ ارتباط اعضای تیم باشد. باید گفتگو به خوبی صورت گیرد تا بتوان به نتیجه رسید.

در مرحله سوم باید روی نکات مشترک در نظرات اعضا بیشتر تمرکز شود و سپس به حل و فصل اختلاف نظرها پرداخته شود. در این صورت مشارکت بالایی بین اعضای تیم به وجود می آید.

اما مرحله آخر، اجرا است و پس از آموزش های نهایی اعضای تیم آغاز می شود. در این مرحله راه‌ های گوناگون بایستی مورد توجه قرار گیرند، تا به همراه ایجاد شدن مورد چالش نیز واقع شوند. در این مرحله تیم به طور کامل تشکیل شده است و اعضای تیم، نقش  و مسئولیت خود را به‌ خوبی می ‌شناسند. اعضا ترجیح می ‌دهند تا ورودی‌ های بیشتری را در فرایند خود داشته باشند. اعضای تیم همان‌ طوری که به خود آموزش می ‌دهند، می ‌توانند در خود ایجاد انگیزه نیز بنمایند. بنابراین، تلاش‌ های آن‌ها باید شناسایی شده و هر گونه پیشرفتی باید مورد تشویق قرار گیرد. این امر، با ارائه چالش ‌های جدید به تیم صورت می ‌پذیرد.

نکاتی در زمینه تیم سازی در سازمان (تیم سازی در سازمان)

در هر سازمان برای موفقیت تیم ها و نهادینه کردن فعالیت آنها در کلیه سطوح سازمانی نیاز به مدلی برای شروع کار وجود دارد. شاید اولین سوالی که در این مدل باید مطرح شود این است که آیا هر سازمانی نیازمند تیم های کاری است؟ برای پاسخ به سوال فوق می توان همان اصل مشهور مدیریتی را دوباره در ذهن مجسم کرد که: موضوع کاملا بستگی به شرایط دارد. لذا بهتر است با دید انتقادی به فرآیند تیم سازی پرداخته شود. ابتدا باید اهداف سازمان تعیین شود. و به این سوالات پاسخ داده شود که فلسفه وجودی سازمان چیست؟ نقش تیم ها در دستیابی به اهداف سازمان چقدر است؟ در گام دوم امکان پذیری باید مورد ارزیابی قرار گیرد. نیازهای حیاتی سازمان و شناسایی اولویت ها در مرحله سوم مورد توجه هستند. در مرحله چهارم موانع تیم سازی در سازمان باید کشف شود. حال باید یک تیم در مقیاس کوچک شکل گرفته و در طول زمان گسترش یابد.

تیم سازی چیست؟ تشکیل یک گروه 2 نفره یا بیشتر برای انجام کاری مشخص و نیل به هدفی مشخص را تیم سازی یا به عبارت دیگر تیم بیلدینگ می گویند.

یک تیم خوب و کارآمد ویژگی هایی دارد که در این بخش به اختصار شرح داده می شوند. اولین مورد تعهد یکپارچه اعضا است. درصورتی‌ که تعهد کاملی از جانب اعضای تیم وجود نداشته باشد، هیچ اتفاقی در یک تیم رخ نخواهد داد. تعهد، دستیابی به اهداف سازمانی را بسیار آسان ‌تر می‌ گرداند. وجود تعهد از جانب اعضای تیم و یک رهبری خوب، منجر به ایجاد یک تیم تعاملی به همراه محیطی کاری با بهره‌ وری بالا می ‌گردد. استفاده از خلاقیت اعضا از دیگر نشانه های تیم کارآمد است. از آنجایی که استفاده از شیوه‌ های مبتکرانه و غیرمعمول در اقتصاد امروز بسیار ضروری است، در نتیجه اعضای تیم بایستی به شیوه‌ های خلاقانه برای حل‌ و فصل مشکلات فکر نمایند.

حضور مشاوران در تیم، امری ضروری است. اگر تا به حال از مشاوران خبره برای استارت ‌آپ خود استفاده نکرده ‌اید، قطعا در تیم‌ خود به وجود آن‌ ها نیاز دارید. وجود افرادی که دلسوزانه و هوشمندانه برای موفقیت استارت‌ آپ‌ شما زحمت می ‌کشند، تا حد زیادی می‌ تواند پول و سرمایه شرکت شما را حفظ نماید و شما را به سوی موفقیت سوق دهند. روی مربیان و مشاورانی که قرار است به تیمتان اضافه شوند سرمایه‌ گذاری کنید، زیرا این ‌ها همان کسانی هستند که با تجارب خود، چشم‌ انداز کسب‌ و کار شما را بهبود می‌ دهند.

اهمیت و مزایای تیم سازی در سازمان (تیم سازی در سازمان)

یکی از اصلی ترین مزایای تیم سازی در سازمان ترویج خلاقیت در میان اعضا می باشد. وقتی اعضای سازمان خود را به صورت تیمی در معرض فعالیت های گروهی قرار می دهید از آنان می‌خواهید فرای تفکری فکر کنند که قبلا به آن عادت داشته‌ اند و از تصورات خود برای یافتن راه‌ حل‌ های نوینی استفاده کنند که در تحقق اهداف تیم موثر هستند. همچنین این موضوع انگیزه و اعتماد به نفس این افراد را نیز بالاتر می برد. به طوری که وقتی افراد در فعالیت ‌های تیمی درگیر می ‌شوند اعتماد بیشتری به مهارت‌ های خود پیدا می ‌کنند و به ‌این ترتیب به فعالیت ‌های چالش ‌برانگیزی گرایش پیدا می‌ کنند که برای انجام آن پشتکار فراوان دارند. علاوه ‌بر این ایجاد اعتماد به تک تک اعضای تیم و فعالیت آنان از جمله نتایج کار گروهی است. وجود فعالیت تیمی و گروهی در سازمان به خودی خود نیروی انگیزشی قوی برای انجام وظایف کاری است، زیرا نشان‌ دهنده بخشی از تعهدات سازمان است.

در نهایت باید ذکر کرد که راندمان و بهره وری در سازمان با فعالیت های تیمی بشدت بالا می رود. اعضا با فراگیری مهارت های کار تیمی به جای رقابت با هم به همکاری در رسیدن به اهداف سازمان متمایل شده و با انگیزه پیش می روند. در نهایت هم مدیریت باید با درک مناسب از زحمات آنان با تشیوق های به موقع در هنگام پیشرفت سازمان و حرکت به سوی اهداف سازمانی، آن ها را با انگیزه تر نماید.

در نهایت باز هم تکرار می کنیم در برخی سازمان ها نیاز به وجود یک تیم به صورت کلی و در برخی دیگر برای هر قسمت و موضوع تخصصی نیاز به وجود یک تیم وجود دارد.

سازماندهی و تیم سازی یکی از مهم ترین و حیاطی ترین موارد موجود است که هر مدیر کسب و کار یا کارآفرینی باید توجه وافر به آن داشته باشد.