اینفلوئنسر مارکتینگ چیست ؟

امروزه اینفلوئنسر ها نقش پرنگ تری در مقاله های بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ با افزایش روابط فضای مجازی (شبکه های اجتماعی) در زندگی مردم دارند. فضای مجازی انگیزه ای شده تا از اخبار جهانی آگاه شوند، علایق خود را بشناسند، افرادی که به آنها علاقه دارند را دنبال کنند و در مورد هر موضوعی که علاقه داشته باشند نظر بدهند و درباره آن به گفت وگو بپردازند. (اینفلوئنسر مارکتینگ چیست ؟)

مردم با استفاده از فضای مجازی قدرت انتخاب بیشتری پیدا کرده اند، برای اینکه شبکه های اجتماعی به دید مردم در همه زمینه ها، مخصوصاً محصولات گسترش بخشیده است.

اینفلوئنسر کیست؟

به افراد سرشناس  و با نفوذ در شبکه های اجتماعی اینفلوئنسر می‌گویند. با گسترده تر شدن شبکه های اجتماعی، مردم با دیدن عکس، فیلم و … اینفلوئنسرها  نحوه زندگیشان تغییر یافته است. این افراد مشهور و مؤثر در شبکه های اجتماعی، با انتشار عکس ها و فیلم ها با مضمون مشکلات اجتماعی، اقتصادی، هنری، ورزشی و … انتشار ویدئوهایی از زندگی روزمره، حرفه، علاقه‌مندی‌ها، سرگرمی‌ها و دغدغه‌های خود مردم را به سمت وسوی خود کشانده اند.

هر یک از مردم با سلایق خاص خود این افراد را دنبال می کنند که در برخی از موارد جمعیت طرفداران آنها به میلیون هم می رسد. این گروه از مردم بر خلاف سلبریتی ها (هنرمندان، ورزشکاران، فعالان سیاسی-اجتماعی و… ) بیرون از فضای مجازی کمتر محبوبیت دارند اما تأثیرگذاری آنها در فضای مجازی به مراتب بیشتر از سلبریتی ها است.(اینفلوئنسر مارکتینگ چیست ؟)

جالب است بدانید؛ اینفلوئنسرها به دو دسته تقسیم میشوند که عبارتند از :

ماکرو اینفلوئنسر و میکرو اینفلوئنسر

ماکرواینفلوئنسر: به افرادی که می گویند که بیش از 500 هزار دنبال کننده داشته باشند.

میکرو اینفلوئنسر: به افرادی گفته می شود که ما بین 10 تا 500 هزار دنبال کننده داشته باشند.

سرانجام اینفلوئنسرمارکتینگ:

«بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها را اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گویند.»

اینفلوئنسرمارکتینگ یکی از ترندهایی است که روند رو به رشدی را در سال 2017 در دنیای دیجیتال مارکتینگ پیش گرفته است.

بازاریابی دهان به دهان(Word of mouth marketing)  یکی از روش هایی است که تا امروز مورد پسند بازاریان بوده و نتیجه خوبی هم دربر داشته است.  اینفلوئنسر مارکتینگ ابزاری است که همیشه برای کسب و کار مورد استفاده قرار گرفته اما امروزه با توجه به رشد شبکه های اجتماعی از این ابزار در مراحل دیگری مورد استفاده قرار میگیرد. در حقیقت اینفلوئنسر راه ساده ای برای اجرای بازاریابی دهان به دهان با کیفیتی با سطح عالی است.

در روش بازایابی دهان به دهان افراد موثر راجع به برند یا خدمات با مخاطبان خودشان به مباحثه می‌پردازند، مخاطبین نیز به دلیل قبول داشتن اینفلوئنسرهای مورد علاقه خود حرف های ایشان را در نظر گرفته و در انتخاب هایشان گفتار اینفلوئنسرها را هم تأثیر می دهند.(اینفلوئنسر مارکتینگ چیست ؟)

تفاوت کار ماکرو اینفلوئنسر و میکرو اینفلوئنسر

میکرو اینفلوئنسرها افرادی کارساز در زمینه های تخصصی با فالوورهای وفادار هستند که نرخ تأثیرگذاری  (Engagement Rate) بالایی بین مخاطبان خود دارند. این میزان بالاتر از نرخ ثمربخشی سلبریتی‌ها و حتی ماکرو اینفلوئنسرها است، که در آخر کسب و کارها با میکرو اینفلوئنسرها، میزان برگشت سرمایه (ROI) بیشتر و مناسب تری به سلبریتی ها و ماکرو اینفلوئنسرها خواهند داشت.

یکی از موارد مهم در کار با اینفلوئنسرها طرح ریزی کمپین مناسب و مبتکر و مدیریت آن است. کسب و کارها باید بتوانند برای کار با اینفلوئنسرها کمپین‌های خلاقانه طراحی کنند. در این مسیر قبل از هر چیز باید اهداف خود را بررسی نموده و بشناسند و با توجه به اهداف خود اینفلوئنسرهای مناسب را تعیین نمایند. همچنین باید بکوشند تا از تعدادی اینفلوئنسر برای دستیابی به میزان بالاتری از کارائی و یا تاثیرگذاری استفاده کنند. همچنین بهتر است بدانید که می‌توان با مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی خود میزان موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ را بسنجید.

اینفلوئنسر مارکتینگ و اینفلوئنسرها از ترندهای جهانی سال ۲۰۱۷ در حوزه بازاریابی دیجیتال است. با اینکه بازاریابی از طریق افراد اثربخش بحث داغ این روزهای دیجیتال مارکتینگ است، اما خیلی ها معتقدند این روند مانند هر موج دیگری فروکش می کند. باید گفت که روند تبلیغات توسط اینفلوئنسرها از گذشته تاکنون وجود داشته و در هر دوره به شکل و شمایلی دگرسان ظاهر شده است، در زمان حال اینفلوئنسرهای شبکه های اجتماعی به خصوص در اینستاگرام سروصدای زیادی به پا کرده اند. این روند آوازه گری توسط اینفلوئنسرها به پایان نمی رسد بلکه در جهت مثبت شدن، تغییرات اساسی و قابل ملاحظه ای خواهد کرد. با توجه به موارد گفته شده اینفلوئنسر مارکتینگ می تواند به یاری شما در رسیدن به اهدافتان بشتابد.