کمتر کسی را می توان یافت که در طول مدت عمر خود عبارت حس ششم را نشنیده باشد و در مورد آن چیری نداند. در حقیقت اکثر ما به صورت حسی درک می کنیم حس ششم چیست؟ اما اگر از ما بخواهند تعریف دقیقی از حس ششم ارائه دهیم، برای ما بسیار سخت خواهد شد. به طور کلی برای انسان 5 حس اصلی تعریف می شود که عبارتند از شنوایی، بویایی، بینایی، لامسه و چشایی. اما این توانایی دقیقا چیست که عنوان حس ششم بشر را از آن خود کرده است. سازمان ملی علوم آمریکا مواردی مانند این را در رده شبه علوم طبقه بندی می کند. در ادامه بیشتر به چنین مفاهیمی خواهیم پرداخت.

شبه علم چیست؟

در حقیقت شبه علم مواردی را شامل می شود که عموما باورهایی هستند که هنوز از نظر علمی و آکادمیک و به صورت آزمایشگاهی به اثبات نرسیده اند. در حقیقت حواس 5 گانه انسان معیاری برای اثبات علمی هر چیزی هستند. هر چیزی که با حواس پنج گانه قابل حس کردن باشد را می توان از نظر علمی اثبات شده دانست. برخی چیزها مانند حس ششم را نمی توان با حواس 5 گانه به درستی حس کرد.

علم فرا روانشناسی به شناخت پدیده های ماوراءالطبیعه حول وجود انسان می پردازد. اما این دانش هم با تحقیقات فراوانی که در طول بیش از یک قرن انجام داده نتوانسته به اثبات پدیده هایی مانند حس ششم بپردازد. در حقیقت خانم ها پیام های نامحسوس را قوی تر از آقایان دریافت می کنند و به نکات ناگفته بهتر پی می برند. (حس ششم چیست؟)

تعریف حس ششم

تعریف حس ششم به اختصار ادراک فرا حسی یا امکان درک مواردی که با حواس پنج گانه ممکن نیست، می باشد. در حقیقت مواردی را می توان به عنوان حس ششم شناخت که به هیچ یک از حواس فیزیکی 5 گانه انسان وابسته نباشد و به درک مواردی در ماوراء الطبیعه می پردازد و اطلاعات مورد نیاز در آن از ذهن انسان استخراج و دریافت می شود. برخی افراد ادعا می کنند با کمک این توانایی افراد دارای این حس این قابلیت را دارند که بدون به کار بردن هیچ یک از حواس پنج گانه خود مواردی را حدس بزنند. به حس ششم ذهن یا خرد کیهانی هم می گویند.

برخی حس ششم را گیرنده ای می دانند که اطلاعات و حس ها را بدون استفاده از حواس پنج گانه فیزیکی دریافت می کند و ابزار حس ششم برای دریافت این اطلاعات، نیروی ذهن می باشد.

افرادی که حس ششم قوی دارند گاهی به قلمرو حهان نادیدنی می روند که توسط حواس پنج گانه ممکن نیست. این افراد بعضا چیزهایی که قرار است اتفاق بیفتد به آن ها الهام می شود یا آن را پیش تر در خواب می بینند. این افراد خواب هایی واضح تر از سایر افراد را می بینند و خواب های خود را به وضوح به یاد می سپارند.

بعضا برخی از افرادی که حس ششم قوی دارند توانایی خواندن ذهن دیگران و تله پاتی و گاها پیش بینی آینده به صورت محدود را نیز دارا می باشند. نوستراداموس را از معروف ترین دارندگان حس ششم قوی می دانند. (حس ششم چیست؟)

باورهای موجود در مورد حس ششم

برخی باور دارد حس ششم، قابلیتی برای درک ماوراءالطبیعه است که حتی ممکن است به درک ابعاد دیگر هستی و یا حتی جهان های دیگر و نادیده ها بیانجامد. برخی دیگر اعتقاد دارند، حس ششم برای درک ارواح و فرشتگان است و می گویند با تزکیه روح می توان چشم بصیرت برای درک عالم ناپیدا، پیدا کرد.

باور علمی در مورد حس ششم

همان طور که توضیح داده شد، علم حس ششم را هنوز به طور کامل نمی تواند اثبات کند و شواهد علمی  برای آن هنوز یافت نشده. اما خب گزارش های بسیار متعددی در این زمینه ارائه شده که هرگز نمی توان از کنار آن ها به سادگی گذشت. جالب است که طبق گزارش های واصله تجریباتی که خانم ها در مورد حس ششم داشته اند . (حس ششم چیست؟)

یکی از باورهای علمی جالب در مورد حس ششم، مساوی دانستن آن با آموزش ضمنی است که نظریه دکتر هیسلتاین می باشد. طبق این نظریه مثلا وقتی پدر شما هر روز ساعت 6 عصر به خانه می آید و بلافاصله به اتاق شما سر می زند و حال شما را می پرسد، تکرار این الگو موجب می شود شما به صورت ناخودآگاه این الگوی رفتاری را در ذهن خود ثبت کنید و در روزهای بعد پس از شنیدن صدای درب خانه موقعیت لحظه به لحظه وی را در خارج از اتاق تصور و درک کرده و در لحظه ورود وی به اتاقتان از جای بلند شده و به استقبال وی بروید.

یکی دیگر از باورهای علمی در مورد حس ششم بر اساس دانش جانورشناسی است. بر این اساس درک مغناطیسی یکی از قابلیت های جانورانی جون سگ و برخی پرندگان است که بر اساس آن و بر اساس میدان مغناطیسی زمین سیگنال هایی دریافت می کنند و آن را برای حفظ و بقای خود مورد استفاده قرار می دهند. این قابلیت به نوعی در انسان هم وجود دارد. بر این اساس و با مکانیزم مغناطیسی که در مغز ایجاد می شود، انسان ها می توانند بدون استفاده از حواس پنج گانه خود به حدس زدن مواردی دست بزنند که به صورت عملی ماوراءالطبیعه جلوه می نماید.

چگونه حس ششم خود را تقویت کنیم؟

برخی تمرینات و فعالیت ها هستند که به تقویت حس ششم ما کمک می کند به عنوان مثال بودن در طبیعت یکی از این روش هاست. در طبیعت و در معرض هواى آزاد بودن ، بصیرت و بینش انسان را بالا مى برد. گیاهان و گل هاى تازه باعث افزایش انرژى در فضاى خانه ما مى شود. حتى اجازه مى دهد تا مقدارى هواى تازه و آزاد وارد فضاى خانه ما شود. همچنین گل هاى تازه روحیه ما را تقویت مى کند.

در هنگام خواب ضمیر خودآگاه انسان به خواب می رود و قدرت شهودی بیدار می شود. اگر سعی کنید خواب های خود را یادداشت و جزئیات آن را به یاد بیاورید کم کم قدرت شهودی شما بسیار بالا می رود. از این رو باید سعی کنید با چنین تمریناتی بیشتر بر ضمیر ناخودآگاه و قدرت شهودی خود تسلط یابید. (حس ششم چیست؟)

آیا می توان به حس ششم اعتماد کرد؟

از نظر علمی حس ششم اثبات نشده است. اما عدم وجود آن را نمی توان اصلا ادعا کرد، زیرا شواهد زیادی نیز بر وجود آن دلالت می کند. در حقیقت نه می توان گفت صد درصد باید این پدیده را پذیرفت و نه می توان آن را رد کرد. برخی موارد برای هر فردی پیش می آید که حتی اگر به حس ششم اعتقادی هم نداشته باشد در مواجهه با آن نمی تواند آن را نادیده بگیرد و خود را از دیدن آن غافل کند.

مثلا برای بسیاری از ما پیش آمده که حتی در مواقع حساس به حس ششم خود اعتماد کرده ‌ایم و بر اساس آن تصمیم گیری کرده ‌ایم. در برخی موارد حتی پیش بینی و نظر حس ششم ما درست از آب درمی ‌آید، اما گاهی هم البته کاملا اشتباه. پس چطور می‌ توانیم بفهمیم که اگر به حس ششم‌ اعتماد کنیم، ضرر نخواهیم کرد؟ برای اینکه پاسخ این پرسش را بدانید، اول لازم است با ادراکات شهودی و ساز و کار این فرآیند آشنا شوید. در این صورت است که تازه متوجه خواهید شد فرایند به ‌ظاهر ساده ‌ای که حس ششم را برای ما به ارمغان می‌ آورد، اتفاقا بسیار پیچیده و رمزآلود است. به عنوان مثال گاهی پیش می ‌آید با اینکه هوا کاملا آفتابی است، به ‌محض خروج از منزل تصمیم می‌ گیریم که برگردیم و چتر برداریم و حسی به ما دست می دهد که احتمالا باران خواهد بارید. در حقیقت این حالت وقتی بدون حضور ابر در آسمان به ما دست می دهد به کاری ماوراءالطبیعه شبیه می شود. این مساله می تواند در هر یک از شئون زندگی ما تاثیر بگذارد.

حتی حس ششم ما می تواند در زمینه مسائل کاری و شغلی و حتی فروش و بازاریابی نیز به کار بیاید. به عنوان مثال حس ششم ما در هنگام انتخاب کارمند برای تکمیل کادر پرسنل شرکت هم می تواند گاهی به کمک بیاید. البته اینکه این مودر همیشه تاثیر مثبتی داشته باشد را نمی توان با قاطعیت گفت. زیرا دیده شده برخی انتخاب ها در زمینه کارمند با حس ششم بسیار عالی از آب درآمده و برخی نیز بسیار بد. در حقیقت مانند هر مساله دیگری در زمینه کاری نیز گاهی اعتماد به حس ششم نتیجه مثبت می دهد و گاهی منفی. (حس ششم چیست؟)

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.