ام بی ای چیست؟

افرادی که در زمینه مدیریت و کسب و کار به مطالعات آکادمیک مشغولند به خوبی می دانند ام بی ای چیست؟ غیر از این افراد اکثر افراد جامعه هم در سال های اخیر حداقل اسم ام بی ای را شنیده اند. اما به درستی احتمالا نمی دانند که ام بی ای چیست؟ در حقیقت ام بی ای یا MBA مخفف عبارت Master of Business Administration است که در حقیقت به طور مختصر آن را درجه کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در زمینه مدیریت کسب و کار می دانند. رشته مدیریت راهبردی کسب و کار حاوی دانش و مهارت‌ های جدید و کاربردی مدیریت برای حل مسائل و چالش ‌های مدیریتی است که می ‌تواند دید گسترده ‌تری به مدیریت ارائه دهد و وی را به صورت کاملا کاربردی برای حل چالش ها و معضلات پیش رو آماده کنند.

در حقیقت برای اولین بار دوره های ام بی ای در اواخر قرن نوزدهم میلادی در دانشگاههای کشور آمریکا طراحی و راه اندازی شد. به طور دقیق تر اولین مقطع کارشناسی ارشد کسب و کار در ایالات متحده، در مدرسه کسب و کار تاک Tuck School of Business، قسمتی از کالج دارتموث Dartmouth College، در سال 1900 میلادی دایر شد. این اقدام در پی صنعتی تر شدن کشور امریکا صورت گرفت. دوره‌ های مدیریت ارشد کسب و کار MBA به گونه ‌ای برنامه ‌ریزی می‌ شوند که دانشجویان را با جنبه‌ های مختلف مدیریت یک کسب و کار همچون حسابداری، بازاریابی، منابع انسانی، مدیریت عملیات، مدیریت تبلیغات و برنامه ‌ریزی استراتژیک آشنا سازند.

تفاوت ام بی ای با کارشناسی ارشد مدیریت (ام بی ای چیست؟)

افرادی که به تحصیل فوق لیسانس مدیریت می پردازند، دانشجویانی هستند که لیسانس مدیریت دارند و می خواهند درجات علمی را طی کرده و پس از فوق لیسانس دکتری هم بگیرند و بتوانند در زمینه های پژوهشی و آکادمیک کار کنند. اما افرادی که ام بی ای می خوانند جوانان کارآفرینان یا صاحبان کسب و کارها باشند که برای بالا بردن مهارت های کاربردی در زمینه مدیریت کسب و کار به تحصیل این رشته و این دوره روی می آورند.

در ایران برخی مراکز و موسسات و آموزشگاه‌ های بازرگانی و حتی دانشگاهها گواهینامه هایی را به این عنوان و به نام دوره های کوتاه مدت مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) در دوره های آموزشی تمام وقت، پاره وقت، کاربردی و از راه دور ارایه می کنند، بدون اینکه این مدارک به عنوان مدارج دانشگاهی مورد پذیرش باشد.

تحصیل ام بی ای برای چه کسانی مناسب است؟ (ام بی ای چیست؟)

همانطور که عنوان شد مدیران کسب و کارها یا کار آفرینان آموزش های کاربردی این دوره تحصیلی برایشان بسیار کاربردی است. زیرا این دوره برعکس فوق لیسانس مدیریت اصلا دوره ای تئوریک صرف نیست و کاملا به صورت کاربردی است.

بسیاری از دانشجویان رشته کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA یک زمینه تخصصی را برای مطالعه و تحصیل انتخاب می‌ کنند و حدود یک سوم از واحدهای تحصیلی خود را در این زمینه انتخاب می کنند. به عنوان مثال دانشجویانی که گرایش بازاریابی را انتخاب می ‌کنند دوره‌ های ویژه‌ ای را که بر روی بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی بین‌ المللی تمرکز دارد بر می ‌گزینند.

اهداف رشته ام بی ای (ام بی ای چیست؟)

این رشته که فارغ التحصیلان لیسانس اکثر رشته ها می توانند وارد آن شوند برای اهداف متعددی طراحی شده که دانشجویان پس از تحصیل آن باید این موارد را داشته باشند: توانایی راهبری کارآمد یک کسب و کار یا سازمان یا یکی از زیر مجموعه ‌های آن، توانایی ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان، طراحی و هدایت تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت، توانایی کار آفرینی با ایجاد فعالیت ‌های جدید در درون سازمان یا ایجاد سازمان‌ های جدید، و قابلیت یا توانایی ارائه خدمات مشاوره‌ ای و مطالعاتی در زمینه‌ های مدیریتی به مدیران سازمان‌ ها.

گرایش های رشته ام بی ای (ام بی ای چیست؟)

در دنیا در مراکز آکادمیک حدود 30 گرایش برای رشته ام بی ای یا مدیریت کسب و کار تعریف شده است. اما 4 گرایش اصلی برای این رشته در کلیه دانشگاه های دنیا و کشور خودمان وجود دارد  که به دانشجویان ارائه می گردد و عبارتند از:

مدیریت منابع انسانی (Human Resources)

–  مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی (Finance)

بازاریابی و مدیریت فروش (Marketing)

مدیریت تولید و سیستم‌های تولید و پروژه (Operation)

مدرسه آیا دوره مدیریت کسب و کار mba برگذار می نماید